کشور هلند

هلند و شهر آمستردام را شاید بتوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در اروپا دانست. جاذبه های طبیعی و چشمگیر این کشور سبب شده است تا سالیانه تعداد بسیار زیادی توریست از کشورهای مختلف وارد هلند شوند. کیفیت بالای سیستم آموزش در هلند نیز همواره موردنظر ما ایرانیان بوده تا از آن به عنوان یک مقصد مهاجرتی نیز یاد...

مقدمه

مقاله پیش رو درباره کشور هلند است. هلند یکی از کشورهای واقع در شمال غربی قاره اروپا بوده و نام آن از عبارت  Houtland به معنی سرزمین کم ‌ارتفاع گرفته شده است. این کشور دارای قلمروهای ماورای بحری در دریای کارائیب است. هلند 12 استان دارد و زبان رسمی آن هلندی است. پایتخت این کشور آمستردام است و در کنار آمستردام شهرهای لاهه، روتردام، اوترخت نیز 4 شهر بزرگ هلند به شمار می‌آیند.

این کشور یکی از اعضای مؤسس wto، G10، OECD و ناتو اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. حکومت آن پادشاهی و دموکراسی پارلمانی است. هلندی‌ها جزء قدبلندترین مردم دنیا به ‌حساب می‌آیند، به طوری که در سال 2009 میانگین قد مردان هلندی 1.81متر و زنان هلندی 1.67متر بوده است. واحد پول این کشور یورو و دلار آمریکا است.

جایگاه هلند در جهان

هلند به ‌عنوان 68 امین کشور پرجمعیت جهان و دومین کشور پرجمعیت قاره اروپا شناخته می‌شود. این کشور از جهت آزادی اقتصادی، کیفیت مطلوب زندگی، شادی و نشاط، توسعه انسانی و آزادی مطبوعاتی حداکثر شاخص‌های بین‌المللی را از آن خود کرده است. اما شما درباره کشور هلند چه می‌دانید؟ در ادامه به معرفی بیشتر این کشور می‌پردازیم.

موقعیت جغرافیایی

درباره کشور هلند می‌توان گفت که ارتفاع آن از سطح دریا کم و بسیار مسطح است. این کشور از شمال و غرب به دریای شمال و از قسمت شرقی به آلمان و از قسمت جنوب به بلژیک محدود می‌شود. همچنین این کشور با بریتانیا، آلمان و بلژیک در دریای شمال مرزهای دریایی مشترکی دارد. بیش از 1.4مساحت کشور هلند زیر سطح دریا قرار دارد و نیمی از مساحت کل آن یک متر بالاتر از سطح دریا است.

مناطق زیر سطح دریا پولدر نامیده می‌شوند که در نتیجه احیای زمین در قرن 14به وجود آمده‌اند. مساحت این کشور 41.800 کیلومتر مربع است. بخش اروپایی آن در بیشتر قسمت‌ها مسطح است، در صورتی ‌که برخی از دامنه‌های کم‌ ارتفاع در بخش‌های مرکزی شامل این قاعده نیستند و کوهپایه‌ها در جنوب شرقی دور تا ارتفاع بیش از 321 متر پیشروی داشته‌اند. اکثر مناطق زیر سطح دریا توسط نیروهای انسانی و در اثر احیای زمین یا استخراج زغال‌ سنگ نارس به وجود آمده‌اند.

قسمت عظیمی از کشور هلند به‌ واسطه مصب سه رودخانه بزرگ اروپایی به نام‌های میوس، راین، شلدت و شاخه‌های آن‌ها تشکیل شده است. هلند بین عرض جغرافیایی 50 و 54 درجه شمالی و طول جغرافیایی 3 و 8 درجه شرقی قرار دارد.

جمعیت کشور هلند

درباره کشور هلند می‌توان این نکته را متذکر شد که جمعیت آن 17.6میلیون نفر بوده و تراکم جمعیت آن 424 نفر در هر کیلومتر مربع است. از سال 1900تا 1950، این کشور با رشد دو برابری جمعیت روبه‌رو شد و جمعیت آن از 5.1 به 10میلیون نفر رشد پیدا کرد و از سال 1950تا2000 نیز به 15.9میلیون نفر رسید.

نوع اقلیم و آب‌وهوا

آب‌وهوای هلند معتدل بوده و دارای تابستان‌های خنک و زمستان ملایم است و در هر فصل بارندگی وجود دارد. بادهایی که به این کشور می‌وزند، بیشتر از سمت جنوب و غرب هستند. همچنین، دریا نیز از طریق بادهای خشکی باعث تعدیل آب‌وهوا می‌شود.

در این کشور به طور میانگین،60 روز در سال یخ‌بندان اتفاق می‌افتد. دمای ماه جولای در هلند چیزی نزدیک به 17درجه سانتی‌گراد و در ماه ژانویه 2 درجه سانتی‌گراد است. موقعیت‌ این کشور از لحاظ قرارگیری در توده‌های هوای پرفشار با مرکز آزور و منطقه کم‌فشار با مرکز ایسلند، هلند را به منطقه کند هوای گرم و قطبی تبدیل می‌کند.

مشاهیر

یکی از نکاتی که می‌توان درباره کشور هلند به آن اشاره کرد، فیلسوفان و ریاضیدان‌های بزرگ دنیا است که به این کشور متعلق هستند. به ‌عنوان مثال، ریاضیدان مشهور دنیا به نام کریستین هاخنس هلندی است. یکی از نقاشان برجسته هلندی نیز یوهانس یان فرمیر نام دارد که آثار زیبا و هنرمندانه‌ای کشیده است. علاوه بر این‌ها، ون گوگ نقاش برجسته امپرسیونیسم نیز از اهالی این کشور بوده است.

جاذبه‌ها

تغییرات دمایی و زمستانی تفاوت‌های جزئی را در پوشش گیاهی ساحل تا مناطق قاره‌ای‌تر ایجاد می‌کند. با توجه ‌به اینکه ارتفاع منطقه ناچیز است، پوشش‌های گیاهی در تپه‌های شنی ساحلی، دریاچه‌های شور و دلتای رودخانه‌ها کم هستند. در این کشور خاک پوشش گیاهی ماسه، زغال ‌سنگ نارس و خاک رس است.

در مورد توقف و زیست حیوانات در این منطقه می‌توان به پرندگان مهاجری اشاره کرد که از آسمان هلند عبور کرده و آنجا را برای استراحتگاه زمستانی و تابستانی خود انتخاب می‌کنند. وجود انواع پرندگان آبزی، مرتعی و مردابی نیز در این کشور به چشم می‌خورد.

پستاندارانی چون گوزن قرمز، روباه، گراز، بیور، آهو، موفلون و مشک در سطح محلی یافت می‌شوند. در این کشور نسل گونه‌ای از خزندگان و دوزیستان در معرض خطر است و برخی از ماهی‌های رودخانه و خرچنگ‌ها به علت مشکلات آب کمیاب شده‌اند. در ادامه متن اطلاعات دیگری را درباره کشور هلند، زبان و قوانین این کشور و غیره بیان می‌کنیم.

زبان‌های رایج

زبان رایج و مرسوم کشور هلند همان هلندی است. علاوه‌ بر آن، زبان‌های دیگری مانند فریزی غربی، زبان هلندی لوساکسونی، لیمبورگی، زبان اشاره هلندی، ییدیش، رومانی سینت، انگلیسی، پاپاپیمنتو و غیره در هلند رواج دارند. برخی از این زبان‌ها به ‌عنوان زبان منطقه‌ای و برخی دیگر به‌ عنوان زبان غیر سرزمینی شناخته می‌شوند.

اقتصاد کشور

اقتصاد هلند یک اقتصاد توسعه ‌یافته و موفق است. قسمت مهم و قابل ‌توجهی از اقتصاد اروپا متعلق به این کشور است. از قرن 16 میلادی به بعد، هلند به‌ واسطه مشاغلی چون کشتیرانی، کشاورزی، تجارت، بانکداری، ماهیگیری و غیره در اقتصاد پیشرو بوده است.

این کشور آزادی اقتصاد بالایی دارد و جزء کشورهای برتر در گزارش تجارت توانمندسازی جهانی است. هلند در سال 2017 توسط مؤسسه بین‌المللی توسعه مدیریت سوئیس، رتبه پنجم رقابتی‌ترین اقتصاد جهان را به خود اختصاص داد و در فهرست نوآوری جهان 2021، به‌ عنوان ششمین کشور مبتکر جهان شناخته شد.

دین و مذهب مردم

این کشور فرهنگ و قوانین غیر قابل‌ باوری را برای شهروندان خود وضع کرده است. این قوانین در کل جهان قوانین منعطف و پیشگامانه‌ای بوده‌اند و باعث شده‌اند تا کشورهای دیگر نیز از آن‌ها برای کشور خود بهره ببرند. در ادامه به ذکر برخی از این قوانین می پردازیم.

 • استعمال تنباکو در این کشور مجاز نیست، اما در مورد حشیش صدق نمی‌کند.
 • در این کشور بیشتر از 3 نفر مجرد نمی‌توانند در یک خانه مشترک زندگی کنند.
 • خرید و فروش وسایل آتش‌بازی در طول سال ممنوع است، به‌ غیر از زمانی که سه روز به سال نو مانده باشد.
 • در صورتی ‌که در هلند به هنگام رانندگی با دوچرخه‌سوار تصادف کردید، شما مقصر شناخته می‌شوید.
 • شما در هلند می‌توانید بدون کلاه ایمنی دوچرخه‌سواری کنید و این تنها در صورتی است که دوچرخه شما زنگ و چراغ داشته باشد.
 • شما تنها در صورتی می‌توانید در هلند ازدواج کنید که یکی از دو طرف مقیم هلند باشد.
 • در هلند شما می‌توانید در عین اینکه مجرد می‌مانید، با طرف مقابلتان زندگی کنید.
 • برای اینکه از غرق شدن خانه‌ها در کانال آمستردام جلوگیری شود، خانه‌ها باید شمع‌های چوبی در زمین داشته باشند.
 • اتانازی در هلند برای بالاتر از 12سال قانونی است. اتانازی در واقع همان مرگ خود خواسته است که از آن به عنوان مرگ شیرین، مرگ خوب، مرگ موقرانه و غیره نیز یاد می‌شود. در این نوع مرگ که بیشتر برای بیماران لاعلاج و افراد با بیماری سخت اتفاق می‌افتد، بیمار یا فرد به اختیار و تصمیم خود و با توجه ‌به شرایط طاقت‌فرسا و غیر قابل‌تحملی که دارد، آماده مرگ آرام می‌شود.
 • سیگار کشیدن، خرید و حمل کردن ماده حشیش تا 5 گرم قانونی و مجاز است. با این‌ وجود شما نمی‌توانید حشیش را در خیابان تهیه کنید و باید آن را در کافی‌شاپ بخرید.
 • در کشور هلند مستأجران از حمایت قوی توسط دولت برخوردار هستند. در صورتی‌ که صاحبخانه و مستأجر به توافق نرسند، صاحبخانه نمی‌تواند مستأجر را بیرون کند و دادگاه باید در این‌ خصوص تصمیم بگیرد.
 • هرگونه توهین به مذاهب، نژادها، عقاید و غیره جرم محسوب می‌شود و کیفر دارد.

شهرهای مهم و ایرانیان

آمستردام یکی از شهرهای مهم هلند است که اکثر ایرانیان تمایل به زندگی در آن را دارند. البته بهتر است این نکته را هم بدانید که در صورتی که وضع اقتصادی مطلوبی دارید، می‌توانید این شهر را به عنوان شهر رؤیایی خود انتخاب کنید. علاوه بر مسائل اقتصادی، جذابیت موجود در این شهر از لحاظ طبیعت و شگفتی‌های شهر نیز بی‌نظیر است.

پس از آمستردام، زیباترین شهر هلند اوترخت نام دارد که بیشتر مهاجران ایرانیایی آن را نیز به عنوان مکان توریستی خود انتخاب می‌کنند. سومین شهر مهاجرپسند و زیبای هلند روتردام است. احتمالاً نام این شهر را در افسانه‌ها و داستان‌های تاریخی شنیده‌اید. لقبی که به این شهر می‌دهند، دروازه اروپا است.

به غیر از این شهرها، مکان‌های زیادی برای سکونت و اقامت ایرانیان وجود دارد که شما می‌توانید با تحقیق و بررسی از آن‌ها اطلاع یابید. ولی چیزی که کاملاً مشهود بوده، این است که اکثر ایرانیان آمستردام را برای زندگی و تفریح انتخاب می‌کنند. طبق آمار به دست آمده از ایرانیان هلند، 31.000 ایرانی در هلند زندگی می‌کنند و بیشتر آنان به عنوان مهاجر وارد این کشور شده‌اند.

کلام آخر

درباره کشور هلند می‌توان گفت که یکی از کشورهای ایرانی پسند و جذاب است که اغلب افرادی که توان مالی مناسبی دارند، این کشور را برای سفر و یا حتی اقامت انتخاب می‌کنند. هلند به لحاظ اقتصادی جایگاه مطلوبی در رتبه‌بندی جهانی دارد به طوری که در سال 2021، در جایگاه ششمین کشور مبتکر جهان قرار گرفته است. همان‌طور که مطالعه کردید، آمستردام یکی از شهرهای لوکس این کشور به حساب می‌آید و جمعیت قابل توجهی از ایرانیان را در خود جای داده است. قوانین و فرهنگ‌های عجیبی در هلند برقرار است که اگر می‌توانید از این قوانین به نحو احسن پیروی کنید، پیشنهاد می‌شود که از مشاهده زیبایی‌های این کشور هزار رنگ غافل نشوید.

دیدگاه ها

مشاوره مهاجرت رایگان :