لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در روسیه (2022-2021)

لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در روسیه (2022-2021)

تحصیل در کشورهای پیشرفته موضوعی است که در ایران بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرد و اکثراً خانواده‌ها علاقه دارند این شرایط را برای فرزندانشان به‌ منظور برخورداری از شرایط تحصیلی بهتر و تضمینی برای کار آینده آن‌ها، فراهم کنند. اما دو چالش اصلی در این راه انتخاب کشور و در وهله بعدی انتخاب دانشگاه مقصد می باشد که تا حد بسیار زیادی بر آینده ایشان تأثیرگذار خواهد بود. عموما متقاضیان این راه برای انتخاب کشور به شرایطی همچون میزان شهریه، بازار کار، هزینه زندگی، شرایط اقامت و ... توجه می کنند؛ اما در انتخاب دانشگاه نکته بسیار مهم تأیید و یا عدم تأیید دانشگاه توسط وزارت های علوم و بهداشت ایران است. ما در این مقاله به بررسی کشور روسیه از این نظر خواهیم پرداخت.

مقدمه

همان طور که در قسمت خلاصه به آن اشاره شد، برای ادامه تحصیل به دو نکته کشور و دانشگاه می بایست توجه ویژه ای داشت. کشور روسیه یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است که از مزایای بسیار منحصربفردی برخوردار بوده و شرایط تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و ... را برای دانشجویان تسهیل نموده است.

اما نکته بسیار قابل توجه در این راه تأیید دانشگاه توسط مراجع قانونی کشور ایران است. تمامی دانشجویانی که پس از اتمام دوره دانشگاه و فارغ التحصیلی قصد بازگشت و معادل سازی مدارک خود در کشور ایران را داشته باشند، حتما و حتما موظف هستند در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران تحصیل نمایند.

دانشگاه های موردتأیید ایران هرساله در اواسط بهمن ماه توسط وزارتخانه های مربوطه اعلام و منتشر شده و در اختیار عموم قرار می گیرد. ملاک اصلی انتخاب این دانشگاه ها رتبه های بین المللی و همچنین سطح آموزش و یادگیری در این دانشگاه ها می باشد.

تحصیل در روسیه

امروزه کشور روسیه یکی از کشورهایی است که دارای سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و مدرن بوده و با داشتن دانشگاه هایی در سطح جهانی سالانه میزبان دانشجویان بین المللی بسیاری است. روسیه در رشته های مختلف اعم از علوم پزشکی، مهندسی، هنر و علوم انسانی و ... همواره یکی از اصلی ترین گزینه های مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان خارجی به شمار می رود. بر طبق تحقیق و نتایج سازمان OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) روسیه بالاترین جمعیت تحصیلکرده در جهان را به خود اختصاص داده است؛ یعنی بیشتر از کشورهایی مانند کانادا، ژاپن، اسرائیل و امریکا. بر همین اساس بیشتر از 270 هزار دانشجو از 168 کشور برای گذراندن دوره های تحصیل خود، کشور روسیه را انتخاب می کنند.

این محبوبیت را می توان ناشی از مواردی مانند پذیرش آسان و بدون کنکور، عدم نیاز به مدرک زبان و تمکن مالی در طول تحصیل، نداشتن شرط سنی و شرط معدل و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی دانست.

برای اطلاعات بیشتر در این رابطه پیشنهاد می شود مقالات "تحصیل در روسیه" و "مزایای تحصیل در روسیه" را مطالعه بفرمایید.

تحصیل در دانشگاه های مورد تأیید ایران

همان طور که در قبل نیز ذکر شد، دانشجویانی که قصد بازگشت به ایران و معادل سازی مدارک خود را دارند، می بایست در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران تحصیل نمایند. این دانشگاه ها هرساله به صورت کاملا مجزا برای تمامی کشورهای جهان صادر و منتشر می شود و می تواند مبنای انتخاب دانشجویان عزیز برای تحصیل در رشته های مد نظرشان باشد.

با بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times، QS و Shanghai لیست دانشگاه های خارج از کشور موردتأیید وزارت متبوع جهت ورودی های سال تحصیلی 2022-2021 در رشته های مرتبط با علوم پزشکی به شرح زیر اعلام می گردد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفا دانشگاه های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تأیید می باشد.

از سال تحصیلی 2022-2021، زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، ملاک موردتأیید بودن دانشگاه مطابق با لیست دانشگاه های موردتأیید اعلامی وزارت بهداشت می باشد (معیار شروع به تحصیل، تاریخ ویزای معتبر، تاریخ خروج از کشور و تاریخ حضور و شرکت در کلاس های دوره اصلی، مطابق با برنامه سال تحصیلی دانشگاه مربوطه می باشد).

شایان ذکر است با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال 2019 (11/10/1397) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه های مورد تأیید خارج از کشور آغاز نموده اند، ممنوع شده و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می باشد.

تأکید می گردد کالج های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تأیید نبوده و مدارک صادره از آن ها قابل ارزشیابی نمی باشد.

 

از سال تحصیلی 2022-2021، داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط این وزارت طبق ضوابط و مقررات مربوطه، باید در هنگام ارائه درخواست برای بهره مندی از خدمات مذکور، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زیر که نشان دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل می‌‏باشد، و توسط مراکز یا مؤسسات مورد تأیید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادره شده است، را نیز ارائه نمایند:

 

 • برای کشورهای انگلیسی زبان:  مدرک حداقل نمره 6 برای آزمون IELTS General و یا نمره معادل آن در آزمون TOEFL (78%-60%)
 • برای کشورهای روسی زبان: مدرک قبولی حداقل سطح A2 (TBU: basic level) زبان روسی براساس آزمون TORFL.
 • برای کشور چین: مدرک حداقل نمره 120 در سطح 2 آزمون  HSK.
 • برای کشورهای ترک زبان: مدرک سطح B2 آزمون تومر (TOMER): کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ .
 • برای سایر کشورها: مدرک زبان بر اساس شرط تعیین شده از سوی دانشگاه مورد تأیید پذیرش دهنده.

 

متقاضیان باید توجه داشته باشند:

 • در صورتی که دانشگاه خارجی مورد نظر، قبولی و کسب حداقل نمره در آزمون زبان خاصی را معیار و شرط پذیرش قرار دهد، داوطلب ملزم است آن شرط را نیز(علاوه بر موارد فوق) احراز نماید.
 • در خصوص دوره های تحصیلات تکمیلی و PhD ، زبان غالب دانشگاه در دوره مربوطه ملاک می‌باشد.
 • دوره های کالج، پادفک، Pre-Med، Fundation و ... که ممکن است برای ورود به برخی رشته ها و یا دانشگاه ها الزامی باشد، به عنوان دوره اصلی رشته دانشگاهی محسوب نگردیده و هیچگونه تسهیلات یا خدماتی برای شروع یا در طول این دوره ها از سوی وزارت بهداشت به متقاضیان ارائه نخواهد شد.

دانشگاه های موردتأیید ایران در سال 2022-2021

طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال جاری، در سال 2022-2021، نه دانشگاه کشور روسیه مورد تأیید این وزارت می باشد که به نسبت سال گذشته دستخوش تغییرات بسیار محسوسی قرار گرفته است :

 • A. I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry  (فقط رشته دندان پزشکی)
 • Kazan Federal University
 • Lomonosow Moscow State University
 • Novosibirsk State University
 • Pavlov First Saint Petersburg State medical University
 • Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)
 • RUDN University
 • Saint Petersburg State University
 • Tomsk State University

مرجع

لازم به ذکر است که تمامی مطالب بالا به رفرنس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران نگارش شده که در تاریخ 20/10/1399 به تأیید شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور و همچنین وزیر محترم بهداشت درآمده است.


پرسش و پاسخ های متداول

دیدگاه ها

موسسه دانش گستران نادیا

مشاوران و مدیران دانش گستران نادیا آماده پاسخ گویی به سوالات و مشکلات شما عزیزان هستند .