ثبت شرکت در کانادا

مقدمه

خیلی از ما ها حداقل یه بار تو زندگیمون به مهاجرت به کانادا فکر کردیم؛ اما هر بار با سوال بی پاسخ "چجوری" به بن بست خوردیم !

ما این مقاله رو براتون آماده کردیم که بگیم چجوری ؟!!!

 

امروزه دولت کانادا به دنبال راه هایی برای جذب نیروی متخصص در زمینه های مختلف و همچنین کارآفرینان و نوآوران از سرتاسر جهان می باشد. این طرح به صورت یک برنامه چندین ساله طراحی شده و سرمایه گذاری های متنوع و به تبع آن مزایای بسیاری را در خود جای داده است. (توصیه می شود مقاله "مهاجرت به کانادا" و "اخذ اقامت دائم کانادا" را مطالعه بفرمایید.) از این قبیل می توان به استارتاپ ویزا، خرید بیزینس، اکسپرس اینتری و ... اشاره کرد.

یکی از برنامه های مورد تایید و ارائه شده کانادا در چند سال اخیر استارتاپ ویزا و به بیان دیگر جذب ایده های نو از دیگر کشورها است. ارائه طرح های نوین و به صرفه در زمینه های مختلف که از نظر اقتصادی و رفاهی مورد تایید نهاد های مرجع دولت کانادا است، تعریف دیگری از استارتاپ می تواند باشد.

میدونید چرا این نوع مهاجرت انقدر طرفدار داره ؟؟؟

خلاصه بگیم؛ چون به شما و همسر و فرزندانتون اقامت دائم کشور کانادا رو میدن، بی قید و شرط !!!

حالا مقاله رو بخونید حتما به ابهاماتتون کمک میکنه...

ما در ادامه قصد داریم شرایط، راه اجرا، مزایا و حتی معایب این روش را برای علاقمندان شرح دهیم.

استارت آپ ویزای کانادا

به نقل از وبسایت مهاجرتی دولت کانادا، برنامه استارتاپ ویزا با هدف ورود و مهاجرت کارآفرینان ماهر و دارای پتانسیل ایجاد شغل و به صورت کلی ساختن یک ایده و بیزینس موفق با ویژگی های:

      - مبتکرانه و نو

      - توانایی ایجاد شغل برای شهروندان کانادایی

      - توانایی رقابت در سطح جهانی

شروع به کار کرده است.

 

این ایده می بایست دارای بیزینس پلن قوی و هدفمند بوده و با برنامه مشخص، آینده درخشان و رو به توسعه ای را برای خود ترسیم کند. تمامی مراحل طراحی ایده، بیزینس پلن و طرح های مالی، دریافت تاییدیه های مربوطه و ... همگی باید با مشاوره یک وکیل و یا موسسه مهاجرتی معتبر انجام شود.

 

لازم به ذکر است که تمامی افرادی که این روش را انجام می دهند، مبتکر، مخترع، کارآفرین و نوآور نیستند !!!

برای همین پیشنهاد میشه مقاله رو دنبال کنید...

 

این ایده تعریف شده پس از اثبات دارا بودن شرایط موردنیاز، می بایست توسط یکی از سازمان های سرمایه گذار تعیین شده و تایید شده دولت کانادا (Designated Organization) حمایت شود. از این پس این گروه را به اختصار، سرمایه گذار اطلاق می کنیم. در ادامه مقاله گروه های مختلف سرمایه گذاری را تعریف خواهیم کرد.

یکی از مزایای برجسته ویزای استارت آپ کانادا این است که که شخص متقاضی پس از ارائه ایده جدید و خلاقانه و دریافت تائیدیه از سوی شرکت های سرمایه گذار، نیازی به سرمایه گذاری روی پروژه خود ندارد و به نوعی می توان گفت که برای فرد متقاضی هزینه ای نخواهد داشت. تنها موردی که شخص باید هنگام اقدام برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا رعایت کند، ارائه تمکن مالی کافی به ازای خود و هر یک از اعضای خانواده همراه وی است تا بتواند به دولت کانادا ثابت کند که تا زمان رسیدن آن طرح به مرحله سوددهی، می تواند از پس هزینه های زندگی ایشان در خاک کانادا بر آید

سازمان های سرمایه گذار در کانادا

برای ارسال درخواست ویزای استارتاپ به دولت کانادا، ایده معرفی شده ابتدا باید توسط حداقل یکی از سازمان های سرمایه گذار تعیین شده و تایید شده از سوی دولت حمایت شود :

 

- Venture capital funds

- Angel investor groups

- Business incubators

 

هر یک از این گروه ها شرایط و ضوابط خاص خود را داشته و فرایند مخصوص به خود را در مراحل ارزیابی پشت سر می گذارند. در صورت موفقیت و قبولی در این ارزیابی، گواهی Letter of Support از سوی سازمان مربوطه صادر می شود.

مزایای استارتاپ ویزا کانادا

همان طور که در قسمت مقدمه بیان شد، اقدام به این روش مزیت های خاص خود را داشته که باعث شده است امروزه متقاضیان بسیاری از سرتاسر جهان را به خود جذب کند. چند مورد از این مزایا در زیر لیست شده اند:

- امکان اخذ اقامت دائم کشور کانادا

- پایین بودن هزینه ویزای استارتاپ کانادا

- عدم نیاز به موفقیت ایده و بیزینس مورد نظر

- امکان اخذ اقامت همزمان کل خانواده

- دارا بودن اقتصاد قدرتمند

- کمک به استقرار و درآمدزایی در کانادا از طریق ویزای استارت آپ

- ترغیب مهاجرین خارجی به گسترش شرکت خود در کانادا

معایب استارتاپ ویزا کانادا

در قسمت قبل از مزایای استارتاپ ویزا مواردی بیان شد. اما در کنار این مزایا، معایبی در این روش وجود دارد که لازم است تمامی متقاضیان این روش به آن ها اشراف داشته باشند تا در طول این پروسه به مشکلی برنخورند:

- در این پروسه امکان مهاجرت به کبک وجود ندارد.

- دشواری در پذیرفتن ارائه طرح نوآورانه توسط نهادهای کانادایی

- الزام به کارگیری و استخدام نیروی کار کانادایی

- عدم امکان سرمایه گذاری بدون اجازه سازمان های معرفی شده

- محدودیت در تعداد پرونده های انتخاب شده در سال

- رد شدن کل پرونده در صورت عدم صلاحیت یکی از شرکا

- مسافت طولانی ایران و کانادا

مدارک موردنیاز استارتاپ ویزا کانادا

یکی از سوالات بسیار مهم در این زمینه این است که به صورت کلی چه کسانی می توانند برای دریافت استارتاپ ویزا اقدام کنند ؟ به بیان دیگر کسانی که قصد انجام و دریافت استارتاپ ویزای کانادا را دارند، به چه مدارکی نیاز خواهند داشت ؟

 

- ایده نو و مبتکرانه

الف) هر یک از متقاضیان، در زمان ارسال درخواست، حداقل 10% از تمام سهام و دارایی موجود ایده را دارا باشند. (حداکثر 5 نفر می توانند به عنوان سهامدار معرفی شوند.)

و یا متقاضیان معرفی شده و سرمایه گذار می بایست حداقل 50% از تمام سهام و دارایی ایده معرفی شده را دارا باشند.

 

ب) متقاضیان در زمان دریافت اقامت خود:

                                                   - مدیریت فعال و جاری ایده را بر عهده داشته باشند.

                                                   - یک بخش اساسی و ضروری ایده در کانادا انجام شود.

                                                   - این ایده با فعالیت های دیگر در کانادا ترکیب شود.

 

Letter of Support -

به بیان دیگر : "نامه پشتیبانی و تامین از یکی از سازمان های سرمایه گذار "

 

هر ایده ابتدا باید توسط یکی از سازمان های سرمایه گذار تعیین شده و تایید شده دولت کانادا حمایت شود و گواهی تحت عنوان نامه پشتیبانی و تامین را دریافت کند.

برای دریافت این گواهی، لازم است که ابتدا با این ارگان ها تماس حاصل شود و از چگونگی دریافت این حمایت اطلاعات لازم را کسب کنند. در ادامه نیز می بایست سازمان مربوطه را مجاب و متقاعد کند که ایده معرفی شده ارزشمند بوده و نیاز به پشتیبانی دارد. لازم به ذکر است که مراحل و همچنین الزامات لازم دریافت این گواهی بسته به سازمان مزبوطه متفاوت است.

پس از موافقت سرمایه گذار و دریافت letter of Support، باید این گواهی به پرونده اقامتی متقاضیان نیز الحاق شود و به دولت کانادا ثابت کند که گروهی از سرمایه گذاران مورد تایید کشور، این ایده را حمایت می کنند. البته از سوی سرمایه گذار نیز یک نسخه گواهی تایید برای دولت کانادا ارسال خواهد شد. در ادامه ممکن است که ارگان های دولتی برای کسب اطلاعات بیشتر، متقاضی را برای مصاحبه دعوت نمایند.

 

- دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی

تمامی متقاضیان استارت آپ کشور کانادا می بایست مهارت خود در یکی از زبان های رسمی کانادا (انگلیسی-فرانسوی) را ثابت نمایند. این ویژگی سبب می شود تا برای گسترش ایده و موفقیت در کسب و کار خود موفق باشند.

به این منظور، متقاضی می بایست حداقل سطح معیار زبان کانادایی 5 (Canadian Language Benchmark) را در زبان های انگلیسی و یا فرانسوی در مهارت های موجود کسب کند. شایان ذکر است که مدارک IELTS و CELPIPدر زبان انگلیسی و همچنین مدارک TEF و TCF در زبان فرانسوی مورد تایید می باشد.

 

- تمکن مالی

دولت کانادا اعلام کرده است که هیچگونه کمک و پشتیبانی مالی دولتی شامل حال متقاضیان ویزای استارتاپ نخواهد شد.

شما پس از ورود به خاک کانادا می بایست توانایی خود در تامین هزینه های خود و خانواده همراه را به اثبات دولت برسانید و شهروندان کانادایی و غیر، اجازه قبولی این هزینه را نخواهند داشت.

البته این مبلغ بسته به تعداد افراد خانواده متفاوت بوده و هرساله از سوی دولت کانادا اعلام می شود:

 

مبلغ موردنیاز (CAD)

تعداد افراد خانواده

12,960

1

16,135

2

19,836

3

24,083

4

27,315

5

30,806

6

34,299

7

3,492

به ازای هر نفر اضافه

 

 

ویزای استارت آپ کانادا و طرح تجاری (بیزنس پلن)

برای راه اندازی استارت آپ و اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید یک طرح تجاری قوی با ایده ای نو داشته باشید و با این بیزنس پلن بتوانید سرمایه گذار را راضی کنید که ایده شما سود آور بوده و هم چنین در اقتصاد کانادا تاثیرگذار خواهد بود یعنی باید این بیزنس  خاصیت رشد بالا (high growth) را داشته باشد و هر طرحی قابل قبول نخواهد بود. به این منظور شخص باید از طریق یکی از راه هایی که قبل تر اعلام شد ایده و طرح خود را با نهادهای مربوطه در میان گذاشته و پس از پذیرفته شدن و مورد قبول واقع شدن برای اخذ اقامت از طریق ویزای start up  کانادا اقدام نماید که قطعا راه طولانی و پرفراز و نشیبی را در پیش خواهید داشت که احتمال پذیرفته شدن در آن قابل پیش بینی نیست.

ویزای استارت آپ کانادا و مقایسه آن با اقامت کار شرکت کانادا

همان طور که اشاره کردیم ویزای استارتاپ کانادا یکی از راه های اخذ اقامت دائم کانادا و راه اندازی کسب و کار در کاناداست. از آنجا که برای این پروسه باید یک بیزنس پلن با ایده ای نوآورانه داشته باشید و هم چنین یکی از نهادهای مورد تایید کانادا با سرمایه گذاری در طرح تجاری شما موافقت نمایند شرایط پیچیده و سختی را در پیش خواهید داشت و، مگر اینکه بیزینس پلن شما بسیار قوی و ایده شما بسیار جدید و پر سود باشد. اگر ایده ای برای شروع استارت آپ خود ندارید نگران نباشید کارشناسان ما از لحظه اول شروع برنامه بیزنس شما تا گرفتن اقمت دائم در کنار شما خواهند بود.

 

اگربه دنبال راهی سریع تربرای اخذ اقامت کانادا هستید، می توانید با ثبت یک شرکت و استخدام شدن در شرکت مربوطه اقدام به اخذ ویزای کار کانادا کنید. از الزامات این طرح آن است که حداقل ۵۱ درصد سهام شرکت فوق از آن شما باشد و به نحوی شما بالاترین مقام این شرکت باشید و گزینه بعد آن است که می بایست مدرک زبان و مدرک بالای دیپلم داشته باشید.

اما موضوعی که وجود دارد آن است که ایده start up شما باید توسط یکی از نهادهای مشخص شده تایید شود و این نهادها تضمین کنند که هزینه استارت آپ کانادا در مورد کیس شما را تامین خواهند نمود.

- مورد بعدی پذیرفته شدن تعداد محدودی از برنامه ها در طول سال می باشد که خود ممکن است باعث ردی پرونده شما به علت تعداد بالای پرونده ها شود.

- هم چنین باید یک بیزنس پلن یا طرح تجاری با ایده ای نو داشته باشید که هم قبل از این طرحی مانند آن اجرا نشده باشد و هم اینکه به اقتصاد و پیشرفت این کشور کمک نماید.

ویزای استارت آپ کانادا و اخذ اقامت کانادا

اگر که تمایل به اخذ ویزای استارت آپ کانادا دارید باید زمانی را به برای بررسی مدارک تان از جانب کانادا اختصاص دهید.

البته قبل از ورود به کانادا باید تست پزشکی انجام شود و سوابق شما نیز توسط اداره پلیس بررسی خواهد شد. اگر بعد از گذراندن این مراحل با درخواست ویزای شما موافقت شد، میتوانید با ارسال پاسپورت ، اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

زمانی که وارد کانادا میشوید باید علاوه بر ویزای کانادا، تاییدیه اقامت دائم (COPR) را نیز همراه داشته باشید.

COPR : عکس و اطلاعات هویتی تان است که باید حتما از صحت آن اطمینان حاصل نمایید تا اطلاعات آن کاملا با اطلاعات پاسپورت شما مطابقت داشته باشد.

ویزای استارت آپ کانادا و استانداردهای سرمایه گذاری در آن

هنگام سرمایه گذاری و راه اندازی start up از جمله مواردی که باید به آن توجه ویژه ای کنید استانداردهای سرمایه گذاری در کانادا و رفتارهای دیپلماتیک این کشور با سایر کشورهاست.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید شاخص کنترل فساد در می باشد. بر اساس این شاخص می توانید میزان توانایی دولت در کنترل فساد در این کشور را بررسی کنید.

شما با تأسیس یک شرکت یا راه اندازی استارتاپ در کانادا کارمندانی را استخدام می کنید و به آنها حقوق می دهید و مالیات و بیمه آنها را نیز پرداخت میکنید، چراکه  میزان مالیات بر درآمد افراد نیز بسیار اهمیت دارد. نرخ مالیات بر درآمد شخصی نیز در سال ۲۰۱۹ میزان ۳۳ درصد بوده است.

جمع بندی

همان طور که در این مقاله بیان شد، یکی از راه های اخذ اقامت دائم کشور کانادا از طریق ثبت شرکت و استارتاپ ویزا بوده که مهاجران و کارآفرینان بسیاری را از سرتاسر جهان به خود جذب کرده است. این برنامه همراه با مزایایی همچون اخذ اقامت دائم این کشور برای شخص و خانواده وی، درآمدزایی در کانادا و ... بوده و معایبی همچون مسافت زیاد با ایران، دشواری اخذ تأییدیه از سازمان های مربوطه و محدود بودن تعداد این برنامه در هر سال می باشد. بنا به شرایط و سبک زندگی هر شخص و مقایسه سطح زندگی در کانادا و اروپا می توان بهترین برنامه مهاجرتی را انتخاب نمود؛ البته توصیه می شود برای انتخاب بهتر و روشن تر و جلوگیری از یروز هرگونه مشکلی با یک موسسه مهاجرتی معتبر در ایران مشورت نمایید.


پرسش و پاسخ های متداول

به صورت کلی برای اقدام به این روش، هر متقاضی نیاز به یک کسب و کار تأیید شده همراه با بیزینس پلن مشخص، نامه حمایت مالی از سازمان های سرمایه گذاری مورد تأیید دولت کانادا و دانش ابتدایی از زبان های انگلیسی و فرانسوی دارد. البته طی کردن طول این مسیر با مشکلات و سختی هایی همراه است که حتما توصیه می شود با وکیل مهاجرتی معتبر مشورت نمایید.

در ابتدا شما باید یک کسب و کار فعال و دارای پتانسیل سوددهی را معرفی کنید و بیزینس پلن مشخص و روشنی را برای آن تعریف کنید تا سازمان مربوطه را مجاب به سرمایه گذاری و صدور تأیید نماید.

خیر. شما با دریافت تأییدیه از موسسات رشد و کارآفرینی که در قبل معرفی شده اند می توانید با طی مسیر مشخصی، اقامت دائم خود را دریافت نمایید.

ایده ها و بیزینس هایی که خلاقانه و نوآورانه بوده و دولت کانادا را قانع کند که برای اشتغال کانادایی ها مناسب و مفید می باشد و در بازار جهانی نیز پتانسیل رشد دارند، می توانند برای این روش اقدام نمایند.

شما برای اقدام به این روش می بایست دانش حداقلی CLB 5 را داشته تا واجد شرایط اسارتاپ ویزای کانادا شوید.

دیدگاه ها

مشاوره مهاجرت: