سرمایه گذاری در روسیه

مقدمه

یکی از راه های اخذ اقامت در روسیه، سرمایه گذاری در روسیه می باشد، این کشور به دلیل آنکه به ایران نزدیک است متقاضیان زیادی برای مهاجرت از ایران دارد. شما می توانید از طریق ثبت شرکت، خرید املاک، خرید اوراق و کارآفرینی در  کشور  روسیه سرمایه گذاری کنید. هر یک از این روش های ذکر شده دارای معایب و مزایایی می باشد که در این مطلب به آن می پردازیم. شما می توانید بعد از آنکه 5 سال در کشور روسیه اقامت داشتید نسبت به دریافت اقامت دائم روسیه اقدام کنید البته در ابتدا باید هزینه  بیمه و مالیات خود را پرداخت کنید.

هزینه سرمایه گذاری در روسیه نسبت به فعالیتی که می خواهید شروع کنید متغیر است ولی نکته ای که باید به آن توجه کنید هزینه های اخذ اقامت موقت روسیه می باشد که شامل هزینه های خوراک، پوشاک و از همه محترم هزینه های تهیه مسکن می باشد.

سرمایه گذاری در روسیه

قبل از سرمایه گذاری در روسیه باید  این کشور را از لحاظ قوانین مالیاتی و استانداردهای حقوقی و تجاری به دقت  مورد بررسی قرار دهید، بررسی این شاخص ها در سرمایه گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا وجود فساد در دستگاه قضایی یک کشور می تواند سرمایه شما را به خطر اندازد. نرخ بیکاری در کشور روسیه در نمودار عدد 4.7 را نشان می دهد که این شاخصه رقم خوبی را دارد. یکی از شاخصه های مهم و حیاتی یک کشور نرخ مصادره اموال یک کشور است که این عدد بین 1 تا 7 می باشد هر چقدر عدد بزرگتر باشد، امکان ریسک شما بیشتر است و هر چقدر عدد کوچکتر باشد شما می توانید با خیال راحت در آن کشور سرمایه گذاری کنید. شاخصه کشور روسیه در مورد مصادر اموال عدد 5 را نشان می دهد که نشانه ریسک بالا در سرمایه گذاری در این کشور می باشد .

سرمایه گذاری در روسیه و روش های آن

سرمایه گذاری در روسیه از چند روش امکان پذیر می باشد که در مطلب زیر به آن می پردازیم :

سرمایه گذاری در روسیه از طریق ثبت شرکت

یکی از راهای سرمایه گذاری در روسیه اقدام برای ثبت شرکت می باشد که شرکت هایی که در کشور روسیه می توان به ثبت رساند به صورت زیر می باشند:

 1. ثبت شرکت هایی با  داشتن مسئولیت محدود
 2. ثبت شرکت سهامی
 3. ثبت نمایندگی  شرکت های مادر
 4. ثبت شرکت جواز کسب

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در روسیه:

 1. ارائه اصل و کپی شناسنامه و ویزا متقاضی
 2. ارائه تفاهم نامه و اساسنامه شرکت در حال ثبت
 3. اطلاعات کامل از شخصی که به مدیریت شرکت منصوب می شود.
 4. اطلاعات کامل از شرکت شامل قرارداد ، اجاره نامه، عنوان دارایی و ...
 5. ارائه مدارک حساب در روسیه که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی می باشد.
 6. ارائه وکالت نامه شرکت در صورتی که نماینده خود را برای تکمیل ثبت نام میفرستد.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق کارآفرینی

ایجاد کارآفرینی در تمام کشورهای توسعه یافت و در حال توسعه بسیار سودمند است، کارآفرینی سبب جلب نظر بسیاری از بازرگانان و محققان شده است. روسیه در شبکه جهانی کارآفرینی رتبه 31 را کسب کرده است، در زمان مطالعه کارآفرینی کشورها 45 کشور مورد تحقیق قرار گرفتند که رتبه های برتر به کشورهای ایالات متحده، انگلستان و کانادا اختصاص یافت. در سالهایی که گذشت روسیه تمام تلاش خود را برای بهبود روند کارآفرینی کشور خود انجام داده است و با توجه به این هدف به اصلاح برخی از قوانین خود پرداخته است.

مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای کارآفرینی در کشور روسیه شامل موارد زیر می باشد:

 1. ارائه پاسپورت ترجمه شده متقاضی به صورت محضری
 2. ارائه کارت اقامت دائم یا موقت روسیه فرد متقاضی
 3. پرداخت مبلغ 800 روبل به دولت روسیه

نکته ای که باید به آن توجه کرد آن است که فرد متقاضی باید اقامت روسیه را حتما داشته باشد، اقامت شخص ابتدا مدت 5 سال به صورت موقت می باشد و بعد از گذشتن  5  سال به اقامت دائم تبدیل می شود. شخص متقاضی باید ایده اقتصادی قویی داشته باشد تا بتواند بیزنس پلن کاملی را ارائه دهد، میزان سرمایه ای که شخص متقاضی برای کارآفرینی لازم دارد بستگی به نوع فعالیتی که می خواهد انجام دهد دارد. حداقل میزان سرمایه ای که تخمین زده شده است 20 هزار یورو می باشد، برای شروع فعالیت شخص متقاضی باید امکانات رفاهی نظیر مسکن برای خود فراهم کند و تسلط کامل به زبان روسی داشته باشد زیرا لازم است برای پیشرفت بتواند با اشخاص عادی صحبت کند.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق خرید اوراق قرضه

نرخ پایین تورم در روسیه منجر به این شده است که بازار اوراق قرضه به صورت گسترده ای رشد کند و همچنین دولت روسیه پشتیبان این بازار است. قانون های زیادی وجود دارد که سبب تنظیم اوراق بهادار متقاضیان خارجی می شود و بیشترین این اوراق برای بانک های مسکونی و شرکت های مالی غیر بانکی می باشد. برای سرمایه گذاری توسط اوراق قرضه متقاضی باید مبلغ  7.500.000 روبل را به صندوق ملی کشور روسیه بدهد و پس از گذشت 2 تا 3 سال درخواست اقامت دائم خود را بدهد.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق خرید ملک

برای سرمایه گذاری در روسیه از طریق ملک برخی محدودیت هایی وجود دارد اما قوانین روسیه به شهروندان خارجی اجازه خرید ملک در این کشور را می دهد. در مرحله اول برای خرید ملک باید اقامت روسیه را داشته باشید ولی نکته قابل اهمیت آن است که متقاضی خارجی نمی تواند در نقاط مرزی کشور روسیه ملک خریداری کند. و همچنین فرد متقاضی محدودیت هایی برای خرید زمین های کشاورزی از طریق دولت روسیه دارد و به همین علت اگر می خواهید از طریق ملک در این کشور سرمایه گذاری کنید باید اطلاعات دقیق در مورد این املاک داشته باشید تا سرمایه خود را از دست ندهید.

مدارک لازم جهت سرمایه گذاری از طریق ملک به شرح زیر می باشد:

 1. ارائه بیمه عالی و بیمه پزشکی فرد متقاضی و تایید آن
 2. متقاضی باید هیچ گونه سابقه کیفری نداشته باشد.
 3. ارائه تایید صحت قانونی بودن سرمایه فرد متقاضی
 4. ارائه کپی پاسپورت فرد متقاضی و افراد خانواده فرد
 5. ارائه گواهی تایید متقاضی و ارائه گواهی ازدواج فرد
 6. ارائه کپی شناسنامه فرد متقاضی

اهمیت سرمایه گذاری در روسیه

اهمیت سرمایه گذاری در روسیه را می توان از طریق مزایا و معایب آن مورد بررسی قرار داد:

مزایای سرمایه گذاری در روسیه به شرح زیر می باشد:

 1. پیشرفت چشمگیر کشور روسیه و قدرت آن در منابع طبیعی مانند نفت و گاز در عرصه بین الملل
 2. پیشرفت کشور روسیه در حوزه فناوری اطلاعات و صنعت کامپیوتر
 3. دارای نظام مالیاتی خوب
 4. کشور روسیه قطب اقتصادی قدرتمندی دارد
 5. با داشتن پاسپورت کشور روسیه فرد متقاضی می تواند به 100 کشور بدون ویزا سفر کند.

 

و معایب:

 • محیط روسیه برای سرمایه گذاری کاملا تحت کنترل بوده و متاسفانه ناپایدار است.
 • شرایط سرمایه گذاری در روسیه سخت بوده به طوری که رتبه 35 جهانی را از لحاظ سختی سرمایه گذاری به خود اختصاص داده است.
 • اقتصاد روسیه وابسته و متاثر به قیمت مواد خام و کالاهای وارداتی می باشد.
 • در کشور روسیه قوانین و نظام حسابداری پیچیده و متناقض وجود دارد.
 • وجود تحریم ها از جانب کشور آمریکا و  اتحادیه اروپا  موجب ضرر در سرمایه گذاری در این کشور شده است.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری

فرد متقاضی قبل از سرمایه گذاری در روسیه باید تحقیق کاملی در رابطه با عوامل تاثیر گذار در روسیه داشته باشد. شاخص های زیادی در سرمایه گذاری در روسیه اثر می گذارند که در این مطلب به چند نمونه از این شاخص ها می پردازیم:

شاخص تورم

یکی از شاخص های تاثیر گذار سرمایه گذاری در روسیه تورم می باشد. در سال های گذشته تورم در این کشور 2.3 بوده است که این عدد نشان دهنده ثبات اقتصادی روسیه می باشد.

 

شاخص مالیات

شاخص مالیات از نکات مهم و تاثیر گذار در سرمایه گذاری کشور روسیه می باشد که باید به آن توجه ویژه ای شود. نرخ مالیات در کشور روسیه در سال های اخیر 13 درصد است که این عدد در برابر میانگین جهانی که عدد 28 را نشان می دهد عدد نسبتا مناسبی است.

 

شاخص نرخ تولید ناخالصی داخلی

شاخص مهم دیگری که حتما باید بررسی شود نرخ تولید ناخالصی داخلی کشور روسیه می باشد که این عدد در سال های گذشته 1.722.2 میلیارد دلار بوده است.

 

شاخص نرخ بهره بانکی

نرخ شاخص بهره بانکی از طریق بانک مرکزی روسیه در سال 2019 ارائه شده که عدد 4.74 را نشان می دهد که در مقایسه با سال های گذشته کاهش پیدا کرده است.

 

 

اقامت روسیه

اقامت روسیه به دو صورت اقامت موقت و اقامت دائم می باشد:

اقامت موقت روسیه

شخص متقاضی برای دریافت اقامت دائم روسیه در ابتدا باید اقامت موقت این کشور را به دست آورد. اقامت موقت روسیه  را 6 ماه زمان لازم دارد که به دست آوردید و مدت اعتبار آن 3 سال می باشد و نکته مهم آن است که باید هر سال در این 3 سال اقامت موقت به اداره مهاجرت روسیه بروید تا اقامت شما را تایید کنند و در زمان اقامت موقت فقط می توانید در منطقه ای که اقامت آن را گرفتید ساکن شوید و اقامت داشته باشید.

 

اقامت دائم روسیه

اشخاصی که اقامت موقت روسیه را دارند می توانند بعد از گذشت یک سال نسبت به دریافت اقامت دائم خود اقدام کنند که زمان اقامت دائم این کشور 5 سال می باشد. دریافت اقامت دائم روسیه دارای شرایط خاصی می باشد و افرادی که اقامت دائم 5 ساله را دریافت می کنند می توانند به مدت نامحدودی آن را تمدید کنند، نکته قابل توجه آن است که اگر فردی برای مدت 6 ماه خاک روسیه را ترک کند اقامت دائم آن کاملا لغو می شود.

نظرات درباره سرمایه گذاری در روسیه

مشاوره مهاجرت رایگان :