خرید ملک در پرتغال

مقدمه

خیلی از ماها همیشه فکر داشتن اقامت دائم و پاسپورت یکی از کشورهای اروپایی رو در سر داریم. اما نه میدونیم کجا و نه میدونیم چجوری ؟ خب بحث هزینه هم مهمه.

اگه چیزی راجع به کشور پرتغال شنیدید که خب این مقاله خیلی دیدتون رو بازتر میکنه؛ اگه نشنیدید پس حتما بخونید تا با اخذ اقامت دائم کشور پرتغال از طریق گلدن ویزا آشنا بشید.

قبل از هرچیز در راستای اخذ اقامت دائم کشورهای دیگه توصیه میکنیم بعد از این مقاله و برای مقایسه بهتر، مقالات زیر رو هم بخونید؛ شک نکنید که خیلی بهتون کمک میکنه :

 • اخذ اقامت دائم پرتغال
 • گلدن ویزای پرتغال
 • اقامت دائم پرتغال از طریق تمکن مالی
 • اخذ اقامت دائم آلمان
 • اخذ اقامت دائم کانادا
 • اخذ اقامت دائم اسپانیا

 

کشور پرتغال از نظر جغرافیایی در جنوب غربی اروپا واقع شده که با کشور اسپانیا و اقیانوس اطلس هم مرز است.این کشور با مساحتی معادل 92 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 10 میلیون نفر، پس از نیوزیلند و ایسلند امن ترین کشور دنیا محسوب می شود که در سال 1986 به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است.

 

اخذ اقامت دائم و دریافت پاسپورت کشور پرتغال از طریق خرید ملک یکی از زیرمجموعه های تعریف شده برای گلدن ویزای پرتغال (Golden Visa) است که در سال 2012 مطرح شد و به مرور زمان، امروزه یکی از روش های محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است (برای آشنایی با دیگر روش ها در مقاله "گلدن ویزای پرتغال" به  تفصیل شرح داده شده است.)

این روش را می توان حالت بیزنس کلاس مهاجرتی نامید که در مدت بسیار کوتاه منجر به دریافت کارت اقامتی دائم برای کل اعضای خانواده می شود؛ لازم به ذکر است که تسهیل این مراحل فقط با کمک یک موسسه مهاجرتی معتبر قابل انجام است.

صحبت و معاشرت با افرادی که از این روش اقدام به دریافت اقامت دائم پرتغال کرده اند، به وضوح نشان می دهد که بیشتر خانواده ها دلایل خود را در آب و هوای فوق العاده، استانداردهای بالای زندگی، سیستم درمانی و آموزشی پیشرفته و با کیفیت می بینند (برای آشنایی با کشور پرتغال، مقاله "درباره کشور پرتغال" را مطالعه کنید.)

خرید ملک در پرتغال

این شیوه یکی از موفق ترین روش ها برای اخذ اقامت کشورهای اتحادیه اروپا مانند پرتغال و اسپانیا است و مزایای بسیاری برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است.

در سال های اخیر، اقتصاد کشور پرتغال پس از مدتی رکود و به تبع آن افت قیمت مسکن، نشانه های مطلوبی از بازگشت و روند رو به رشد از خود نشان داده است.

بسیاری از متقاضیان بعضا بین دوراهی اجاره و یا خرید ملک می مانند؛ لازم به ذکر است که با توجه به تابستان های توریستی پرتغال، اجاره ملک در مناطق تفریحی و محبوب هزینه ای بالاتر از خرید ملک را برای وی به جای می گذارد.

بر طبق قوانین اعلامی از سوی دولت، سرپرست خانواده قادر است با خرید ملکی با ارزش بیش از 500 هزار یورو در نقاط مختلف کشور پرتغال برای اخذ اقامت دائم خود و همراهانش اقدام نماید. (البته حالت های بازسازی ملک های هنری و یا میراث ملی، و بازسازی املاک با قدمت بیش از 30 سال را نیز می توان در این رسته جای داد که با مبالغ بیش از 350 هزار یورو قابل انجام است.)

کارت اقامت دائم این کشور، تنها پس از پنج سال تبدیل به پاسپورت و شهروندی می شود. نکته بسیار جذاب در مورد خرید ملک این است که فرد شرط حضور فیزیکی در خاک پرتغال نداشته و فقط باید سالیانه 7 روز را در این کشور حضور داشته باشد و در ادامه به راحتی پاسپورت خود را دریافت می نماید. نکته بسیار مهم دیگر اینکه از بدو ورود کارت اقامت کشور پرتغال را دریافت و اجازه کار در پرتغال را خواهد داشت و همچنین در صورت داشتن پیشنهاد کاری از هر یک از کشورهای اروپایی، امکان تقاضای اجازه کار در آن کشور را کسب خواهد کرد.

نکات مهم در رابطه با خرید ملک

هر متقاضی انجام این روش لازم است تا قبل از اقدام به هر کاری به نکات اساسی زیر توجه داشته باشد تا از چالش ها و مراحل این کار آگاهی کامل داشته باشد. در ادامه چندی از این چالش ها را با هم مرور می کنیم:

 • هدف شما از خرید ملک باید مشخص باشد.
 • بررسی محلی که قصد خرید ملک در آن جا را دارید.
 • انتخاب ملک بر اساس بودجه شما
 • بررسی روش های انتقال پول
 • بررسی هزینه های جانبی
 • استخدام یک وکیل آگاه به قراردادهای ملکی

مزایای خرید ملک در پرتغال

همان طور که در قبل گفته شد، در کشور پرتغال هیچ محدودیتی در مورد خرید ملک و مستغلات توسط شهروندان خارج از اتحادیه اروپا وجود نداشته و متقاضیان می توانند با خرید ملکی با ارزش حداقل 500 هزار یورو اقامت 5 ساله و در ادامه پاسپورت و شهروندی کشور پرتغال را دریافت کنند. این موضوع از آنجا نشأت می گیرد که طبق آمار اعلام شده، در حدود 75% از شهروندان پرتغالی، صاحب مسکن هستند.

ویزای طلایی پرتغال پس از صدور برای یک دوره ۱ ساله معتبر خواهد بود و پس از آن برای ۲ دوره ۲ ساله تمدید می شود. در پایان پنج سال امکان اخذ اقامت دائم و همچنین شهروندی پرتغال به سادگی فراهم میشود.

اعضای خانواده سرمایه گذار می توانند برای اخذ مجوز اقامت پرتغال، همراه با متقاضی اصلی درخواست دهند؛ لازم به ذکر است که اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان وابسته است. همانند متقاضی اصلی، اعضای خانواده نیز پس از ۵ سال واجد شرایط اخذ اقامت دائم و اخذ شهروندی پرتغال خواهند بود. طبق قانون پرتغال، هر فردی که مجوز اقامت موقت (مثلا ویزای طلایی) را برای مدت حداقل ۵ سال داشته باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام کند..

متقاضیان برای رغبت به خرید ملک در کشور پرتغال، علاوه بر دلایل ذکر شده در قبل به موارد زیر نیز توجه دارند و می توان این نکات را به عنوان مزایای خرید ملک در پرتغال برشمرد:

 

 • عدم نیاز به حضور فیزیکی شخص در پرتغال (تنها 7 روز در سال)
 • اخذ شهروندی پرتغال پس از 5 سال
 • اعطای اقامت دائم به همسر و فرزندان زیرمجموعه
 • تحصیل رایگان برای فرزندان همانند شهروندان پرتغالی
 • اجازه کار برای شخص و خانواده وی
 • هزینه پایین تر زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • شرایط آب و هوایی بسیار مناسب و آفتابی
 • سرمایه گذاری مطمئن و سودده
 • امنیت بالای کشور
 • طبیعت بکر و سواحل آرام
 • کیفیت بالای زندگی
 • مالیات پایین انتقال ملک و طرح های تشویقی مالیاتی
 • قابلیت سفر به شنگن، آفریقا و امریکا

زیرساخت های گسترده در زمینه بهداشتی و حمل و نقل

هزینه خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال، علاوه بر هزینه مخصوص به ملک هزینه های اضافی دیگری از جمله پرداخت مالیات در بر دارد. ما در ادامه مهم ترین هزینه های موجود در این روش را ذکر می کنیم :

 • پرداخت مالیات انتقال ملک که معمولا 8/0 درصد قیمت خرید ملک است.
 • هزینه دفتر اسناد رسمی و هزینه ثبت سند
 • هزینه نمایندگی املاک به عهده فروشنده ملک است و خریدار هزینه ای در این زمینه ندارد

توصیه می شود که تمامی این مراحل و انتقال ملک تحت نظر وکیل و موسسه مهاجرتی معتبر انجام شود تا از بروز هرگونه مشکل در طول پروسه خرید جلوگیری گردد. 

الزامات خرید ملک در پرتغال

بسیاری از متقاضیان خرید ملک در پرتغال از وجود قوانین پایه ای و مهم این راه باخبر نبوده و بعضا ممکن است به مشکل بربخورند. ما در ادامه از مهم ترین قوانین این راه صحبت خواهیم کرد:

 • ملک خریداری شده باید به مدت ۵ سال به نام متقاضی باقی بماند و فروخته نشود.
 • منشا سرمایه ای که برای خرید ملک استفاده می شود، باید در خارج از کشور پرتغال باشد.
 • متقاضی قبل از دریافت اقامت باید به صورت قانونی و از طریق ویزای شنگن برای  افتتاح حساب، خرید ملک و انجام انگشت نگاری وارد کشور پرتغال شود که در با شروع قانونی فرایند گلدن ویزا در اختیار متقاضی قرار می گیرد.
 • متقاضی نباید مرتکب جرم و جنایت شده باشد.

متقاضی باید حداقل ۷ روز در سال را در پرتغال سپری کرده باشد.

افتتاح حساب بانکی در پرتغال

 برای خرید ملک در پرتغال نیاز به افتتاح حساب بانکی در شعب مجاز بانکی سطح کشور دارید؛ باید توجه داشت که لازمه افتتاح حساب بانکی، شماره ی مالیاتی و نماینده مالیاتی است. این اقدامات بهتر است توسط وکلای پرتغالی و ایرانی موسسات مهاجرتی معتبر انجام شود تا از منظر حقوقی به مشکلات پیش بینی نشده ای برخورد نشود.

بعد از افتتاح حساب میتوانید با انتقال پول برای خرید ملک به حساب شخصی خود اقدام کنید. این حساب متعلق به شخص متقاضی بوده و می تواند برای همیشه در دسترس باقی بماند.

شهرهای مناسب خرید ملک در پرتغال

 • لیسبون

شهر لیسبون پایتخت و قطب اصلی اقتصادی کشور پرتغال است که از همواره از نگاه گردشگری و تجاری در جایگاه ویژه ای قرار داشته است. این عوامل باعث شده است تا امروزه لیسبون به شهری مناسب برای خرید ملک تبدیل شود؛ هم از نظر اهداف تجاری و هم زندگی.

لازم به ذکر است که قیمت ملک در این شهر طی دو سال گذشته با 25درصد افزایش همراه بوده است.

قیمت ملک برای هر متر مربع در مرکزشهر 3500 یورو و اطراف شهر در حدود 2000 یورو است. همچنین اجاره ی ملک در این شهر به دلیل توریستی بودن به صورت کوتاه مدت بسیار متداول اما نه چندان اقتصادی است. یکی از مناطق محبوب در لیسبون کشاکش است که فاصله 30 دقیقه ای با پایتخت داشته و با ساحل 30 کیلومتر فاصله دارد.

 • پورتو

دومین شهر بزرگ کشور پرتغال پس از لیسبون بوده که قیمت هر متر مربع در مرکز شهر پورتو 2000 یورو و در حومه شهر در حدود 1500 یورو است.

اگر به دنبال خرید ملک در مرکز شهر پورتو هستید، محله کمپنیا از لحاظ متوسط قیمت از سایر محله های واقع در مرکز شهر ارزان تر است. اگر به دنبال خرید ویلا یا آپارتمانی لاکچری نزدیک به اقیانوس با مناظر زیبای  ساحلی هستید، میتوانید محله فوز دو دورو را در نظر بگیرید؛ البته متوسط قیمت در این محله بالاتر است.

 • آویرو

یکی از بهترین مناطق پرتغال برای زندگی، شهر آویرو می باشد که به دلیل زیبایی و مناظر جذاب به ونیز پرتغال معروف است که دارای دانشگاه های مطرح در سطح جهانی بوده و دانشجویان بین المللی بسیاری این شهر را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

 

 

 

 • فارو

از این شهر با دو ساعت رانندگی می توان به پایتخت پرتغال رسید اما به دلیل امکانات رفاهی بالا و وجود فرودگاه، مردم این منطقه را از رفت و آمد به لیسبون بی نیاز کرده است. قیمت ملک در این شهر به نسبت کمی بالا است اما نسبت به مزیت های آن قیمت نسبتا مناسبی را می توان مشاهده کرد. این منطقه به جهت تفریحگاه های ساحلی و پارک های آبی در تمام اروپا به ویژه در بین شهروندان کشور انگلستان از توجه بالایی برخوردار است.

 

 • کویمبرا

سومین شهر بزرگ پرتغال محسوب می شود که همانند آویرو دانشگاه های بسیاری را در خود جای داده است. جالب است بدانید قدمت این دانشگاه ها بعضا به سال 1290 میلادی باز می گردد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فعال دنیا به شمار می رود.

سه دسته ملک در این شهر وجود دارد. املاکی که قدیمی هستند و نیاز به بازسازی دارند و البته برای گلدن ویزا مناسب هستند. دسته دوم املاکی که مورد پسند دانشجویان است و برای اجاره مناسب هستند و دسته سوم املاک بزرگی که در مرکز شهر واقع نشده و مناسب افرادی است که به دنبال زندگی آرام و بی سر و صدایی هستند.

گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت پرتغال

انجام این روش نیازمند سرمایه گذاری و خرید ملک در زمینه های مختلف اعلام شده توسط دولت پرتغال دارد که متقاضیان بسته به شرایط خود می توانند این روش ها را انتخاب نمایند:

 • خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل ۵۰۰,۰۰۰ یورو: در این گزینه موقعیت ملک، تعداد املاک خریداری شده و نوع ملک (تجاری، مسکونی و ...) اهمیتی ندارد.
 • خرید ملک قدیمی در بافت تاریخی  شهری پرتغال با قدمت بالای ۳۰ سال به شرطی که در حال بازسازی باشد و ارزش خرید و بازسازی ملک با هم حداقل ۳۵۰,۰۰۰ یورو باشد.
 • خرید ملک قدیمی در پرتغال با قدمت بالای ۳۰ سال در مناطق کم جمعیت پرتغال به شرطی که در حال بازسازی باشد و ارزش خرید و بازسازی ملک با هم حداقل ۲۸۰,۰۰۰ یورو باشد.

اقامت دائم و شهروندی پرتغال

تفاوت اقامت دائم و موقت پرتغال در آن است که شخص با اقامت موقت اگر ملک خریداری شده خود را بفروشد، اقامت او نیز از بین میرود؛ در صورتی که در اقامت دائم با فروش ملک اقامت شخص از بین نمیرود.

افرادی که به ارزش معین ملکی را خریداری کرده و به مدت پنج سال آن را نفروشد میتواند برای اقامت دائم اقدام نماید و با اخذ پاسپورت شهروند دائم پرتغال شوند.  از انجایی که شهروند یک کشور اروپایی اتحادیه میتواند در تمام کشور های اروپایی اتحادیه اقامت داشته باشد شخص با پاسپورت پرتغال میتواند در تمام کشور های اتحادیه اقامت داشته باشد. و حق زندگی کار و تحصیل در تمام کشور های اتحادیه را داشته باشد.

پاسپورت پرتغال این امکان را به شخص میدهد که بدون ویزا به 186 کشور در سراسر دنیا سفر کند.

 

 • اخذ اقامت دائم پرتغال نیازمند شرایط  اولیه زیر خواهد بود :
 • سن بالای 18 سال
 • اقامت حداقل 5سال در این کشور
 • سطح اولیه از دانش پرتغالی
 • مجرم نبودن بر اساس  قوانین پرتغال
 • ارتباط با جامعه پرتغال برای داشتن شرایط مطلوب تر

 

 • مدارک مورد نیاز اولیه برای اخذ اقامت پرتغال:
  • پاسپورت معتبر برای همه اعضای خانواده
  • شناسنامه
  • عقدنامه
  • گواهی عدم سوء پیشینه برای همه متقاضیان بالای ۱۶ سال
  • برای فرزندان بالای ۱۸ سال: نامه رسمی از دانشگاه که تایید کننده ثبت نام او در دانشگاه است و مدرک واریز منظم شهریه دانشگاه نیاز است.
  • مدرکی که نشان می دهد فرزندان وابسته ی بالای ۱۸ سال متاهل نیستند.

جمع بندی

کشور پرتغال از جمله کشورهای مستعد در زمینه بازار کار و زندیگ به شمار می رود که آمار و مستندات منتشر شده نشان از روند رو به رشد سریع این کشور در اقتصاد جهانی می دهد. از این رو می توان به آن به عنوان گزینه جذاب و مناسبی برای مهاجرت و زندگی دائم نگاه کرد. امروزه دولت پرتغال با فراهم آوردن برنامه گلدن ویزا زمینه سرمایه گذاری، اخذ اقامت دائم و همچنین پاسپورت را برای شهروندان کشورهای دیگر فراهم آورده است. بر طبق این برنامه، افراد متقاضی می توانند با خرید ملک در زمینه های معرفی شده از سوی دولت می توانند زمینه اقامت خود و خانواده خود را فراهم آورند. از جمله مزایای این روش می توان به اخذ پاسپورت، عدم نیاز به حضور فیزیکی در کشور پرتغال، تحصیل رایگان فرزندان و بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی پرتغال اشاره کرد.


پرسش و پاسخ های متداول

بله. کشور پرتغال با طرح برنامه گلدن ویزا در سال 2012، زمینه مهاجرت و سرمایه گذاری شهروندان کشورهای دیگر و به خصوص خارج از اتحادیه اروپا را فراهم آورده است که در پی آن مزایایی از قبیل اقامت دائم و صدور پاسپورت پرتغال را ارائه می دهد.

بله. افرادی که از طریق خرید ملک اقدام به مهاجرت به کشور پرتغال می کنند، بدون هیچ گونه محدودیتی اجازه کار در حیطه های مجاز و متفاوت را خواهند داشت.

خیر. یکی از مزایای برجسته این روش، عدم نیاز به حضور فیزیکی شخص متقاضی به صورت طولانی مدت است. افراد فقط کافی است که به مدت 7 روز در سال در کشور پرتغال حضور داشته باشند.

با توجه به آمار منتشر شده توسط دولت پرتغال، روند رو به رشد قیمت مسکن و همچنین زمینه مناسب کاری در این کشور، می توان پرتغال را فرصتی جذاب برای مهاجرت تلقی کرد. همچنین منطقه ای امن و با آب و هوای ساحلی و مدیترانه ای می تواند برای بسیاری از بازنشستگان مناسب باشد.

نظرات درباره خرید ملک در پرتغال

مشاوره مهاجرت رایگان :