کار در آلمان

مقدمه

آیا شما هم به دنبال مهاجرت کاری به آلمان هستید ؟! دنبال کار در آلمان هستید ؟!

مدرک پزشکی، مهندسی، حقوق یا فنی و ... دارید و نمیدونید چجوری این کار رو انجام بدید ؟؟؟

پس خوندن این مقاله رو بهتون توصیه می کنیم ...

کشور آلمان به عنوان قلب اقتصاد اروپا و یکی از پیشرفته ترین جوامع حال حاضر دنیا به شمار می رود که از بازار کاری بسیار مطلوبی برخوردار است. از این رو تعداد بسیار زیادی از مهاجران کشورهای دیگر سعی در یافتن شغل و انجام مهاجرت کاری به آلمان هستند. از سوی دیگر هرساله لیستی تحت عنوان لیست سفید (White List) از سوی دولت آلمان منتشر شده و نیاز خود در مشاغل و زمینه های مختلف را اعلام می کند. علاوه بر دانستن این موضوع، آگاهی از چگونگی یافتن کارفرمای مناسب نیز می تواند کمک شایانی به متقاضیان عزیز نماید.

اما در این راه سوالات و ابهامات متنوعی مطرح شده که برای آغاز این راه بسیار ضروری می باشد. سوالاتی از قبیل شرایط کار در آلمان، میزات درآمد و دستمزد در آلمان، هزینه های جانبی مهاجرت، مهاجرت شغل های حساسی همچون پزشکی و دندانپزشکی و ... همگی از موضوعاتی است که ما در ادامه به آن پرداخته ایم تا دید روشن و بهتری را به متقاضیان ورود به این راه هدیه دهیم.

وضعیت کاری کشور آلمان

کشور آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد در اروپا و پنجمین در جهان، تعداد بسیار زیادی از موقعیت های شغلی در تخصص های مختلف را در اختیار کارجویان خارج از آلمان قرار داده است. طبق آمار جولای 2020، در حال حاضر نزدیک به 573 هزار موقعیت شغلی در کشور آلمان وجود دارد؛ شاید براتون جالب باشه که این عدد در سال گذشته در حدود 800 هزار موقعیت شغلی بود.

آلمان یکی از کشورهایی است که دارای پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا بوده که طبق اعلام دولت در ماه می 2020، این میزان در کشور آلمان معادل 3.9% و در منطقه یورو به صورت میانگین 7.4% می باشد. این نرخ نشان از وضعیت مناسب کاری در زمینه های مختلف و همچنین وجود اقتصادی پویا در آلمان است که راه را برای مهاجرین خارجی هموار می کند.

لازم است بدانید که متوسط هفته کاری در کشور آلمان در حدود 40 ساعت و حداکثر ساعت کاری 48 ساعت در هفته است. هر کارمند به صورت قانونی حق استفاده از 20 روز مرخصی در سال را داشته و از مزایایی مانند مرخصی بیماری و زایمان برخوردار هستند.

مطالعات انجام شده توسط German Federal Institution for Population Research نشان داده است که یک سوم از مهاجرین خارج از اتحادیه اروپا که جویای کار در آلمان هستند، ظرف مدت حداکثر 12 ماه به شغل دلخواه خود دست پیدا می کنند. به صورت کلی اگر شما واجد شرایط تحصیلی و سابقه کاری باشید و دانش زبان آلمانی مناسبی نیز داشته باشید، از شانس بسیار بالایی برای یافتن شغل در آلمان برخوردار هستید. البته که توصیه می کنیم برای اطمینان از یافتن این موقعیت و اطلاعات بیشتر با یک موسسه مهاجرتی معتبر نیز مشورت نمایید. از جمله کمپانی های بزرگ و بین المللی کشور آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • Volkswagen (automotive)
 • Daimler (automotive)
 • Allianz (finance)
 • BMW (automotive)
 • Siemens (electronics)
 • Bosch (electronics)
 • Deutsche Telekom (telecommunications)

انواع مهاجرت کاری به آلمان

پس از توضیح شرایط بازار کار، لازم است بدانید که نیروی کار متخصص و ماهر به روش های متفاوتی می توانند برای مهاجرت کاری به کشور آلمان اقدام نمایند.

به صورت کلی برای مهاجرت کاری و یا حتی تحصیلی به کشور آلمان، می بایست مدارک دانشگاهی و سابقه کاری وی مرحله معادل سازی را پشت سر بگذارد و با نظام آموزشی جمهوری فدرال آلمان همخوانی لازم را داشته باشد. این معادل سازی در گروه های غیر پزشکی به صورت آنلاین انجام شده و نیاز به حضور فیزیکی شخص در آلمان ندارد؛ اما معادل سازی گروه دوم یعنی مشاغل پزشکی دو مرحله آنلاین و حضوری داشته و فرد متقاضی برای اتمام این مرحله باید در آلمان حاضر شود و آزمون های اعلامی را برای عدم نیاز به تحصیل مجدد شرکت کند.

حال راه های مهاجرت کاری به آلمان بسته به شرایط شخص و رزومه وی و همچنین اعلام کارفرما می تواند به سه دسته زیر تقسیم شوند:

 1. قرارداد کاری (Contract) : دسته اول گروهی هستند که در ایران یک قرارداد کاری رسمی از کارفرمایان آلمانی دریافت می کنند. این گروه، معادل سازی خود را به صورت آنلاین انجام داده و برای دریافت قرارداد و معادل سازی نیاز به شرکت در آزمون های مربوطه را ندارند. طبق توضیحات گذشته، این دسته مخصوص مشاغل غیرپزشکی می باشد.

 

 1. جاب آفر رسمی (Job Offer) : به صورت کلی، جاب آفر تعریفی از دعوت به کار شخص متقاضی به صورت شرایطی می باشد؛ بدین صورت که متقاضی با پاس کردن شرایط اعلامی می تواند در جاب آفر مربوطه مشغول به کار شود. این شرایط می تواند شامل مراحل و آزمون های معادل سازی، سطح زبان مشخص و ... باشد که گروه های مختلف کاری به خصوص پزشکان و دندانپزشکان و به صورت کلی کادر درمان پس از طی این مراحل می توانند قرارداد کاری خود را دریافت کنند.

 

 1. جاب سیکر (Job Seeker) : نوع سوم و آخر مهاجرت کاری به آلمان، ویزای جاب سیکر و یا جستجوی کار می باشد که نوعی مجوز برای مدت زمان مشخص در خاک آلمان بوده تا شخص متقاضی شغل مدنظر خود را یافته و موفق به دریافت قرارداد کاری شود. در این صورت می تواند ویزای خود را تمدید و به صورت طولانی مدت در آلمان حضور داشته باشد.

 

تمامی روش های اشتغال به کار در آلمان در سه دسته بالا خلاصه شده و زیرمجموعه این گروه ها هستند.

شرایط لازم برای مهاجرت کاری به آلمان

افراد متقاضی کار در خارج از کشور همواره نیاز به داشتن مدارک و ملزوماتی هستند تا انتظارات کارفرما و همچنین آفیسر حاضر در سفارت را برآورده کنند. این شرایط با توجه به زمینه کاری و همچنین نوع درخواست شخص متقاضی متغیر است؛ اما در ادامه رایج ترین و مهم ترین این مدارک را ذکر خواهیم کرد:

 • ویزای کاری: شهروندان داخل اتحادیه اروپا (EU) برای اشتغال در کشور آلمان نیاز به مجوز نداشته و در طول اعتبار گذرنامه و ID کارت مجاز به کار در سطح کشور آلمان هستند؛ البته همچنان نیاز به تأیید و رجیستری محل اقامت رسمی خود نزد اداره مهاجرت خواهند داشت.

اما شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای کار کردن در کشور آلمان نیاز به دریافت ویزای کار دارند؛ البته روند این موضوع بستگی به کشور مبدأ و زمینه کاری شما نیز خواهد داشت.

 • مدرک زبان: شما در کشور آلمان قادر به کار کردن به زبان های انگلیسی و آلمانی هستید؛ اما مشاغلی که به زبان انگلیسی وجود دارند به نسبت تعداد بسیار کمتری را شامل شده و دستمزد کمتری را به شما اختصاص می دهند. برای کسانی که به زبان انگلیسی مشغول به کار می شوند، توصیه می شود سطح ابتدایی از زبان آلمانی را برای زندگی روزمره خود فرا بگیرند.

بسته به زمینه کاری شما و درخواست کارفرما، شما موظف هستید دانش خود را در سطح مشخصی از زبان های آلمانی و انگلیسی به اثبات برسانید.

 • معادل سازی مدارک: همان طور که در قبل هم ذکر شد، شما برای شروع به کار نیاز به معادل سازی مدارک تحصیلی و سابقه کاری خود در آلمان خواهید داشت که بسته به زمینه کاری موردنظر، روند متفاوتی را باید طی کنید.
 • کد مالیاتی و تأمین اجتماعی: برای اشتغال در آلمان شما نیاز به ثبت نام در بیمه درمانی عمومی و دریافت کد تأمین اجتماعی (RNVR) در خصوص دریافت خدمات بازنشستگی و همچنین کد شناسایی مالیاتی خواهید داشت. این کد می بایست در فیش حقوقی و اسناد بیمه درمانی شما ذکر شود.

هزینه مهاجرت کاری به آلمان

به صورت کلی تمامی متقاضیان حضور در کشور آلمان به مقاصد مختلف، باید هزینه های زندگی خود در طول مدت اقامتشان در این کشور را تأمین نمایند و به اثبات دولت آلمان برسانند. بسته به این قانون دو حالت به وجود می آید:

 • در صورتی که شما از طرق جاب آفر و یا جستجوی کار وارد کشور آلمان شده اید، نیاز به اثبات تمکن مالی به مقدار اعلامی از سوی سفارت خواهید بود. این مبلغ در حساب شما در کشور آلمان بلوکه شده و به صورت ماهیانه مبلغی از آن آزاد می شود؛ در صورت دریافت قرارداد کاری کل مبلغ بلکه شده آزاد خواهد شد. لازم به ذکر است که به جای تمکن مالی، شما می توانید از تأیید یک شخص رسمی و مشغول به کار در آلمان نیز استفاده کنید و آن شخص هزینه های شما را در طول مدت اقامتتان تأمین کند.
 • در صورتی که شما موفق به دریافت یک قرارداد کاری رسمی از کارفرمایان آلمانی شوید، نیاز به هیچ گونه تمکن مالی نخواهید داشت و آن قرارداد، امکان تأمین هزینه های شما در خاک آلمان را تأیید می کند.

مشاغل موردنیاز در آلمان

دولت آلمان هرساله لیستی را تحت عنوان WhiteList در اختیار نیروهای متخصص خارج ازکشور قرار داده و در آن مشاغلی را که نیاز بیشتری به آن دارند و موقعیت های خالی متعددی می بینند را اعلام می کند. ما در ادامه تعدادی از این مشاغل که از تقاضای بیشتری برخوردار هستند را بیان می کنیم:

 

 • General practitioner
 • Healthcare worker and nurse
 • Dentist
 • Software developer and programmer
 • Electronics engineer
 • IT consultant, IT analyst
 • Economist, business administrator
 • Account manager, client consultant
 • Production assistant
 • Mechanical and automotive engineering profession
 • Mechatronics, energy and electronics professions
 • Architect, Structural engineer

 

علاوه بر مشاغل ذکر شده در بالا نیز شرایط کاری در کشور آلمان وجود داشته و دولت آلمان متقاضیان واجد شرایط را در اسرع وقت بررسی نموده و ویزای کاری را برای ایشان صادر خواهد کرد.

مهاجرت پزشک به آلمان

کشور آلمان یکی از سردمداران و پیشتازان در جذب کادر درمان اعم از پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران بوده و در سال های اخیر شرایط ورود این اشخاص به آلمان را تسهیل نموده است.

نکته بسیار مهم در این گروه معادل سازی مدارک پزشکی طی مراحل مشخص و حضور متقاضیان در آزمون های تعیین شده می باشد که پس از طی این مراحل تحت عنوان کاری خود می توانند مشغول به کار در مراکز درمانی شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مهاجرت پزشک به آلمان با جاب آفر، مقاله را مطالعه کنید...

میزان درآمد در آلمان

مینیمم درآمد افراد شاغل در کشور آلمان هرساله توسط دولت اعلام می شود؛ در سال های 2019 و 2018 حداقل درآمد به ترتیب 9.19 و 8.84 در هر ساعت بود. بنا بر آمار ژانویه 2020، حداقل دستمزد در مراکز دولتی در حدود 9.35 تعیین شده است که از این حیث در بین کشورهای اتحادیه اروپا در رده پنجم قرار می گیرد؛ البته همچنان بسیاری از شرکت ها با عدد 12 به استخدام کارجویان ادامه می دهند. اما در صورتی که کارفرمایان آلمانی، دستمزد کارمندان خود را پایین تر از این میزان پرداخت نمایند، با جریمه های سنگینی روبرو خواهند شد. بر این اساس، متوسط درآمد ماهیانه در آلمان در حدود 4021 بوده که بسته به شهر و ایالت مختلف این اعداد متغیر است. لازم به ذکر است که از معایب آلمان می توان به تفاوت 21 درصدی درآمد بین مردان و زنان در سال 2020 اشاره کرد.

طبق آمار ارائه شده در کشور آلمان، بالاترین میزان درآمد در مشاغل زیر دریافت می شود :

 • بانکداری و مدیریت مالی (Banking and Finance) : 83,371
 • بیمه (Insurance) : 82,554
 • مشاوره (Consulting) : 75,956
 • مخابرات (Telecommunications) : 72,626
 • فناوری اطلاعات (IT) : 72,582
 • حمل و نقل (Transport) : 72,020
 • پزشکی (Medicine) : 71,696
 • خدمات رفاهی (Utilities) : 71,747
 • مهندسی (Engineering) : 71,134
 • وکالت (Legal) : 65,907

با وارد کردن اطلاعات خود در وبسایت bmas.de می توانید از میزان درآمد دقیق خود در کشور آلمان آگاهی پیدا کنید.

میزان مالیات در آلمان

میزان مالیات در آلمان به تبع حقوق دریافتی هر شخص مقدار متفاوتی را شامل شده و طبقه های مالیاتی مختلفی را شاهد خواهیم بود.

در سال 2020، برای درآمدهای تا سقف 9,408 در سال مالیاتی در نظر گرفته نشده و آزاد محسوب می شوند.

برای دریافتی های بالاتر از این مبلغ سطوح مالیاتی از 14% تا 42%به صورت تصاعدی افزایش پیدا می کند. طبق این نکته، درآمدهای بالاتر از 250,731، موظف به پرداخت 42% مالیات خواهند بود.

زبان موردنیاز برای مهاجرت کاری به آلمان

زبان رسمی کشور آلمان، آلمانی بوده و اکثر کارفرمایان در آلمان به دنبال افرادی در خارج از کشور هستند که تا سطح مشخصی بر زبان آلمانی تسلط داشته باشند. اما کشور آلمان دارای تعداد بسیار زیادی کمپانی و کارخانجات بین المللی بوده که با کشورهای مختلف در جهان مبادله و تجارت دارند. از این رو در کمپانی های متعددی افراد کارجو می توانند با زبان انگلیسی استخدام شوند و شروع به کار کنند؛ اگرچه به سطح ابتدایی از زبان آلمانی در زندگی روزمره خود نیاز خواهند داشت.

کار در حین تحصیل

طبق قانون، شما در هنگام تحصیل خود اجازه 20 ساعت کار در هفته را صورت سفید خواهید داشت که این موضوع می تواند به هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو در مدت اقامت وی در آلمان کمک بسزایی کند. البته لازم به ذکر است که فرد دانشجو طبق قوانین سفارت باید میزان تمکن مالی مشخصی را ارائه و اثبات نماید.

نکته دیگر و مثبت کاری در اینجاست که اگر فرد دانشجو در حین تحصیل خود قرارداد کاری رسمی و معتبری را از کارفرمایان آلمانی دریافت کند، اجازه انصراف از تحصیل و تغییر ویزای خود از دانشجویی به کاری را خواهد داشت.

ویزای همراه در مهاجرت کاری به آلمان

طبق قوانین وضع شده در کشور آلمان، ویزای پیوست فقط به افرادی تعلق خواهد گرفت که در برنامه مهاجرتی خود رجیستر شده و توسط اداره مهاجرت منطقه تأیید شوند.

در زمینه مهاجرت کاری، صرفا افرادی قادر به دریافت این ویزا هستند که موفق به طی کردن مراحل معادل سازی و گرفتن یک قرارداد کاری رسمی و معتبر از کارفرمایان آلمانی شده باشند؛ این نکته از امکان و توانایی فرد برای تأمین هزینه های زندگی خانواده خود نشأت می گیرد.

بنابراین تمامی افرادی که موفق به دریافت قرارداد کاری شوند، می توانند خانواده خود را تحت عنوان پیوست وارد کشور آلمان کنند؛ همراهان شخص متقاضی مجوز کار و تحصیل را در خاک آلمان به صورت تمام وقت خواهند داشت و از تمامی حقوق یک شهروند آلمانی برخوردار خواهند بود.

وبسایت های کاریابی در آلمان

تعداد بسیار زیادی از وبسایت های کاریابی، موسسات استخدام نیروی کار و ... در آلمان وجود داشته که به عنوان یک واسطه بین کارمند و کارفرما عمل می نمایند. کارجویان محترم می توانند با مراجعه به این شبکه ها به خیل عظیمی از موقعیت های شغلی موجود در سطح کشور آلمان دسترسی پیدا می کنند.

در ادامه تعدادی از این آژانس های کاریابی را برای شما معرفی خواهیم کرد:

 • EURES
 • Federal Employment Agency
 • International Placement Service
 • Monster
 • JobStairs
 • Jobooh
 • Kimeta
 • Kununu
 • MeineStellenboersen
 • Craigslist
 • English jobs
 • The Local
 • Toplanguage jobs

جمع بندی

امروزه کشور آلمان یکی از بزرگترین و پویاترین اقتصادهای دنیا را داراست؛ از سوی دیگر جمعیت شاغل در این کشور روز به روز در حال کاهش و میانگین سنی این گروه رو به افزایش می باشد. بنابراین در سال های اخیر موقعیت های شغلی بسیاری در کشور آلمان بدون متقاضی باقی مانده است.

در پی این اتفاق دولت آلمان با سرمایه گذاری عظیم و برنامه ای چندین ساله، تمرکز خود را به ورود متخصصین و نیروی کار ماهر از کشورهای دیگر به آلمان اختصاص داده است. مشاغلی همچون مهندسی، پزشکی، مدیریت و ... از جمله این زمینه های کاری معرفی شده اند.

اما شرایط لازم برای مهاجرت کاری، سطح درآمدی، میزان مالیات و امکان ویزای همراه برای خانواده نکاتی است که برای هر کارجو از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

ما در این مقاله سعی داشتیم تا تمامی ابهامات متقاضیان کار در آلمان را برطرف نموده و ادامه این راه را برایشان سهل و روشن نماییم.

مقالات مربوط به کار در آلمان

مهاجرت مهندسین به آلمان

مهاجرت مهندسین به آلمان

کشور آلمان یکی از پیشرفته ترین جوامع امروزی در زمینه های اجتماعی از جمله اقتصاد و فرهنگ بوده و هرساله مهاجران بسیاری را اعم از دانشجویان، متخصصان و مهندسین خارجی به منظور تحصیل، کار و زندگی به خود جذب...

ادامه مطلب

مهاجرت پرستار به آلمان

مهاجرت پرستار به آلمان

در حال حاضر کشور آلمان به صورت گسترده در حال تغییر نسل بوده و روز به روز بر تعداد افراد مسن در جامعه افزوده می شود. این جمعیت و رویه افزایش میانگین سن همواره نیاز به خدمات مختلف از جمله مراقبت های بست...

ادامه مطلب

مهاجرت پزشكان به آلمان 2024

مهاجرت پزشكان به آلمان 2024

مهاجرت کاری به آلمان یکی از موضوعاتی است که امروزه توجه بسیاری از مردم ایران را به خود جلب کرده است. شاید این محبوبیت را بتوان ناشی از اقتصاد و بازار کار مناسب آلمان، شرایط آسان و تسهیل شده پذیرش و هم...

ادامه مطلب
نظرات درباره کار در آلمان

مشاوره مهاجرت رایگان :