مهاجرت به روسیه

مقدمه

مهاجرت به روسیه از نظر بازار کار قدرتمند و وجود کمپانی های با اعتبار بین المللی برای بسیاری از مهاجران می تواند گزینه ای جذاب به نظر برسد. اما باید به علاقمندان این روش گفت که مهاجرت به روسیه اصلا کار ساده و آسانی نیست...

این را می توان ناشی از محدودیت ورود مهاجرین به این کشور دانست؛ زیرا هر منطقه از کشور روسیه می تواند تعداد پرونده های مشخصی را بپذیرد. بنابراین سهمیه های هر منطقه بلافاصله پس از شروع بازه زمانی مربوطه پر می شود.

به صورت کلی دولت روسیه به دنبال گسترش اقتصاد و تشکیل خانواده هر شخص و بچه دار شدن آن برای گسترش جامعه است؛ بنابراین مهاجرت از طریق ازدواج با شهروندان روسی می تواند آسان ترین راه مهاجرت به روسیه محسوب شود. در کنار آن مهاجرت کاری با قرارداد گاری معتبر نیز راهی مطمئن ب این منظور به شمار می رود.

شرایط لازم برای مهاجرت به روسیه

به هر حال و با وجود همه شرایط سخت مهاجرت، دولت روسیه مدارک متفاوتی را از متقاضیان این راه درخواست می کند که در ادامه نگاهی به آن میاندازیم :

 • ترجمه رسمی و مورد تأیید دولت از مدارک و اسناد خارجی
 • گواهی عدم سوء پیشینه انتظامی از کشور مبدأ
 • اثبات اقامت موقت در کشور روسیه و تأییدیه اقامت با آدرس مشخص
 • دانش زبان روسی و قوانین کشور روسیه
 • گواهی تست بیماری های خطرناک مانند HIV و نیاز به بررسی های روانشناختی
 • اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه های روزمره زندگی
 • اپلیکیشن فرم و اعلام و توضیح هدف از ورود به کشور روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه

کشور روسیه با دارا بودن سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و وجود دانشگاه های با اعتبار جهانی سبب شده است تا امروزه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت نمایند. لازم به ذکر است که کشور روسیه نیز یکی از اعضای رسمی معاهده بولونیا بوده و فرصت های شغلی و تحصیلی بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد.

از مزایای مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه می توان به عدم نیاز به مدرک زبان، عدم نیاز به تمکن مالی، عدم نیاز به شرکت در آزمون های ورودی و همچنین نیاز نداشتن به مصاحبه سفارت اشاره کرد. دانشجویان بین المللی امکان تحصیل به زبان های انگلیسی و روسی را در دانشگاه های کشور روسیه داشته و قادر به دریافت قرارداد کاری پس از فارغ التحصیلی هستند.

اکثر دانشجویان برای اقدام به این روش نیاز به اخذ ویزای دانشجویی کشور روسیه دارند؛ این ویزا در پس دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور روسیه می باشد و به دانشجویان اجازه اقامت موقت در این کشور را می دهد. لازم به ذکر است که شهروندان کشورهای منطقه CIS برای ادامه تحصیل خود در کشور روسیه نیاز به دریافت ویزا نخواهند داشت.

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه و همچنین ویزای دانشجویی نیاز به طی کردن مراحل و آماده سازی مدارکی است که برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود مقاله "تحصیل در روسیه" را مطالعه کنید.

مهاجرت کاری به روسیه

یکی از بهترین راه های مهاجرت به کشور روسیه، اخذ ویزای کاری این کشور است. بسیاری از کمپانی ها و شرکت های روسی نیاز به افراد ماهر و متخصصی در زمینه های کاری مخصوص به خود دارند که در کشور روسیه نبوده و حتما می بایست از خارج از کشور تأمین شوند. در این مواقع افراد می توانند با دریافت یک قرارداد کاری معتبر از کمپانی های روسی، اقدام به اخذ ویزای کاری و اقامت موقت کشور روسیه نمایند.

لازم به ذکر است که دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های سطح کشور روسیه، می توانند با طی کردن مراحل خاص و کسب مدرک دیپلم قرمز و یا دریافت یک قرارداد کاری از شرکت های روسی اقدام به تمدید اقامت خود در کشور روسیه نمایند.

مهاجرت به روسیه از طریق ویزای تجاری

افرادی که در حال حاضر به روش های مختلف مشغول به تجارت و بازرگانی در کشور روسیه هستند، می توانند برای گذران شغل و فعالیت خود از طریق ویزای تجاری اقدام به رفت و آمد به کشور روسیه نمایند. بسیاری از افراد خارجی از طریق همکاری با شرکت ها و کمپانی های روسی و یا ثبت شرکت خود در کشور روسیه اقدام به تجارت می نمایند که برای اطلاعات بیشتر از این روش به مقاله "ثبت شرکت در روسیه" مراجعه نمایید.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج یا تولد

یکی از روش هایی که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، مهاجرت از روش های ازدواج و یا تولد است.

