کشور ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و از اصلی ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی به شمار می رود. مهاجرت به این کشور در دو زمینه تحصیلی و ثبت شرکت طرفداران بسیاری در ایران دارد. این محبوبیت از امکان تحصیل رایگان و همچنین به زبان انگلیسی و در زمینه ثبت شرکت به منظور تجارت با شرکت های اروپ...

مقدمه

کشور ایتالیا جزو کشورهایی است که بسیاری از افراد در سرتاسر جهان به دلیل جذابیت های خاص آن سودای زندگی در این کشور را در سر می پرورانند. ایتالیا یکی از جنوبی ترین کشورهای قاره اروپا  با 60 میلیون جمعیت می باشد که با کشورهای فرانسه، سوییس، اتریش و اسلوونی مرز مشترک زمینی دارد و همواره از منظر هنر و معماری در جهان زبانزد بوده و با هنرمندانی با شهرت جهانی شناخته شده است.

ایتالیا از نظر تولید ناخالص داخلی هشتمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار رفته و عضو گروه G8 می باشد. پایتخت ایتالیا، شهر رم، واحد پول رسمی آن یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. از نظر آب و هوایی نیز معتدل فصلی بوده که آب و هوای مناطق ساحلی و کوهستانی آن با هم تفاوت بسیار زیادی دارند.

همواره جمعیت بسیار زیادی از سرتاسر دنیا این کشور را با اهداف مختلفی از جمله تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و ... به عنوان مقصد خود برمیگزینند؛ در همین رابطه به دلیل شباهت های زیاد ایتالیا با کشورمان ایران در زمینه های فرهنگی، تاریخی و هنری، ایرانیان زیادی نیز به ایتالیا مهاجرت می کنند. می توان به جرات گفت که ایتالیا آسان ترین شرایط برای مهاجرت تحصیلی در بین کشورهای اروپایی را داراست و با مزیت های متعددی که در این زمینه دارد، دانشجویان بسیاری این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

جایگاه ایتالیا در جهان

کشور آلمان به عنوان اقتصاد اول اروپا در سال های اخیر و با داشتن ویژگی های مثبت ارائه شده در قبل، در بسیاری از زمینه های جهانی و بین المللی در رتبه های برتر قرار داشته و سبب شده است تا به عنوان یکی از مناسب ترین کشورهای اروپا و جهان برای زندگی به شمار آید.

کشور آلمان با داشتن جمعیت تقریبی 83 میلیون نفره و همچنین میانگین GDP معادل 4 تریلیون دلار پس از کشورهای سوئیس، کانادا و ژاپن در رتبه چهارم برترین کشورهای دنیا از لحاظ سطح زندگی معرفی شده است.

آلمان یکی از کشورهایی است که دارای پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا بوده که طبق اعلام دولت در ماه می 2020، این میزان در کشور آلمان معادل 3.9% و در منطقه یورو به صورت میانگین 7.4% می باشد. این نرخ نشان از وضعیت مناسب کاری در زمینه های مختلف و همچنین وجود اقتصادی پویا در آلمان است که راه را برای مهاجرین خارجی هموار می کند. همچنین طبق آمار جولای 2020، در حال حاضر نزدیک به 573 هزار موقعیت شغلی در کشور آلمان وجود دارد؛ شاید براتون جالب باشه که این عدد در سال گذشته در حدود 800 هزار موقعیت شغلی بود.

حکومت ایتالیا

کشور ایتالیا با قانون تصویب شده در سال 1948 میلادی توسط یک نظام سیاسی دموکرات اداره می شود. در قانون اساسی این کشور بیان شده که حاکمیت متعلق به مردم بوده و حدود این قانون توسط مردم جامعه اعمال می شود. بر اساس قانون کسانی که برای اداره موقت این جمهوری انتخاب می شوند، مالک نبوده و فقط خدمتگزار هستند؛ همچنین افراد تحت حکومت نیز رعیت نبوده، و شهروند هستند و این تعریف کلی دموکراسی است.

رییس جمهور ایتالیا به عنوان رییس دولت انتخاب می شود و بسیاری از وظایفی که قبلا پادشاه ایتالیا داشت را بر عهده دارد. طبق قانون اساسی هر شهروندی که در روز انتخابات، 50 سال تمام را داشته باشد می تواند به عنوان رییس جمهور کاندید شود. همچنین رییس جمهور نمی تواند در هیچ قوه دیگری منصب داشته باشد و حقوق و امتیازات آن را قانون تعیین می کند.

شهرهای ایتالیا

ایتالیا با دارا بودن مساحتی معادل 302 هزار کیلومتر مربع دارای 20 ایالت مستقل بوده که هریک قوانین مخصوص به خود را داشته؛ لازم به ذکر است که تعدادی از آن ها نیز به صورت خودمختار عمل می کنند.

در ادامه تعدادی از مهم ترین و معروف ترین شهرهای کشور ایتالیا را نام می بریم:

 1. رم (Rome)

رم؛ پایتخت کشور ایتالیا به عنوان یکی از توریستی ترین و پربازدیدترین شهرهای جهان در سال های اخیر بوده که نزدیک به 3 میلیون جمعیت در خود جای داده است. شهر رم علاوه بر جاذبه های توریستی بسیار و رونق بالا در صنعت گردشگری، در زمینه های مد و طراحی نیز سرآمد می باشد. لازم به ذکر است که این شهر میزبان تعداد زیادی از شرکت های چندملیتی در زمینه های نفت و گاز، فناوری، ساخت و ساز، بانکداری و تحقیقات است.

 

 1. میلان (Milan)

میلان نیز به عنوان یکی از شهرهای شمالی ایتالیا و دارا بودن شهرت جهانی، به عنوان یکی از مهم ترین مراکز مالی اروپا به حساب می آید. این شهر میزبان بورس کشور ایتالیا بوده و در زمینه های مد، هنر، گردشگری و تجارت نیز همواره مطرح بوده است.

از جمله مهم ترین شاخصه های شهر میلان می توان به دفاتر مرکزی برندهای مطرح جهان از جمله ورساچه (Versace)، دولچه و گابانا (D&G)، آرمانی (Armani) و پرادا (Prada) اشاره کرد؛ هفته مد میلان از جمله معروف ترین رویدادهای این زمینه بوده که افراد و کمپانی هایی از سرتاسر جهان در آن شرکت می کنند.

 

 1. ناپل (Naples)

ناپل نیز در منطقه ساحلی جنوب غرب ایتالیا و در حدود 200 کیلومتری شهر رم قرار گرفته است. اهمیت شهر ناپل از جانب بندری بودن این منطقه و همچنین فعالیت های خدماتی در این شهر می باشد.

 

 1. تورین (Turin)

شهر تورین را عموما به دو دلیل فوتبال و اتومبیل می شناسند. حضور باشگاه فوتبال یوونتوس و کمپانی های خودروسازی فیات، مازراتی و آلفارومئو سبب شده اند تا تورین در سرتاسر جهان زبانزد باشد. لازم است بدانید که در سال های اخیر نیز در زمینه های هوافضا، فناوری و نوآوری نیز حرکت هایی انجام شده است.

 

 1. فلورانس (Florence)

شهر فلورانس نیز همواره به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان شناخته می شود. این شهر میزبان جاذبه های طبیعی و کلیساهای تاریخی زیادی بوده؛ همچنین در زمینه های دیگری مانند کالاهای سنتی، مواد شیمیایی و مواد غذایی نیز فعال بوده و به صورت کلی اقتصاد آن مبتنی بر خدمات و تجارت است.

 

علاوه بر شهرهای ذکر شده در بالا، می توان به موارد دیگری مانند پالرمو، جنوا، بولونیا، باری، ونیز و کاتانیا نیز اشاره کرد.

اقتصاد ایتالیا

شاید اقتصاد ایتالیا را بتوان به دو قسمت صنعتی توسعه یافته و بخش کشاورزی توسعه نیافته تقسیم کرد. اقتصاد آن ها تا حد زیادی به تولید کالاهای مصرفی با کیفیت بالا بستگی دارد که توسط کمپانی های کوچک و بزرگ در این کشور تولید می شود.

علاوه بر این، ایتالیا در زمینه های کشاورزی، ساخت و ساز و خدمات نیز فعالیت دارد که طبق برآورد، 17 درصد از تولید ناخالص این کشور را تشکیل می دهد.

ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ در منطقه یورو است که بدهی بالای دولت و موانع ساختاری آن باعث شده است تا در برابر بازار های مالی دیگر آسیب پذیر نشان دهد. اقتصاد ایتالیا در سال 2014 روبه رشد قرار گرفت و در سال های بعد با رشد (هرچند کم) همراه بود. یکی از نقطه ضعف های دولت ایتالیا نرخ بالای بیکاری ج.انان در این کشور است که بازار کار خوبی را پیش روی دانشجویان داخلی و بین المللی قرار نداده است.

از جمله کمپانی های بزرگ و بین المللی کشور ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • Fiat Chrysler Automobiles (automotive)
 • Enel (energy)
 • Eni (oil & gas)
 • Poste Italiane (postal service)
 • GSE (energy)
 • TechInt (engineering)
 • TIM (telecommunications)
 • UniCredit (banking)

 

جغرافیای ایتالیا

کشور ایتالیا متشکل از یک شبه جزیره بزرگ در حدود 1000 کیلومتر است که تا مدیترانه مرکزی گسترش یافته است. این کشور با مساحتی بالغ بر 300 هزار کیلومتر مربع، یکی از متنوع ترین کشورها از منظر جغرافیا، طبیعت و گیاهان است.

منطقه شمالی ایتالیا تحت سلطه رودخانه بزرگ Po بوده که در زمینه کشاورزی یکی از بهترین مناطق و همچنین مرکز تولید صنعتی کشور محسوب می شود. در منطقه مرکزی ایتالیا نیز وجود تپه ها و کوه های متعدد و برخی دشت های طبیعی بسیار حاصلخیز سبب شده است که زمین از احیای خوبی برخوردار هستند. این شرایط سبب شده است تا زمینه گسترش شهر و شهرک های مختلف در این منطقه فراهم باشد. شهرهایی مانند فلورانس، پیزا، سیه نا و رم همگی در مرکز ایتالیا قرار گرفته اند و به این دلیل این منطقه مقصد بسیار خوبی برای گردشگران علاقمند به هنر و باستان شناسی است. جنوب ایتالیا نیز بیشتر از طبیعت بسیار زیبا برخوردار است اما در زمینه صنعت پتانسیل بسیار ضعیفی دارند. بنابراین این منطقه اکثرا به گردشگری و کشاورزی وابسته هستند.

فرهنگ ایتالیا

فرهنگ کشور ایتالیا را می توان از ادغام هزاران سال تاریخ و سنت برخواسته از امپراتوری روم باستان دانست. فرهنگ ایتالیایی را می توان ترکیبی از هنر، معماری، موسیقی و غذا در نظر گرفت.

مشابه ایران، در این کشور خانواده ها بسیار به هم نزدیک هستند و نقطه کانونی زندگی به شمار می روند. از جمله نکات مهم در این راستا می توان به وقت گذاشتن برای گذراندن وقت و صرف غذا با خانواده، نداشتن عجله بر سر میز شام و همچنین اختصاص زمانی در روز برای انتقال تجربیات و بحث های خانوادگی اشاره کرد.

در فرهنگ خانواده محور ایتالیا، می توان به وضوح دید که بسیاری از شرکت های کوچک، توسط اعضای یک خانواده اداره و مدیریت می شوند.

در فرهنگ ایتالیا، نوجوانان به مستقل بودن، گذراندن وقت در کافه ها، قدم زدن در شهر و همچنین ورزش عادت دارند. لیگ فوتبال این کشور از طرفداران بسیاری برخوردار است و باعث شده تا خانواده های ایتالیایی بازی های فوتبال ملی این کشور را دنبال کنند.

مشاهیر ایتالیا

ایتالیایی ها به واسطه تاریخ و فرهنگ غنی و دور و دراز روم باستان و همچنین پیشتازی در زمینه های مختلف علمی و تکنولوژی، از مشاهیر و افراد برجسته ای برخوردار بودند که در ادامه به معرفی تعدادی از ایشان می پردازیم:

 • Leonardo da Vinci (artist & painter)
 • Christopher Columbus (explorer)
 • Galileo Galilei (Scientists)
 • Monica Bellucci (actress)
 • Marco Polo (explorer & writer)
 • Michelangelo (architect)
 • Andrea Bocelli (singer)
 • Gianni Versace (fashion designer)

 

جاذبه های ایتالیا

کشور ایتالیا همواره یکی از توریستی ترین کشورهای اروپا و جهان به شمار می رود. یکی از قدیمی ترین تمدن های دنیا همراه با جاذبه های تاریخی و طبیعی در شهرهای مختلف این کشور سبب شده است تا هرساله تعداد بسیار زیادی گردشگر از کشورهای مختلف دنیا وارد این کشور شوند.

سلیقه شما هرچه باشد، تاریخی، طبیعی و ... در این کشور خواهید یافت. از تاریخ، هنر، غذا، موسیقی، معماری، فرهنگ، مکان های مقدس، دهکده های متعدد و مناظر خیره کننده در جای جای این کشور خواهید دید.

در ادامه ما تعدادی از جاذبه های توریستی و گردشگری کشور آلمان را معرفی خواهیم کرد:

 • Colosseum (Rome)
 • Grand Canal (Venice)
 • Santa Maria del Fiore (Florence)
 • Piazza del Campo (Siena)
 • Pompeii
 • Positano
 • Lake Como
 • Leaning Tower of Pisa
 • Manarola
 • San Gimignano
 • Valley of the Temples
 • St. Peter’s Basilica (Rome)
 • Capri

ایرانیان در ایتالیا

همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد، ایرانیان علاوه بر منظور توریستی، به دو دلیل دانشجویی و ثبت شرکت به ایتالیا مهاجرت می کنند. این کشور زمینه تحصیل رایگان و همچنین به زبان انگلیسی را برای دانشجویان جهان سوم فراهم آورده و این کشور را به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد تحصیلی برای این گروه تبدیل کرده است. از سوی دیگر برای امکان تجارت و بیزنس در منطقه اروپا و یا آمریکا شما می توانید در ایتالیا شرکت ثبت نمایید. این شرکت اجازه انتقال پول و همچنین انجام اموری تجاری را به شما می دهد.

دیدگاه ها

مشاوره مهاجرت رایگان :