تحصیل در سوئد

مقدمه

کشور سوئد یکی از بهترین و مناسب‌ترین کشورها برای مهاجرت است. یکی از محبوب‌ترین مسیرهای مهاجرت به سوئد، تحصیل در این کشور است. دانشجویان از سراسر دنیا در تلاش هستند تا پذیرش یکی از دانشگاه‌های پیشرفته و حرفه‌ای این کشور را دریافت کرده و ادامه تحصیل خودشان را در سوئد سپری کنند. علاوه بر اینکه تحصیل در سوئد به شما این اجازه را می‌دهد تا در بیش از 1000 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی شرکت کنید، می‌توانید در زمان تحصیل نیز مشغول به کار شوید.

نظام آموزشی

قانون آموزش در سوئد به این صورت است که همه کودکان و جوانان باید بدون توجه به جنسیت، محل زندگی و یا عوامل اجتماعی و اقتصادی، دسترسی برابری به آموزش داشته باشند؛ ازاین‌رو می‌توان عنوان داشت که نظام آموزشی کشور سوئد، یکی از بهترین و عادلانه‌ترین نظام‌های آموزشی در جهان است. سیستم مدارس دولتی سوئد، شامل مدارس اجباری و مدارس اختیاری است. همچنین تحصیل در سوئد برای تمامی افرادی که در مدارس دولتی ثبت‌نام می‌شوند، رایگان خواهد بود.

ازاین‌رو حضور در کلاس‌های درس برای تمامی کودکان و نوجوانان تا سن 16 سالگی، الزامی خواهد بود. بعد از آن، دانش‌آموزان می‌توانند خودشان را برای ورود به یکی از دانشگاه‌های کشور سوئد و یا خارج از این کشور، آماده کنند. به‌صورت کلی دانشگاه‌های سوئد، به دودسته دانشگاه و کالج دسته‌بندی می‌شوند که شرایط ورود و هزینه‌های تحصیل در آن متفاوت خواهد بود. بسته به مقطع تحصیلی، تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی 4 سال، در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و در مقطع دکتری تا 4 سال به طول خواهد انجامید.

دانشگاه‌های سوئد

همان‌طور که عنوان شد، یکی از مزایای مهم تحصیل در سوئد، وجود دانشگاه‌های برتر و سطح بالا است که امکان تحصیل با بالاترین کیفیت را برای تمامی دانشجویان فراهم می‌کنند. دانشگاه‌های سوئد برنامه‌های تحصیلی خودشان را طبق آخرین استانداردهای اروپایی ارائه می‌دهند. اکثر دوره‌های این دانشگاه‌ها به مطالعه تمام‌وقت یا حداقل 40 ساعت در هفته نیاز دارند.

سبک یادگیری در کشور سوئد، منحصربه‌فرد است؛ ازاین‌رو از دانشجویان انتظار می‌رود تا در هفته چند ساعت در سخنرانی‌ها شرکت کنند، مشغول مطالعه و تحقیق شده و در طول زمان کلاس، با هم‌کلاسی‌های خود تعامل داشته باشند. درصورتی‌که شما هم قصد ادامه تحصیل در سوئد را داشته باشید، پیش از هر چیز باید با دانشگاه‌های مختلف این کشور آشنا شوید. ما در ادامه برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های این کشور را که در رنکینگ‌های جهانی رتبه‌های بالایی را کسب کرده‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

نام دانشگاه

رتبه در سوئد

رتبه در رنکینگ جهانی

مؤسسه کارولینسکا

1

39

دانشگاه لوند

2

116

دانشگاه اوپسالا

3

131

دانشگاه استکهلم

4

176

دانشگاه گوتنبرگ

5

185

مؤسسه سلطنتی فناوری

6

205

دانشگاه صنعتی چالمرز

7

251

دانشگاه لینکوپینگ

8

251

دانشگاه علاوم کشاورزی سوئد

9

301

دانشگاه اومیا

10

351

 

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در سوئد برای تمامی دانشجویان و شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا، سوئیس و یا کسانی که اقامت دائم سوئد را دارند، رایگان خواهد بود. اما سایر دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌های سالانه آموزش عالی در سوئد را پرداخت کنند. این هزینه می‌تواند بسته به دانشگاه و برنامه موردنظر دانشجو، کاملاً متفاوت باشد. به‌صورت میانگین هزینه تحصیل در کشور سوئد از حدود 80000 کرون در سال (7915 یورو یا 9523 دلار) تا 295000 کرون (29188 یورو یا 35117 دلار) متغیر خواهد بود.

کالج زبان

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی که قصد تحصیل در سوئد را دارند این است که چگونه می‌توانند زبان سوئدی و یا انگلیسی را برای ادامه تحصیل در این کشور فرابگیرند. باید بدانید که دولت کشور سوئد فرایندی را مدنظر قرار داده است که طبق آن دانشجویان بین‌المللی شانس این را داشته باشند تا پیش از ورود به دانشگاه، در دوره‌های کالج زبان در کشور سوئد شرکت کنند. بدین صورت می‌توانند در کمترین زمان ممکن مدرک زبان خودشان را دریافت کرده و تحصیل در این کشور را آغاز کنند.

از جمله برترین و شناخته‌شده‌ترین کالج‌های زبان در کشور سوئد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه یونکوپینگ
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه لوند
 • دانشگاه استکهلم

مقطع کارشناسی

دانشجویان از سراسر دنیا این شانس را دارند تا برای تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد، اقدام کنند. این دسته از متقاضیان می‌توانند تمامی مدارک خودشان را در زمان خواسته شده به دانشگاه موردنظرشان ارسال کنند. امروزه بسیاری از دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی در مقطع کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی سوئد را دارید، باید مدرک زبان سوئدی خودتان را در زمان درخواست، ارائه کنید. بسته به رشته تحصیلی خود، مقطع کارشناسی می‌تواند بین 3 تا 4 سال به طول بیانجامد.

مقطع تحصیلات تکمیلی

درصورتی‌که شما هم قصد دارید تا ادامه تحصیل در سوئد را در مقطع تحصیلات تکمیلی ادامه دهید، لازم است بدانید که دو سطح جداگانه وجود دارد که امکان‌پذیرش دانشجو را در سوئد فراهم کرده است:

 • سطح پیشرفته یا کارشناسی ارشد

برای پذیرش در سطح پیشرفته و یا کارشناسی ارشد، دانشجویان باید مدارک تحصیل در مقطع کارشناسی خودشان را که حداقل 3 سال به طور انجامیده است را ارائه کنند. طول مدت‌زمان تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 تا 2 سال خواهد بود. هدف از این دوره، ارتقا سطح دانش دانشجویان بوده و بدین طریق آن‌ها را برای ورود به دوره‌های بالاتر آماده می‌کنند.

 • دکتری

برای پذیرش دکتری در کشور سوئد نیاز است تا دانشجویان مدارک تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دوساله یا معادل آن را در زمان خواسته شده به دانشگاه ارائه کنند. تحصیل در سوئد در مقطع دچکتری 4 سال به طول خواهد انجامید و دانشجویان در این مدت 240 واحد درسی را پشت سر خواهند گذاشت. برای کسب این مدرک نیاز است تا دانشجویان در انتهای تحصیل پایان‌نامه خودشان را به دانشگاه ارائه کنند.

بورسیه‌های تحصیلی

دولت کشور سوئد برای رفاه حال دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را مدنظر قرار داده است. این بورسیه‌ها می‌توانند هزینه‌های تحصیل و زندگی و یا بخشی از آن را شامل شوند. از بورسیه‌های تحصیلی مهم سوئد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه‌های مؤسسه سوئد

مؤسسه سوئد (SI) یک آژانس دولتی بوده که هرساله به دانشجویان بین‌المللی و محققین بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌کند. افراد متقاضی برای کسب این بورسیه باید ثابت کنند که واجد شرایط هستند.

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه سوئد

دانشگاه‌های سوئد نیز طیف گسترده از بورسیه‌های تحصیلی مختلف را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. این بورسیه‌های می‌توانند تمام و یا بخشی از هزینه‌های شهریه یا هزینه‌های زندگی دانشجویان را شامل شود. بورسیه‌های تحصیلی که دانشگاه‌های سوئد برای تحصیل در این کشور به دانشجویان اعطا می‌کنند، می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشند.

 • سایر بورسیه‌های تحصیلی سوئد

علاوه بر بورسیه‌های تحصیل در سوئد که توسط سازمان‌های دولتی و یا دانشگاهی ارائه می‌شوند، بورسیه‌های وجود دارد که از طرف انجمن‌ها، بنیادها و سایر سازمان‌ها برای کمک‌هزینه تحصیل و زندگی در سوئد، به دانشجویان بین‌المللی تعلق خواهد گرفت.

تحصیل پزشکی

هدف بسیاری از افرادی که تحصیل در سوئد را انتخاب می‌کنند، تحصیل در رشته‌های پزشکی است. کشور سوئد در حال حاضر دارای 14 دانشگاه و یا مؤسسه‌ای است که امکان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور را برای دانشجویان متقاضی فراهم می‌کند. رشته پزشکی در این کشور نیز به‌مانند تمامی کشورهای جهان، دارای یک دوره شش‌ساله بوده که دانشجویان را برای ورود به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی آماده می‌کنند. برای اینکه تحصیل در سوئد و در رشته پزشکی را تجربه کنید، نیاز است تا در امتحانات ورودی دانشگاه‌ها، شرکت کنید.

درصورتی‌که فرد نمره قبولی این امتحانات را دریافت کرد، نیاز است تا مدارک قبولی خود را به همراه سایر مدارک لازم، به دانشگاه موردنظر ارسال کند. زبان تحصیل در رشته پزشکی در سوئد بسته به دانشگاه و دوره‌ای که در آن شرکت می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد. این امکان برای تمامی دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که رشته پزشکی در سوئد را به زبان سوئدی و یا انگلیسی پشت سر بگذارند. بعد از به پایان رسیدن تحصیلات نیز برای ورود به بازار کار، نیاز است تا در آزمون دریافت مجوز پزشکی سوئد، شرکت کنید.

کار دانشجویی

یکی از دغدغه‌های دانشجویانی که در کشور سوئد مشغول به تحصیل هستند، این است که آیا امکان کار دانشجویی در این کشور وجود دارد؟ باید بدانید که دولت کشور سوئد به‌تمامی دانشجویانی که اقامت تحصیلی این کشور را دریافت کرده‌اند، اجازه کار در کنار تحصیل را خواهد داد؛ ازاین‌رو شما می‌توانید با پیداکردن یک موقعیت شغلی مناسب، در کنار تحصیل در سوئد، مشغول به کار شوید.

به‌صورت دقیق و مشخص هیچ‌گونه محدودیت زمانی برای کار دانشجویی در سوئد وجود ندارد. البته باید توجه داشت که دانشجو موظف است حدود 40 ساعت در هفته را برای شرکت در کلاس‌های درس، سخنرانی‌ها، مطالعه و تکالیف خود، صرف کند.

تحصیل به زبان انگلیسی

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در سوئد این است که به دانشجویان بین‌المللی این اجازه را می‌دهد تا تحصیل به زبان انگلیسی را در این کشور تجربه کنند. امروزه در حدود  دانشگاه در کشور سوئد، بیش از 1000 برنامه درسی مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید تا تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد را تجربه کنید، لازم است تا به وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کرده، و مطمئن شوید که برنامه درسی موردنظر شما در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود یا خیر.

مزایای تحصیل در سوئد

شاید تا بدین جا نیز به‌خوبی متوجه شده باشید که تحصیل در کشور سوئد تا چه اندازه دارای مزیت است. این کشور یکی از برترین مقاصد تحصیلی برای تمامی دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود. برای درک هرچه بهتر این موضوع، می‌توانید به سایر مزایای تحصیل در کشور سوئد، توجه کنید:

 • سیستم آموزشی مطرح بین‌المللی
 • زندگی دانشجویی جذاب و تکرارنشدنی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • وجود شهرهای پیشرفته و زیبا
 • طبیعت بکر و فوق‌العاده
 • امکان ورود به بازار کار
 • امکان تحصیل در برترین دانشگاه‌های اروپا
 • رفاه اجتماعی بالا

جمع‌بندی

کشور سوئد یکی از جذاب‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل خواهد بود. در این کشور دانشگاه‌های بسیار سطح بالایی وجود دارد که دانشجویان را برای ورود به بازار کار، آماده می‌کنند. از سوی دیگر، هزینه‌های تحصیل در سوئد در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، پایین‌تر بوده و حتی امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی مختلف نیز از این کشور وجود دارد. شما می‌توانید در زمان تحصیل در کشور سوئد، مشغول به کار شده تا در کنار کسب درآمد، امکان دریافت موقعیت‌های شغلی مختلفی را کسب کنید.

نظرات درباره تحصیل در سوئد

مشاوره مهاجرت رایگان :