مهاجرت از طریق ازدواج به کشور روسیه به این صورت انجام می شود که فرد با ازدواج با زن یا مرد روسی می تواند اقدام به اخذ اقامت موقت، سپس دائم و پس از آن پاسپورت نماید. لازم به ذکر است که این ازدواج باید در شرایط کاملا واقعی انجام شود و به هیچ عنوان به صورت موقت قابل انجام نمی باشد. همه متقاضیان این روش باید بدانند که دولت روسیه سخت گیری بسیاری بر کسب اطمینان از واقعی بودن این ازدواج داشته و زوجین در طول پروسه کامل مهاجرت چندین بار مورد محک قرار می گیرند.

مهاجرت توریستی به روسیه

کشور روسیه با دارا بودن تاریخ و فرهنگ غنی و همچنین طبیعت و جلوه های شگفت انگیز بسیار، همواره به عنوان یکی از مقاصد محبوب گردشگران در سرتاسر جهان به شمار می رود. از این رو هرساله تعداد بسیار زیادی از افراد اقدام به دریافت ویزای توریستی کشور روسیه می کنند. این نوع مهاجرت، کوتاه مدت بوده و نیاز به تکمیل مدارک اعلامی از سوی سفارت دارد. لازم به ذکر است که مهم ترین وجه در ویزای توریستی، اثبات بازگشت شما به کشور مبدأ می باشد.

اقامت دائم روسیه

تمامی شهروندان خارجی که قصد زندگی کردن در سرزمین کشور روسیه را دارند، لازم است تا درخواست اقامت روسیه را به مراجع ذیصلاح ارسال نمایند. به صورت کلی مقامات روس، دو نوع اجازه اقامت موقت و دائم را برای شهروندان خارجی صادر می کنند. بنابراین افرادی که قصد اقامت دائم در کشور روسیه را دارند، ابتدا باید به کمک وکلای قانونی اجازه اقامت موقت خود در این کشور را دریافت نمایند.

لازم به ذکر است که بر طبق قوانین جدید مهاجرت، کلیه افرادی که قصد اخذ اقامت دائم روسیه را دارند، باید دانش خود را در زمینه های زبان روسی، تاریخ و فرهنگ روسیه و همچنین قوانین کشور به اثبات برسانند.

البته تبصره هایی در این راستا برای گروه های مشخص اعلام شده است:

 • افراد زیر 18 سال و بالای 60 سال نیازی به اثبات دانش خود در زمینه زبان روسی و یا دانستن تاریخ این کشور ندارند.
 • دانشجویان ثبت نام شده در دانشگاه های معتبر کشور روسیه که مجوز اقامت موقت را دریافت می کنند.
 • افراد ماهر و متخصص که شرکت های خاصی در زمینه های مشخص به دنبال استخدام و به کارگیری آن ها هستند.
 • شهروندان خارجی که خانواده آن ها از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی بوده و قصد بازگشت به روسیه را دارند.

جمع بندی

کشور روسیه به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا در زمینه های تحصیلی، کاری و بازار مناسب اقتصادی، هرساله مهاجران بسیاری را به خود جذب می کند. سیستم آموزشی همگام با علم روز دنیا و دانشگاه های با اعتبار جهانی سبب شده است تا دانشجویان بسیاری این کشور را به عنوان مقصد خود به عنوان ادامه تحصیل انتخاب نمایند. برنامه های دیگری همچون اقامت تجاری، مهاجرت از طریق تولد و ازدواج نیز متقاضیان مخصوص به خود را داشته و هرکدام با شرایط و مدارک اعلامی قابل انجام می باشد. لازم به ذکر است که توصیه می شود برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در پروسه مهاجرت به روسیه، با یک مشاور و یا موسسه مهاجرتی معتبر مشورت نمایید.


پرسش و پاسخ های متداول

خیر. دولت روسیه به صورت کامل شرایط شما و همسرتان را بررسی می کند و از وجود هرگونه مدرکی دال بر غیرواقعی بودن رابطه اطمینان حاصل می کند. از جمله مدارکی که در این روش نیاز است می توان به مجرد بودن فرد متقاضی، ارائه و اثبات تمکن مالی به منظور تأمین هزینه های زندگی زوجین و مدارکی دال بر واقعی بودن رابطه اشاره کرد.

بله. به صورت کلی فرد متقاضی در زمان اقدام به این روش باید مجرد باشد؛ در صورت ازدواج در گذشته ارائه گواهی رسمی طلاق و یا فوت همسر سابق ضروری است.

با احتساب هزینه های مسکن، پوشاک و خوراک، هزینه های زندگی یک فرد به صورت میانگین 300 تا 400 دلار است. لازم به ذکر است که این میزان هزینه در شهرهای اصلی مانند مسکو و سنت پترزبورگ بالاتر و در شهرهای شرقی پایین تر می باشد.

کشور روسیه در کنار داشتن مزایایی همچون بازار کار مناسب و سیستم آموزشی پیشرفته دارا معایبی است که به زبان بسیاری از مهاجران می توان به سرمای هوای این کشور و سختی یادگیری زبان روسی اشاره کرد. باید گفت که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارند، نیاز به مدرک زبان روسی و سطح زبان بالایی ندارند و به راحتی می توانند وارد دانشگاه های معتبر این کشور شوند.

نظرات درباره مهاجرت به روسیه

مشاوره مهاجرت: