شوک فرهنگی


پروسه مهاجرت همواره با چالش های بسیاری روبروست؛ بسته به اینکه شما از چه روشی اقدام می کنید قطعا با مشکلات مختلفی برخورد می کنید. برای دانشجویان از اخذ مدرک زبان، پذیرش دانشگاه و دریافت ویزا – برای نیروی کار نیز از یافتن کار مناسب و اقامت در کشور مقصد همه و همه راه طولانی ای را طی می کنند.

اما یکی از مهم ترین مشکلات این راه پس از ورود شما و در مواجهه با فرهنگ جدید کشور مقصد نمایان می شود؛ این یعنی شما دچار یک تفاوت یا شوک فرهنگی شده اید.

 

تفاوت و یا شوک فرهنگ به معنی اختلاف در باور، رفتار، زبان و یا سبک زندگی دو جامعه است. اتفاقی که برای ما ایرانیان در امر مهاجرت بسیار ملموس و البته طبیعی است. این تغییر محیط سبب اتفاقات ناخوشایندی در رفتار و ذهن هر مهاجری می شود که ممکن است تا مدتی شرایط حتی سختی را تجربه کند.

کنار آمدن و یا به نوعی حل کردن این مشکل، نیاز به همت و تلاشی از سوی مهاجر داشته و ممکن است حتی تا جندین ماه نیز به طول بیانجامد. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که تمام کسانی که مهاجرت می کنند، رفتاری مشابه شما دارند و در این راه تنها نیستید.

 

به طور معمول روانشناسان این روند طبیعی را تا پذیرش کامل فرد در 4 مرحله خلاصه کرده اند؛

  • مرحله ماه عسل؛ ابتدای ورود که تمامی ویژگی های کشور مقصد برای فرد مهاجر جذاب و هیجان انگیز به نظر می آید. در حقیقت در این مرحله شما یک توریست هستید که ویژگی های منفی مانند محدودیت ها و مشکلات را نادیده می گیرید. این مرحله ممکن است از یک تا شش ماه طول بکشد.

 

  • مرحله سرخوردگی؛ جایی که لذت اولیه ورود از بین رفته و درک نادرست فرد از اعمال و گفتگوهای دیگران او را خسته و عصبی می کند. در این مرحله کم کم  با واقعیات جامعه آشنا می شود و ممکن است برخی از عادات جامعه وی را به سرخوردگی برساند.

 

 

  • مرحله انطباق؛ در این مرحله فرد آرام آرام با نحوه رفتار در محیط جدید آشنا می شود. این به معنی آشنایی ابتدایی با فرهنگ جدید و همچنین یادگیری نحوه جدید رفتار است. در این مرحله از میزان ناراحتی و غم ناشی از مهاجرت کاسته می شود.

 

  • مرحله پذیرش؛ تقریبا در این قدم سوتفاهمات و موانع افراد در جامعه از بین رفته و اعتماد به نفس او باز می گردد و به نوعی دو فرهنگه شده است. در این مرحله شخص مهاجر به حالات عادی خود از جمله شوخ طبعی و رفتارهای اجتماعی خود باز می گردد.

 

طول دوره هر کدام از این مراحل بسته به روحیات هر فرد متفاوت بوده؛ اما ممکن است از یکسال تا 5 سال نیز متغیر باشد.

از جمله علائم دوره شوک فرهنگی می توان به عصبانیت بیش از حد، عدم راحتی در محیط، سردرگمی، ناامیدی، پرهیز از رفت و آمد و عدم اعتماد به نفس لازم افراد اشاره کرد.

 

راه های مقابله با شوک فرهنگی

شوک فرهنگی اتفاقی است که تقریبا برای تمام مهاجران رخ داده و راه فراری از آن نیست. اما راه حل هایی از سوی روانشناسان معرفی شده که در مسیر مقابله و حل کردن آن تأثیرگذار است. این روش ها سبب می شود تا شخص مهاجر فرایند سریعتری را طی نمایند.

  • اول از همه اینکه این حس را پنهان و یا کتمان نکنید. این را بدانید که تنها شما نستید که این احساس را دارید و از این رو حال ضعف و یا ناخوشایندی از این بابت نداشته باشید. بیان این موضوع می تواند برای التیام مشکل شما تأثیرگذار باشد.
  • سعی کنید آداب و قوانین کشور مقصد را یاد بگیرید. این مورد سبب می شود تا بتوانید با افراد بیشتری در جامعه ارتباط برقرار کنید و حس غم و ناراحتی ناشی از انزوا را برطرف می کند.
  • فعالیت های ورزشی، هنری و یا موسیقی نیز می تواند تأثیر بسیار خوبی بر رفتار شما داشته باشد.
  • اگر زبان محلی آن کشور را بدانید نیز یکی دیگر از راه های برطرف کردن شوک فرهنگی محسوب می شود.
مشاوره مهاجرت: