نحوه ارسال ایمیل به استاد


در مسیر دریافت پذیرش از دانشگاه و یا استاد، یکی از اقدامات مهم ارسال ایمیل به اساتید می باشد. آشنایی با نحوه ایمیل زدن، رعایت کردن نکات نگارشی و یا محتوا و متن ارسالی در این راه مهم بوده و در دریافت پذیرش و فاند تحصیلی بسیار تأثیرگذار است. میتوان گفت بهترین راه مکاتبه با اساتید ارسال این ایمیل است که دانشجویان فرصت دارند در این ایمیل، خود را معرفی کرده، رزومه و پروپوزال خود را ارائه دهند و نظر استاد راهنما را جلب نمایند.

باید توجه داشته باشید که هر استادی روزانه تعداد زیادی ایمیل از مجلات علمی، دانشگاه ها، ژورنال ها و ... دریافت می کند و احتمال زیادی دارد که ایمیل های دانشجویان دیده نشده و یا قبل از مطالعه پاک شوند؛

پس باید نکاتی را در نگارش ایمیل رعایت کرد که توجه هرچه بیشتر استاد رو جلب کنه.

 

  1. اول از همه که ترجیحا در زمان مناسب ایمیل بزنید؛ ساعات کاری استاد و دانشگاه را با درنظر گرفتن ساعت رسمی آن کشور چک کنید تا در ساعاتی ایمیل دریافت شود که شانس مطالعه آن بالا رود.

 

  1. برای ایمیلتون عنوان مناسب انتخاب کنید؛

عنوان ایمیل قبل از هرچیز باید کلمات درست را شامل باشد؛ کلمه prospective student و یا سوال در مورد پوزیشن مدنظر می تواند گزینه های مناسب برای این عنوان باشد. به هیچ وجه در عنوان از کلمات فاند و بورسیه استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است استاد نظر منفی به شما پیدا کند.

ایمیل شما هم بدون عنوان نیز نباشد.

 

  1. در ایمیل اول که به استاد ارسال می کنید، در عنوان و حتی متن از فاند و بورسیه صحبتی نکنید.

 

  1. متن نباید طولانی باشد؛ خلاصه ای از معرفی خود، بک گراند تحصیلی و در آخر ارتباط خود با آن پوزیشن را بیان کنید.

 

 

  1. لحن نوشتار ایمیل میبایست به صورت رسمی، مودبانه و بدون هیچ اشکال نوشتاری باشه. یادتون باشه از اسم کوچک اساتید استفاده نکنید، لحن عامیانه نداشته باشید و از عناوینDear، Dr، Mr، Ms و ... استفاده کنید.

 

 

  1. حتما و حتما متن ایمیل قواعد ادبی و گرامری رو درست رعایت کرده باشد.

 

  1. مقالات و تحقیقات اخیر هر استاد رو مطالعه کنید و سعی کنید به نقاط مشترک آن با رزومه خود اشاره کنید.

 

 

  1. رزومه خود را به پیوست ایمیل ارائه بدید و دیگر مدارک مانند ریزنمرات و ... اصلا ارسال نکنید. ذکر کنید که رزومه پیوست شده است.

 

  1. توجه داشته باشید که برای هر استاد، ایمیل مستقل طراحی کنید و یک ایمیل را به تعداد زیادی استاد ارسال نکنید. زیرا طبق موارد قبل می توان گفت زمینه کاری اساتید با هم تفاوت داشته و قطعا متن ایمیل نیز متفاوت می شود.

 

  1.  ایمیل پیگیری فراموش نشود. توجه داشته باشید که به دلیل تعدد ایمیل های دریافتی با رعایت تمام نکات بالا، باز هم ممکن است ایمیل شما خوانده نشود و یا استاد فرصت پاسخ نداشته باشد. سعی کنید چند روز پس از ارسال ایمیل، ایمیلی مبنی بر یادآوری به استاد ارسال کنید و در آن از ایمیل قبلی یاد کنید.
مشاوره مهاجرت: