سفر به آلمان

مقدمه

همان طور که در قسمت خلاصه این مقاله بیان شد، آلمان به واسطه جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی هرساله مقصد بسیاری از گردشگران بین المللی بوده و باعث شده است تا دولت آلمان از این راه درآمد قابل توجهی را کسب کند؛ البته صنعت توریسم در بسیاری از کشورهای جهان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و سرمایه گذاری های عظیمی را به خود اختصاص داده است.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که کشور آلمان به دلیل عملکرد مناسب در سیستم اقتصادی و آموزشی و همچنین دارا بودن فرصت های شغلی متعدد، یکی از مهاجرپذیر ترین کشورهای اروپایی در سال های اخیر بوده است. نیاز آلمان به افراد متخصص و دانشجویان نخبه و علاقه این افراد به کشور آلمان و سبک پویای زندگی آن سبب شده است تا هرساله تعداد بسیاری از مهاجران در زمینه های مختلف، آلمان را به عنوان یکی از نخستین انتخاب های خود ببینند. اما همه این شرایط قطعا در 99% موارد از سفر به این کشور حاصل می شود.

ما در ادامه سعی داریم تمام اطلاعاتی که یک گردشگر برای سفر اول خود به آلمان احتیاج دارد را بررسی کنیم و نشان دهیم که آلمان یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا برای سفر است؛ هم برای کسانی که به طبیعت و سبک سنتی زندگی علاقه دارند، هم کسانی که به دنبال سبک مدرنی از زندگی هستند. این تقابل سنت و مدرنیته در آلمان باعث شده است تا همواره بر تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان این کشور افزوده شود.

سفر به آلمان

صنعت توریسم یکی از بزرگترین صنایع فعال در جهان می باشد که کشورهای مهاجرپذیر هرساله تعداد بسیار زیادی گردشگر را پذیرش می کنند و بخش قابل توجهی از درآمد کشور را به خود اختصاص می دهند. البته این میزان و اعداد بسته به کشور متفاوت بوده و می تواند بازه بسیار وسیعی را پوشش دهد. آلمان نیز کشوری است که همواره تمرکز ویژه ای به این صنعت داشته و سرمایه گذاری های عظیمی را نیز در این زمینه انجام داده است و سبب شده است تا همواره در کانون توجه گردشگران بسیاری از سرتاسر دنیا باشد.

از نگاه فرهنگ و تاریخ دیرینه می توان آلمان را بسیار مشابه به روسیه و ایران دانست؛ هر سه این کشورها طبیعت بکر و تاریخ فوق العاده ای حاصل از جنگ ها و اتفاقات در جنگ های جهانی اول و دوم داشته و این ویژگی این سه را به یکدیگر نزدیک می کند. البته که متاسفانه در طول این سال ها از این بناهای تاریخی در کشورمان ایران محافظت و نگه داری لازم نشده و رو به تخریب هستند. نکته جالب توجه کشور آلمان در کنار طبیعت عالی و شگفت انگیز، سبک مدرن زندگی در شهرهایی مانند مونیخ که یکی از پیشرفته ترین و گران ترین شهرهای دنیا می باشد، است. از جمله جاذبه های طبیعی و غیر طبیعی آلمان می توان به رودخانه راین، جنگل سیاه، کلیسای جامع کلن و دروازه براندنبورگ برلین اشاره کرد.

اما نکته ای که در سفر به آلمان باید در نظر داشت، ویزای آن است. متقاضیان این راه می بایست ابتدا درخواست ویزای توریستی و یا ویزیتوری این کشور را نمایند که در پی ارائه مدارک لازم و توجیه کننده برای آفیسر سفارت صادر می شود. اما همان طور که می دانیم در سال های اخیر، اخذ ویزای توریستی کشور آلمان با سختی ها و ریسک بسیاری همراه بوده و متقاضیان با پرونده های ریجیکتی بسیاری روبرو شده اند. اما نکته امیدوار کننده برای این مشکل، حوزه اتحادیه اروپا است؛ شما با اخذ ویزای شنگن از هر یک از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا می توانید با ورود به کشور ابتدایی، به آلمان نیز سفر کنید و به نوعی ویزای کشور آلمان را دور می زنید !!!

کشور آلمان دارای 16 ایالت مستقل بوده که هریک از جذابیت های خاص خود برخوردار می باشند. همچنین دارای 15 فرودگاه بین المللی در نقاط مختلف بوده و با دارا بودن سیستم حمل و نقل قوی از طریق اتوبوس و قطار، امکان مسافرت به کشورهای مختلف اروپایی را فراهم آورده است.

فاصله ایران تا آلمان

فاصله بین کشور ایران و روسیه به صورت کاملا مستقیم در حدود 3511 کیلومتر (2182 مایل) برآورد شده است. این فاصله به صورت یک خط کاملا مستقیم ارزیابی شده و ممکن است با توجه به مسیر شما در سفر این فاصله بسیار بیشتر شود. همچنین جالب است بدانید فاصله مرکز کشور ایران تا مرکز کشور آلمان در حدود 4071 کیلومتر می باشد که با توجه به وسیله نقلیه شما زمان سفرتان متغیر است. در ادامه بررسی جالبی از وسایل نقلیه متفاوت ارائه شده است:

زمان تخمینی

سرعت تخمینی

وسیله نقلیه

73 h

50 km/h

Hot Air Ballon

18 h

200 km/h

Cessna 172p

4 h

800 km/h

Airbus A320

3 h

945 km/h

Airbus A380

0.012 s

Speed of Light

Spaceship

 

 

همچنین فاصله برخی از شهرهای مهم ایران و آلمان نیز در جدول زیر بیان شده اند:

 

فاصله (km )

شهر (آلمان)

شهر (ایران)

4635

Berlin

Tehran

4330

Munich

Tehran

4925

Hamburg

Tehran

4726

Frankfurt

Tehran

4907

Koln

Tehran

3901

Wuppertal

Tehran

3770

Berlin

Isfahan

3524

Hamburg

Rasht

5017

Bochum

Zahedan

4311

Berlin

Kerman

4333

Hamburg

Shiraz

3950

Hamburg

Ahvaz

4045

Wuppertal

Ahvaz

3813

Hamburg

Qom

4257

Hamburg

Yazd

3345

Berlin

Kermanshah

 

 

راه های سفر به آلمان

راه های سفر بین هر دو کشور در جهان می تواند بسته به موقعیت جغرافیایی هر دو منطقه متفاوت باشد. کشور ایران و آلمان نیز به همین شکل هستند و مسافران بین این دو منطقه از وسایل نقلیه متفاوتی می توانند استفاده نمایند. ما در ادامه سعی داریم راه هایی که به طور معمول از آن برای سفر بین ایران و آلمان استفاده می شود را بیان کنیم:

 • پرواز مستقیم از تهران (فرودگاه امام خمینی) به Hamburg به مدت زمان 5 ساعت و 45 دقیقه
 • پرواز مستقیم از تهران (فرودگاه امام خمینی) به Frankfurt به مدت زمان 5 ساعت و 40 دقیقه
 • پرواز مستقیم از تهران (فرودگاه امام خمینی) به Dusseldorf به مدت زمان 6 ساعت و 10 دقیقه
 • پرواز مستقیم از تبریز به Munich به مدت زمان 11 ساعت و 10 دقیقه
 • پرواز مستقیم از تبریز به Berlin Brandenburg Apt به مدت زمان 11 ساعت و 25 دقیقه
 • از طریق اتوبوس: تهران به Istanbul (36 ساعت) – Istanbul به Corlu (1 ساعت و 53 دقیقه) – Corlu به Burgas West (3 ساعت و 15 دقیقه) – Burgas West به Berlin Central Bus Station  ( 33 ساعت و 30 دقیقه)
 • از طریق اتوبوس تهران به Istanbul (36 ساعت) – Istanbul Fatih Yenikapi Sahil به Istanbul Kucukcekmece Gumruk (57 دقیقه) – از طریق قطار از Halkali به Gara Bucuresti Nord (18 ساعت و 20 دقیقه) – از طریق اتوبوس از Bucuresti به Leipzig (24 ساعت و 35 دقیقه)- از طریق قطار از Leipzig به Berlin Hbf (1 ساعت و 13 دقیقه)
 • از طریق اتومبیل شخصی: تهران – زنجان – تبریز – ماکو – IstanbulPlovdivSofiaBelgradeBudapestBratislavaBrnoPragueDresden - Berlin (50 ساعت)

 

پروازهای مستقیم ایران به آلمان

همان طور که در بخش قبل نیز ذکر شد، در حال حاضر 5 مسیر پروازی مستقیم بین ایران و روسیه وجود دارد :

 • پرواز مستقیم از تهران (فرودگاه امام خمینی) به Hamburg به مدت زمان 5 ساعت و 45 دقیقه
 • پرواز مستقیم از تهران (فرودگاه امام خمینی) به Frankfurt به مدت زمان 5 ساعت و 40 دقیقه
 • پرواز مستقیم از تهران (فرودگاه امام خمینی) به Dusseldorf به مدت زمان 6 ساعت و 10 دقیقه
 • پرواز مستقیم از تبریز به Munich به مدت زمان 11 ساعت و 10 دقیقه
 • پرواز مستقیم از تبریز به Berlin Brandenburg Apt به مدت زمان 11 ساعت و 25 دقیقه

 

ویزای توریستی آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از بنیانگذاران ایده حوزه شنگن بدون مرز بوده و به تبع آن برای ورود شهروندان این منطقه به آلمان صرفا به یک کارت شناسایی از شما لازم است. در صورتی که شما از شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستید، مانند ایران، می بایست مراحلی را برای ورود به آلمان و اخذ مجوزهای لازم طی کنید. در این مورد می توان به مدارک عمومی زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • ویزای معتبر
 • اثبات تمکن مالی شخص متقاضی
 • بلیط رفت (در صورت نیاز برگشت) به کشور آلمان

 

به صورت کلی شما باید مدارک ذکر شده در بالا را در لحظه ورود به فرودگاه های آلمان به پلیس فرودگاه ارائه دهید. علاوه بر این ممکن است سوالات عمومی زیر نیز از شما پرسیده شود:

 • هدف شما از سفر به کشور آلمان چیست ؟
 • چه مدت زمانی را در خاک آلمان حضور خواهید داشت ؟
 • مدت زمان اقامت خود را در چه محلی سکونت خواهید داشت ؟
 • ...

پس از این مرحله، پلیس فرودگاه تصمیم خواهد گرفت که شما مجوز ورود به خاک آلمان را خواهید داشت یا خیر ؟!!

هر متقاضی برای اخذ ویزای خود به هر قصد و هدفی می بایست یک سری شرایط و مدارک عمومی را آماده کند تا از بروز هرگونه مشکل در طول سفر جلوگیری گردد. ما در ادامه 5 مورد از مهم ترین مدارک موردنیاز که هر شخصی به آن نیاز دارد را با هم بررسی می کنیم:

 • هدف از سفر
 • رعایت مقررات استفاده از شنگن در سفرهای پیشین
 • اثبات تأمین مالی در طول مدت اقامت
 • بیمه مسافرتی
 • قصد بازگشت به ایران

 

آب و هوای آلمان

کشور آلمان در تمام طول سطح خود دارا ی آب و هوایی معتدل همراه با تابستان های گرم و زمستان هایی سرد است که در طول سال عمدتا بارش های باران را به همراه خود دارد. به صورت دقیق تر می توان گفت که میانگین دمای هوا در ماه ژانویه در طول روز 3 درجه بوده و در ماه جولای به 22 درجه سانتی گراد خواهد رسید. لازم به ذکر است دمای هوا در زمستان های سرد تا 10- درجه و در تابستان ها 35 درجه سانتی گراد را نیز لمس می کند.

البته به دلیل وجود مناطق کوهستانی و ارتفاعات، تنوع زیادی از آب و هوا را در سرتاسر کشور ملاحظه می کنید. اما به عنوان بهترین دوره آب و هوایی در کشور آلمان که موردنظر گردشگران برای سفر به آلمان نیز می باشد، از ماه می تا سپتامبر بوده که آب و هوایی مطبوع داشته و در بهترین و مناسب ترین حالت برای مسافرت به سر می برد.

 

فصول مناسب سفر به آلمان

به صورت کلی بهترین زمان برای سفر به کشور آلمان از ماه می تا سپتامبر می باشد؛ زمانی که هوا در این کشور نبستا گرم بوده و دمای هوا معتدل است. بدین دلیل در فصل تابستان، اوج فصل گردشگری آلمان محسوب شده که قیمت هتل ها و بلیط هواپیما در بالاترین حد خود قرار دارد.

بنابراین اگر شما با توجه به آب و هوای کشور مقصد اقدام به سفر می کنید، این ماه ها را حتما برای مسافرت خود انتخاب کنید. همچنین شما برای عدم روبرویی با بارش های باران، در ماه های خشک تری مانند جولای و سپتامبر می بایست سفر کنید. دما در این بازه زمانی به طور معمول در حدود 20 تا 25 درجه سانتی گراد است.

نکته قابل توجه دیگر در خصوص آلمان، فستیوال ها و رویدادهای تاریخی این کشور است که از شهرت جهانی برخوردار است. تقویم کشور آلمان همواره تعداد زیادی فستیوال را در خود جای داده است؛ فستیوالی مانند Oktoberfest که هرساله در ماه سپتامبر برگزار شده و تا 16 روز ادامه دارد و جمعیتی در حدود 6 میلیون نفر را ه شهر مونیخ می کشاند. بنابراین اگر علاقمند به شرکت در این جشنواره ها دارید، باید نیمه دوم سپتامبر و یا اوایل اکتبر را برای سفر خود انتخاب نمایید.

 

شهرهای مهم آلمان

آلمان دارای شهرهای بسیار بزرگ و مهم از مناظر گوناگون سیاسی، تاریخی و طبیعی بوده که در زیر به 10 شهر اصلی این کشور اشاره می کنیم:

 • Berlin
 • Munich
 • Hamburg
 • Frankfurt
 • Dusseldorf
 • Nuremburg
 • Stuttgart
 • Koln

جاذبه های گردشگری آلمان

کشور آلمان را می توان نمایی کامل از تاریخ، فرهنگ و زیبایی طبیعی دانست که هر گردشگری را به خود جذب می کند. دارا بودن شهرهایی مدرن با بافت سنتی و بناهای تاریخی، کوه ها و دشت هایی سرسبز و همچنین فرهنگی غنی که یک مکان منحصر به فرد را برای بازدید می سازد. کسانی که به گشت و گذار در شهرها و بازدید از مناطق و بناهای هنری و تاریخی دارند باید به کلان شهرهایی مانند مونیخ، فرانکفورت و هامبورگ سفر کنند؛ در حالی که کسانی که به دنبال فعالیت های تفریحی هستند، می توانند از کوه های آلپ، جنگل سیاه و یا دره راین دیدن کنند.

جدا از این، شما در طول سفر خود در آلمان همواره به کلیساهای جامع و کاخ هایی عظیم برخورد می کنید که در تمام شهرهای اصلی و کوچک و حتی روستاها دیده می شود و شما را با اتفاقات و فرهنگ قرون وسطی آشنا می سازد.

در ادامه ما تعدادی از جاذبه های توریستی و گردشگری کشور آلمان را معرفی خواهیم کرد:

 • دروازه براندنبورگ برلین
 • کلیسای جامع کلن
 • جنگل سیاه
 • قلعه Neuschwanstein
 • بندر تاریخی هامبورگ
 • دره راین
 • موزه برلین
 • Bamberg and the Burgerstadt
 • Zugspitze Massif
 • جزیره Rugen
 • دریاچه پادشاه (Konigssee)
 • Rothenburg ob der Tauber
 • کاخ و پارک Sanssouci
 • Insel Mainau
 • دیوار برلین

 

رویدادهای مهم آلمان

آلمان به سرزمین فستیوال و جشن معروف است؛ جشن هایی که از سرتاسر جهان گردشگر به خود جذب می کند.

این واقعیت همیشه وجود داشته که اگر می خواهید با فرهنگ یک کشور آشنا شوید، باید در جشن ها و فستیوال های آن کشور شرکت کنید؛ آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست و هرساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران به قصد شرکت در فستیوال های معروف آلمان به این کشور سفر می کنند.

کشور آلمان از جمله کشورهایی است که در طول سال تعداد بسیاری فستیوال و رویداد را به مناسبات مختلف برگزار می کنند؛ برخی دلیلی تاریخی داشته و برخی ملی و مذهبی. ما در ادامه سعی داریم تا تعدادی از این رویدادها را برای شما بیان کنیم:

 • Oktoberfest in Munich (September)
 • Reeperbahn Festival in Hamburg (September)
 • Karneval in Cologne (February)
 • Cannstatter Volksfest in Stuttgart (Late September)
 • Wurstmarkt in Bad Durkheim (1st & 3rd weekend of September)
 • Berlinale Film Festival in Berlin (Mid-February)
 • Weihnachtsmarkt in Berlin (24th November- 24th December)
 • Rhein in Flammen in Koblenz (May-September)
 • Beethovenfest in Bonn (31st August-23rd September)
 • Festival-Mediaval in Selb (September)

مراکز خرید مهم در آلمان

شاید یکی از مواردی که هر گردشگری علاقه دارد به آن علم داشته باشد، مراکز خرید مهم و معروف آن کشور است. تمامی گردشگران با دیدن کردن از یک کشور علاقمند هستند تا یک سوغاتی و یادگاری تاریخی از آن کشور را برای خود تهیه نمایند؛ از این ما در ادامه مهم ترین مراکز خرید در آلمان را به همراه نشانی آن ها به شما معرفی می کنیم:

 • Mall of Berlin

Address: Leipziger Pl. 12, 10117 Berlin, Germany

 

oAquis Plaza

Address: Adalbertstraße 100, 52062 Aachen, Germany

 

oGesundbrunnen-Center Berlin

Address: Badstraße 4, 13357 Berlin, Germany

 

oAltmarkt-Galerie Dresden

Address: Webergasse 1, 01067 Dresden, Germany

 

oWertheim Village

Address: Almosenberg 99, 97877 Wertheim, Germany

 

oKÖ Shopping Mall

Address: Königsallee 60, 40212 Düsseldorf, Germany

 

oMyZeil

Address: Zeil 106, 60313 Frankfurt am Main, Germany

 

oZweibrücken The Style Outlets

Address: Londoner Bogen 10 - 90, 66482 Zweibrücken, Germany

 

oRotmain-Center

Address: Hohenzollernring 58 Center Management, 3.OG, 95444 Bayreuth, Germany

 

oCentrO

Address: CentrO-Promenade 555, 46047 Oberhausen, Germany

 

 

غذاهای محبوب در آلمان

یکی دیگر از مهم تریم موارد در زمینه گردشگری هر کشوری، فرهنگ خوراک و غذا می باشد که هر گردشگری در جهان علاقه دارد تا غذاهای سنتی و معروف هر کشوری را تست کند و با سبک آشپزی آن کشور آشنا شود. بنابراین ما در صدد این هستیم تا شما را با معروف ترین و محبوب ترین خوراکی های آلمانی آشنا کنیم تا در صورت سفر به این کشور حتما آن ها را امتحان کنید:

oSpätzle – Traditional Swabian Egg Noodles

oBratwurst

oCurrywurst

oBratkartoffeln

oSauerbraten

oMaultaschen

oLeberkäse

oSchnitzel

oRouladen

oGulasch

 

 

نظرات درباره سفر به آلمان

مشاوره مهاجرت: