تحصیل در فرانسه

مقدمه

فرانسه در لیست چند کشور برتر جهان برای تحصیل قرار دارد. علاوه بر این موضوع باید به این نکته نیز توجه کرد که کشور فرانسه دارای بهترین دانشگاه‌ها است که رنکینگ بالایی را در سطح جهانی به دست آورده‌اند. دانشگاه‌های کشور فرانسه هرساله با درخواست دانشجویان بین‌المللی زیادی برای دریافت پذیرش تحصیلی روبه‌رو می‌شوند. تحصیل در فرانسه بسیار حساس است و شرایط متقاضیان برای این پروسه مهاجرتی با دقت بالایی توسط متخصصان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به زبان ساده‌تر باید به این نکته توجه کرد که برای تحصیل در کشور فرانسه مهم‌ترین عامل سوابق تحصیلی ایده‌آل است. در واقع متقاضیان باید در طول تحصیل خود در مقاطع قبلی ریز نمرات مناسبی را دریافت کرده باشند. مدرک زبان در کنار سوابق تحصیلی مطلوب اهمیت ویژه‌ای برای تحصیل در فرانسه دارد. در این مقاله همه چیز را به طور کامل درباره تحصیل در کشور فرانسه توضیح خواهیم داد.

نظام آموزشی

نظام آموزشی کشور فرانسه بسیار پیشرفته است و از قوانین قاطعانه‌ای پیروی می‌کند. اگر نگاه کل به نظام آموزشی کشور فرانسه داشته باشید به این موضوع پی خواهید برد که در کشور فرانسه از جدید‌ترین روش‌های علمی برای تدریس دروس به دانشجویان استفاده می‌شود. متقاضیان باید این نکته را مدنظر قرار دهند که نظام آموزشی کشور فرانسه در این حد عالی است که دانشجویان آن تاکنون موفق به کسب رتبه در مسابقات علمی زیادی شده‌‌اند.

بر اساس قوانین تحصیلی کشور فرانسه در دانشگاه‌های آن، دانشجویان می‌توانند به زبان انگلیسی دوران تحصیل خود را بگذرانند. قوانین نظام آموزشی در کشور فرانسه به نحوی پایه‌‌گذاری شده‌اند که دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد به ترتیب ۴ سال و ۳ سال به طول می‌انجامد.

دانشگاه‌های فرانسه

اگر نگاه کلی به رنکینگ جهانی برترین دانشگاه‌های جهان داشته باشید به این نکته دست پیدا خواهید کرد که اکثر دانشگاه‌های کشور فرانسه دارای رتبه بالایی از نظر سطح آموزشی در جهان هستند. شرایط تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های کشور فرانسه با یکدیگر متفاوت است؛ به همین دلیل متقاضیان می‌توانند باتوجه‌به شرایط شخصی خود و شرایط دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه موردنظر نسبت به دریافت مجوز‌های لازم برای تحصیل در آن اقدام کنند. در ادامه به برترین دانشگاه‌های کشور فرانسه اشاره خواهیم کرد:

  • دانشگاه سوربن
  • دانشگاه اکس مارسی Aix-Marseille
  • دانشگاه پاریس
  • مؤسسه پلی‌تکنیک پاریس
  • دانشگاه تحقیقاتی PSL
  • دانشگاه Paris-Saclay
  • École des Ponts ParisTech
  • دانشگاه بوردو
  • دانشگاه مونپلیه

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در فرانسه معمولاً یکی از موانع اصلی دانشجویان برای مهاجرت به این کشور است. اولین و مهم‌ترین مسئله‌ای که برای تحصیل در کشور فرانسه باید برای آن تصمیم‌گیری شود مربوط به هزینه شهریه و دیگر موارد جانبی است. ازآنجایی‌که دانشجویان بین‌المللی هرساله مجبور به پرداخت شهریه و هزینه‌های دیگر همچون اجاره خانه و غیره هستند باید تمکن مالی آن‌ها در حد مشخصی قرار داشته باشد. هزینه تحصیل در فرانسه برای هر شخصی با یکدیگر متفاوت است و برای تعیین دقیق آن باید به موارد مختلفی دقت شود.

موارد تأثیرگذار در هزینه تحصیل دانشجویان در کشور فرانسه به رنکینگ دانشگاه مربوطه، زبان تدریس دروس مختلف، مقطع تحصیلی دانشجو، سوابق تحصیلی متقاضی و بسیاری از موارد دیگر مربوط هستند. هزینه تحصیل دانشجویان دوره کارشناسی در کشور فرانسه تقریباً برابر با ۱۷۰ یورو در هر سال است. این میزان برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد برابر با ۲۴۳ یورو در هر سال خواهد بود. آمار و ارقام گفته شده فقط میانگین کلی از شهریه و هزینه تحصیل در فرانسه است.

کالج زبان

در کشور فرانسه دانشگاه‌های مختلف از زبان انگلیسی و فرانسوی برای آموزش دانشجویان استفاده می‌کنند. معمولاً هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه به زبان انگلیسی کمی گران‌تر از موارد دیگر است. ازآنجایی‌که یکی از مشکلات اصلی برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه مربوط به مدرک زبان است، متقاضیان این امکان را خواهند داشت تا با شرکت در دوره‌های زبان در این کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به‌آسانی مدرک خود را دریافت کنند.

کالج‌های زبان در کشور فرانسه دوره‌های بسیار عالی را برای آموزش دانشجویان برگزار می‌کنند. در نهایت متقاضیان با قبولی در آزمون‌های نهایی آن امکان تحصیلی در دانشگاه‌های کشور فوق را خواهند داشت.

مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی به عنوان یکی از ابتدایی‌‌ترین دوره‌های دانشجویی از اهمیت بالایی برخوردار است. ازآنجایی‌که در این مقطع دانشجویان با مفاهیم پایه و اصلی رشته خود آشنا می‌شوند این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود که متقاضیان در چه دانشگاهی به تحصیل بپردازند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه نیاز است که متقاضیان از مدرک زبان آیلتس و تافل برخوردار باشند یا از طریق شرکت در دوره‌های کالج مدرک مورد قبول به دست بیاورند.

در مقطع کارشناسی در هر ترم دانشجویان باید شهریه مشخصی را به دانشگاه‌های این کشور پرداخت کنند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هر یک از دانشگاه‌های آن با یکدیگر متفاوت است. رشته‌هایی که در مقطع کارشناسی در فرانسه به دانشجویان تدریس داده می‌شوند بسیار وسیع هستند که یک مزیت برای آن به‌حساب می‌آید.

مقطع تحصیلات تکمیلی

فرانسه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی است. آیا با خود درباره دلیل این موضوع فکر کرده‌اید؟ در واقع می‌توان گفت سطح علمی استاد‌ها و متد‌های علمی مورداستفاده در دانشگاه‌های این کشور به صورتی است که متقاضیان با بالاترین دانش فارغ‌التحصیل خواهند شد.

مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور فرانسه نظام آموزشی متفاوتی با دوره کارشناسی دارد و در مقطع فوق‌لیسانس حدود ۲ تا ۶ سال به طول می‌انجامد. نکته بسیار مهمی که درباره موضوع فوق باید با دقت بالایی بررسی شود، سطح زبانی است. این موضوع بسیار طبیعی است که برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در فرانسه به دانش زبانی بیشتری نیاز باشد.

بورسیه‌های تحصیلی

بورسیه تحصیلی برای هر دانشجویی خوشایند است؛ زیرا به کمک این کمک‌هزینه می‌توان به‌آسانی در دانشگاه موردنظر تحصیل کرد. تنها دانشجویانی امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های خارج از کشور را خواهند داشت که موفق به کسب رتبه در مسابقات علمی، چاپ مقالات معتبر و غیره شده‌ باشند. حتی قبولی در دانشگاه‌های برتر کشور مبدأ به دانشجویان امکان دریافت پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه‌های جهان را می‌دهد.

بورسیه تحصیلی دانشجویان باتوجه‌به سطح علمی و شرایط آن‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. یک دانشجو ممکن است باتوجه‌به شرایط مطلوبی که دارد موفق به کسب دریافت بورسیه تحصیلی کامل شود. بورسیه تحصیلی در فرانسه به صورتی است که دانشجو می‌تواند در هر هفته به مدت ۲۰ ساعت به‌منظور تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی خود کار دانشجویی انجام دهد و در کنار کمک هزینه دریافتی از دانشگاه هیچ مشکل مالی را تجربه نکند.

تحصیل پزشکی در فرانسه

بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته تعداد متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی در فرانسه را دارند، بسیار زیاد است. در همین راستا به‌منظور پیروزی در این رقابت سنگین باید از شرایط مختلفی برخوردار بود. مهم‌ترین شرط تحصیل پزشکی در فرانسه آن است که متقاضیان در آزمون ورودی آن حداقل نمره مجاز را به دست آورند. در کنار این موضوع بحث دانش زبانی بسیار اهمیت دارد.

برخورداری از مدرک زبان شانس دریافت پذیرش تحصیلی در فرانسه را به طور قابل‌توجهی افزایش خواهد داد. رشته‌های پزشکی در کشور فرانسه به دو زبان فرانسوی و انگلیسی تدریس می‌شوند. درصورتی‌که متقاضیان علاوه بر مدرک زبان انگلیسی از دانش زبان فرانسوی نیز بهره‌مند باشند به طور آسان‌تری امکان دریافت پذیرش تحصیلی را خواهند داشت. رزومه تحصیلی قوی یکی از موارد ضروری دیگر برای تحصیل در فرانسه است.

کار دانشجویی

کار دانشجویی گزینه مناسبی برای دانشجویانی است که در حین تحصیل به یک کمک هزینه مناسب برای اداره زندگی خود نیاز دارند. قانون کار دانشجویی در کشور فرانسه نیز وجود دارد و متقاضیان از این طریق علاوه بر تأمین بخشی از هزینه شهریه دانشگاه خود توانایی پرداخت هزینه اجاره خانه و موارد دیگر را نیز خواهند داشت.

برای جستجوی کار دانشجویی در فرانسه می‌توان با اداره کاریابی در تماس بود. جستجوی در سایت‌های کاریابی یکی از راه‌های دیگر برای جستجوی کار دانشجویی است. در هر هفته دانشجویان تنها ۲۰ ساعت اجازه کار دانشجویی خواهند داشت.

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه

در دانشگاه‌های کشور فرانسه دروس به دو زبان فرانسوی یا انگلیسی به دانشجویان آموزش داده می‌شوند. بر اساس قوانین مهاجرتی کسانی که بر روی هر دو زبان فوق‌تخصص دارند شانس قبولی بیشتری نسبت به دیگر دانشجویان در راستای پذیرش تحصیلی خواهند داشت. هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه بیشتر از موارد دیگر است. تمام دانشگاه‌های فرانسه شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خود فراهم کرده‌اند.

تنها دانشجویانی امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی را خواهند داشت که مدرک زبان آیلتس و تافل داشته باشند. حتی اگر دانشجویی از مدرک زبان انگلیسی برخوردار نیست امکان آن را خواهد داشت تا مدتی قبل از آن اقدامات لازم را برای شرکت در دوره‌های زبان در این کشور انجام دهد.

مزایای تحصیل در فرانسه

مهم‌ترین مزیت تحصیل در فرانسه هزینه‌های مناسب تحصیل در آن است. نسبت به برخی دیگر از دانشگاه‌های جهان در کشور فرانسه از دانشجویان هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ دریافت خواهد شد. امنیت کشور فرانسه بسیار بالا است که دلیل محبوبیت آن میان دانشجویان بین‌المللی به‌حساب می‌آید.

با مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه و دریافت مدرک دانشگاهی از این کشور می‌توان در بهترین شرکت‌ها و کمپانی‌ها شروع به فعالیت کرد. دریافت اقامت دائم پس از پایان دوران فارغ‌التحصیلی به کمک شرایطی خاص یکی از دلایل مهم تحصیل در کشور فرانسه است.

جمع بندی

در این مقاله همه چیز را درباره تحصیل در فرانسه بررسی کردیم. کشور فرانسه مقصد مناسبی برای کسانی است که به دنبال مهاجرت تحصیلی هستند. مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه مزایای بسیار زیادی را به دنبال دارد که مهم‌ترین آن هزینه‌های مناسب شهریه، امنیت بالا، امکان کار نیمه‌وقت دانشجویی و بسیاری از موارد دیگر است. برای تحصیل در کشور فرانسه باید از مدرک زبان انگلیسی آیلتس و تافل برخوردار بود.

نظرات درباره تحصیل در فرانسه

مشاوره مهاجرت رایگان :