دوره زبان در اروپا


معمولاً دیده نمی شود که دانشگاه ها به صراحت اعلام کنند که بدون نیاز به آزمون زبان به دانشجویان بین المللی پذیرش دهند. اما برخی از دانشگاه‌های خارج از کشور وجود دارند که نمرات آزمون تافل/آیلتس را درخواست نمی‌کنند و به دانشجویان بین اللملی پذیرش مشروط می دهند. در واقع این کشورها برای متقاضیان دوره زبان برگزار می‌کنند و دانشجو ابتدا دوره زبان مربوطه را می‌گذراند و سپس وارد دانشگاه های آن کشور می‌شود.

این ویژگی سبب می شود که پروسه مهاجرت برای دانشجویان بسیار سریع تر و راحت تر انجام شود و فرصت زبان آموزی در خاک کشور مقصد و یا اروپا را کسب می کنند.

دوره‌های زبان، آسان‌ترین راه برای مهاجرت تحصیلی هستند و پذیرش در آنها  بسیار راحت است. دوره های زبان در تمامی کشورها برگزار می شود اما به این نکته توجه داشته باشید که شانس ویزا در برخی از کشور ها بسیار پایین و یا حتی نزدیک به صفر است. پس باید با دقت عمل کنید و کشورهایی را برای زبان آموزی انتخاب کنید که شانس ویزایی بالایی داشته باشند.

در این مقاله به معرفی تعدادی از کشورها که با شرکت در دوره های زبان امکان تحصیل و ورود به دانشگاه های برتر را دارید می پردازیم:

 

  • فرانسه

در حال حاضر ارزانترین و ساده ترین راه برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر فرانسه، شرکت در دوره‌های زبان فرانسه و پس از آن پذیرش رایگان در دانشگاه های این کشور است. این روش امکان تحصیل در تمامی رشته ها از جمله پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی را به شما داده؛ اما شرط دانستن زبان فرانسه در سطح بالا شما را به تحصیل رایگان می رساند.

 

به عبارت دیگر شما برای تحصیل در کشور فرانسه می توانید ابتدا برای دوره های زبان فرانسه اقدام کنید و پس از اتمام دوره زبان برای کورس های اصلی تحصیلی وارد شوید. از آن جا که شرط تحصیل رایگان در رشته های مختلف به زبان شما بستگی دارد باید بدانید که برای رشته های پزشکی به سطح C1 و برای رشته های مهندسی به سطح B2 احتیاج خواهید داشت.

سفارت فرانسه در کشور ایران دانش آموزانی که شرایط لازم را دارا هستند، قبول کرده و ویزای دانشجویی را برای ایشان صادر می نمایند. از جمله شرایط مهم برای اخذ ویزای دوره زبان در فرانسه سن زیر 26 سال و مدرک زبان فرانسوی در سطح A2 می باشد. لازم به ذکر است در صورت نیاز به آموزش بیشتر، ویزای شما قابل تمدید خواهد بود.

 

توصیه می کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله مربوط به تحصیل و دوره زبان در فرانسه را مطالعه نمایید.

 

  • مجارستان

کشور مجارستان از جمله کشورهای اتحادیه اروپا بوده که شانس بالایی برای ویزا در آن قائل می شویم. این کشور با ارائه دوره ‌های زبان و فاندیشن که در آن چهار زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و مجاری تدریس میشود، شرایط بسیار مناسبی را برای دانشجویان در مقاطع مختلف به وجود آورده اند. متقاضیان پس از قبولی در آزمون زبان، می توانند در بهترین دانشگاه‌های مجارستان و اروپا تحصیل کنند. اغلب متقاضیان از کشور مجارستان به عنوان پلی برای مهاجرت به اروپا یاد می کنند.

از جمله مزایای دوره های مربوط به کشور مجارستان می توان به محدودیت سنی مناسب (تا 38 سال) و همچنین عدم نیاز به مدرک زبان اشاره کرد.

 

 

  • روسیه و بلاروس

کشور روسیه یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است که به دنبال آموزش مقرون به صرفه در دانشگاه های مورد تأیید ایران هستند. از جمله مزایای اصلی و مهم تحصیل در روسیه، امکان تحصیل به دو زبان روسی و انگلیسی و همچنین عدم محدودیت سنی برای پذیرش در دوره های زبان و حتی کورس های تحصیلی اصلی است. در صورتی که قصد حضور در کشور روسیه داشته باشید، شرکت در دوره های پادفک (کالج)، برای شما لازم است. این دوره ها بسته به دانشگاه و مرکز برگزاری مدت زمان متفاوتی داشته و قابلیت دوره های حضوری و آنلاین نیز دارند.

 

نکته بسیار مهم در مورد کشور روسیه و بلاروس، اخذ صد در صد ویزای تحصیلی این کشور است و هیچ ریسکی برای دانشجویان در بر ندارد.

برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود که مقاله مربوط به "تحصیل در روسیه" را مطالعه فرمایید.

کشور بلاروس نیز شرایط کاملا مشابه با روسیه دارد.

 

 

  • ترکیه

تحصیل در اکثر دانشگاه های برتر و دولتی ترکیه نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا ترکی دارد. بهترین گزینه برای پذیرش از دانشگاه های ترکیه، شرکت دردوره های زبان است. با شرکت در این دوره ها آمادگی لازم برای آزمون های تافل و آیلتس را کسب می کنید. هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی نسبتا پایین و اخذ مدارک بین المللی و معتبر باعث شده است که این کشور هرساله متقاضیان زیادی برای تحصیل داشته باشد.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه نیز وجود دارند که برای پذیرش دانشجویان در رشته های مختلف (حتی پزشکی و دندانپزشکی) نیاز به مدرک زبان و یا آزمون ورودی ندارند اما با شهریه بالایی روبرو هستند.

 

  • اوکراین

ساده ترین راه برای اخذ پذیرش در دانشگاه های اوکراین شرکت در دوره های زبان این کشور است؛ این دوره ها نیز پادفک نام دارد که زبان های روسی، انگلیسی و اوکراینی را آموزش می دهند. شانس اخذ ویزا برای کشور اوکراین در این روش بالاست که می تواند پلی برای ورود به بهترین کشورهای اروپایی باشد.

 

 

  • اسپانیا

اسپانیا نیز یکی از گزینه های تحصیل ارزان در اروپا به شمار می رود. کشوری که بدون محدودیت سنی و آزمون ورودی، امکان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین کالج زبان را به شما داده است. با شرکت در این دوره های زبان، زمینه تحصیل در تمامی رشته ها برای متقاضیان با هزینه بسیار کم فراهم است. لازم به ذکر است که دریافت ویزای اسپانیا با شانس بالایی روبرو است.

 

 

  • اسلواکی

یکی از ارزان ترین کشورهای منطقه شنگن برای تحصیل و زندگی. بسیاری از دوره های دانشگاهی این کشور به زبان اسلواکی ارائه می شود و دوره های آمادگی زبان اسلواکی نیز به دانشجویان خارجی ارائه می شود. دانشجویان می توانند با شرکت در دوره های زبان، راه خود برای ورود به دانشگاه و تحصیل رایگان در این کشور را فراهم نمایند.  

مشاوره مهاجرت: