هزینه های زندگی در پرتغال

مقدمه

پرتغال به عنوان ارزان ترین کشور در غرب اروپا به شمار رفته و سبک زندگی آسانی را برای مهاجران به این کشور ترسیم نموده است. این مقاله می تواند به عنوان مرجع مناسبی برای اطلاع از هزینه های زندگی در کشور پرتغال و هچنین موارد ضروری زندگی مانند مسکن، تحصیل، خوراک، مالیات و ... باشد تا کمک شایانی را به متقاضیان این راه نماید.

طبق مقالات موازی که در مورد کشور پرتغال بیان شد، امروزه تعداد بسیار زیادی از مهاجران بین المللی این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. شرایط مناسب پذیرش دانشجو، بازار کار مستعد، شرایط اقامتی گلدن ویزا، تمکن مالی و سرمایه گذاری در این کشور و همچنین هزینه پایین تر زندگی به نسبت دیگر کشورهای اروپایی سبب شده است تا هرساله بسیاری از افراد به مقاصد گوناگون، این کشور را برای ادامه زندگی انتخاب نمایند.

از این رو دانستن قیمت های اقلام مختلف، مانند مواد غذایی، تحصیلات، املاک و همچنین آب و برق می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد که به احتمال قوی با قیمت های این موارد در کشور مبدأ خود تفاوت بسیار زیادی دارند. پس باید هزینه های زندگی در پرتغال بررسی شود که آیا با بودجه شما همخوانی دارد یا خیر ؟

هزینه زندگی در پرتغال

به صورت کلی، کشور پرتغال در شاخص کلی OECD (شاخص سبک و سطح زندگی) عملکرد چندان مناسبی را از خود به جای نگذاشته است؛ این در حالی است که مهاجران بسیار زیادی با این موضوع و آمار مخالف هستند.

با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی در کشور پرتغال، سطح درآمد نیز در این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی در سطح پایین تری قرار دارد؛ اما این موضوع به این معنا نیست که کیفیت زندگی در این کشور نمی تواند در سطح بالایی قرار داشته باشد. طبق آمار رسمی کشور، متوسط درآمد خالص برای یک خانواده در حدود 18  هزار یورو در سال بوده و شما به عنوان یک زوج با درآمد 2 تا 3 هزار یورو در ماه، می توانید از سبک زندگی بسیار عالی در پرتغال برخوردار باشید.

طبق آخرین نظرسنجی Mercer در سال 2019، شهر لیسبون از پرتغال در بین 50 شهر ابتدایی و برتر از نظر سطح زندگی جای گرفته است؛ البته شهرهای پورتو و آویرو نیز در این نظرسنجی حضور داشتند که از نمره قابل قبولی برخوردار نشدند.

ما در ادامه هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کشور پرتغال را با شهرهای اصلی و مهم در دنیا مقایسه خواهیم کرد.

هزینه های زندگی در شهرهای مختلف پرتغال

 •  
 • لیسبون
 • 48% ارزان تر از نیویورک
 • 22% ارزان تر از مونیخ
 • 9% ارزان تر ازمادرید
 • 14% ارزان تر از بروکسل
 • 33% ارزان تر از پاریس
 • 45% ارزان تر از لندن

 

 • پورتو
 • 52% ارزان تر از نیویورک
 • 28% ارزان تر از مونیخ
 • 16% ارزان تر ازمادرید
 • 21% ارزان تر از بروکسل
 • 39% ارزان تر از پاریس
 • 49% ارزان تر از لندن

 

 • کویمبرا
 • 58% ارزان تر از نیویورک
 • 37% ارزان تر از مونیخ
 • 27% ارزان تر ازمادرید
 • 31% ارزان تر از بروکسل
 • 46% ارزان تر از پاریس
 • 55% ارزان تر از لندن

 

 • کاسکایس
 • 48% ارزان تر از نیویورک
 • 21% ارزان تر از مونیخ
 • 7% ارزان تر ازمادرید
 • 12% ارزان تر از بروکسل
 • 32% ارزان تر از پاریس
 • 44% ارزان تر از لندن

هزینه مسکن در پرتغال

هزینه مربوط به اجاره و یا خرید خانه در کشور پرتغال، به نسبت گرانی دیگر کشورهای اروپایی، از شرایط فوق العاده عالی و مقرون به صرفه ای برخوردار است. گزارش ها و آمار نشان می دهد که هزینه یک مسکن دو خوابه در شهر لیسبون از 105 تا 180 هزار یورو متغیر خواهد بود و هزینه متوسط هر مترمربع در حدود 1150 یورو می باشد. لازم به ذکر است که در شهرهای ارزان قیمت تر مانند کویمبرا و کاسکایس، یک آپارتمان سه خوابه در حدود 150 تا 180 هزار یورو هزینه در پی خواهد داشت. البته واضح است که هزینه مسکن در مناطق حاشیه ای و روستایی بسیار پایین تر بوده؛ به طوری که یک مسکن سه خوابه به طور متوسط از 35 تا 120 هزار یورو ارزش گذاری خواهد شد.

تمامی این مبالغ مربوط به خرید ملک در کشور پرتغال می باشد؛ در مورد اجاره نیز باید گفت برای ملکی سه خوابه به صورت میانگین ماهیانه 2500 یورو هزینه خواهید داشت. لازم به ذکر است که اجاره یک آپارتمان با متراژ کمتر نیز حتی در شهری مانند لیسبون و یا آلگارو با 600 یورو امکان پذیر می باشد.

بنابراین هزینه اجاره و خرید مسکن در شهرها و مناطق مختلف پرتغال می تواند متفاوت باشد؛ اما مهاجران بین المللی که به دنبال اجاره یک ملک مدرن در این کشور هستند، می توانند با هزینه ماهیانه 1200 تا 2500 یورو این انتظار را برآورده کنند.

هزینه آب، برق، گاز و اینترنت در پرتغال

از آنجایی که پرتغال، آب و هوایی متعدل و ساحلی داشته، هزینه های خدمات شهری به نسبت پایین تری را نیز گزارش می دهد. طبق آمار اعلام شده توسط موسسه Numbeo، هزینه قبض های معمول آب، برق و گاز برای یک آپارتمان 85 متری در حدود 92 یورو در ماه می باشد. باید بدانید که این قبض ها هر دو ماه یکبار قابل پرداخت هستند.

در مورد اینترنت و پهنای باند در این کشور نیز باید گفت که از پوشش اینترنتی بسیار خوبی در کل کشور برخوردار بوده و اکثر آپارتمان دارای تلفن و پهنای باند مناسبی هستند. هزینه بسته های ماهانه در این کشور از 30 یورو آغاز می شود.

هزینه حمل و نقل در پرتغال

سیستم حمل و نقل نیز در این کشور بسیار ارزان بوده و در تمامی شهرهای بزرگ از امکاناتی مانند اتوبوس و مترو برخوردار هستند. به صورت میانگین هزینه یک نفر در مترو در حدود 1.55 یورو است. بنابر این اطلاعات، هزینه متوسط جابجایی و حمل و نقل در این کشور در هر ماه معادل 36 یورو است.

نرخ استفاده از تاکسی نیز در شهری مانند لیسبون 3.25 یورو بوده و به ازای هر کیلومتر اضافه مبلغ 0.5 یورو به آن افزوده می شود. برای آگاهی از این هزینه ها می توانید از سیستم Online taxi fare finder استفاده نمایید.

در مورد کسانی که به فکر اجاره و خرید خودرو در پرتغال هستند نیز باید بدانند که هزینه یک لیتر بنزین بدون سرب در این کشور در حدود 1.42 یورو بوده و برای استفاده از بزرگراه ها نیز می بایست هزینه ای را پرداخت نمایید. به صورت میانگین اگر فاصله ای طولانی طی نمایید، در حدود 20 تا 30 یورو عوارضی متقبل خواهید شد.

هزینه خوراک در پرتغال

به صورت کلی هزینه خوراک در کشور پرتغال به نسبت کشورهای دیگر اروپایی بسیار پایین و مقرون به صرفه تر می باشد؛ به گونه ای که شما باید در ماه بین 200 تا 300 یورو برای خرید های خوراکی خود هزینه نمایید. در بسیاری از سوپرمارکت ها شما می توانید با کمتر از 10 یورو و حتی 1 یورو نوشیدنی مدنظر خود را خریداری کنید.

با توجه به موقعیت منطقه ای پرتغال که در ساحل واقع شده است، قیمت ماهی و میگو بسیار پایین و در حدود 5 تا 8 یورو می باشد. هزینه گوشت به صورت کیلویی 7 تا 10 یورو بوده و مرغ در حدود 2.5 یورو به ازای هر کیلو هزینه در پی خواهد داشت.

هزینه تحصیل در پرتغال

سیستم آموزشی و تحصیلی در کشور پرتغال در سال های اخیر با پیشرفت بسیار خوبی روبرو بوده و هرساله دانشجویان بسیار زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. نکته قابل توجه تحصیل در کشور پرتغال، پایین بودن و مقرون به صرفه بودن هزینه ادامه تحصیل در مقاطع مختلف می باشد.  شما برای اطلاع از شرایط موردنظر، می توانید مقاله "تحصیل در پرتغال" را مطالعه نمایید.

بودجه مدارس و دانشگاه های دولتی توسط هر ایالت تأمین شده و هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان پرتغال زبان از این سیستم و نظام آموزشی فارغ التحصیل می شوند. این آموزش رایگان خواهد بود، اما زمانی که شما به عنوان مهاجر و با زبان انگلیسی وارد این کشور شوید، ناچارا می بایست در مدارس و دانشگاه های بین المللی ثبت نام نمایید که هزینه تحصیل شما را طبیعتا افزایش می دهد.

هزینه هر مدرسه و دانشگاه به صورت مستقیم توسط همان موسسه تعیین می شود؛ با این حال به صورت میانگین هزینه مدارس بین المللی و خصوصی بین 8 تا 20 هزار یورو در سال متغیر خواهد بود. در مورد دانشگاه های دولتی نیز شهریه در حدود 950 تا 1250 یورو در سال برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده و در مقطع دکترا نیز بین 2500 تا 3000 یورو متغیر خواهد بود. این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی برای هر مقطع تحصیلی از حدود 4 هزار یورو در سال آغاز می شود.

هزینه درمان در پرتغال

بیمه و استفاده از خدمات درمانی یکی از مهم ترین شرایطی است که هر مهاجر در هر کشوری می بایست از آن اطلاع داشته باشد تا متحمل هزینه های سنگین درمان آزاد نشود. به صورت کلی خدمات درمانی رایگان در کشور پرتغال بسیار کم بوده؛ این در حالی است که برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی در این کشور، هزینه درمان و ویزیت در حدود 5 تا 10 یورو می باشد.

کارفرمایان نیز قاعدتا موظفند ماهیانه کارمندان خود را بیمه عمومی نمایند و حق بیمه مربوط به آن را پرداخت نمایند. هزینه های بیمه درمانی از چند صد یورو تا بیش از هزار یورو متفاوت بوده؛ اما شرکت های بیمه درمانی معمولا 60 تا 80 درصد از هزینه های درمان را پرداخت می نمایند. بنابراین حتما از قبل نوع بیمه نامه خود را چک نمایید.

مالیات در پرتغال

مالیات از جمله مواردی است که هر شخصی در اروپا و کشورهای دیگر با آن روبرو بوده و طبق قانون باید ماهیانه آن را پرداخت نمایند. این مالیات برای افرادی که مشغول به کار هستند، در مبدأ از حقوق ماهیانه آن ها کسر می شود و به دولت پرداخت می گردد. اظهارنامه مالیاتی می بایست هرساله از اول اپریل تا 31 می به صورت آنلاین و یا کاغذی تهیه گردد و به سیستم مالیاتی کشور تسلیم شود. قاعدتا هر شخصی در کشور پرتغال با درآمدهای مختلف، میزان مالیات متفاوتی را پرداخت می نماید که در ادامه کلاس های مالیاتی در کشور پرتغال را بیان می کنیم:

 • €0.00–€7,091:           14.5%
 • €7,092–€20,261:       28.5%
 • €20,262–€40,522:     37%
 • €40,523–€80,640:     45%
 • Over €80,640:          48%

 

جمع بندی

کشور پرتغال با داشتن سیسم آموزشی پیشرفته و ارزان، موقعیت جغرافیایی مناسب و ساحلی و همچنین برنامه های اقامتی جذاب هرساله تعداد بسیار زیادی از مهاجران به مقاصد مختلف اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت این کشور می نمایند. از این رو دانستن هزینه های زندگی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است تا از بروز مشکلات جدی برای مهاجر جلوگیری گردد. طبق مطالب ذکر شده با رقم بین 1500 تا 2500 یورو شما می توانید زندگی بسیار خوبی را در کشور پرتغال تجربه نمایید. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور پرتغال بسیار پایین و در حدود 1200 یورو سالیانه می باشد؛ این در حالی است که در دانشگاه ها و مدارس خصوصی این هزینه تا 20 هزار یورو نیز قابل افزایش می باشد. به صورت کلی شهری مانند لیسبون از بسیاری از شهرهای اصلی دنیا مانند نیویورک، مونیخ، مادرید، بروکسل، پاریس و لندن هزینه زندگی بسیار پایین تری را ثبت نموده و سطح زندگی بسیار خوبی را ارائه داده است.


پرسش و پاسخ های متداول

اگر شما دانشجوی دانشگاه های دولتی در کشور پرتغال باشید، هزینه بین 950 تا 1250 در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و تا 3000 یورو در مقطع دکترا خواهید داشت. برای دانشجویان دانشگاه های خصوصی، هزینه تحصیل از 4 هزار یورو در سال آغاز  می شود.

هزینه اجاره خانه برای افرادی که نیاز به خانه 1 خوابه داشته از 600 یورو در حاشیه شهر تا 800 یورو در مرکز شهر افزایش خواهد یافت. برای خانواده های با تعداد بیشتر، هزینه مسکن 3 خوابه از 1200 یورو تا 2000 یورو متغیر خواهد بود. لازم به ذکر است که این هزینه ها در شهرهای اصلی مانند لیسبون و پورتو افزایش پیدا خواهد کرد.

هزینه خرید خانه در کشور پرتغال به ازای هر متر مربع از 1100 تا 1800 یورو متغیر خواهد بود.

هزینه های زندگی یک دانشجو در کشور پرتغال با احتساب هزینه خوابگاه، خوراک، پوشاک و همچنین هزینه های حمل و نقل به صورت میانگین معادل 400 تا 500 یورو برای یک ماه می باشد.

نظرات درباره هزینه های زندگی در پرتغال

مشاوره مهاجرت: