مهاجرت به انگلیس

مقدمه

کشور انگلستان با دارا بودن اقتصادی قوی و پویا، همواره در تبادل های تجاری با سرتاسر جهان می باشد و کمپانی های بسیار بزرگی در آن فعال بوده که خواهان نیروی متخصص کار در زمینه های مختلف هستند. این ویژگی در کنار نظام آموزشی و دانشگاهی عالی سبب شده اند تا نیروی جوان کشورهای دیگر به خصوص کشورمان ایران به فکر مهاجرت به این کشور باشند. نکته ای که اکثرا به آن توجه دارند این است که آیا می توانند در کشور انگلستان مشغول به کار باشند و کسب درآمد کنند یا خیر ؟ این سوال هم در قشر فارغ التحصیل و هم در قشر دانشجوی به فکر اپلای وجود داشته و به عنوان یکی از سوال های اساسی در این زمینه مطرح است...

لازم به ذکر است که مشاغلی مانند پزشکی و دندانپزشکی از جمله مشاغلی هستند که شاید رقابت سنگینی برای یافتن شغل مناسب در انگلستان وجود داشته باشد؛ اما هنوز هم مهاجران و پزشکان حاذقی از کشورهای دیگر مخصوصا ایران در انگلیس مشغول به کار می شوند و شرایط بسیار بهتر و مناسب تری از پزشکان انگلستانی نیز دارا هستند. برای اطلاعات بیشتر راجع به مشاغل موردنیاز و همچنین بازار کار کشور انگلستان، توصیه می کنیم مقاله "کار در انگلستان" را مطالعه بفرمایید...

البته که یافتن شغل در هر کشوری نیاز به داشتن یک رزومه و سابقه کاری و تحصیلی مناسب و تخصص مرتبط با آن می باشد که هر کارفرمایی را به استخدام آن نیرو متمایل نماید. اما در سوی دیگر نیز پتانسیل بازار کار کشور مقصد مورد بررسی است؛ اینکه شرایط و زمینه ورود مهاجران به کشور را باز گذاشته اند یا خیر ؟

تا قبل از سال 2021 و خروج کشور انگلستان از اتحادیه اروپا، شهروندان کشورهای اروپایی بدون اخذ ویزا می توانستند به این کشور تردد نمایند؛ اما از این پس شهروندان بسیاری از کشورهای اروپایی نیز حتی برای سفر به انگلستان نیاز به اخذ ویزای مناسب هدف خود خواهند داشت.

تمامی این مسائل را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

شرایط لازم برای مهاجرت به انگلستان

همان طور که در بخش قبل ذکر شد، اولین و مهم ترین قدم برای مهاجرت به کشور انگلستان، اخذ ویزای مناسب توسط متقاضی می باشد که بسته به هدف ورود وی، مدت زمان و شرایط خاص خود را دارا می باشد. بنابراین، متقاضیان این راه ابتدا باید پیش نیازهای نوع ویزای خود را آماده و ارائه کرده و سعی در قانع کردن آفیسر به این منظور داشته باشد.

در ادامه فرد متقاضی می بایست دانش مشخصی از زبان انگلیسی داشته باشد؛ این نکته کاملا بستگی به شرایط ورود شخص دارد. ممکن است دانشجو باشد و از وی مدرک زبان مشخصی درخواست شود و یا ممکن است نیروی کاری باشد و صرفا دانش زبان را کافی بدانند. البته هر شخصی برای اقامت در این کشور به سطح بالایی از زبان نیاز دارد و توصیه می شود که افراد پیش از هر اقدامی شروع به تقویت زبان انگلیسی خود نمایند.

جدا از زبان، هر شرط دیگری می تواند برای تمامی مهاجرین یکسان نباشد. سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، سابقه ویزاهای کشورهای دیگر و ... هرکدام می توانند به تنهایی کمک شایانی به پرونده متقاضی کنند.

روش های مهاجرت به انگلستان

  •  
  • تحصیلی

تحصیل در انگلستان، اولین و همچنین محبوب ترین روش مهاجرت به کشور انگلستان محسوب می شود؛ این اتفاق از پس سطح بالای دانشگاه های این کشور می آید. پس از تصمیم دولت انگلستان مبنی بر ورود دانشجویان خارجی به خصوص از خارج از اتحادیه اروپا به دانشگاه های سطح اول این کشور به منظور کشف استعدادهای نهان نسل دانشجو، متقاضیان بسیاری از سرتاسر جهان، این کشور را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف انتخاب کردند. ما در مقاله "تحصیل در انگلستان" این موضوع را مفصل توضیح داده و به شما هم توصیه می کنیم حتما بخونید...

جذابیت انگلستان به منظور تحصیل را می توان ناشی از وجود دانشگاه های در سطح بین المللی و موقعیت های شغلی بسیاری در زمینه های متفاوت دانست که به نوعی آینده شغلی هر فردی را می تواند تضمین نماید. از این رو دانشجو با اطمینان خاطر از اشتغال خود، دانشگاه و رشته تحصیلی خود را می تواند انتخاب کند.

از جمله مهم ترین مدارک دریافت ویزای تحصیلی کشور انگلستان می توان به گواهی ثبت نام و یا پذیرش دانشگاه، تمکن مالی تعیین شده، بیمه سلامت و مدرک زبان انگلیسی در سطح مشخص اشاره کرد. مدت زمان ویزای تحصیلی انگلستان معمولا یک یا دو ساله می باشد؛ در صورتی که تحصیل شما در این مدت زمان به اتمام نرسد، ویزای شما در اداره مهاجرت مربوطه تمدید خواهد شد.

در پایان نیز باید اشاره ای به سوال بسیاری از شماها کنیم؛ شرط سنی دریافت پذیرش ؟

باید بگیم که دانشگاه های کشور انگلیس شرط سنی مشخصی را دنبال نمی کنند و پذیرای دانشجویان با سن بالاتر از معمول، اما با رزومه کاری و تحصیلی خوب هستند؛ به شرطی که گپ های تحصیلی موجود با دلایل منطقی توجیه شود.

 

  • کاری

مهاجرت از طریق دریافت پیشنهاد شغلی را می توان بهترین روش مهاجرت دانست؛ زیرا عملا دغدغه اصلی متقاضیان از نظر درآمد و هزینه های زندگی در کشور مقصد از بین می رود. اما در کنار مزیت ذکر شده، سختی های مخصوص به خود را نیز دارا است.

اقدام به این روش نیاز مبرم به مدارک تحصیلی معتبر، سابقه شغلی خوب و دانش زبان انگلیسی مناسب داشته تا فرد به استخدام کمپانی های انگلیسی و بین المللی دربیاید. برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله "کار در انگلستان" رو بخونید.

لازم به ذکر است که برای آگاهی از معادل سازی مدارک تحصیلی خود نیز می توانید به سامانه دولت بریتانیا مراجعه کنید.

 

  • ازدواج

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کشور انگلستان، ازدواج با تبعه این کشور است. بعضا دیده شده که افراد از طریق ازدواج با مرد و یا زن انگلیسی، وارد انگلستان شده و پس از حداقل 5 سال تمدید این ویزا، واجد شرایط دریافت اقامت دائم انگلستان خواهد بود.

مهاجرت به این روش از مزایای عدم نیاز به هرگونه مدارک شغلی و تحصیلی بوده و در ادامه اجازه کار و تحصیل بدون هیچ گونه پیش شرطی را دریافت می کنند؛ اما محدودیت هایی از قبیل اثبات تأمین هزینه های زوج توسط تبعه انگلستان و داشتن مدرک زبان انگلیسی در سطح مشخص از جمله معایب این روش به شمار می رود.

البته این نکته را نیز باید گفت که این ازدواج باید ثبت شده و توسط دولت بریتانیا تأیید شود.

 

  • پیوست (همراه)

به صورت کلی دولت انگلستان به همراهان و افراد خانواده واجد شرایط متقاضیانی که در این کشور اقامت طولانی مدت دارند، ویزای پیوست اعطا می کند. شرط اصلی در مهاجرت به این روش، صرفا اثبات تأمین هزینه های زندگی و محل سکونت افراد همراه از سوی متقاضی و همچنین داشتن دانش ابتدایی از زبان انگلیسی می باشد.

همان طور که می دانید شخص اصلی در روش تحصیلی باید پذیرش دانشگاه و در روش کاری باید قرارداد کاری معتبری را داشته باشد.

از جمله مزیت های این روش می توان به اجازه تحصیل و کار همراهان اشاره کرد که بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند.

 

  • کارآفرینی

روش کارآفرینی و حضور در استارتاپ های کشور انگلستان را نیز می توان به عنوان یکی از زیرمجموعه های روش سرمایه گذاری دانست؛ با این تفاوت که این روش در رسته سرمایه گذاری های ریسک پذیر قرار گرفته و فرد می بایست با شرایط و جو استارتاپی کشور انگلستان آشنا باشد؛ از این رو پیشنهاد می شود برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، از موسسات مهاجرتی معتبر مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.

 

  • توریستی

کشور انگلستان همواره یکی از مقاصد گردشگری در قاره اروپا به شمار می رود و هرساله جهانگردان بسیاری از جاذبه های این کشور دیدن می کنند. مهاجرت توریستی را می توان به عنوان کوتاه مدت ترین مهاجرت به هر کشوری دانست که لازمه آن قبل از هرچیز، دریافت ویزای توریستی و ویزیتوری این کشور است.

 

  • پناهندگی

می توان گفت بدترین و اشتباه ترین راه مهاجرت به کشورهای خارجی از جمله انگلستان، روش پناهندگی است. روشی بسیار پرخطر و با ریسک بالا که هرساله تعداد بسیار کمی از متقاضیان موفق به اتمام آن و اقامت در انگلستان می شوند. علاوه بر خطر جانی و مالی که متقاضیان را تهدید می کند، عدم پذیرش این افراد توسط دولت بریتانیا از بزرگترین ریسک های این راه محسوب می شود. ما به شما توصیه می کنیم به هیچ عنوان به این راه حتی به عنوان گزینه آخر نیز فکر نکنید.

اقامت دائم انگلستان

امروزه اخذ اقامت دائم کشور انگلستان به روش ها و طرق مختلفی انجام شده که متقاضیان بسیاری به تبع شرایط خود، روش مخصوص به خود را انتخاب می نمایند. به صورت کلی فرد متقاضی می بایست به عنوان نیروی کاری و یا سرمایه گذار در کشور انگلستان رجیستر و تأیید شده باشد؛ این اتفاق را می توان از هریک از روش های مهاجرت نتیجه گرفت که راه مخصوص به خود را دارا می باشند.

به صورت میانگین هر شخصی که در کشور انگلستان اقامت موقت دارد، اگر در مدت زمان اقامت خود جرمی مرتکب نشده و بیمه و مالیات خود را به درستی پرداخت نماید و حقوق شهروندی مربوط به خود را رعایت نماید، پس از گذشت 8 سال می تواند برای اخذ اقامت دائم انگلستان اقدام نماید. لازم به ذکر است که پس از 2 سال اضافه تر نیز می توانند برای اخذ پاسپورت این کشور اقدامات لازم را مبذول نمایند.

اخذ اقامت دائم کشور انگلستان به منزله برخورداری از تمامی حقوق شهروندی انگلستان بوده و اجازه کار و تحصیل دولتی در انگلستان برای وی و خانواده همراه بدون هیچ محدودیتی صادر می شود.

جمع بندی

کشور انگلستان همواره به عنوان یکی از جذاب ترین گزینه های مهاجرت در بین ایرانیان به شمار می رود. این علاقه نیز به سبب سطح آموزش، درمان، بازار کار و به صورت کلی سطح زندگی در این کشور می باشد که هرساله متقاضیان بسیار زیادی را به خود جذب می کند. انگلستان شاید در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی از نظر نیروی کار در شرایط بهتری برخوردار باشد؛ اما هنوز هم راه برای مهاجرت گروه های کاری مشخص بسیار هموار بوده و می توانند با تهیه کردن مدارک مورد نیاز و اعلامی از سوی کارفرما و سفارت، اقدام به اخذ ویزای کشور انگلستان کرده و اقامت خود در این کشور را اخذ نمایند. این کارفرما می تواند دانشگاه باشد و دانشجو به عنوان متقاضی مطرح باشد که مدارک تحصیلی و زبان  انگلیسی از مهم ترین مسائل به شمار می رود؛ اگر زمینه کاری را در نظر بگیریم، این مدارک می تواند به سابقه کاری و تخصص های وی تبدیل گردد و ...

تمامی این روش ها به منظور جذب استعداد، تخصص و همچنین سرمایه به کشور انگلستان طراحی شده و انگلستان را به یکی از مقاصد محبوب در زمینه مهاجرت تبدیل کرده است.

نظرات درباره مهاجرت به انگلیس

مشاوره مهاجرت: