پرسش و پاسخ های متداول

سوالات متداول درباره : کشور آلمان

بله. شما در صورت دریافت یک قرارداد کاری معتبر و ارائه آن به اداره مهاجرت می توانید از تحصیل خود انصراف داده و ویزای تحصیلی خود را به کاری تغییر دهید.

بله. خوشبختانه کار دانشجویی در آلمان فراوان است و شما بیکار نمی‌مانید. بخصوص اگر سطح زبان آلمانی شما B1 باشد به راحتی کار پیدا خواهید کرد.

برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌ها یا مدارس آلمان پذیرش بگیرید باید حداقل دارای سطح B1 باشید. در مورد زبان انگلیسی نیز سطح مورد نظر با توجه به رشته‌ی مورد علاقه متفاوت است. اما به طور کلی برای رشته‌های زبان انگلیسی  باید حداقل نمره 6.5 آیلتس را داشته باشید.

به طور کلی در آلمان به ازای هر ساعت کار حداقل 9.3 یورو دستمزد به شما می‌دهند. با توجه به اینکه دانشجویان تنها اجازه 20 ساعت کار کردن در هفته را دارند با احتساب حداقل حقوق، شما می‌توانید ماهیانه 700 یورو به دست آورید. البته اگر کار خوبی داشته باشید دستمزد بیشتری می‌گیرید. هزینه زندگی یک نفر در سال 2020 در آلمان، ماهیانه 850 یورو برآورد شده است. بنابراین با کار دانشجویی می‌توانید تا حد زیادی از این هزینه را جبران کنید.

خیر. الزما نباید کارتان با رشته تحصیلی شما مرتبط باشد.

بله. شما می توانید با ارائه مدارک آماده خود، اقدام به دریافت پذیرش مشروط از دانشگاه کنید و مدارک باقیمانده را در موعد مشخص شده به دانشگاه ارائه دهید.

بله. شما می توانید با مراجعه به وبسایت های مربوطه در دفتر دانشگاه خود، مدارک لازم را معادل سازی کنید که در ادامه توسط اداره ثبت دانشجویان بین المللی در آلمان تایید خواهند شد.

با بررسی ددلاین ها و فرصت ثبت نام هر دانشگاه که عموما به دو ترم زمستان (آغاز از سپتامبر یا اکتبر) و ترم تابستان (آغاز از مارچ یا اپریل) دسته بندی می شوند، درخواست خود را ثبت کنید و با تکمیل مدارک طبق چک لیست ارائه شده از سوی هر دانشگاه، پذیرش خود را دریافت نمایید.

شما می توانید به کمک مقاله "دانشگاه های برتر آلمان"، دانشگاه های سطح کشور آلمان را مقایسه کرده و انتخاب روشنی برای خود داشته باشید. البته توصیه می شود با یک موسسه مهاجرتی معتبر نیز مشورت کنید.

بله. شما بدون بیمه درمانی اجازه تحصیل در آلمان را نخواهید داشت و به عنوان دانشجو باید بین شرکت های خصوصی و دولتی، بیمه خود را انتخاب کنید که هزینه های متفاوتی دارند.(برای اطلاعات بیشتر به مقاله "هزینه زندگی در آلمان"مراجعه بفرمایید.)

شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان نیاز است تا مدارک دوره تحصیلی قبلی خود را تأیید نموده. علاوه بر این به ریزنمرات، گذرنامه، مدرک زبان نیاز خواهید داشت.

بله. بسیاری از دانشگاه های کشور آلمان دولتی بوده و شهریه ای بابت دوره تحصیل از شما دریافت نمی کنند. لازم به ذکر است که این دانشگاه ها صرفا هزینه ای ناچیز بابت خدمات ثبت نام و حمل و نقل از شما دریافت خواهند کرد.

تحصیل در دانشگاه های آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است. بسته به مقطع، رشته و دانشگاه موردنظر می توانید استعلام دقیق از این شرایط را دریافت کنید.

بله. شما می توانید با توجه به مدارک موردنیاز هر دانشگاه در مقاطع کارشناسی، ارشد، دکترا و فوق دکترا به تحصیل خود در آلمان ادامه دهید. البته لازم به ذکر است که توصیه می شود برای دریافت شرایط بهتر در دانشگاه دوره های کالج قبل از دانشگاه را سپری کنید.

متأسفانه بسیاری از دانشگاه های آلمان خدماتی در زمینه اقامت به دانشجویان ارائه نمی دهند و متقاضیان می بایست به صورت شخصی اقدام به اخذ خوابگاه و یا منزل شخصی نمایند.

به صورت کلی بسته به شرایط شما، اگر مدرک و تخصص خاصی ندارید، پیشنهاد می شود از روش تحصیلی مهاجرت نموده و پس از ورود به آلمان می توانید برای اشتغال نیز تلاش نمایید. در صورتی که تخصص و مهارت خاصی دارید، برای مهاجرت کاری اقدام نمایید تا قرارداد کاری معتبر از کارفرمایان آلمانی دریافت نمایید.

ما به شما توصیه موکد می کنیم تا به هیچ عنوان به روش پناهندگی اقدام به مهاجرت نکنید. این روش خطرات جانی و مالی بسیاری را برای شما به بار خواهد گذاشت. برای همه کسانی که شرایط حداقلی داشته باشند راهی برای مهاجرت به آلمان وجود داشته و نیاز به پناهنده شدن نیست.

دولت آلمان همواره به دنبال جذب بیزینس های نوآورانه و خلاقانه بوده و سرمایه گذاری های عظیمی را نیز در این راه اختصاص داده است. شما با داشتن یک بیزینس موفق و سودده می توانید شعبه ای از فعالیت خود را در کشور آلمان دایر کنید و با فعالیت مجاز و شفاف در آلمان اقدام به اخذ اقامت دائم این کشور نمایید. البته راه هایی برای اخذ اقامت دائم کشور آلمان بدون نیاز به حضور در این کشور و بدون نیاز به سرمایه بسیار زیاد وجود داشته که در مقالات موازی شرح داده شده اند.

به صورت کلی نمی توان گفت که برای کار کردن در کشور آلمان به هیچ دانشی از زبان آلمانی نیاز نخواهید داشت. بسته به رشته و شغل هر شخص، سطح مشخصی از زبان آلمان موردنیاز بوده و تنها مشاغلی که بین المللی هستند و در خارج از کشور آلمان مأموریت دارند و کمتر با ارباب رجوع سروکار دارند، سطح پایینی همچون A2 نیاز دارند؛ لازم به ذکر است که شما برای زندگی کردن در کشور آلمان حتما به زبان آلمانی نیاز پیدا خواهید کرد.

بله. کشور آلمان یکی از کشورهایی است که تحصیل در آن از سوی دولت برای تمامی دانشجویان داخلی و بین المللی، رایگان اعلام شده و دانشجویان هیچ هزینه ای را بابت تحصیل خود پرداخت نمی کنند. اما برای تأمین هزینه های زندگی در این کشور، بورسیه های تحصیلی متعددی وجود داشته که دانشجویان واجد شرایط می توانند اقدام به دریافت آن کنند. همچنین دانشجویان در طول تحصیل خود می توانند با انجام کار دانشجویی در ماه، هزینه های گذران زندگی خود را تا حد زیادی تأمین نمایند.

این دوره ها، دوره های آموزشی و فنی و حرفه ای بوده که مخصوص کسانی است که مدرک دانشگاهی معتبر نداشته و به دنبال مهاجرت کاری به کشور آلمان هستند. مزیت این روش را می توان به عدم نیاز به مدرک تحصیلی و همچنین شامل شدن تمام رشته ها و مشاغل فنی دانست. برای اطلاعات بیشتر در این موضوع، مقاله دوره های آوسبیلدونگ در آلمان را مطالعه کنید.

به صورت کلی ویزای شنگن کشور آلمان یکبار ورود بوده و به مدت 180 روز اعتبار خواهد داشت.

خیر. در حال حاضر صدور ویزای کشور آلمان در سرتاسر جهان صرفا با مراجعه حضوری به سفارت و یا کنسولگری کشور آلمان قابل انجام است.

بله. شهروندانی که دارای پاسپورت کشور ایران هستند، برای ورود به خاک آلمان با مقاصد مختلف نیاز به اخذ ویزای آلمان خواهند داشت.

به صورت کلی باید گفت خیر؛ تمامی مدارک پزشکی اخذ شده در خارج از اتحادیه اروپا مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نبوده و شما میبایست برای اخذ پاسخ مثبت در آزمون های اعلامی آلمان شرکت کنند. باید بدانید که مدارک ایران و حتی کشوری مانند امریکا در دید آلمان یکسان است.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، کشور آلمان مانند قلب تپنده اروپا بوده و از نظر اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار دارد. در این کشور ثبت شرکت در زمینه‌های صنعت خودرو‌، ساخت و ساز‌، فناوری اطلاعات و ... به شدت آینده‌دار بود و در این زمینه‌ها می‌توانید یه موقعیت‌های مناسب رسیده و درآمد مطلوبی کسب کنید.

برای گرفتن اقامت آلمان از این روش باید طرح اقتصادی شما برای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی در این کشور بسیار قوی باشد. در این صورت آلمان برای شما اجازه اقامت در نظر می گیرد چون فعالیت اقتصادی شما شامل سود بسیاری برای کشورشان است.

کشور آلمان قطب صنعتی اروپا بوده و از نظر اقتصادی مناسب بوده و این کشور حمایت‌های دولتی  از سرمایه گذاران داشته و از این بایت هیچ گونه نگرانی نخواهید داشت.

در مورد سرمایه‌ی اولیه به طور مشخص و دقیق نمی‌توانیم اطلاعات و مبلغی دقیق را ذکر کنیم، اما پس از اینکه تمام مدارک شما مورد بررسی ارگان مربوطه در کشور آلمان قرار گرفتند یک برآورد اولیه از مبلغ مورد نیاز برای شروع کار شرکت و هزینه ی حدود یک ساله و مصرفی شرکت در اختیارتان قرار می گیرید و می‌توانید درباره هزینه‌ها اطلاعاتی به دست آورید.

ابتدا مدارک شما ترجمه رسمی شده و به تایید سفارت آلمان می‌رسد. مدارک تایید شده به علاوه طرح توجیهی برای دفتر موسسه دانش گستران نادیا مستقر در شهر کلن آلمان ارسال شده تا پس از تایید طرح توجیهی در اداره ثبت شرکت‌ها در ایالت مورد نظر شما در آلمان، شرکتی به نام شما ثبت گردد. پس از ثبت شرکت، حساب بانکی برای شرکت شما افتتاح می‌شود و پس از آن شما با مراجعه به سفارت ویزای سه ماهه دریافت خواهید کرد. سپس باید به آلمان بروید و مراحل اولیه طرح توجیهی را انجام دهید.

مدرک شما اگر در کشوری غیر از ایران کسب شده باشد، در صورتی که آن کشور در خارج از اتحادیه اروپا باشد، هیچ تفاوتی با ایران نخواهد داشت. و در صورتی که در کشورهای اتحادیه اروپا تحصیل کرده اید، برای شروع به کار و اخذ مجوز طبابت صرفا باید آزمون زبان تخصصی را شرکت کرده و دیگر نیازی به امتحان دوم نخواهید داشت.

هر شخصی که به منظور کار در کشور آلمان وارد این کشور می شود، از زمانی که قرارداد کاری رسمی دریافت کند و فیش حقوقی صادر شود، می تواند برای دریافت ویزای اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقدام نماید. نکته مهم و اشتباه رایج این است که امکان دریافت ویزای پیوست همزامان برای گروه پزشکی تا زمانی که به درآمد نرسند، امکان پذیر نمی باشد. متوسط اختلاف ورود شخص اصلی و دیگر اعضای خانواده به کشور آلمان در حدود 2 تا 3 ماه تخمین زده می شود.

پروسه اقامت دائم برای هر فردی با شروع درآمد و همچنین پرداخت مالیات آغاز خواهد شد. یعنی شما از زمانی که آزمون اول را پاس می کنید و در فرصت شغلی ارائه شده از سوی موسسه نادیا مشغول به کار شوید، رویه اقامت دائم شما آغاز خواهد شد و به طور معمول 36 ماه بعد به اقامت دائم خواهید رسید. برای کسانی که بلوکارت آلمان را دریافت می کنند، این مدت به 21 ماه کاهش پیدا می کند.

مجوز کار در کشور آلمان با پاس کردن آزمون زبان تخصصی (FSP) صادر می شود؛ این بدین منظور است که شما بعد از این آزمون می توانید تحت عنوان دستیار شروع به کار کنید. اما نکته مهم در مورد این بازه زمانی این است که تعداد بسیار کمی بیمارستان در این موقعیت به شما کار با درآمد می دهند و شما میبایست به عنوان پزشک مهمان و بدون درآمد مشغول به کار شوید. اما دفتر موسسه نادیا در شهر کلن این امکان و تعهد را به پزشکان می دهد که پس از امتحان اول با درآمد مشغول به کار شوند و ضمانت این کار را با عقد قرارداد حقوقی و رسمی در کشور آلمان به متقاضی خواهد داد.

- بهتر است با در نظر گرفتن دوره مورد نظر، بازه زمانی مناسب را بررسی کنید.

- بستگی به شرایط و توصیه‌های مؤسسه آموزشی دارد.

- زمان شروع ممکن است در هر نیمه‌ی سال متغیر باشد.

- آوسبیلدونگ معمولاً مدت زمان کوتاه‌تر و محور بر تجربه کاری است.
 

- معمولاً محدودیت سنی وجود دارد، اما بستگی به دوره و شرایط مختلف دارد.
 

- بله، امکان اقدام در سنوات بالاتر نیز وجود دارد.
 

- ادامه تحصیل، شغل یا اقامت در آلمان وجود دارد.
 

- بله، امکان همراهی خانواده در برخی موارد وجود دارد، اما شما باید موارد خاصی را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید.

قبولی دراین دوره آلمان ممکن است چالش‌برانگیز باشد و وابسته به معیارها و شرایط مختلف باشد. برخی از دوره‌ها تقاضای بالایی دارند.

- بله، پس از اتمام دوره، ممکن است مدرکی دریافت کنید که نشان‌دهنده تحصیل شما در این دوره است.
 

- بله، پس از اتمام ، امکان اقامت در آلمان وجود دارد.

- شهریه متغیر است و بستگی به دوره و مؤسسه آموزشی دارد.

- بله، مدرک آن در بسیاری از کشورها مورد تایید است.

- بله، معمولاً می‌توانید پس از آن دوره در دانشگاه ثبت نام کنید.
 

- اگر دوره را به پایان نبرید، ممکن است مشکلات وضعیت اقامتی برای شما پیش میاد و نمیتونین اقامت بگیرین.

- بستگی به ترجیحات شما و امکانات دوره دارد.

- معمولاً نیاز به مهارت‌های زبانی بالاتر از B1 دارید. برای هر دوره، الزامات خاصی وجود دارد که باید بررسی شود.

- بستگی به دوره مورد نظر دارد؛ هر دو گزینه وجود دارد.

هزینه اجاره خانه در آلمان بستگی به مکان و اندازه مسکن دارد؛ در شهرهای بزرگ معمولاً بین 800 تا 1,500 یورو در ماه است.

گوتینگن (Göttingen) - ایالت تورینگ و. هالبرون (Halberstadt) - ایالت ساکسونی آنهالت - کتسینگن (Ketsch) - ایالت بادن-وورتمبرگ

هزینه زندگی در آلمان به طور متوسط بین 800 تا 1,500 یورو یا بیشتر در ماه برای هر فرد تخمین زده می‌شود، از جمله اجاره مسکن، هزینه‌های روزمره، بیمه سلامت، و هزینه‌های آموزش.

در صورتی که همسر شما ویزای همراه آلمان را داشته باشد، هیچ محدودیتی برای کار کردن ندارد.

بسته به نوع ویزا و مدت زمان اقامت شخص در خاک آلمان این مبلغ متغیر بوده و به صورت میانگین ماهیانه 1000 یورو هزینه خواهید داشت.

مشاوره مهاجرت: