پرسش و پاسخ های متداول

سوالات متداول درباره : کشور پرتغال

به صورت کلی دانشجویانی که به دنبال تحصیلات عمومی و آکادمیک هستند، می بایست برای دانشگاه های پرتغال اقدام نمایند و کسانی که علاقمند به تحصیل در زمینه های عملی و کاری هستند برای ورود به موسسات پلی تکنیک تلاش کنند تا بلافاصله پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار شوند.

برای شرکت در دانشگاه هایی که مدرک زبان نیاز دارند، کافی است در دوره های زبان پرتغالی یا انگلیسی در کشور پرتغال ثبت نام کرده و پس از اخذ مدرک لازم، برای ورود به کورس اصلی دانشگاه اقدام نمایند.

دانشجویان در حال تحصیل در کشور پرتغال اجازه کار در محیط دانشگاه و همچنین خارج از دانشگاه را در حین تحصیل دارند. همچنین برای فارغ التحصیلان، موسسات کاریابی متعددی در سطح کشور وجود داشته که کارجویان را به کارفرمایان متصل می کنند.

برای اخذ ویزای همراه خانواده، لازم است شخص دانشجو امکان تأمین هزینه های همراهان و محل اقامت خود را در سفارت تأیید و اثبات نماید.

بله. به صورت کلی برای ادامه تحصیل می بایست گپ تحصیلی موجود را به روش های مختلف توجیه کرد تا آفیسر ویزای تحصیلی را برایتان صادر کند.

خیر. شما می توانید فرزندان زیر سن قانونی و یا ناتوان خود را در این روش به عنوان زیرمجموعه خود معرفی نمایید. اما لازم به ذکر است که اگر فرزند بالای 18 سال اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های پرتغال نماید و مجرد باشد، می تواند به عنوان زیرمجموعه سرپرست خانوار معرفی شود.

یکی از مزیت های این روش این است که شما در هیچ پروژه ای سرمایه گذاری نمی کنید و نیاز به خرید هیچ گونه ملکی نیست. شما صرفا باید توانایی خود در تأمین هزینه های زندگی خانواده همراه را اثبات نمایید.

فرد متقاضی در این روش از معافیت های مالیاتی متنوعی در زمینه درآمد ناشی از املاک، بیزینس و یا سهام برخوردار است که می توانند تا 10 سال ابتدایی ورود خود از این مزایا بهره مند شوند.

بله. شخص متقاضی کارت های اقامتی یکساله، 2 ساله و 2 ساله از دولت پرتغال دریافت می نماید و پس از پایان دوره 5 ساله می تواند برای اخذ پاسپورت و شهروندی پرتغال اقدام نماید. لازم به ذکر است که نیمی از مدت مان ذکر شده را می بایست در خاک پرتغال حضور داشته باشد.

یکی از مزایای ویزای تمکن مالی (D7) برای شخص متقاضی و افراد خانواده اجازه کار تمام وقت و یا تحصیل می باشد که بدون هیچ محدودیتی می توانند انجام دهند.

بله. شما با دریافت ویزای کاری و پرداخت بیمه و مالیات مقرر برای مدت زمان 5 سال می توانید اقدام به اخذ اقامت دائم و سپس پاسپورت کشور پرتغال نمایید.

از جمله مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری از سفارت کشور پرتغال می توان به قرارداد و یا پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمایان قانونی کشور پرتغال، اثبات تمکن مالی خود در کشور پرتغال و همچنین ارائه مدارکی دال بر محل سکونت خود اشاره کرد.

میانگین درآمد در کشور پرتغال در حدود 1200 یورو بوده که با توجه به کم هزینه بودن این کشور، سطح درآمدی پایینی دارند. هزینه های زندگی در کشور پرتغال نیز در حدود 700 یورو به صورت ماهیانه می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله "هزینه های زندگی در پرتغال" را مطالعه بفرمایید.

با توجه به شرایط کاری و بازار رقابتی این کشور در زمینه کار، افرادی که مدرک تحصیلی کافی نداشته باشند، برای یافتن کار به مشکل برخواهند خورد.

اگر شما دانشجوی دانشگاه های دولتی در کشور پرتغال باشید، هزینه بین 950 تا 1250 در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و تا 3000 یورو در مقطع دکترا خواهید داشت. برای دانشجویان دانشگاه های خصوصی، هزینه تحصیل از 4 هزار یورو در سال آغاز  می شود.

هزینه اجاره خانه برای افرادی که نیاز به خانه 1 خوابه داشته از 600 یورو در حاشیه شهر تا 800 یورو در مرکز شهر افزایش خواهد یافت. برای خانواده های با تعداد بیشتر، هزینه مسکن 3 خوابه از 1200 یورو تا 2000 یورو متغیر خواهد بود. لازم به ذکر است که این هزینه ها در شهرهای اصلی مانند لیسبون و پورتو افزایش پیدا خواهد کرد.

هزینه خرید خانه در کشور پرتغال به ازای هر متر مربع از 1100 تا 1800 یورو متغیر خواهد بود.

هزینه های زندگی یک دانشجو در کشور پرتغال با احتساب هزینه خوابگاه، خوراک، پوشاک و همچنین هزینه های حمل و نقل به صورت میانگین معادل 400 تا 500 یورو برای یک ماه می باشد.

بله. کشور پرتغال با طرح برنامه گلدن ویزا در سال 2012، زمینه مهاجرت و سرمایه گذاری شهروندان کشورهای دیگر و به خصوص خارج از اتحادیه اروپا را فراهم آورده است که در پی آن مزایایی از قبیل اقامت دائم و صدور پاسپورت پرتغال را ارائه می دهد.

بله. افرادی که از طریق خرید ملک اقدام به مهاجرت به کشور پرتغال می کنند، بدون هیچ گونه محدودیتی اجازه کار در حیطه های مجاز و متفاوت را خواهند داشت.

خیر. یکی از مزایای برجسته این روش، عدم نیاز به حضور فیزیکی شخص متقاضی به صورت طولانی مدت است. افراد فقط کافی است که به مدت 7 روز در سال در کشور پرتغال حضور داشته باشند.

با توجه به آمار منتشر شده توسط دولت پرتغال، روند رو به رشد قیمت مسکن و همچنین زمینه مناسب کاری در این کشور، می توان پرتغال را فرصتی جذاب برای مهاجرت تلقی کرد. همچنین منطقه ای امن و با آب و هوای ساحلی و مدیترانه ای می تواند برای بسیاری از بازنشستگان مناسب باشد.

مشاوره مهاجرت: