ثبت شرکت در آلمان

مقدمه

ثبت شرکت در آلمان یکی از منحصر به فردترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور آلمان است و افراد با سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در کشور آلمان ضمن مهاجرت به این کشور از امکان اقامت در کشور آلمان و دریافت تابعیت این کشور نیز بهرمند می‌شوند.
اگر شما نیز علاقه‌مند به مسئله ثبت شرکت در کشور آلمان بوده و اطلاعات چندانی در زمینه اقامت و ثبت شرکت در این کشور ندارید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما بوده و به نکاتی که ارائه می‌دهیم، نهایت دقت را داشته باشید.

 

دلایل ثبت شرکت در آلمان

برخی از افرادی که قصد سرمایه‌‌گذاری در کشور آلمان را دارند‌، برای ثبت شرکت مردد بوده و سوال می‌کنند که آیا ثبت شرکت در آلمان ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر؟ در پاسخ این دست از افراد می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره کنیم و بگوییم بنا به دلایل زیر امکان ثبت شرکت در کشور آلمان به شدت ایده‌آل و مطلوب است. این موارد عبارت‌اند از:

 

۱. قوی بودن اقتصاد کشور آلمان؛

کشور آلمان از نظر اقتصادی پویا بوده و قدرت بسیار زیادی داشته و به جرئت می‌توانیم بگوییم که آلمان از نظر اقتصادی به مانند قلب تپنده اروپا است.

کشور آلمان همواره از ایده‌های نو و جدید در زمینه علم و تحقیقات استقبال کرده و سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در این زمینه‌ها بسیار گزینه مناسبی است‌.

 

۲. امنیت بالای کشور آلمان؛

آلمان کشوری ایمن برای کارآفرینی و ثبت شرکت است و زمانی که از سرمایه‌های خود در این زمینه استفاده می‌کنید، از بابت سرمایه  هیچگونه نگرانی نخواهید داشت و چنانچه ثبت اختراعی داشته باشید در مقابل مالکیت آن نیز امنیت خواهید داشت و کلیه‌ قوانین حق چاپ، حق ثبت اختراع و قانون و علائم تجاری در این کشور رعایت می‌شود.

 

۳. امکان جذب مشتریان بین المللی؛

زمانی که در کشور آلمان سرمایه گذاری و ثبت شرکت می‌کنند از بابت کار در بازار بین المللی هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت و معمولا افراد می‌توانند با بازار جهانی ارتباط برقرار کرده و سرمایه خود را چندین برابر کنید.

 

۴. امکان دریافت پشتیبانی و بودجه؛

زمانی که موفق به دریافت ایده تجاری در کشور آلمان شدید و پایه و اساس شرکت خود را به عمل آوردید از طرف کشور آلمان نیز مورد حمایت و پشتیبانی قرار می‌گیرید و از این بابت هیچ‌ گونه نگرانی نخواهید داشت.

 

انواع شرکت ها در آلمان

 

 • از دیگر مزایای مهم ثبت شرکت در کشور آلمان می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم، این موارد عبارت‌اند از:
 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های کشور آلمان برای مدیران و سهامداران شرکت‌ها وجود دارد.
 • شخص سهامدار نیز می‌تواند به تحصیل رایگان بپردازد.
 • افراد سرمایه‌گذار می‌توانند برای دریافت ویزای انگلستان و آمریکا نیز اقدام نمایند.
 • بر اساس قوانین تجارت آزاد می‌توانید در این کشور تجارت آزاد داشته باشید.
 • با ثبت شرکت در این کشور می‌توانید برای خانواده خود اعم از همسر و فرزندان خود اقامت دائم دریافت کنید.
 • ثبت شرکت در کشور آلمان به صورت مالکیت صد درصد انجام می‌شود و می‌توانید بدون شریک نیز شرکت ثبت کنید.
 • زندگی در کشور آلمان شرایط مطلوب و ایده‌آلی دارد.

 اگر قصد سرمایه‌گذاری در کشور آلمان از طریق ثبت شرکت را داشته باشید و می‌خواهید به کشور آلمان مهاجرت کنید، می‌توانیم بگوییم که در شرکت‌های زیر می‌توانید به ثبت شرکت پرداخته و فرایند سرمایه‌گذاری خود را تکمیل کنید. این شرکت‌ها عبارت‌اند از:

 

۱. شرکت UG

اگر دارای سرمایه زیادی نیستید و علاقه‌مند به ثبت شرکت در کشور آلمان هستید، موسسه و شرکت UG موسسه‌ای بسیار معتبر است‌ که به پول و سرمایه نسبتاً کمتری نیاز دارد. برای ثبت کردن شرکت خود در این موسسه و ایجاد کارآفرینی به یک یورو سرمایه نیاز خواهید داشت. جالب است بدانید که این موسسه را با عنوان Mini-GmbH می‌شناسند.

 

۲. شرکت GMBH با مسئولیت محدود

این شرکت را در کشور آلمان به عنوان شرکت با مسئولیت‌های محدود می‌شناسند و جزء پرکاربردی‌ترین شکل تجاری برای شغل‌های کوچک و متوسط با سرمایه نسبتاً مناسب محسوب می‌شود.

چنانچه قصد ثبت شرکت در آلمان و در موسسه GMBH را داشته باشید به هزینه و سرمایه‌ای معادل ۲۵۰۰۰ یورو نیاز خواهید داشت و می‌توانید موفق به کسب درآمد در این کشور شوید.

 

۳. شرکت سهامی AG

شرکت AG به سرکت‌های بزرگ با سهامی نسبتاً بیشتر گفته می‌شود و از نظر مسئولیت سهامداران قوانینی مشابع GmbH است و معمولا معامله‌های بزرگ در آن انجام می‌شود و برای ثبت شرکت در این موسسه به ۵۰۰۰۰یورو هزینه و سرمایه نیاز خواهید داشت.

 

۴. مشارکت محدود در کشور آلمان

با توجه به مواردی که نام بردیم و شرکت‌هایی که معرفی کردیم‌، نوع مختلف دیگری از شرکت‌ها نیز برای مشارکت و سرمایه گذاری در ثبت شرکت در آلمان وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مشارکت حقوقی مدنی GbR

در این شرکت باید دو شریک با مسئولیت نامحدود و با قرارداد کتبی و همچین به صورت شفاهی برای ثبت شرکت اقدام کنند.

 • مشارکت تجاری عمومی OHG

در این شرکت شرکا باید مسئولیت بدهی‌ها و تعهدات این کشور را با سود و زیان خود بررسی کنند.

 • مشارکت محدود KG

همکاری بین شرکا این قبیل از شرکت‌ها مشمول به مسئولیت‌های نامحدود است.

 

شرایط لازم ثبت شرکت در آلمان

کشور آلمان امکان ثبت شرکت برای سرمایه‌گذاران را فراهم کرده‌اند و بازارهای این کشور به شدت سودآور بوده و شرایط نسبتاً ایده‌الی دارند. از جمله مهم‌ترین شرایط برای ثبت شرکت در آلمان می‌توانیم به مباحث زیر اشاره کنیم.

افراد برای اینکه بتوانند به کشور آلمان مهاجرت کنند و برای ثبت شرکت در این کشور اقدام کنند، لازم است که ویزای کشور آلمان را دریافت کنند و یک برنامه تجاری جامع نیز داشته باشند. براساس این طرح تجاری باید در شرکت خود حداقل پنج نفر را استخدام نمایید و این افراد باید کاملا مناسب با موقعیت شغلی بوده و دانش و مهارت کافی در این زمینه داشته باشند.

افراد برای اینکه موفق به ثبت شرکت در این کشور شوند باید حتما ۱۸ سال داشته باشند و به هیچ عنوان سابقه کیفری نداشته باشند. لازم به ذکر است که افراد با سن بالای ۴۵ سال نیز باید توانایی مالی خود برای ثبت شرکت در آلمان را به اثبات برسانند.

توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت در کشور آلمان لازم نیست که مدرک زبان آلمانی داشته باشید. البته توجه داشته باشید که داشتن مدرک زبان برایتان موقعیت‌های مناسبی را به همراه خواهد داشت و در برخورد با شهروندان آلمانی راحت‌تر خواهید بود.

مراحل ثبت شرکت در آلمان

اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان را داشته و علاقه‌مند به ثبت شرکت در آلمان باشید، توصیه می‌کنیم که به مراحل و گزینه‌های زیر نهایت دقت را داشته باشید. این مراحل عبارت‌اند از:

 

۱. مشخص کردن نوع شرکت تجاری

در وهله اول لازم و ضروری است که متناسب با شرایط خاصی که دارید نوع شرکت تجاری خود را مشخص کنید.

 

۲. انتخاب نام مناسب برای شرکت

اسم شرکت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و باید برای موسسه تجاری که می‌خواهید به ثبت برسانید، لازم  و ضروری است که برای کشور خود نام تجاری انتخاب کنید. باید دقت داشته باشید که نام تجاری شرکتی که انتخاب می‌کنید به هیچ عنوان تکراری نباشد تا برای ثبت با مشکل مواجه نشوید.

 

۳. پیش نویسی کردن اساسنامه شرکت تجاری

اساسنامه شرکت در واقع حکم سند و شناسنامه شرکت را دارد و کلیه‌ی اطلاعات مهم در آن نوشته می‌شود. از جمله مهم‌ترین اطلاعاتی که در این اساسنامه نوشته می‌شود، شامل موارد زیر می‌شدند:

 • نام محدوده شرکت
 • تعداد موسسان شرکت
 • سهامداران شرکت
 • تعداد سهام و جزئیات آن‌ها

 

۴. محضری کردن اسناد شرکت

پس از تعیین اساسنامه شرکت لازم و ضروری است که اسناد کشور را به صور محضری و در اسناد رسمی کشور آلمان به ثبت برسانید و کلیه‌ اسناد باید محضری ثبت شوند.

 

۵. باز کردن حساب بانکی و ارائه دادن سرمایه

حال در این مرحله باید یک حساب بانکی تجاری برای خود افتتاح کرده و سپس مبلغی که قرار است در آن سرمایه‌گذاری کنید، واریز نمایید.

 

۶. ثبت شرکت نهایی

در پایان نوبت به ثبت نهایی شرکت می‌رسد و با ثبت رسمی و نهایی شرکت می‌توانید فعالیت و سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.

مدارک لازم ثبت شرکت در آلمان

چنانچه قصد مهاجرت به کشور آلمان را داشته باشید، و علاقه‌مند به ثبت شرکت در آلمان باشید می‌توانید با تهیه مدارک زیر برای ثبت شرکت اقدام کنید:

 • ارائه دادن مدارک شرکت مادر که در سایر کشورها دایر است.
 • ارائه اساسنامه تنظیم شده برای شعبه مورد نظر براساس حیطه و زمینه فعالیت‌های کاری
 • اداره مدارک مربوط به متقاضی اعم از مدارک شناسایی، تحصیلی و همراه ترجمه آن‌ها به زبان آلمانی
 • مجوز ارائه شده برای فعالیت‌های صنفی
 • افرادی که می‌خواهید در مجموعه و شرکت شما مشغول به کار شوند را مشخص کنید.

جمع بندی

براساس آمارها و گزارش‌های گرفته شده در کشور آلمان شرایط زندگی به شدت ایده‌آل بوده و با مهاجرت با این کشور، افراد می‌توانند زندگی مطلوبی داشته باشند. یکی از روش‌های مناسب برای مهاجرت به کشور آلمان سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت است.

 در این مقاله اطلاعات مفیدی در زمینه شرایط ثبت شرکت در کشور آلمان در اختیارتان گذاشتیم، حال با آگاهی کامل می‌توانید برای ثبت شرکت در آلمان اقدام کنید.


پرسش و پاسخ های متداول

همانطور که قبلا اشاره کردیم، کشور آلمان مانند قلب تپنده اروپا بوده و از نظر اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار دارد. در این کشور ثبت شرکت در زمینه‌های صنعت خودرو‌، ساخت و ساز‌، فناوری اطلاعات و ... به شدت آینده‌دار بود و در این زمینه‌ها می‌توانید یه موقعیت‌های مناسب رسیده و درآمد مطلوبی کسب کنید.

برای گرفتن اقامت آلمان از این روش باید طرح اقتصادی شما برای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی در این کشور بسیار قوی باشد. در این صورت آلمان برای شما اجازه اقامت در نظر می گیرد چون فعالیت اقتصادی شما شامل سود بسیاری برای کشورشان است.

کشور آلمان قطب صنعتی اروپا بوده و از نظر اقتصادی مناسب بوده و این کشور حمایت‌های دولتی  از سرمایه گذاران داشته و از این بایت هیچ گونه نگرانی نخواهید داشت.

در مورد سرمایه‌ی اولیه به طور مشخص و دقیق نمی‌توانیم اطلاعات و مبلغی دقیق را ذکر کنیم، اما پس از اینکه تمام مدارک شما مورد بررسی ارگان مربوطه در کشور آلمان قرار گرفتند یک برآورد اولیه از مبلغ مورد نیاز برای شروع کار شرکت و هزینه ی حدود یک ساله و مصرفی شرکت در اختیارتان قرار می گیرید و می‌توانید درباره هزینه‌ها اطلاعاتی به دست آورید.

ابتدا مدارک شما ترجمه رسمی شده و به تایید سفارت آلمان می‌رسد. مدارک تایید شده به علاوه طرح توجیهی برای دفتر موسسه دانش گستران نادیا مستقر در شهر کلن آلمان ارسال شده تا پس از تایید طرح توجیهی در اداره ثبت شرکت‌ها در ایالت مورد نظر شما در آلمان، شرکتی به نام شما ثبت گردد. پس از ثبت شرکت، حساب بانکی برای شرکت شما افتتاح می‌شود و پس از آن شما با مراجعه به سفارت ویزای سه ماهه دریافت خواهید کرد. سپس باید به آلمان بروید و مراحل اولیه طرح توجیهی را انجام دهید.

نظرات درباره ثبت شرکت در آلمان

مشاوره مهاجرت رایگان :