زندگی در هامبورگ

زندگی در هامبورگ

شهر هامبورگ پس از برلین، با جمعیتی بالغ بر 1.8 میلیون نفر و مساحت 755 کیلومتر مربع دومین شهر بزرگ و پرجمعیت جمهوری فدرال آلمان و هشتمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا به حساب می آید که عمدتا از آن به عنوان دروازه آلمان به جهان یاد می شود. هامبورگ از نظر موقعیتی در شمال کشور آلمان قرار گرفته و با مناطق Schleswig-Holstein و Lower Saxony هم مرز می باشد. موقعیت شهر و ابعاد سیاسی، دلایلی هستند که باعث شده اند، هامبورگ همواره از اهمیتی بین المللی برخوردار باشد.

هامبورگ بزرگترین بندر و یکی از مهم ترین مناطق اقتصادی کشور محسوب می شود که از این رو فرصت های تجاری و شغلی بسیاری پیش روی ساکنان و مهاجران به این شهر به وجود آورده است. طبق آمار، در سال های 2008 تا 2017، تولید ناخالص داخلی منطقه هامبورگ (GDP) با رشد 2.4% مواجه بوده که نشان از رونق اقتصادی مناسب این بندرگاه می باشد. در سال 2018، مجموع میزان صادرات هامبورگ معادل مبلغ 52 میلیارد دلار بود که از این میزان بیشترین سهم به کشورهای اتحادیه اروپا مربوط میشد و جمعیت شاغل فعال در حوزه صادرات را در حدود 1 میلیون نفر تخمین زده اند.

به طور کلی می توان گفت شهر هامبورگ بر بخش های هواپیمایی، صادرات بین المللی، فناوری اطلاعات، علوم پزشکی، انرژی های تجدیدپذیر و نانوتکنولوژی تمرکز ویژه ای داشته و سرمایه گذاران و نیروی کار بسیاری را به خود جذب کرده و موجبات یک اقتصاد پویا را فراهم کرده است. از این رو، شهر هامبورگ مقصد بسیاری از مهاجران خارجی و نیروهای کار بین المللی به ویژه مهندسان IT و پزشکان از سرتاسر جهان شده است. در حال حاضر در حدود 110 هزار کمپانی در بندر هامبورگ فعال هستند که از جمله آن ها می توان به کمپانی های Otto و Lufthansa اشاره کرد.

بر اساس آمار مجله اکونومیست (The Economist)، شهر هامبورگ در میان 20 شهر نخست قابل سکونت و دارای شرایط مناسب زندگی انتخاب شده است.

از نظر راه های ارتباطی، هامبورگ در زمینه های مختلف در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد و دارای :

·4 فرودگاه اصلی : Hamburg-Fuhlsbüttel، Lübeck-Blankensee، Hamburg-Finkenwerder و Hamburg-Uetersen

·5 ایستگاه قطار اصلی : Hauptbahnhof (ایستگاه مرکزی)، Altona، Dammtor، Harburg و Bergedorf

·6 اتوبان اصلی و بزرگ که نقاط مختلف هامبورگ را به هم متصل کرده و راه ارتباطی با اتومبیل به شهرهای دیگر می باشد.

·چندین ایستگاه اتوبوس منطقه ای، بین شهری و بین المللی به مقاصد شهرهای اروپایی

·راه دریایی که هامبورگ را به کشورهای دانمارک، سوئد، لیتوانی و ... متصل می کند.

 

اقلیم و آب و هوای شهر هامبورگ، اقیانوسی است که متاثر از نزدیکی به ساحل و اقیانوس اطلس می باشد. همچنین زمستان هایی خفیف و تابستان هایی خنک را تجربه می کند و زمان هایی مناسب برای گذران وقت و تفریح در حاشیه دریاچه Alster و رودخانه Elbe خواهد بود که از میان شهر هامبورگ می گذرد که محل کشتیرانی، قایقرانی و پاروزنی برای ساکنان شهر می باشد.

هامبورگ از گذشته مرکز پژوهشی با شهرت جهانی است که همواره میزبان بسیاری از نخبگان از سراسر جهان می باشد. مزیت ویژه تحصیل در کشور آلمان و از جمله شهر هامبورگ، تحصیل رایگان در کشور آلمان و موسسات مختلف آموزشی می باشد که فقط شامل هزینه های اندک زندگی اعم از حمل و نقل و بیمه خواهد بود. هامبورگ با داشتن بالغ بر 32 کتابخانه عمومی و 500 موسسه آموزشی، دانشگاه و آکادمی در زمینه های مختلف اعم از رشته های مهندسی، علوم کامپیوتر، پزشکی، هنر و موسیقی، حقوق، اقتصاد، مدیریت، انتظامی، طراحی و مد و ... همواره شهر مناسبی برای ادامه تحصیل علاقمندان به تحصیل در آلمان بوده است. در حال حاضر در شهر هامبورگ 19 دانشگاه واقع شده است که بالغ بر 100 هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند که دست کم 10% این جمعیت را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

شهر هامبورگ با داشتن بیش از 40 سالن تئاتر، 60 موزه و 100 کلاب موسیقی همواره در زمینه حفظ فرهنگ غنی کشور آلمان پیشرو بوده؛ به گونه ای بر اساس آمار سال 2005، سالیانه بیش از 19 میلیون نفر از موزه ها و مراکز فرهنگی شهر دیدن می کنند و یکی از مقاصد توریستی در اروپا به حساب می آید.

اغلب شهر هامبورگ را پایتخت ورزشی کشور آلمان خطاب می کنند؛ به گونه ای که بیش از هریک از شهرهای دیگر کشور آلمان میزبان مسابقات ورزشی مختلف بوده است. تیم محبوب شهر، تیم فوتبال هامبورگ می باشد که از باسابقه ترین تیم های ورزشی در شهر هامبورگ و سطح کشور آلمان می باشد که در حال حاضر در دسته دوم مسابقات بوندسلیگا حضور دارد.

از این رو دانستن ویژگی های عمومی شهر هامبورگ برای زندگی در این شهر از لزومات ابتدایی برای هر فرد می باشد. در بین این مشخصات، دانستن هزینه های زندگی و شخصی برای هر فرد از مهم ترین موضوعاتی است که باید قبل از سفر و مهاجرت به این شهر مورد بررسی قرار بگیرد تا تصمیمات دقیق تر برای جلوگیری از هرگونه مشکل اخذ شود.

در ادامه شماری از مهم ترین هزینه های هر شخص که به صورت روزمره با آن برخورد دارد را بیان و  بررسی می کنیم :

میانگین هزینه (یورو)

هزینه های رستوران

12

غذا و رستوران مقرون به صرفه

8

مک دونالد

2.83

کاپوچینو

2.54

نوشابه

2

آب

 

 

میانگین هزینه (یورو)

سوپرمارکت

0.83

شیر (1 لیتری)

1.63

نان شیرینی تازه

2.23

برنج (Kg)

2.27

تخم مرغ (12 عدد)

9.88

پنیر محلی (Kg)

2.33

سیب (Kg)

1.65

موز (Kg)

2.30

پرتقال (Kg)

2.57

گوجه فرنگی (Kg)

1.58

سیب زمینی (Kg)

1.49

پیاز (Kg)

1.08

کاهو (1 عدد)

0.50

آب (5/1 لیتری)

6.40

سیگار مارلبورو

 

میانگین هزینه (یورو)

حمل و نقل عمومی

2

تاکسی (1 Km)

30

تاکسی ( 1 ساعت توقف)

1.43

گازوئیل (1 Lit)

 

میانگین هزینه (یورو)

پوشاک

73.87

یک عدد شلوار جین

33.61

لباس تابستانه

91.28

کفش رانینگ نایکی

119.08

یک جفت کفش چرم مردانه

 

میانگین هزینه (یورو)

اجاره خانه (هر ماه)

876.97

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

650.67

آپارتمان یک خوابه در حاشیه شهر

1680.43

آپارتمان سه خوابه مرکز شهر

1227.08

آپارتمان سه خوابه حاشیه شهر

 

 

2557.10

میانگین درآمد ماهانه (بعد از کسر مالیات)

 

 

میزان فاصله (Km)

شهرهای نزدیک به هامبورگ

96.74

Kiel

122.92

Bremen

158.02

Hanover

166.45

Oldenburg

178.50

Hildesheim

233.26

Osnabruck

248.76

Bielefeld

281.77

Munster

286.90

Paderborn

289.29

Berlin


پرسش و پاسخ های متداول

نظرات درباره زندگی در هامبورگ

مشاوره مهاجرت رایگان :