تحصیل در هلند

مقدمه

هلند کشوری اروپایی واقع در شمال غربی قاره اروپا است. کشور هلند از جمله کشورهای پیشرفته اروپایی است. نظام آموزشی مدرن و پیشرفته، امکانات فراوان آموزشی، دانشگاه‌های پیشرفته، موقعیت‌های شغلی بسیار عالی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور باعث شده است که تحصیل در هلند آرزوی بسیاری از دانشجویان و جوانان به‌ویژه از کشورهای کمتر توسعه‌یافته باشد.
زبان رسمی و شناخته شده در کشور هلند زبان هلندی است. اما دانشجویان بین‌المللی و کسانی که از کشورهای دیگر برای تحصیل در هلند اقدام می‌کنند می‌توانند با زبان انگلیسی تحصیل کنند اما باید نمرات موردنیاز برای پذیرش را به دست آورده باشند. نمره زبان برای پذیرش آیلتس 6 است.

 

نظام آموزشی کشور هلند

سیستم آموزشی در هلند بر مبنای پیشینه و نیازهای دانش‌آموزان به‌نوعی تقسیم‌بندی‌شده است. مدارس در این کشور به دولتی، ویژه (مذهبی) و عمومی - تخصصی (خنثی) تقسیم‌بندی می‌شوند. مقیاس درجه‌بندی نیز بر اساس نمرات 1 (خیلی ضعیف) تا 10(ممتاز) است. این ارزیابی توسط سازمان همکاری هلند انجام می‌گیرد.

آموزش اجباری در کشور هلند از سن 5 سالگی شروع می‌شود. همچنین از سن 16 سالگی نیز یک آموزش اجباری جزئی وجود دارد و به این معناست که دانش‌آموزان باید دست‌کم دو روز در هفته در نوعی از آموزش شرکت کنند. این آموزش اجباری برای دانش‌آموزان زمانی که دیپلم می‌گیرند تمام می‌شود.

آموزش در دانشگاه‌های هلند بر تعامل تکیه دارد یعنی افراد ایده‌هایشان را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و آزاد هستند که نظر خود را بیان کرده و هر زمان که بخواهند سؤال بپرسند. واحدهای تحصیلی مجموعه‌ای از کنفرانس‌ها، سمینارها، کارهای گروهی و حتی انجام پروژه‌هایی با کارفرمایان محلی است.

یکی دیگر از ویژگی‌های تحصیل در هلند گذران واحدهای تحصیلی بر اساس یک کار عملی و تجربی مانند کار در آزمایشگاه‌ها یا کارگاه‌ها است. همچنین اکثر دانشگاه‌ها در هلند شراکت قوی با مشاغل دارند و این باعث می‌شود شما قبل از ورود به بازار کار تجربه کاری کسب کنید. دانشگاه‌های هلند برای مقایسه مدارک تحصیلی از سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) استفاده می‌کنند و شما در طول تحصیلتان در حال کسب اعتبار هستید.

دانشگاه‌های کشور هلند

بر اساس رنکینگ ،201  سیزده مورد از دانشگاه‌های هلند جزو برترین دانشگاه‌های جهان و 350 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. از بین این 13 مورد 7 مورد آن‌ها بین 150 دانشگاه برتر جهانی هستند. بالاترین رتبه جهانی برای دانشگاه فناوری دلفت است که رتبه 52 جهانی را به خود اختصاص داده است. بعد از آن دانشگاه آمستردام در رتبه 57 و سپس دانشگاه آیندهوون در رتبه 99 قرار دارند. اگر قصد تحصیل در هلند را دارید خوب است این دانشگاه‌ها را کمی بشناسید.

 

دانشگاه صنعتی دلفت

این دانشگاه قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه فنی دولتی است. دانشگاه دلفت در سال 1842 تأسیس شده است. همان‌طور که گفتیم تا سال 2019 بهترین دانشگاه هلند معرفی شده است و در حال حاضر چیزی حدود 23460 دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. تمرکز اصلی این دانشگاه بر رشته‌های مهندسی، علوم کامپیوتر، ریاضیات، علوم کاربردی، مدیریت و سیاست است.

 

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام بزرگ‌ترین مؤسسه آموزش عالی است که 32000 دانشجو دارد. این دانشگاه در سال 1632 تأسیس شده است و سومین دانشگاه قدیمی کشور هلند و دومین دانشگاه برتر این کشور است. این دانشگاه در اروپا پانزدهمین دانشگاه برتر است. دانشگاه آمستردام طیف وسیعی از رشته‌ها را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می‌کند.

 

دانشگاه صنعتی آیندهوون

این دانشگاه نیز در زمینه فنی و مهندسی شهرت زیادی کسب کرده است. دانشگاه آیندهوون جزو دانشگاه‌های پیشرو در زمینه معماری نیز هست. تحقیقات بسیاری در این دانشگاه انجام می‌شود و در مجاورت چندین شرکت بزرگ متمرکز بر فناوری مانند فیلیپس قرار دارد. این دانشگاه سالانه حدود 3000 نشریه علمی، 140 جایزه دکترا و 40 حق ثبت اختراع را به خود اختصاص می‌دهد.

هزینه تحصیل در هلند

اگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به هلند مهاجرت کرده‌اید هزینه تحصیل در هلند برای شما کمتر از سایرین خواهد بود. دانشگاه‌ها در کشور هلند به دودسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند که هزینه تحصیل در آن‌ها متفاوت است.

 • هزینه تحصیل برای دانشجویان اهل کشورهای اتحادیه اروپا در دانشگاه‌های دولتی هلند بین 700 تا 2100 یورو متغیر است و باتوجه‌به رشته، محل تحصیل، دانشگاه و شهریه و مدرک (کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا) متفاوت است.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بین 6000 تا 15000 یورو در سال برای مقطع کارشناسی و بین 8000 تا 20000 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد است.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هلند بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است و چیزی حدود 30000 یورو در هرسال تحصیلی است.

کالج زبان در کشور هلند

اگرچه زبان رسمی هلند زبان هلندی است اما بیش از 90 درصد مردم این کشور قادر هستند به زبان انگلیسی صحبت کنند؛ بنابراین شما نگران زبان تحصیل در دانشگاه‌های هلند نباشید. در تمام دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.

شما باید بتوانید زبان انگلیسی خود را برای تحصیل در هلند تقویت کرده و نمره آیلتس مورد قبول برای پذیرش را بگیرید. دوره‌های زبان همچنین در دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود و برای کسانی که می‌خواهند زبان هلندی بیاموزند با هزینه کم امکان آموزش را فراهم آورده‌اند.

مقطع کارشناسی در هلند

برای تحصیل در دانشگاه‌های پژوهش‌محور به‌عنوان‌مثال رشته اقتصاد، علوم اجتماعی و رفتاری در مقطع کارشناسی نیاز به گذراندن 180 واحد درسی که جمعاً 3 سال طول می‌کشد دارید. اما در دانشگاه‌های علمی و کاربردی مثلاً رشته‌های مهندسی، هنر، علوم و حقوق برای گرفتن مدرک لیسانس نیاز به گذراندن 240 واحد درسی دارید که معادل 4 سال طول می‌کشد.

مقطع تحصیلات تکمیلی در هلند

در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های پژوهش‌محور نیاز به گذراندن (60 تا 180) واحد درسی بسته به رشته خود دارید که می‌تواند 1،2 یا 3 سال طول بکشد. اما دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته‌های علوم، هنر، معماری، مهندسی نیاز به گذراندن (60 تا 120) واحد درسی در مقطع کارشناسی ارشد دارند.

دانشگاه‌های تحقیقاتی تنها دانشگاه‌هایی هستند که در هلند مقطع دکترا اعطا می‌کنند. برای کسب مدرک دکترا در این کشور نیاز به فعالیت درسی چندانی ندارید بلکه کار اصلی شما حول محور تحقیقات می‌گردد. کنفرانس‌ها و سمینارها نیز بخشی از مفاد درسی است که در مقطع دکترا در هلند باید گذرانده شود.

بورسیه‌های تحصیلی در هلند

اگر می‌توانید برای تحصیل در هلند بورسیه بگیرید بهتر است با شرایط اعطای بورسیه آشنا شوید. بورسیه‌های تحصیلی توسط وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند و تعدادی از دانشگاه‌های تحقیقاتی و همچنین دانشگاه‌های علوم کاربردی این کشور اعطا می‌شود. مبلغ بورسیه 5000 یورو است که در اول سال تحصیلی خود دریافت می‌کنید. این کمک‌هزینه تنها 1 بار اعطا می‌شود. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی هلند بدین شرح است:

 1. ملیت شما غیر از EEA است.
 2. شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی در یکی از مؤسسات آموزش عالی این کشور درخواست می‌دهید.
 3. شرایط خاصی که مؤسسه برای ورود دانشجویان در نظر گرفته را باید برآورده کنید. می‌توانید در وب‌سایت هر مؤسسه این شرایط را ببینید.
 4. نکته دیگر آن است که در هیچ مؤسسه آموزشی در هلند مدرکی نداشته باشید.

بعضی از دانشگاه‌هایی که در سال تحصیلی 2021-2022 در بورسیه شرکت کرده‌اند عبارت‌اند از: دانشگاه دلفت، آیندهوون، لیدن، اوترخت، روتردام، واگینگن، دانشگاه هنر آمستردام، دانشگاه علمی کاربردی فونتیس، دانشگاه علمی کاربردی بردا و ...

تحصیل پزشکی در هلند

برای تحصیل در هلند در رشته پزشکی باید مدارکی را آمده کنید. از جمله مدارک موردنیاز مدارک هویتی شما مانند شناسنامه و گذرنامه، مدارک تحصیلی قبلی، سوابق تحصیلی و نمره قبولی و در نهایت مدارک موردنیاز دانشگاه موردنظر شما و هزینه تحصیلی است. به جز این موارد نیاز به مدرک زبان آیلتس یا تافل هم دارید. تعداد دانشکده‌های پزشکی در هلند کم است و تنها 11 دانشکده یا دانشگاه برای این رشته وجود دارد.

زبان تحصیل در رشته پزشکی در هلند زبان انگلیسی است. دانشگاه‌های هلند برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در رشته پزشکی محدودیتی ندارند و همه افراد می‌تواند در دانشگاه‌های هلند پزشکی بخوانند. طول دوره تحصیل در رشته پزشکی حدود 6 سال است که 3 یا 4 سال اول دروس به شکل نظری ارائه می‌شود و به‌تدریج برنامه درسی پیچیده‌تر خواهد شد.

کار دانشجویی در هلند

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی شرایط یافتن کار دانشجویی یا پاره‌وقت برای شما با شهروندان هلندی متفاوت است. اگر شما اهل کشوری غیر از اتحادیه اروپا هستید نیاز به یک مجوز کار دارید که کارفرمای شما باید برای آن درخواست دهد. همچنین شما تنها مجاز به انجام 10 ساعت، کار در یک هفته هستید اما در ماه‌های تابستان می‌توانید کار تمام‌وقت انجام دهید. برای پیداکردن کار دانشجویی می‌توانید از مؤسسات کاریابی کمک بگیرید، همچنین می‌توانید برای کار در دانشگاه خود نیز درخواست دهید.

تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

باتوجه‌به اینکه 90 درصد مردم کشور هلند قادر هستند به زبان انگلیسی صحبت کنند زبان تحصیل در این کشور انگلیسی است و در دانشگاه‌ها دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. برای دانشجویان مقطع کارشناسی نمره آیلتس 6 برای کارشناسی ارشد نمره 6 و نیم و برای مقطع دکترا نمره 7 آیلتس برای پذیرش نیاز است. البته گاهی ممکن است نیاز به آموزش زبان هلندی هم داشته باشید که جای نگرانی ندارد، در دانشگاه‌ها دوره‌های زبان هلندی تدریس می‌شود.

مزایای تحصیل در هلند

اما دانشجویان ایرانی چرا هلند را برای تحصیل انتخاب می کنند ؟

 • تحصیل در یک کشور قدرتمند و ثروتمند اروپایی
 • هزینه کم تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپا
 • دانشگاه‌های معتبر و برجسته در این کشور
 • زبان تحصیل انگلیسی است و نیازی به آموزش زبان هلندی ندارید
 • کیفیت خوب برنامه‌های آموزشی
 • کمک‌هزینه‌های دانشجویی
 • مسکن دانشجویی ارزان
 • آمستردام یکی از بهترین شهرهای دانشجویی در جهان است.

جمع‌بندی

هلند کشوری عضو اتحادیه اروپا و یکی از ثروتمندترین کشورهای آن است. این کشور به جهت وجود دانشگاه‌های متعدد و برجسته فراوان هرساله دانشجویان داخلی و بین‌المللی زیادی را به خود جذب می‌کند.  تحصیل در هلند مزایای زیادی برای دانشجویان دارد. کیفیت بالای دانشگاه‌ها و هزینه‌های مناسب تحصیلی باعث شده کشور هلند به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در دنیا شناخته شود.

نظرات درباره تحصیل در هلند

مشاوره مهاجرت: