بودجه تحصیل در کشور آلمان


همانطور که در بسیاری از منابع مطالعه کردید، از سال 2014 تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان اعلام شد!!!
و این یعنی سرازیر شدن قشر دانشجوی بین المللی برای تحصیل در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان.

ما در مقالات و بلاگ های قبلی صحبت های متعددی از دلایل تحصیل در آلمان، مزایای تحصیل در آلمان و همچنین آمار و ارقام این مسیر ارائه داده ایم.

شما در دانشگاه های آلمان، آموزش با کیفیت بالا را به همراه کورس های تحصیلی متعدد در مقاطع مختلف و به زبان های انگلیسی و آلمانی تجربه می کنید.

اما در کنار این تحصیل رایگان، هر دانشجو هزینه های جانبی دیگری دارد که در طول دوران اقامت خود در آلمان با آن روبروست که در ادامه سعی داریم با جزئیات آن ها را بررسی کنیم:

 

  1. هزینه های اپلای:

 

  • شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان هزینه ای بابت اپلیکیشن فی دانشگاه پرداخت خواهید کرد. این هزینه عموما از طریق یونی اسیست پرداخت می شود؛ به ازای دانشگاه اول 75 یورو و به ازای هر دانشگاه بعدی 30 یورو. یعنی شما اگر برای 4 دانشگاه اپلای کنید، مبلغ 165 یورو پرداخت می کنید.
  • هزینه ترجمه مدارک هم جزئی از پروسه شما است که هزینه اندکی در بین 1 تا 3 میلیون تومان در برخواهد داشت. لازم به ذکر است که ترجمه های شما میبایست توسط مترجم رسمی انجام شده و توسط امور خارجه و دادگستری نیز تأیید شود.

 

 

  • نکته بعدی هزینه های سفارت آلمان و تأیید مدارک است. هزینه تأیید و تصدیق هر مدرک توسط سفارت آلمان و کارمزد ویزامتریک 38 یورو و هزینه کپی برابر اصل هر مدرک و کارمزد ویزامتریک 33 یورو می باشد. در صورت داشتن مکاتبه و پذیرش از دانشگاه های آلمان، شما هزینه ای بابت تأییدات و کپی برابر اصل به سفارت پرداخت نخواهید کرد.

نکته مهم برای دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان این است که در صورت ارائه ایمیل و مکاتبات رسمی با دانشگاه ها، کالج ها یا سایر نهادهای مرتبط، تصدیق مدارک تا سقف 5 سری رایگان انجام می شود.

همچنین هزینه تأیید کپی ها برای دانشجویان در صورت ارائه ایمیل و مکاتبات رسمی با دانشگاه ها، تا سقف 5 سری رایگان است. در صورتی که سه مکاتبه ارائه شود، فقط سه مورد رایگان انجام می پذیرد.

برای دارندگان پذیرش قطعی و تأیید شده، تنها دو سری مدارک رایگان محاسبه می گردد و در مورد دانشجویانی که بورسیه DAAD را دریافت نموده اند، تا دو سری اضافه تر کپی رایگان انجام می شود.

 

 

  1. هزینه های تحصیل: شما هزینه ای بابت شهریه دانشگاه پرداخت نخواهید کرد اما مبلغی در حدود 200 تا 500 یورو به ازای هر ترم بابت تیکت دانشجویی، خدمات اجتماعی و امکانات رفاهی دانشگاه پیش رو دارید.

اگر شما قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان را دارید، هزینه تحصیل در بازه 5 تا 40 هزار یورو در سال خواهید داشت. کورس های تحصیلی مربوط به مهندسی و مدیریت از جمله گران ترین برنامه های آموزشی در آلمان هستند؛ در غیر اینصورت تحصیل شما رایگان خواهد بود.

 

  1. هزینه های زندگی: طبق اعلام دولت آلمان، هر دانشجو برای تأمین هزینه های اقامت خود در این کشور سالیانه نیاز به 10.332 یورو دارد؛ یعنی ماهی 861 یورو.

مقامات آلمان تمامی هزینه های زندگی اعم از محل اقامت، خوراک و پوشاک را در این عدد در نظر گرفته است. باید بدانید که دولت این 10 هزار یورو را بلوکه کرده و به صورت ماهیانه آزاد می کند.

طبق قانون دانشجویان هرساله میبایست این مبلغ را نزد بانک معرفی کرده تا روال عادی خود را طی کند.

 

باید بدانید که دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور آلمان همواره می توانند با کار دانشجویی بخش عمده ای از هزینه های روزمره خود را تأمین کرده و نیازی به صرف تمکن مالی خود نخواهند داشت. کار دانشجویی معادل 20 ساعت در هفته (نیمه وقت) و شامل مشاغل آزادی مانند پست، کار در رستوران و یا مشاغلی در محیط دانشگاه خواهد بود. بعضا دانشجویانی که علاقمند به کار در دانشگاه هستند، می توانند در محیط های آزمایشگاهی و کارگاهی مشغول شوند و درآمد خوبی نیز داشته باشند. لازم به ذکر است که کار دانشجویی نیاز به پرداخت مالیات نیز ندارد.

 

مشاوره مهاجرت رایگان :