مهاجرت به پرتغال

مقدمه

شاید تا سال های نه چندان دور، در زمان صحبت در زمینه مهاجرت، کشورهایی مانند کانادا، پرتغال، ترکیه و ... در اذهان عمومی تداعی میشد. اما امروزه با توجه به پیشرفت بسیاری از کشورها در سطح جهان و همچنین بالا رفتن نیاز به نیروی کاری، نخبه و همچنین سرمایه گذار، بسیاری از دولت ها به دنبال جذب نیروی مهاجر مناسب و واجدشرایط بوده تا هم نیاز خود را برطرف نموده و هم خدمات مناسبی را به مهاجر ارائه دهد تا رضایت عمومی در جهان کسب کند.

کشوری مانند پرتغال از این دسته کشورهایی است که در سال های اخیر و با توجه به پیشرفت خیره کننده در نرخ رشد اقتصادی، زمینه های ورود مهاجرین بین المللی را به کشور خود تسهیل نموده است. سیستم آموزشی مناسب و همگام با علم روز دنیا باعث شده است تا دانشگاه های کشور پرتغال بعضا پذیرای دانشجویان ایرانی بوده و این افراد، تحصیلات خود را در مقاطع مختلف در این کشور ادامه می دهند. دیگر زمینه محبوب و موردنظر نزد ایرانیان، مهاجرت کاری است که نیروی متخصص و ماهر می تواند با ارائه مدارک موردنیاز شرکت های پرتغالی، یک قرارداد کاری معتبر از این کشور دریافت نماید. از سوی دیگر، پرتغال چند سالی است که با ارائه و آماده سازی زمینه های سرمایه گذاری، راه را برای ورود سرمایه گذاران و همچنین بازنشستگانی که صرفا میخواهند بدون سرمایه گذاری در کشور پرتغال استراحت کنند، باز نموده است. اما هرکدام از این روش ها نیاز به ارائه مدارک اعلامی از سوی دولت و یا سفارت این کشور در تهران می باشند که ما در ادامه با معرفی کامل روش ها، مراحل و مدارک موردنیاز، سعی در شفاف نمودن این راه داریم.

مدارک لازم برای مهاجرت به پرتغال

واضح است که شما برای مهاجرت به پرتغال ابتدا باید روش و راه ورود خود را انتخاب کرده و سعی در آماده سازی مدارک موردنیاز آن کنید. بسته به راه انتخابی ممکن است مدارک مختلفی را از شما طلب کنند؛ اما به صورت کلی شرایطی که برای اقدام به این روش لازم است را می توان مدرک زبان، شرط سنی، مدرک تحصیلی مناسب، سابقه کاری مرتبط، سابقه سفرهای قبلی به کشورهای اروپایی، ارائه تمکن مالی و ... دانست.

مدرک و یا دانش زبان را می توان به نوعی مهم ترین شرط برای اخذ ویزای کشور پرتغال دانست؛ زیرا شما برای تحصیل، کار و یا زندگی در کشور پرتغال نیاز به دانش زبان انگلیسی و یا پرتغالی در سطح مناسب خواهید داشت و بدون آن ممکن است در پروسه ویزا ریجکت شوید.

همانطور که در بالا نیز مشهود بود، ما صحبتی از ویزا نکردیم. ویزای کشور پرتغال و یا به صورت کلی هر کشوری، مجوز ورود شما به آن کشور است. بنابراین شما با جمع آوری و ارائه مدارک ذکر شده در بالا می توانید اقدام به اخذ ویزا از سفارت پرتغال در تهران نمایید. ما به شما توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با مدارک و شرایط موردنیاز ویزا به مقاله "ویزای پرتغال" مراجعه نمایید.

روش های مهاجرت به پرتغال

در تکمیل توضیحات ارائه شده در بخش های قبل باید گفت که کشور پرتغال امروزه موردنظر قشر عظیمی از مهاجران بین المللی از کشورهای مختلف به خصوص ایران است که از روش های مختلف اقدام می نمایند. در زیر زمینه های اصلی مهاجرت به کشور پرتغال را با شما بررسی می کنیم:

  • تحصیلی

تحصیل در اروپا یکی از محبوب ترین زمینه های مهاجرتی نزد ایرانیان در سال های اخیر به شمار رفته است؛ از این رو کیفیت سیستم آموزشی، زبان تحصیل، شرایط اقامت و از همه مهم تر هزینه تحصیل، مواردی است که هر دانشجویی در ابتدای راه به آن توجه می کند. در این رابطه می توان گفت که پرتغال با پیشرفت آموزشی در سالیان اخیر و همچنین پذیرش آسان دانشجویان خارجی به یکی از مقاصد برتر دانشجویان تبدیل شده است. ذکر ان نکته نیز بسیار ضروری است که هزینه تحصیل در کشور پرتغال از اکثر کشورهای اروپایی پایین تر بوده و راه را برای دانشجویان تسهیل می نماید.

شاید شما با خوندن این شرایط و مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی بگید که این موارد غلطه؛ خیر...

درست است که کشورهایی مانند پرتغال و انگلستان قطعا از نظر آموزشی از پرتغال بالاتر بوده اما هزینه تحصیل در انگلستان بیشتر و ورود به کشور پرتغال سخت تر است؛ اما در کل شرایط بسیار بهتری را دارا هستند.

برای مقایسه بهتر و شفاف شدن این موضوع، مقالات "تحصیل در پرتغال" و "تحصیل در انگلستان" را مطالعه کنید.

از جمله مهم ترین مدارک دریافت ویزای تحصیلی کشور پرتغال می توان به گواهی ثبت نام و یا پذیرش دانشگاه، تمکن مالی تعیین شده، بیمه سلامت و مدرک زبان در سطح مشخص اشاره کرد. مدت زمان ویزای تحصیلی پرتغال معمولا یک یا دو ساله می باشد؛ در صورتی که تحصیل شما در این مدت زمان به اتمام نرسد، ویزای شما در اداره مهاجرت مربوطه تمدید خواهد شد.

در پایان نیز باید اشاره ای به سوال بسیاری از شما ها کنیم؛ شرط سنی دریافت پذیرش ؟

باید بگیم که دانشگاه های کشور پرتغال شرط سنی مشخصی را دنبال نمی کنند و پذیرای دانشجویان با سن بالاتر از معمول، اما با رزومه کاری و تحصیلی خوب هستند؛ به شرطی که گپ های تحصیلی موجود با دلایل منطقی توجیه شود.

در انتها نیز شما را به خواندن مقاله "تحصیل در پرتغال" دعوت می کنیم...

 

  • کاری

قطعا بسیاری از مهاجران به هر کشور خارجی به دنبال یافتن یک موقعیت شغلی معتبر در کشور مقصد بوده تا به نوعی هزینه های خود در این کشورها را تأمین نمایند و بتوانند همسر و فرزندان خود را نیز همراه خود کنند. اما این روش در کنار تمامی مزایای ذکر شده، سختی هایی را نیز به دنبال دارد.

مهاجرت کاری به هر کشوری حتی پرتغال، نیاز به داشتن سابقه تحصیلی و کاری مناسبی داشته تا کارفرمای پرتغالی را مجاب به ارائه قرارداد کاری نماید. نکته ضروری دیگر دانش زبان پرتغال و یا انگلیسی می باشد؛ هرکدام از این زبان ها در زمینه های متفاوتی کاربرد داشته و با علم آن می توانید به راحتی در این کشور مشغول به کار شوید.

ما در این مقاله سعی داریم تا حد ممکن توضیحات را مفید ارائه دهیم تا از حوصله شما خارج نشود؛ بنابراین بهتون توصیه میکنیم که برای اطلاعات بیشتر مقاله "کار در پرتغال" رو حتما بخونید.

 

  • تمکن مالی (خود حمایتی- بازنشستگی)(D7)

به صورت کلی ویزای تمکن مالی پرتغال، یک ویزای مقرون به صرفه و جذاب برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا بوده که به شرط داشتن بودجه کافی و اثبات توانایی تأمین هزینه های زندگی خود و خانواده همراه، اجازه اقامت دائم دریافت می کنند. این نوع ویزا، ایده آل افراد کارآفرین و یا بازنشسته بوده که قصد زندگی در اروپا بدون نیاز به سرمایه گذاری های عمده را دارند. پس نکته ضروری برای متقاضیان در این روش داشتن یک درآمد ثابت و منظم در کشور مبدأ (ایران) است که به دولت پرتغال اطمینان لازم بابت توانایی مالی لازم را ارائه می دهد. این توانایی می تواند از درآمد بازنشستگی، اجاره ملک و مغازه و همچنین بیزینس های مربوط به شخص سرپرست خانوار نشأت بگیرد.

برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله "تمکن مالی پرتغال" را مطالعه بفرمایید...

 

  • خرید ملک (گلدن ویزا)

این شیوه یکی از موفق ترین روش ها برای اخذ اقامت کشورهای اتحادیه اروپا مانند پرتغال و اسپانیا است و مزایای بسیاری برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است. در سال های اخیر، اقتصاد کشور پرتغال پس از مدتی رکود و به تبع آن افت قیمت مسکن، نشانه های مطلوبی از بازگشت و روند رو به رشد از خود نشان داده است.

بسیاری از متقاضیان بعضا بین دوراهی اجاره و یا خرید ملک می مانند؛ لازم به ذکر است که با توجه به تابستان های توریستی پرتغال، اجاره ملک در مناطق تفریحی و محبوب هزینه ای بالاتر از خرید ملک را برای وی به جای می گذارد.

بر طبق قوانین اعلامی از سوی دولت، سرپرست خانواده قادر است با خرید ملکی با ارزش بیش از 500 هزار یورو در نقاط مختلف کشور پرتغال برای اخذ اقامت دائم خود و همراهانش اقدام نماید. (البته حالت های بازسازی ملک های هنری و یا میراث ملی، و بازسازی املاک با قدمت بیش از 30 سال را نیز می توان در این رسته جای داد که با مبالغ بیش از 350 هزار یورو قابل انجام است.)

 

برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله "خرید ملک در پرتغال" را مطالعه بفرمایید...

  • ازدواج

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کشور پرتغال، ازدواج با تبعه این کشور است. بعضا دیده شده که افراد از طریق ازدواج با مرد و یا زن پرتغالی، وارد پرتغال شده و پس از حداقل 3 سال تمدید این ویزا، واجد شرایط دریافت اقامت دائم پرتغال خواهد بود.

مهاجرت به این روش از مزایای عدم نیاز به هرگونه مدارک شغلی و تحصیلی بوده و در ادامه اجازه کار و تحصیل بدون هیچ گونه پیش شرطی را دریافت می کنند؛ اما محدودیت هایی از قبیل اثبات تأمین هزینه های زوج توسط تبعه پرتغال و داشتن مدرک زبان پرتغال در سطح ابتدایی را می توان برای این روش بیان کرد.

البته این نکته را نیز باید گفت که این ازدواج باید ثبت شده و توسط دولت پرتغال تأیید شود.

 

  • پیوست (همراه)

به صورت کلی دولت پرتغال به همراهان و افراد خانواده واجد شرایط متقاضیانی که در این کشور اقامت طولانی مدت دارند، ویزای پیوست اعطا می کند. شرط اصلی در مهاجرت به این روش، صرفا اثبات تأمین هزینه های زندگی و محل سکونت افراد همراه از سوی متقاضی و همچنین داشتن دانش ابتدایی از زبان پرتغالی می باشد.

همان طور که می دانید شخص اصلی در روش تحصیلی باید پذیرش دانشگاه و در روش کاری باید قرارداد کاری معتبری را داشته باشد.

از جمله مزیت های این روش می توان به اجازه تحصیل و کار همراهان اشاره کرد که بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند.

 

  • کارآفرینی

روش کارآفرینی و حضور در استارتاپ های کشور پرتغال را نیز می توان به عنوان یکی از زیرمجموعه های روش سرمایه گذاری دانست؛ با این تفاوت که این روش در رسته سرمایه گذاری های ریسک پذیر قرار گرفته و فرد می بایست با شرایط و جو استارتاپی کشور پرتغال آشنا باشد؛ از این رو پیشنهاد می شود برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، از موسسات مهاجرتی معتبر مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.

  • توریستی

کشور پرتغال با داشتن طبیعتی بکر و سواحلی زیبا و آرام، هرساله میزبان گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان بوده؛ از این رو صنعت گردشگری در این کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و سرمایه گذاری های متعددی در این زمینه متمرکز شده است. بنابراین مهاجرت توریستی به این کشور با درخواست های فراوانی روبرو بوده که در وهله اول نیاز به اخذ ویزا و ارائه مدارک موردنیاز سفارت در این زمینه دارد.

 

  • پناهندگی

می توان گفت بدترین و اشتباه ترین راه مهاجرت به کشورهای خارجی از جمله پرتغال، روش پناهندگی است. روشی بسیار پرخطر و با ریسک بالا که هرساله تعداد بسیار کمی از متقاضیان موفق به اتمام آن و اقامت در پرتغال می شوند. علاوه بر خطر جانی و مالی که متقاضیان را تهدید می کند، عدم پذیرش این افراد توسط دولت پرتغال از بزرگترین ریسک های این راه محسوب می شود. ما به شما توصیه می کنیم به هیچ عنوان به این راه حتی به عنوان گزینه آخر نیز فکر نکنید.

البته لازم به ذکر است که با توجه به دور بودن پرتغال نسبت به ایران، انجام این کار عملا ممکن نیست و متقاضیان این راه نمی توانند خود را به پرتغال برسانند.

اقامت دائم پرتغال

به صورت کلی، تمامی متقاضیان ورود قانونی به کشور پرتغال، شرایط اخذ اقامت دائم کشور پرتغال را خواهند داشت؛ اما این مهم در پی داشتن مدت زمان مشخص اقامت در این کشور خواهد بود. شما چه از روش تحصیلی اقدام کنید که پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوید، چه از روش کاری مهاجرت کنید و چه از روش های سرمایه گذاری، با گذشت مدت زمان 5 سال می توانید اقامت دائم این کشور را کسب نمایید. البته این اقامت دائم مشروط به پرداخت بیمه و مالیات به صورت منظم در این بازه زمانی و همچنین رعایت حقوق شهروندی در این مدت زمان خواهد بود. لازم به ذکر است که روش هایی مانند خرید ملک و یا تمکن مالی شرایطی را ایجاب می کنند که شما تا 10 سال از تسهیلات و معافیت های مالیاتی و بانکی برخوردار خواهید بود.

جمع بندی

امروزه کشور پرتغال با داشتن طبیعتی بکر و سواحلی آرام، منطقه ای بسیار جذاب برای زندگی و سرمایه گذاری به شمار رفته و متقاضیان بسیاری در صدد کسب اقامت در این کشور هستند. از سوی دیگر شرایط مناسب تحصیل و کار در پرتغال نیز باعث شده است تا به عنوان گزینه ای در لیست مهاجرت خود به آن نگاه کنند. زمینه های سرمایه گذاری و اخذ اقامت دائم کشور پرتغال از طریق تمکن مالی و خرید ملک در این سال ها از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و متقاضیان می توانند با ارائه قدرت مالی و درآمد خود در کشور مبدأ و یا سرمایه گذاری در پروژه های مسکونی در پرتغال، اقامت دائم این کشور را برای خود و خانواده خود اخذ نمایند.

نظرات درباره مهاجرت به پرتغال

مشاوره مهاجرت رایگان :