کشور آلمان

در حالی که امروزه آلمان به کشوری قانونمند و سخت گیر در زمینه های مهاجرتی شناخته شده است، اما از آن می توان به عنوان یکی از جذاب ترین گزینه های مهاجرت در هر روشی یاد کرد. آلمان این محبوبیت را مرهون 2 مورد است؛ یک نیاز به نیروی کاری و قشر تحصیلکرده و سرمایه گذار، و دومی شرایط مناسب عمومی کشور در زمینه...

مقدمه

همان طور که در بخش ابتدایی و خلاصه مقاله ذکر شد، آلمان به لحاظ اقتصادی، صنعتی، تکنولوژی، بهداشتی و آموزشی در سطح بسیار خوبی به سر می برد که این دلیل بر محبوبیت و شهرت این کشور نزد مهاجران از سرتاسر جهان شده است.

سیستم آموزشی پیشرفته و مدون آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی و به دنبال آن، رایگان اعلام نمودن تحصیل در این کشور از سال 2014، تعداد قابل توجهی از دانشجویان خارجی را برای ادامه تحصیل به این کشور سوق داد. دولت آلمان با هدف جذب نیروهای مستعد و نخبه و همچنین نیروی کاری متخصص این برنامه را به دانشجویان بین المللی تعمیم داد و سبب شد ایرانیان بسیاری از مدرسه تا تحصیلات تکمیلی به این کشور مهاجرت کنند. برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود تا مقاله "تحصیل در آلمان" را مطالعه نمایید.

علاوه بر این، می توان به نیاز بازار کار به نیروهای متخصص در زمینه های مختلف اقتصادی دلیل بر مهاجرت کاری بسیاری از افراد شد که آرزوی کار در خارج از کشور را در سر می پروراندند. نیروهایی همچون پزشکی، دندانپزشک، مهندسین برق و مکانیک و همچنین مهندسین کامپیوتر و فناوری اطلاعات از جمله نیازهای عمده اقتصاد کشور آلمان است تا از مشکلات عمده خود در سال های آینده مبنی بر کمبود نیروی کار جلوگیری نمایند.

جایگاه آلمان در جهان

کشور آلمان به عنوان اقتصاد اول اروپا در سال های اخیر و با داشتن ویژگی های مثبت ارائه شده در قبل، در بسیاری از زمینه های جهانی و بین المللی در رتبه های برتر قرار داشته و سبب شده است تا به عنوان یکی از مناسب ترین کشورهای اروپا و جهان برای زندگی به شمار آید.

کشور آلمان با داشتن جمعیت تقریبی 83 میلیون نفره و همچنین میانگین GDP معادل 4 تریلیون دلار پس از کشورهای سوئیس، کانادا و ژاپن در رتبه چهارم برترین کشورهای دنیا از لحاظ سطح زندگی معرفی شده است.

آلمان یکی از کشورهایی است که دارای پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا بوده که طبق اعلام دولت در ماه می 2020، این میزان در کشور آلمان معادل 3.9% و در منطقه یورو به صورت میانگین 7.4% می باشد. این نرخ نشان از وضعیت مناسب کاری در زمینه های مختلف و همچنین وجود اقتصادی پویا در آلمان است که راه را برای مهاجرین خارجی هموار می کند. همچنین طبق آمار جولای 2020، در حال حاضر نزدیک به 573 هزار موقعیت شغلی در کشور آلمان وجود دارد؛ شاید براتون جالب باشه که این عدد در سال گذشته در حدود 800 هزار موقعیت شغلی بود.

حکومت آلمان

کشور آلمان، یک جمهوری دموکراتیک فدرال و پارلمانی بوده که سیستم سیاسی آن بر پایه قانون اساسی استوار است که در آلمان به نام Grundgesetz معروف می باشد. لازم به ذکر است که قانون اساسی این کشور در تاریخ 8 می 1949 در شهر بن آلمان (که در آن زمان به عنوان پایتخت موقت آلمان بود)، به تصویب رسید.

دولت و کابینه فدرال کشور آلمان از صدر اعظم کشور و 15 وزیر فدرال تشکیل شده است؛ این در حالتی است که ریاست جمهور کشور آلمان (Bundesprasident) بیشتر در نقش تشریفاتی بوده و قدرتی معادل با رتبه خود در اختیار ندارد. در این صورت ریاست دولت و شخصیت اصلی کشور آلمان، صدر اعظم این کشور است که به نام Bundeskanzler شناخته می شود.

شهرهای آلمان

آلمان با دارا بودن مساحتی معادل 357 هزار کیلومتر مربع دارای 16 ایالت مستقل بوده که هریک قوانین مخصوص به خود را داشته اما همگی تحت قانون متحد دولت فدرال آلمان حرکت می کنند.

در ادامه لیست کامل ایالت های این کشور و همچنین مشخصات کلی از هریک را ملاحظه می کنید:

 

 • Baden-Württemberg

جمعیت : 11.1 میلیون نفر

پایتخت: اشتوتگارت

مساحت: 35.751 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 524.325 میلیون یورو (رتبه 3)

تعداد صندلی فدرال : 6

 

 • Bremen

جمعیت : 0.7 میلیون نفر

پایتخت: برمن

مساحت: 419 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 33.623 میلیون یورو (رتبه 16)

تعداد صندلی فدرال : 3

 

 • Mecklenburg-Western Pomerania

جمعیت : 1.6 میلیون نفر

پایتخت: شورین

مساحت: 23.180 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 46.567 میلیون یورو (رتبه 14)

تعداد صندلی فدرال : 3

 

 • Saxony

جمعیت : 4.1 میلیون نفر

پایتخت: درسدن

مساحت: 18.416 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 128.097 میلیون یورو (رتبه 8)

تعداد صندلی فدرال : 4

 

 • Bavaria

جمعیت : 13.1 میلیون نفر

پایتخت: مونیخ

مساحت: 70.552 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 632.897 میلیون یورو (رتبه 2)

تعداد صندلی فدرال : 6

 

 • Hamburg

جمعیت : 1.8 میلیون نفر

پایتخت: هامبورگ

مساحت: 755 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 123.270 میلیون یورو (رتبه 9)

تعداد صندلی فدرال : 3

 

 • North Rhine-Westphalia

جمعیت : 17.9 میلیون نفر

پایتخت: دوسلدورف

مساحت: 34.098 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 711و419 میلیون یورو (رتبه 1)

تعداد صندلی فدرال : 6

 

 • Saxony-Anhalt

جمعیت : 2.2 میلیون نفر

پایتخت: مگدبورگ

مساحت: 20.446 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 63.545 میلیون یورو (رتبه 13)

تعداد صندلی فدرال : 4

 

 • Berlin

جمعیت : 3.7 میلیون نفر

پایتخت: برلین

مساحت: 892 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 153.291 میلیون یورو (رتبه 6)

تعداد صندلی فدرال : 4

 

 • Hesse

جمعیت : 6.3 میلیون نفر

پایتخت: ویسبادن

مساحت: 21.115 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 294.477 میلیون یورو (رتبه 5)

تعداد صندلی فدرال : 5

 

 • Rhineland-Palatinate

جمعیت : 4.1 میلیون نفر

پایتخت: ماینتز

مساحت: 19.853 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 145.003 میلیون یورو (رتبه 7)

تعداد صندلی فدرال : 4

 

 • Schleswig-Holstein

جمعیت : 2.9 میلیون نفر

پایتخت: کیل

مساحت: 15.799 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 97.762 میلیون یورو (رتبه 10)

تعداد صندلی فدرال : 4

 

 • Brandenburg

جمعیت : 2.5 میلیون نفر

پایتخت: پستدام

مساحت: 29.486 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 74.330 میلیون یورو (رتبه 11)

تعداد صندلی فدرال : 4

 

 • Lower Saxony

جمعیت : 8 میلیون نفر

پایتخت: هانوفر

مساحت: 47.635 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 307.036 میلیون یورو (رتبه 4)

تعداد صندلی فدرال : 6

 

 • Saarland

جمعیت : 1 میلیون نفر

پایتخت: ساربروکن

مساحت: 2.570 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 36.253 میلیون یورو (رتبه 15)

تعداد صندلی فدرال : 3

 

 • Thuringia

جمعیت : 2.1 میلیون نفر

پایتخت: ارفورت

مساحت: 16.173 کیلومتر مربع

تولید ناخالص داخلی: 63.866 میلیون یورو (رتبه 12)

تعداد صندلی فدرال : 4

اقتصاد آلمان

کشور آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد در اروپا و پنجمین در جهان، تعداد بسیار زیادی از موقعیت های شغلی در تخصص های مختلف را در اختیار کارجویان خارج از آلمان قرار داده است. طبق آمار جولای 2020، در حال حاضر نزدیک به 573 هزار موقعیت شغلی در کشور آلمان وجود دارد؛ شاید براتون جالب باشه که این عدد در سال گذشته در حدود 800 هزار موقعیت شغلی بود.

آلمان یکی از کشورهایی است که دارای پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا بوده که طبق اعلام دولت در ماه می 2020، این میزان در کشور آلمان معادل 3.9% و در منطقه یورو به صورت میانگین 7.4% می باشد. این نرخ نشان از وضعیت مناسب کاری در زمینه های مختلف و همچنین وجود اقتصادی پویا در آلمان است که راه را برای مهاجرین خارجی هموار می کند.

مطالعات انجام شده توسط German Federal Institution for Population Research نشان داده است که یک سوم از مهاجرین خارج از اتحادیه اروپا که جویای کار در آلمان هستند، ظرف مدت حداکثر 12 ماه به شغل دلخواه خود دست پیدا می کنند. به صورت کلی اگر شما واجد شرایط تحصیلی و سابقه کاری باشید و دانش زبان آلمانی مناسبی نیز داشته باشید، از شانس بسیار بالایی برای یافتن شغل در آلمان برخوردار هستید. البته که توصیه می کنیم برای اطمینان از یافتن این موقعیت و اطلاعات بیشتر با یک موسسه مهاجرتی معتبر نیز مشورت نمایید. از جمله کمپانی های بزرگ و بین المللی کشور آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • Volkswagen (automotive)
 • Daimler (automotive)
 • Allianz (finance)
 • BMW (automotive)
 • Siemens (electronics)
 • Bosch (electronics)
 • Deutsche Telekom (telecommunications)

جغرافیای آلمان

کشور آلمان با مساحتی در حدود 357 کیلومتر مربع و جمعیتی معادل 80 میلیون نفر در قلب قاره اروپا قرار گرفته و در طول تاریخ، اتفاقات بسیاری را به خود دیده است. آلمان با 9 کشور دیگر همسایه بوده و مرز مشترک دارند و این تعداد از هر کشور اروپایی دیگر بیشتر است. دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند جزو همسایه های آلمان محسوب می شوند که این موقعیت سبب شده است تا آلمان به عنوان مرکزیت اقتصاد اروپا به شمار رود.

مناطق مرکزی و جنوبی کشور آلمان پوشیده از جنگل و مناطق کوهستانی بوده که توسط دره های دانوب، ماین و راین محدود شده اند. در شمال این کشور نیز منطقه مسطح و سرسبزی است که تا دریای شمال نیز کشیده می شود.  از این رو می توان از آلمان به عنوان کشوری با تنوع آب و هوایی بالا یاد کرد.

بزرگترین و معروف ترین جنگل آلمان، جنگل سیاه است که در جنوب غربی کشور و نزدیک مرز سوئیس قرار دارد و پوشیده از درختان کاج و صنوبر است. این منطقه جنگلی سرچشمه رود دانوب است که به عنوان یکی از طولانی ترین رودخانه های قاره اروپا شناخته شده است.

فرهنگ آلمان

کشور آلمان با داشتن جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر، مجموعه ای از آیین ها، آداب و رسوم و سنت هایی است که نشان از تاریخ و فرهنگ غنی و دور و دراز این کشور دارد؛ تاریخی که بیش از هزار سال، این کشور را در خط مقدم تفکر، سیاست و هنر اروپا قرار داده است.

نکته مهمی که در رابطه با فرهنگ کشور آلمان باید بدانید این است که بسیار دقیق و منظم هستند و این انتظار از شما نیز می رود که این قانون را رعایت نمایید. این قانون نه تنها در کار باید رعایت شود؛ بلکه در روابط اجتماعی و به صورت کلی شرایطی که به نفع عموم مردم منطقه باشد، ضروری است.

در کنار این موضوعات می توان به کیفیت بالا و معروف آبجو در این کشور و همچنین فستیوال های متنوع برگزار شده در این زمینه، طبیعت گردی و همچنین موسیقی سنتی به عنوان بخشی از هویت کشور و مردم آلمان اشاره کرد.

مشاهیر آلمان

ژرمن ها به واسطه تاریخ و فرهنگ غنی و دور و دراز و همچنین پیشتازی در زمینه های مختلف علمی و تکنولوژی، از مشاهیر و افراد برجسته ای برخوردار بودند که در ادامه به معرفی تعدادی از ایشان می پردازیم:

 • Albert Einstein
 • Albrecht Durer
 • Arthur Schopenhauer
 • Johann Sebastian Bach
 • Clara Schumann
 • Johannes Brahms
 • Bertolt Brecht
 • Ludwig van Beethoven
 • Boris Becker
 • Friedrich Nietzsche

جاذبه های آلمان

کشور آلمان را می توان نمایی کامل از تاریخ، فرهنگ و زیبایی طبیعی دانست که هر گردشگری را به خود جذب می کند. دارا بودن شهرهایی مدرن با بافت سنتی و بناهای تاریخی، کوه ها و دشت هایی سرسبز و همچنین فرهنگی غنی که یک مکان منحصر به فرد را برای بازدید می سازد. کسانی که به گشت و گذار در شهرها و بازدید از مناطق و بناهای هنری و تاریخی دارند باید به کلان شهرهایی مانند مونیخ، فرانکفورت و هامبورگ سفر کنند؛ در حالی که کسانی که به دنبال فعالیت های تفریحی هستند، می توانند از کوه های آلپ، جنگل سیاه و یا دره راین دیدن کنند.

جدا از این، شما در طول سفر خود در آلمان همواره به کلیساهای جامع و کاخ هایی عظیم برخورد می کنید که در تمام شهرهای اصلی و کوچک و حتی روستاها دیده می شود و شما را با اتفاقات و فرهنگ قرون وسطی آشنا می سازد.

در ادامه ما تعدادی از جاذبه های توریستی و گردشگری کشور آلمان را معرفی خواهیم کرد:

 • دروازه براندنبورگ برلین
 • کلیسای جامع کلن
 • جنگل سیاه
 • قلعه Neuschwanstein
 • بندر تاریخی هامبورگ
 • دره راین
 • موزه برلین
 • Bamberg and the Burgerstadt
 • Zugspitze Massif
 • جزیره Rugen
 • دریاچه پادشاه (Konigssee)
 • Rothenburg ob der Tauber
 • کاخ و پارک Sanssouci
 • Insel Mainau
 • دیوار برلین

ایرانیان در آلمان

کشور آلمان همواره برای ما ایرانیان به عنوان گزینه ای جذاب و محبوب به شمار می رود؛ این جایگاه و نظر از پس شرایط مناسب زندگی، بازار کار بسیار خوب، دارا بودن دانشگاه های بین المللی و همچنین زمینه های مناسب برای سرمایه گذاری به دست آمده است. از این رو هرساله تعداد بسیار زیادی از ایرانیان از طرق مختلف برای مهاجرت به آلمان اقدام کرده وبه این مهم دست می یابند.

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود مقالات موازی آلمان همچون "مهاجرت به آلمان" را مطالعه بفرمایید.

دیدگاه ها

مشاوره مهاجرت رایگان :