تحصیل در مجارستان

مقدمه

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان آرزوی هر دانشجویی است ولی برای دستیابی به این هدف باید از شرایط خاصی بهره‌مند بود. شرایط تحصیل در کشور‌های دیگر باتوجه‌به نوع دانشگاه موردنظر، مقطع تحصیلی دانشجو، رشته تحصیلی و بسیاری از موارد دیگر متغیر خواهد بود. کشور مجارستان در چند سال اخیر با گسترش سطح آموزش خود موفق به جذب دانشجویان زیادی از کشور‌های مختلف شده است. برای تحصیل در مجارستان باید از زبان انگلیسی با نمره قبولی بالا برخوردار بود.

همچنین دانشگاه‌های کشور مجارستان در هر ترم بابت تحصیل از دانشجویان خود شهریه دریافت می‌کنند؛ به همین دلیل برخورداری از تمکن مالی در چنین مواقعی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله همه چیز را به طور کامل درباره شرایط تحصیل در مجارستان و مزایای آن توضیح خواهیم داد.

نظام آموزشی

نظام آموزشی کشور مجارستان در لیست برترین سیستم‌های آموزشی جهان قرار دارد. در چند سال اخیر کشور مجارستان موفق شده است نسبت به گذشته سطح آموزشی خود را به طور عالی ارتقا دهد. در همین راستا هرساله دانشجویان زیادی از نقاط مختلف دنیا در راستای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور با یکدیگر وارد رقابتی تنگاتنگ می‌شوند. بر اساس سیستم آموزشی کشور مجارستان کسانی که قصد تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف را دارند باید در دوره‌های قبلی ریز نمرات عالی را کسب کرده باشند.

همچنین تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان این امکان را به متقاضیان می‌دهد تا به دلیل اعتبار بالای مدرک فارغ‌التحصیلی در موقعیت‌های شغلی ایده‌آلی مشغول به کار شوند. بر اساس سیستم آموزشی کشور مجارستان تمام دروس این کشور در اکثر مواقع به زبان انگلیسی به دانشجویان بومی و بین‌المللی تدریس می‌شوند. ازآنجایی‌که اکثر دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی که در تمام کشور‌های دنیا رایج است تسلط دارند، استفاده از زبان انگلیسی در دانشگاه‌‌های کشور مجارستان یک مزیت برای محبوبیت آن‌ها به‌حساب می‌آید.

دانشگاه‌های مجارستان

کشور مجارستان دارای دانشگاه‌های بسیاری است. بااین‌حال برخی از آن‌ها به دلیل سیستم آموزشی و امکانات عالی‌تر دارای رنکینگ جهانی بهتری هستند. در همین راستا دانشجویان بین‌المللی برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور مجارستان باید به این نکات توجه ویژه‌ای داشته باشند. دریافت پذیرش تحصیلی از برترین دانشگاه‌های مجارستان از نظر آینده کاری و غیره برای افراد بسیار اهمیت دارد.

البته دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌ها نیازمند شرایط ویژه‌ای است که متقاضیان باید به آن توجه خاصی داشته باشند. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور مجارستان را که به دلیل برخورداری از امکانات رفاهی بیشتر، سیستم آموزش قوی‌تر، استاد‌های حرفه‌ای و غیره دارای رنکینگ بیشتری هستند نام خواهیم برد. از جمله:

 • دانشگاه سملوایز در مجارستان
 • دانشگاه دبرسن در مجارستان
 • دانش صنعت و اقتصاد بوداپست در مجارستان
 • دانشگاه کوروینوس
 • دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس
 • دانشگاه علوم پزشکی پچ
 • دانشگاه اتوش لورند در بوداپست

هزینه تحصیل

نکته بسیار مهمی که هر دانشجویی برای مهاجرت تحصیلی به کشور‌های دیگر باید به آن بیندیشد مربوط به هزینه‌های تحصیل در آن است. هزینه تحصیل در مجارستان به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر یک از آن‌ها باید با دقت بالایی مورد بررسی قرار گیرند. متقاضیان باید برای اطلاع از هزینه شهریه هر ترم دانشگاه موردنظر در مجارستان به سایت دانشگاه مراجعه کرده یا با مراکز مربوطه تماس بگیرند.

البته این هزینه باتوجه‌به رشته تحصیلی دانشجویان و مقطع تحصیلی آن‌ها مقدار متغیری است. متقاضیان به طور متوسط در این کشور باید حدود سه تا ده هزار یورو را به طور سالانه برای استفاده از امکانات رفاهی مختلف پرداخت کنند. کمک هزینه‌های تحصیلی در این میان به متقاضیان اجازه خواهد داد تا بخشی از شهریه خود را از طریق آن پرداخت کنند.

کالج زبان

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان را دارند باید از مدرک زبان انگلیسی با نمره قبولی بالایی برخوردار باشند. در واقع بر اساس قوانین مهاجرتی کشور مجارستان دانشجویان بین‌المللی که از مدرک زبان انگلیسی برخوردار نیستند امکان تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان را دارند.

در همین راستا تدابیر بسیار زیادی برای کمک به دانشجویان فراهم شده است. دانشجویان می‌توانند با شرکت در کالج‌های زبان انگلیسی کشور مجارستان مدرک مناسبی برای تحصیل در دانشگاه‌های آن دریافت کنند. شرکت در این کالج نیازمند پرداخت شهریه است؛ به همین دلیل درهرصورت برخورداری از تمکن مالی اهمیت بالایی دارد.

مقطع کارشناسی

کارشناسی به‌عنوان اولین دوره دانشگاهی در کشور مجارستان متقاضیان را آماده ورود به بازار کار و تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر می‌کند. تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان نیازمند شرایط خاصی است که مهم‌ترین آن‌ها ریز نمرات عالی در دور‌های تحصیلی قبلی است.

علاوه بر این موضوع ازآنجایی‌که دانشگاه‌های کشور مجارستان برای تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند، باید از مدرک زبان آیلتس و تافل برخوردار بود. دانشگاه‌های این کشور تمام رشته‌های تحصیلی را با بهترین متد‌های آموزشی به دانشجویان می‌آموزند. در رشته تحصیلی کارشناسی در مجارستان افراد باید بابت هر ترم شهریه پرداخت کنند.

مقطع تحصیلات تکمیلی

دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور مجارستان باید همچون دانشجویان کارشناسی در هر ترم شهریه پرداخت کنند. همچنین متقاضیان باید به این نکته توجه کنند که تحصیلات تکمیلی دوره حساسی است و متقاضیان برای دریافت پذیرش تحصیلی آن باید در دوره‌های قبلی ریز نمرات مناسبی را دریافت کرده باشند.

با دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور مجارستان در مقطع تحصیلات تکمیلی می‌توان در بهترین موقعیت‌های شغلی به کار مشغول شد. مدرک زبان متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در مجارستان را دارند باید در حد آیلتس و تافل باشد.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

بورسیه تحصیلی یکی از کمک‌های مالی است که برخی دانشگاه‌های کشور مجارستان برای دانشجویان برتر در نظر می‌گیرند. آیا به‌عنوان کسی که قصد تحصیل در مجارستان را دارید از این موضوع آگاه هستید که دریافت پذیرش تحصیلی در مجارستان نیازمند چه شرایطی است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت کسانی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان می‌شوند که از دانش علمی بالایی برخوردار باشند.

برای مثال کسانی که موفق به قبولی در آزمون‌ها و مسابقات علمی بسیار شده‌اند یا مقاله بسیار معتبر و جهانی را به ثبت رسانده‌اند، یکی از گزینه‌های دانشگاه‌های مجارستان برای بورسیه هستند. بورسیه تحصیل در مجارستان می‌تواند تمام هزینه‌های زندگی دانشجویان را پوشش دهد یا تنها بخشی از آن‌ها توسط دانشگاه موردنظر پرداخت می‌شود.

تحصیل پزشکی

یکی از رشته‌های دانشگاهی برتر که در دانشگاه‌های مجارستان تدریس می‌شود، پزشکی است. دانشگاه‌های مجارستان از بهترین استاد‌ها و متد‌های علمی برای آموزش دانشجویان پزشکی استفاده می‌کنند. متقاضیان پس از تحصیل در مجارستان در رشته مهندسی پزشکی در صورت گذراندن دوره‌های مخصوص قادر به کار در مراکز درمانی این کشور خواهند بود.

متقاضیانی که قصد تحصیل در مجارستان را دارند، باید در آزمون‌های ورودی موفق به کسب رتبه مناسبی شوند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان باتوجه‌به مقطع تحصیلی دانشجویان و دانشگاه مربوطه متغیر است ولی در حالت کلی مقدار میانگین آن از ۶۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰ دلار متفاوت است.

کار دانشجویی

یکی از موارد بسیار عالی که دانشجویان را به تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان ترغیب می‌کند انجام کار دانشجویی در حین تحصیل است. کار دانشجویی در مجارستان به متقاضیان اجازه خواهد داد تا بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنند. مدت‌زمان کار دانشجویی در مجارستان در هر هفته محدود است که رعایت آن از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

متقاضیانی که قصد کار دانشجویی در مجارستان را دارند باید موضوع مربوطه را به دانشگاه موردنظر اطلاع دهند. یک نکته بسیار مهم درباره کار دانشجویی در مجارستان آن است که نباید هیچ آسیبی را به سطح تحصیلی افراد وارد کند.

تحصیل به زبان انگلیسی

تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی هزینه‌های مختلفی را برای دانشجویان به دنبال دارد. در واقع این هزینه کمی بیشتر از هزینه تحصیل در کشور فوق به زبان بومی آن است. باتوجه‌به بررسی‌های صورت‌گرفته بیشتر دانشگاه‌های این کشور از زبان انگلیسی برای آموزش دانشجویان استفاده می‌کنند.

به همین دلیل می‌توان به‌آسانی پذیرش تحصیلی آن‌‌ها را دریافت کرد. تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان به زبان انگلیسی به مدرک زبان آیلتس و تافل با نمره قبولی بالا نیاز دارد. میزان نمره مدرک زبان آیلتس و تافل برای تحصیل در مجارستان باتوجه‌به دانشگاه موردنظر متفاوت است.

مزایای تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان دارای مزایای بی‌شماری است که در این بخش به طور کامل از جنبه‌های مختلف به بررسی آن خواهیم پرداخت:

 • یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در مجارستان سطح علمی بالای آن است. در واقع متد‌ها و روش‌هایی که در دانشگاه‌های مجارستان برای آموزش دانشجویان به کار برده می‌شود، بسیار عالی است.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان نسبت به دانشگاه‌های کشور‌های دیگر مقدار مناسبی است.
 • مدرک فارغ‌التحصیلی دانشگاه‌های مجارستان به متقاضیان امکان کار در بهترین موقعیت‌های شغلی را خواهد داد.
 • کسانی که موفق به پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های مجارستان می‌شوند پس از پایان دوران تحصیل خود می‌توانند تحت شرایطی خاص ویزای خود را به کاری تغییر دهند.

جمع‌بندی

مجارستان در چند سال اخیر به یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌های متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان به متقاضیان اجازه خواهد داد تا به بهترین نحو ممکن و با دانش علمی بالایی آماده ورود به بازار کار شوند. متقاضیانی که قصد دریافت تحصیل در مجارستان را دارند باید از سطح علمی بالایی برخوردار باشند. در واقع باید به این نکته اشاره کرد که مدرک زبان آیلتس و تافل، ریز نمرات قوی، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه، تمکن مالی و غیره از اهمیت بالایی در این راستا برخوردار است.

نظرات درباره تحصیل در مجارستان

مشاوره مهاجرت رایگان :