مشاغل پردرآمد در آلمان


یکی از عوامل انتخاب در کشور مقصد در مهاجرت تحصیلی، بازار کار و احتمال اشتغال و همچنین میزان درآمد در آن کشور است. شاید تا چند سال پیش، اکثر دانشجویان کشورهای آمریکا و یا انگلستان را برای ادامه تحصیل انتخاب می کردند. دلیل این انتخاب هم از کیفیت آموزش این کشورها ناشی می شود که از شهرت بسیار خوبی برخوردار بودند. اما باید بدانید که این شهرت در سال های اخیر به صورت فزاینده ای رو به کاهش است.

 

طبق مطالعات اخیر study.eu، کشورهای مختلف بر اساس سطح آموزش، زندگی، هزینه و همچنین بازار کار بررسی شده اند؛ یعنی بهترین کشور برای ادامه تحصیل و در پی آن اشتغال که طبق آن کشور آلمان بهترین کشور در این زمینه انتخاب شده است.

 

در این رتبه بندی آلمان با امتیاز 83.2 از 100 با اختلاف زیادی بالاتر از انگلستان با نمره 69.8 قرار گرفته است؛ اما این صدرنشینی ناشی از دلایل و عوامل مختلفی است که در ادامه به صورت خلاصه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی: در حال حاضر بیش از 1800 کورس تحصیلی در 236 موسسه آموزشی به زبان انگلیسی ارائه و تدریس می شوند که این مورد سبب شده است کشور آلمان، پس از هلند دومین کشور در تعداد کورس های انگلیسی شناخته شود. این مزیت برای دانشجویان بین المللی که یادگیری زبان آلمانی برایشان دشوار است، شرایط را تسهیل نموده است.

 

 • تحصیل رایگان: تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان کاملا رایگان بوده و دانشجویان هزینه ای بابت شهریه دانشگاه پرداخت نمی کنند. این عامل در مقایسه با شهریه های سنگین در کشورهای امریکا و بریتانیا مزیت مهمی محسوب می شود. البته در سال های اخیر این کشورها نیز در پی کاهش شهریه های خود قدم برداشته اند.

 

 • نرخ بالای اشتغال فارغ التحصیلان: کاریابی و اشتغال در زمینه های مرتبط برای دانشجویانی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شده اند، کار سختی نیست و طبق آمار در مدت زمان کمتر از 3 ماه مشغول به کار می شوند. سیستم آموزشی قوی باعث شده است تا دانشجویان مهارت های لازم در بازار کار را فرا گرفته و به سرعت استخدام شوند. میزان بیکاری فارغ التحصیلان در کشور آلمان در حدود 2.3 درصد و کمترین میزان در کل کشورهای اروپایی است.

 

با وجود تمام این عوامل احتمالا متقاعد شده اید که تحصیل در کشور آلمان از مزایای مهمی برخوردار است. سوال بعدی در این راه میزان درآمد شغل های مختلف است؛ یعنی دانشجویان به دنبال این هستند که چه مشاغل و رشته هایی با درآمد بالاتری روبرو هستند.

وبسایت و موسسه Statista، شرکت تحقیقاتی مارکت، تحقیقی را در این زمینه انجام داده و میزان درآمد حدود 60 هزار نفر که شغل تمام وقت دارند را بررسی نمودند. در ادامه لیست 10 شغل اول این تحقیق را مشاهده می کنید که بر اساس حقوق سالانه و به واحد یورو مرتب شده اند:

در ادامه پردرآمد ترین مشاغل در کشور آلمان لیست شده اند:

 1. پزشکی و دندانپزشکی با متوسط درآمد سالانه 79.538 یورو
 2. حقوق با متوسط درآمد سالانه 74.013 یورو
 3. مهندسی با متوسط درآمد سالانه 70.288 یورو
 4. علوم کامپیوتر با متوسط درآمد سالانه 68.241 یورو
 5. علوم طبیعی (شیمی، فیزیک و بیولوژی) با متوسط درآمد سالانه 66.954 یورو
 6. مدیریت و اقتصاد با متوسط درآمد سالانه 65.404 یورو
 7. معماری با متوسط درآمد سالانه 55.822 یورو
 8. روانشناسی با متوسط درآمد سالانه 55.204 یورو

 

ذکر این نکته لازم است که تحصیل در هرکدام از این رشته ها در کشور آلمان به صورت رایگان امکان پذیر بوده و شرایط خاص خود را دارا هستند. برای اطلاعات بیشتر راجع به پذیرش و تحصیل در این رشته ها و یا کاریابی در کشور آلمان می توانید با مشاوران ما در ایران و آلمان در تماس باشید.

دیدگاه ها

مشاوره مهاجرت: