دانشگاه های آلمان

لیست دانشگاه های آلمان بر اساس رنکینگ؟

دانشگاه های آلمان جزو بهترین و معتبرترین دانشگاه های دنیا هستند که در زمینه های مختلف علمی، فنی، هنری و انسانی تحصیل ارائه میدهند. برخی از دانشگاه های آلمان مانند دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه هومبولت برلین و دانشگاه فرایبورگ در رتبه بندی های بین المللی جایگاه بالایی دارند.

برای تحصیل در این دانشگاه ها، شما باید شرایط مختلفی را برآورده کنید که بستگی به نوع و مقطع تحصیلی، رشته انتخابی، زبان تدریس و دانشگاه مورد نظر شما دارد. 

برخی از این شرایط عبارتند از:

     ✔ داشتن مدرک تحصیلی معتبر و مورد تایید در آلمان

      داشتن میانگین نمرات مناسب برای رشته مورد نظر

    ✔ داشتن توانایی زبانی کافی در زبان تدریس (آلمانی یا انگلیسی)

   ✔ داشتن مدارک مالی کافی برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی

   ✔ داشتن بیمه سلامت مناسب برای اقامت در آلمان

   ✔ داشتن ویزای دانشجویی معتبر

 

دانشگاه-های-آلمان

 

  رنکینگ QS: این رنکینگ بر اساس شاخص هایی مانند عملکرد علمی، شهرت دانشگاه، نسبت استاد به دانشجو، تأثیر بین المللی و ... تهیه می شود. بر اساس این رنکینگ، 46 دانشگاه آلمان در لیست 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

 12 دانشگاه آلمان نیز در لیست 200 دانشگاه برتر جهان هستند. به عنوان مثال، دانشگاه فنی مونیخ در رتبه 50، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ در رتبه 63 و دانشگاه هایدلبرگ در رتبه 64 قرار دارند.

رنکینگ THE: این رنکینگ بر اساس شاخص هایی مانند آموزش، پژوهش، نقل قولات، درآمد صنعت و ... تهیه می شود. بر اساس این رنکینگ، 48 دانشگاه آلمان در لیست 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

10 دانشگاه آلمان نیز در لیست 200 دانشگاه برتر جهان هستند. به عنوان مثال، دانشگاه فنی مونیخ در رتبه 41، دانشگاه هایدلبرگ در رتبه 42 و دانشگاه هامبورگ در رتبه 135 قرار دارند.

  رنکینگ ARWU: این رنکینگ بر اساس شاخص هایی مانند جوایز نوبل و فیلدز، تعداد پژوهش های علمی، تعداد مقالات منتشر شده در ژورنال های معتبر و ... تهیه می شود. بر اساس این رنکینگ، 49 دانشگاه آلمان در لیست 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

 6 دانشگاه آلمان نیز در لیست 100 دانشگاه برتر جهان هستند. به عنوان مثال، دانشگاه هایدلبرگ در رتبه 51، دانشگاه فنی مونیخ در رتبه 54 و دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ در رتبه 55 قرار دارند. 

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان؟

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان ممکن است برای هر دانشگاه و هر رشته متفاوت باشد، اما به طور کلی شما باید مدارک زیر را داشته باشید:

  مدرک تحصیلی معتبر و شناخته شده در آلمان. برای دانشجویان دوره کارشناسی، معمولاً دیپلم دبیرستان، گواهی ترک تحصیل یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه کافی است.

برای دانشجویان دوره ارشد و دکترا، مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد مرتبط با رشته مورد نظر لازم است. شما می توانید از پایگاه اطلاعاتی آنابین برای بررسی معادلی مدارک خود در آلمان استفاده کنید.

  مهارت زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های آلمان. بیشتر دوره ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و شما باید مدرک مهارت در زبان آلمانی را ارائه دهید. برای این منظور دو آزمون اصلی در دسترس هستند: DSH و TestDaF.

برخی از دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند و شما باید مدرک مهارت در زبان انگلیسی را ارائه دهید. برای این منظور آزمون هایی مانند IELTS و TOEFL مورد قبول هستند. دانشگاه ها معمولاً سطح یا نمره مورد نیاز خود را در وب سایت خود اعلام می کنند.

  اثبات منابع مالی برای تحصیل و زندگی در آلمان. شما باید اثبات کنید که حدود 10,332 یورو در سال (12,000 دلار آمریکا) برای تأمین هزینه های زندگی خود دارید یا به آنها دسترسی دارید.

شما می توانید از راه های مختلفی مانند ارائه گواهی بانکی، اخذ بورس تحصیلی یا ارائه تضمین مالی از یک شخص ثالث این موضوع را اثبات کنید.

  بیمه سلامت معتبر برای تحصیل در آلمان. شما باید بیمه سلامتی داشته باشید که تمام هزینه های درمانی و پزشکی شما را در آلمان پوشش دهد. شما می توانید از بیمه سلامت عمومی یا خصوصی استفاده کنید.

بیمه سلامت عمومی معمولاً حدود 80 تا 90 درصد هزینه های شما را پوشش می دهد و بیمه سلامت خصوصی معمولاً هزینه های بیشتری را پوشش می دهد. هزینه بیمه سلامت معمولاً بین 100 تا 200 یورو در ماه است.

این فقط چند مورد از شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان هستند که ممکن است برای هر دانشگاه و هر رشته متغیر باشند. برای کسب اطلاعات دقیق تر، شما باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و شرایط و مدارک لازم را بررسی کنید.

 

بهترین-دانشگاه-های-آلمان

نحوه اپلای برای دانشگاه های آلمان؟

اگر می خواهید در دانشگاه های آلمان ادامه تحصیل دهید، باید به چند مرحله توجه کنید.در ابتدا باید دوره تحصیلی و دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کنید. سپس باید مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی را فراهم کنید.

این مدارک ممکن است شامل مدرک تحصیلی، گواهی زبان، رزومه(CV)، نامه توصیه، نامه انگیزه و غیره باشند. همچنین باید توانایی مالی خود را برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان اثبات کنید.

بعد از اینکه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کردید، باید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید. در این مرحله باید به سفارت آلمان مراجعه کنید و مدارک خود را ارائه دهید. در نهایت، باید محل اقامت مناسبی برای خود در خوابگاه یا آپارتمان دانشجویی پیدا کنید و در دانشگاه ثبت نام کنید.

ددلاین دانشگاه های آلمان؟

ددلاین دانشگاه های آلمان به معنای آخرین مهلت ارسال مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور است. ددلاین دانشگاه های آلمان ممکن است برای ترم های تحصیلی مختلف و برای رشته های مختلف تفاوت داشته باشد.

برای مثال، ددلاین دانشگاه های آلمان برای ترم زمستان معمولا 15 جولای و برای ترم تابستان معمولا 15 ژانویه است. برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی، ددلاین دانشگاه های آلمان 15 ژانویه و 31 می است.

برای رشته های MBA، ددلاین این دانشگاه ها ممکن است چندین بار در سال باشد. برای برخی از دانشگاه ها و رشته ها، ددلاین دانشگاه های آلمان ممکن است به برنامه نومروس کلاوسس (NC) وابسته باشد که به معنای محدودیت تعداد پذیرش است.

زمان اپلای دانشگاه های آلمان؟

به طور کلی، زمان اپلای دانشگاه های مختلف آلمان برای ترم های تحصیلی مختلف و برای رشته های مختلف تفاوت دارد. برای مثال، برای ترم زمستان که از اکتبر شروع می شود، معمولاً آخرین مهلت اپلای 15 ژوئیه است.

برای ترم تابستان که از آوریل شروع می شود، معمولاً آخرین مهلت اپلای 15 ژانویه است. اما این تاریخ ها برای تمام دانشگاه ها و برنامه های آلمان صدق نمی کند و باید به سایت هر دانشگاه مراجعه کنید و شرایط و مدارک لازم را بررسی کنید.

 

دانشگاه-آلمان

چطور می توانم برای دانشگاه های آلمان درخواست پذیرش کنم؟

برای درخواست پذیرش از دانشگاه های آلمان، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

1. ابتدا دانشگاه، کالج یا مدرسه مورد نظر خود را در آلمان انتخاب کنید. برای این کار، می توانید از پایگاه داد DAAD که شامل بیش از 2000 برنامه تحصیلی در آلمان است استفاده کنید. شما می توانید بر اساس رشته مد نظر، زبان خود، مقطع و موسسه آموزشی جستجو کنید.

2. سپس مدارک مورد نیاز برای اپلای را تهیه کنید. این مدارک ممکن است برای هر دانشگاه و هر رشته متفاوت باشند، اما به طور کلی شامل موارد زیر هستند:

  ترجمه رسمی مدرک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات به زبان آلمانی یا انگلیسی  

  گواهی زبان آلمانی یا انگلیسی بسته به زبان تدریس برنامه انتخابی شما. برای زبان آلمانی، معمولاً آزمون های DSH یا TestDaF مورد قبول هستند. برای زبان انگلیسی، معمولاً آزمون های IELTS یا TOEFL مورد قبول هستند.

   گواهی تمکن مالی که نشان دهد شما می توانید هزینه های تحصیل و زندگی خود را در آلمان بپردازید. این می تواند با ارائه یک حساب بانکی مسدود، یک تعهد مالی از شخص ثالث یا یک بورسیه انجام شود. مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی حدود 8700 یورو در سال است.

  شما باید گواهی بیمه سلامت تهیه کنید که نشان دهد در آلمان بیمه شده اید. این می تواند با ارائه یک بیمه سلامت دولتی یا خصوصی انجام شود. بیمه سلامت دولتی معمولاً حدود 80 یورو در ماه هزینه دارد و بیمه سلامت خصوصی معمولاً حدود 40 یورو در ماه هزینه دارد.

  فرم درخواست ویزا که از سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود دریافت کرده و به طور کامل و صحیح پر کرده اید.

  عکس رنگی یا سیاه سفید با اندازه 3.5 در 4.5 سانتی متر که حداکثر 6 ماه قبل گرفته شده باشد.

   گذرنامه (PASSPORT) و دو کپی از تمامی صفحات آن که حداقل تا 6 ماه بعد از تاریخ ورود شما به آلمان اعتبار داشته باشد.

3. سوم، اپلای خود را ارسال کنید. بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما، ممکن است بتوانید اپلای خود را به صورت آنلاین یا پستی انجام دهید. برای اپلای آنلاین، می توانید از سایت آینده سازان نادیا استفاده کنید.

برای اپلای پستی، می توانید مدارک خود را به آدرس دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. مهلت اپلای برای هر دانشگاه و هر رشته متفاوت است، اما به طور کلی برای دوره های تابستانی تا اواخر ژانویه و برای دوره های زمستانی تا اواخر ژوئیه می باشد.

4. چهارم، ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. بعد از اینکه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کردید، باید برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کنید.

برای این کار، شما باید مدارک زیر را به همراه خود داشته باشید:

   فرم درخواست ویزا با امضای خود

   عکس رنگی یا سیاه سفید

   گذرنامه(passport) و دو کپی از تمامی صفحات آن

  پذیرش دریافت شده از دانشگاه

  گواهی تمکن مالی

  مدارک تحصیلی قبلی

   گواهی زبان

  گواهی بیمه سلامت

5. پنجم، محل اقامت خود را در آلمان پیدا کنید. بعد از اینکه ویزای خود را دریافت کردید، باید برای پیدا کردن محل مناسب برای زندگی در آلمان اقدام کنید. شما می توانید از گزینه های مختلفی مانند خوابگاه دانشجویی، آپارتمان اجاره ای، خانه اشتراکی یا مهمان خانه استفاده کنید

درخواست-پذیرش-دانشگاه-آلمان-برلین

سایت دانشگاه های آلمان؟

دانشگاه های آلمان از جمله معتبرترین و پیشرفته ترین دانشگاه های جهان در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی هستند. این دانشگاه ها دارای سایت های اینترنتی خود هستند که شما می توانید از آنها برای کسب اطلاعات در مورد برنامه های تحصیلی، شرایط پذیرش، هزینه ها، بورسیه ها، خدمات دانشجویی، اخبار و رویدادها استفاده کنید.

برای دسترسی به سایت دانشگاه های آلمان، می توانید به این سایت مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه های آلمان؟

بهترین دانشگاه های آلمان بر اساس رتبه بندی QS 2023 عبارتند از:

 

  دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich) :که در رتبه 49 جهانی و رتبه اول آلمان قرار دارد. این دانشگاه یکی از پیشروان در زمینه های مهندسی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و مدیریت است. این دانشگاه همچنین دارای 17 برنده جایزه نوبل و چندین مخترع مشهور است.

دانشگاه مونیخ (University of Munich): که در رتبه 59 جهانی و رتبه دوم آلمان قرار دارد. این دانشگاه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های آلمان است که در زمینه های پزشکی، علوم انسانی، حقوق و علوم اجتماعی شهرت دارد.

این دانشگاه نیز دارای 42 برنده جایزه نوبل و چندین فیلسوف و سیاستمدار معروف است.

دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University): که در رتبه 65 جهانی و رتبه سوم آلمان قرار دارد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا است که در زمینه های پزشکی، علوم زیستی، فیزیک، شیمی و علوم انسانی برجسته است.

این دانشگاه نیز دارای 56 برنده جایزه نوبل و چندین شاعر و نویسنده مشهور است.

 

دانشگاه-مونیخ

 

دانشگاه های علمی کاربردی آلمان

دانشگاه های علمی کاربردی آلمان (Fachhochschulen) دانشگاه هایی هستند که بر روی آموزش علوم کاربردی و حرفه ای تمرکز دارند. این دانشگاه ها معمولاً دارای کلاس های کوچکتر، برنامه های کوتاه تر، آزمایشگاه های پیشرفته تر و ارتباط نزدیک تر با صنعت و بازار کار هستند.

این دانشگاه ها مجاز به ارائه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند، اما نمی توانند مدرک دکترا اعطا کنند. این دانشگاه ها در زمینه های مختلفی مانند مهندسی، مدیریت، اقتصاد، حسابداری، حقوق، اجتماعی، پزشکی، هنر و زبان فعالیت می کنند.

دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت علوم؟

 دانشگاه های آلمانی مورد تایید وزارت علوم ایران

دانشگاه هایی هستند که دانشجویان بدون نیاز به معادل سازی مدرک می توانند در ایران از آنها استفاده کنند. این دانشگاه ها بر اساس رتبه بندی های جهانی و معیارهای کیفی انتخاب شده اند و از سطح بالای آموزشی و تحقیقاتی برخوردار هستند. این دانشگاه ها به سه گروه ممتاز، خوب و متوسط تقسیم بندی می شوند.

برخی از دانشگاه های آلمانی مورد تایید وزارت علوم در گروه ممتاز عبارتند از:

  دانشگاه فنی مونیخ که یکی از پیشروان در زمینه های مهندسی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و اقتصاد است و 17 برنده جایزه نوبل را در بین اعضای خود دارد.

☑ دانشگاه هایدلبرگ که یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های آلمان است و در زمینه های پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی برجسته است و 56 برنده جایزه نوبل را در بین اعضای خود دارد.

  دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ که یکی از بزرگترین و متنوع ترین دانشگاه های آلمان است و در زمینه های پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و حقوق برجسته است و 43 برنده جایزه نوبل را در بین اعضای خود دارد.

دانشگاه آلمان پزشکی

دانشگاه های آلمان پزشکی از جمله معتبرترین و پیشرفته ترین دانشگاه های جهان در زمینه علوم پزشکی هستند. این دانشگاه ها دارای سیستم آموزشی مدرن، تجهیزات پیشرفته، اساتید مجرب و فرصت های تحقیقاتی فراوانی هستند.

برخی از دانشگاه های آلمان پزشکی در رتبه بندی های جهانی به خوبی عمل کرده و از شهرت بالایی در سطح بین المللی برخوردار هستند. برای تحصیل در این دانشگاه ها، شما باید شرایط و مدارک مختلفی را داشته باشید که ممکن است برای هر دانشگاه و هر رشته متفاوت باشد.

دانشگاه-]لمان-مورد-تایید-وزارت-علوم

لیست دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان؟

لیست دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان

دانشگاه هایی هستند که مدارک تحصیلی آنها توسط سازمان های معتبر آلمانی مانند آنابین (Anabin) و زاب (ZAB) ارزشیابی و تایید می شوند.

این دانشگاه ها بر اساس رتبه بندی های جهانی و ملی، کیفیت آموزش، سطح پژوهش و همکاری های بین المللی انتخاب می شوند.

برخی از دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان عبارتند از:

  دانشگاه تهران (University of Tehran): که در رتبه 601-650 جهانی و رتبه اول ایران قرار دارد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های ایران است که در زمینه های مختلف علمی، فنی، انسانی و هنری فعالیت می کند.

این دانشگاه همچنین دارای چندین مرکز تحقیقاتی و موسسه آموزش عالی مستقل است.

  دانشگاه صنعتی شریف (Sharif University of Technology): که در رتبه 651-700 جهانی و رتبه دوم ایران قرار دارد. این دانشگاه یکی از معتبرترین و پیشرفته ترین دانشگاه های ایران در زمینه های مهندسی، علوم پایه و فناوری اطلاعات است.

این دانشگاه نیز دارای چندین مرکز تحقیقاتی و موسسه آموزش عالی مستقل است.

 دانشگاه علوم پزشکی تهران (Tehran University of Medical Sciences): که در رتبه 701-750 جهانی و رتبه سوم ایران قرار دارد. این دانشگاه یکی از برترین و مرجع ترین دانشگاه های ایران در زمینه های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و بهداشت است.

این دانشگاه نیز دارای چندین مرکز تحقیقاتی و موسسه آموزش عالی مستقل است.

این ها فقط چند نمونه از دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان هستند.

دانشگاه-مورد-تایید-آنابین-زاب

لیست رشته های دانشگاه های آلمان؟

رشته های دانشگاه های آلمان بسیار متنوع و گسترده هستند و شما می توانید بر اساس علایق و هدف های خود رشته ای را انتخاب کنید.

برخی از رشته های محبوب و معروف دانشگاه های آلمان عبارتند از:

مهندسی(Engineering): این رشته یکی از پرطرفدارترین و پرتقاضاترین رشته های دانشگاه های آلمان است که شامل زیرشاخه های مختلفی مانند مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی و مهندسی صنایع است.

دانشگاه های آلمان در این رشته از شهرت بالایی در سطح جهانی برخوردار هستند و دانشجویان را با استانداردهای بالای آموزشی و تحقیقاتی مواجه می کنند.

برخی از بهترین دانشگاه های آلمان در این رشته عبارتند از: دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه فنی برلین، دانشگاه فنی دارمشتات و دانشگاه فنی آخن

پزشکی(Medical): این رشته یکی از سخت ترین و رقابتی ترین رشته های دانشگاه های آلمان است که شامل زیرشاخه های مختلفی مانند پزشکی عمومی، پزشکی دندانپزشکی، پزشکی دامپزشکی و پزشکی آزمایشگاهی است.

دانشگاه های آلمان در این رشته از کیفیت بالای آموزشی و تحقیقاتی برخوردار هستند و دانشجویان را با مهارت های عملی و نظری مجهز می کنند. برخی از بهترین دانشگاه های آلمان در این رشته عبارتند از: دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه مونیخ، دانشگاه توبینگن و دانشگاه لوبک.

  علوم انسانی(Humanities): این رشته یکی از متنوع ترین و جذاب ترین رشته های دانشگاه های آلمان است که شامل زیرشاخه های مختلفی مانند فلسفه، تاریخ، زبان شناسی، ادبیات، روانشناسی، جامعه شناسی و علوم سیاسی است.

دانشگاه های آلمان در این رشته از تراث علمی و فرهنگی بسیار غنی برخوردار هستند و دانشجویان را با دیدگاه های نوین و تحلیلی مواجه می کنند. برخی از بهترین دانشگاه های آلمان در این رشته عبارتند از: دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه بون و دانشگاه گوتینگن.

 

رشته-های-دانشگاه-های-آلمان

لیست آنابین(Anabin university list)؟

لیست آنابین یک پایگاه اطلاعاتی است که نشان می دهد مدارک تحصیلی مهاجران در آلمان به چه شکلی ارزیابی و تایید می شوند.

این پایگاه به شما کمک می کند که بدانید دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی شما در آلمان چه معادلی دارد و چه شرایطی برای ادامه تحصیل یا کار در این کشور نیاز است.

شما می توانید با وارد کردن نام کشور، دانشگاه، رشته و مقطع خود در سایت آینده سازان نادیا، اطلاعات مربوطه را مشاهده کنید.


پرسش و پاسخ های متداول

نظرات درباره دانشگاه های آلمان

مهسا
سلام ممنونم از مقاله جامع تون..یه سوال داشتم چند وقت بعد از تحصیل در آلمان میشه اقامت دائم المان رو گرفت؟
پاسخ توسط کارمند آینده سازان :

سلام پایدار باشید..بعد از فارق التحصیلی بلافاصله میشه اقامت گرفت

مینا
سلام وقت بخیر ممنونم عالی بود.آیا مدرک کارشناسی و ارشد دانشگاه پیام نور برای ورود به دانشگاه های آلمان اعتبار داره؟
پاسخ توسط کارمند آینده سازان :

بله امکانش هست برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید و اطلاعات کامل دریافت کنید.

مشاوره مهاجرت رایگان :