تحصیل در روسیه

مقدمه

تحصیل در روسیه یکی از جذاب ترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در اروپا است (برای اینکه بدونید چه مزایایی داره مقاله "مزایای تحصیل در روسیه" را بخونید.)؛ مخصوصا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی("تحصیل پزشکی در روسیه" و "تحصیل دندانپزشکی در روسیه" رو هم بخونید.)

در ادامه ما می خواهیم توضیحی بر سیستم آموزش روسیه، طول دوران تحصیل، مدارس تابستانی و امکان تحصیل با شرایط مختلف را بررسی کنیم و علاوه بر مزایایی که در قبل ذکر شد و توصیه می کنیم حتما بخونید، جذابیت های دیگر روسیه را نیز واستون بگیم؛ پس اگر فرصت داشتید این مقاله را بخونید تا با روسیه و تحصیل در روسیه کامل آشنا بشید.

در کشور روسیه، آموزش به روش ها و انواع متفاوتی انجام می شود؛ نوع اول تحصیل به صورت روزانه و تمام وقت است که حضور دانشجو در کلاس های دانشگاه ضروری است. نوع دوم، آموزش شبانه می باشد که عموما کلاس ها در عصر و اواخر هفته برگزار می شود و نوع آخر تحصیل به صورت نیمه وقت (مجازی) است که دانشجو می تواند مطابق با برنامه درسی تدوین شده در خانه مطالعه کند و برای قبولی در آزمون های پایانی دروس خود را آماده کند. تحصیلات عالی در کشور روسیه همانند سیستم روز دنیا به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا تقسیم می شود؛ در ادامه راجع به این مقاطع و برنامه ها بیشتر توضیح داده می شود.

دانشگاه های روسیه

روسیه پهناورترین کشور دنیا می باشد که دارای 741 دانشگاه واقع در 82 منطقه است که این تعداد دانشگاه در تمامی رشته ها اعم از فناوری و مهندسی، علوم انسانی، پزشکی و ... فعال بوده و دانشجویان روس و بین المللی بسیاری در آن ها مشغول به تحصیل هستند. متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند به راحتی با بررسی دانشگاه و شرایط منطقه ای آن، مقصد خود را انتخاب کنند به مقاله "برترین دانشگاه های کشور روسیه" مراجعه نمایید.)

برنامه تحصیلی روسیه

وبسایت رسمی آموزش عالی مخصوص دانشجویان بین المللی در کشور روسیه، 3600 برنامه آموزشی ارائه شده توسط بهترین دانشگاه های موجود در روسیه را لیست کرده است. با استفاده از این وبسایت، شما می توانید با انتخاب رشته تحصیلی، مقطع، نوع دوره تحصیلی و زبان تحصیل، تمامی اطلاعات موردنیاز از دانشگاه ها اعم از شهریه و راه ارتباطی با استاد راهنما را بیان کرده است. پیشنهاد می شود که برای پیروی درست از این مراحل، با یک موسسه مهاجرتی معتبر در این زمینه مشاوره بگیرید.

اخذ پذیرش تحصیلی در روسیه

برای اپلای به دانشگاه های کشور روسیه و اخذ پذیرش به صورت کلی شما باید 5 مرحله را به ترتیب طی کنید:

 1. انتخاب رشته و دانشگاه
 2. آگاهی از شهریه و بورسیه های موجود
 3. آماده کردن مدارک موردنیاز
 4. دریافت دعوتنامه از سوی دانشگاه
 5. دریافت ویزای دانشجویی

شما با طی کردن این مراحل می توانید به راحتی وارد دوره های آموزشی کشور روسیه شوید و به تحصیلات خود ادامه دهید.

دوره پادفک

قبل از هرچیز توصیه می کنیم برای آشنایی کامل با این دوره، مقاله "دوره پادفک"را مطالعه کنید.

به صورت کلی، دوره های پادفک، دوره آموزش زبان روسی است که برای تمامی رشته های تحصیلی در کشور روسیه برگزار می شود. از آنجا که تحصیل در روسیه به هیچ مدرک زبانی نیاز ندارد، افراد متمایل به تحصیل به زبان روسی می توانند با شرکت در دوره یکساله پادفک، زبان روسی را در حد کافی و لازم آموزش ببینند و بلافاصله وارد کورس اصلی دانشگاه شوند.

در مقاله "دوره پادفک" می توانید اطلاعات کامل این دوره را بیابید.

هزینه تحصیل در روسیه

همان طور که در مقاله "هزینه های تحصیل در روسیه" به صورت کامل بیان شد، کشور روسیه یکی از اقتصادی ترین و مطلوب ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل دانشجویان بین المللی می باشد. این هزینه را می توان به نسبت کیفیت آموزس در روسیه سنجید. سطح شهریه در هر دانشگاه توسط وزارت علوم و آمزش عالی فدراسیون روسیه تعیین می شود که نمی تواند از مبلغ سرمایه گذاری شده در آموزش هر دانشجو کمتر باشد.

هزینه آموزش در هر سال تحصیلی به صورت میانگین در دوره تمام وقت و روزانه کارشناسی (لیسانس) 240 تا 260 هزار روبل، دوره کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) 280 تا 300 هزار روبل و برای دوره های پزشکی 240 تا 260 هزار روبل می باشد و میانگین هزینه زندگی دانشجو در یکسال به ترتیب از 122 هزار تا 880 هزار روبل، 147 تا 460 هزار روبل و 122 تا 632 هزار روبل تخمین زده شده است.

در مقاله "هزینه های تحصیل در روسیه" سعی شده است این هزینه ها به صورت کامل و با جزئیات بیان شود.

بورسیه های تحصیلی در روسیه

هرساله دولت روسیه بورسیه های متنوعی را در دانشگاه ها به دانشجویان بین المللی اختصاص می دهد که شما می توانید نیز برای این شرایط درخواست دهید. لازم به ذکر است که در سال 2020، 15 هزار بورسیه مختلف از سوی دولت به دانشجویان اعطا گردید. (مقاله "بورسیه های تحصیلی در روسیه" را مطالعه بفرمایید.)

بورسیه های تحصیلی ارائه شده از سوی دولت: شهریه رایگان دانشگاه، کمک هزینه زندگی و خوابگاه را پوشش می دهد. لازم به ذکر است که این بورسیه ها هزینه های مربوط به سفر و بیمه های درمانی دانشجو را شامل نمی شود.

برای ثبت درخواست و دریافت بورسیه های دولتی می بایست مراحل زیر را به ترتیب و به صورت کامل اجرا کنید:

 1. ابتدا باید اطلاعات و مدارکی که دانشجو برای ثبت درخواست نیاز دارد را در وبسایت رسمی آموزش عالی روسیه مطالعه کنید.
 2. با سفارت و یا نماینده رسمی آموزش عالی روسیه در کشور خود تماس بگیرید و اطلاعات دقیق راجع به اخذ بورسیه در رشته موردنظر خود را کسب کنید.
 3. ثبت نام در وبسایت، تکمیل فرم الکترونیکی و ارسال درخواست خود
 4. باید منتظر بمانید تا برای مصاحبه و یا آزمون دعوت شوید.
 5. پاسخ آزمون را چک کرده و اسامی قبولی را بیابید.
 6. در صورت قبولی در آزمون، مدارک اضافی که به شما اعلام شده است را آماده نمایید.
 7. منتظر نامه تاییدیه ثبت نام خود در دانشگاه بمانید.

تحصیل پزشکی در روسیه

پزشکی و دندانپزشکی یکی از رشته های تحصیلی هستند که هرساله طرفدار و متقاضی بسیاری برای ورود به آن ثبت درخواست می کنند. طبق آمار به صورت میانگین سالانه 40 هزار تبعه غیر روس برای گذراندن دوره های پزشکی، روسیه را انتخاب می کنند.

نداشتن کنکور و آزمون ورودی، نداشتن شرط معدل، نداشتن شرط مدرک زبان و شرط سنی نامحدود از جمله جذابیت های تحصیل این رشته ها در روسیه است که توصیه می کنیک حتما حتما مقالات "تحصیل پزشکی در روسیه"و "تحصیل دندانپزشکی در روسیه"را مطالعه کنید.

طول دوره تحصیلی رشته پزشکی در روسیه 6 سال و دوره تحصیلی رشته های دندانپزشکی و داروسازی 5 ساله است. دانشگاه های معتبر سطح کشور روسیه از جمله دانشگاه های پاولف، لومونسف، سچنوا، سماشکو، رودنو نوووسیبیرسکاین رشته ها را به زبان های روسی و انگلیسی آموزش می دهند.

پیشنهاد می شود که مقاله مربوط به هریک از دانشگاه های بالا را مطالعه کنید.

تحصیل مهندسی در روسیه

امروزه به دلیل توسعه و پیشرفت فناوری، دنیای مدرن در پی مهندسین و متخصصین در رشته های مهندسی هستند و از این رو مشاغل مهندس بسیار متنوع می باشد. بسته به رشته تحصیلی، افراد می توانند در زمینه های مهندسی برق و گرما، مکانیک، الکترونیک، نیرو، متالورژی، فناوری اطلاعات، معدن، عمران، پزشکی و ... مشغول به کار شوند.

دانشگاه های روسیه با داشتن مزیت های رقابتی از جمله هزینه های مقرون به صرفه و تحصیل به زبان انگلیسی گزینه ای جذاب برای متقاضیان تحصیل مهندسی از سرتاسر جهان می باشد. همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که فارغ التحصیلان از دانشگاه های روسیه با مدرک کسب شده خود می توانند در بسیاری از کشورهای اروپایی جذب بازار کار شده و مشغول به کار شوند.

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

در ادامه روند آموزش پیشرفته جهانی، دانشگاه های برتر کشور روسیه برنامه هایی را به زبان انگلیسی برای علاقمندان فراهم نمودند تا کسانی که هیچ آشنایی با زبان روسی ندارند، برای تحصیل در روسیه به مشکل برنخورند.

شرایط پذیرش به زبان انگلیسی بسته به رشته و مقطع تحصیلی شما دارد که می توانید با جستجوی این اطلاعات در وبسایت آموزش عالی روسیه به لیست دانشگاه ها و استادان انگلیسی زبان دسترسی پیدا کنید. برای ثبت نام با این شرایط صرفا لازم است تا مدارک ذکر شده اعم از رزومه، مقالات، منابع تحصیلی و ... را پیوست کرده و یک مصاحبه تلفنی و یا اسکایپی به زبان انگلیسی با استاد راهنمای خود را پاس کنید. ( برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله "تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه"مراجعه کنید.)

مسابقات دانشگاهی در روسیه

کشور روسیه سالانه میزبان مسابقات علمی و دانشگاهی بسیار زیادی است که توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه تایید و برگزار می شود. این مسابقات می تواند مزایایی از جمله شهریه رایگان، بورسیه های متنوع و کسب نمرات حداکثری در واحد های دانشگاهی را به برندگان اعطا کند.

این مسابقات از زمینه های ریاضیات و فیزیک، المپیاد بین المللی جوانان در زمینه اقتصاد، پروژه بورس تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تا المپیاد های برنامه نویسی و مسابقات فناوری نانو گستره دارد که خیل عظیمی از دانشجویان می توانند در آن شرکت کنند.

مدارس تابستانی در روسیه

یکی از برنامه های آموزشی همراه با چاشنی تفریح در کشور روسیه، مدارس تابستانی است که برنامه های کوتاه مدت بین 3 تا 8 هفته ای است که دانشجویان در زمینه های مختلف در آن شرکت می کنند و اغلب بین ماه های می تا سپتامبر برگزار می شود.

موضوعات مدرسه تابستانی از طراحی و معماری تا علوم انسانی و نرم افزار می تواند متفاوت باشد؛ البته یکی از اصلی ترین برنامه ها نیز آموزش زبان روسی برای متقاضیان بین المللی است. این دوره ها برای متقاضیان ورود به دبیرستان و یا دانشگاه از سطح مبتدی تا پیشرفته متفاوت است.

جذابیت این دوره ها در آموزش همراه با اوقات فراغت است که دانش آموزان می توانند در این دوره به کاوش و بازدید از طبیعت و موزه های کشور روسیه بپردازند و با آشنایی با سنت و فرهنگ روس این دوره را بر خود شیرین کنند.

مزایای عمومی تحصیل در روسیه

علاوه بر مزیت های اصلی تحصیل در روسیه که در مقاله "مزایای تحصیل در روسیه" به صورت کامل شرح داده شد، مزیت هایی عمومی از جمله فرهنگ، تمدن، تاریخ، فرهنگ و امکانات کشور روسیه را می توان نام برد که هریک می تواند برتری روسیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی را نمایان کند. در ادامه چندین مورد از این ویژگی ها را برای شما دانشجویان عزیز شرح خواهیم داد :

 

 1. دریافت دیپلم دوگانه (Dual Diploma)

منظور از این نکته، دریافت دیپلم و مدرک تحصیلی مشترک از دانشگاه های روسیه و دیگر کشورهای اروپایی است.

دولت روسیه در سال 2003، تعهدنامه بولونیا را به رسمیت شناخت و با قبول مفاد آن رسما خود را به عنوان عضوی از فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده معرفی نمود. بر طبق این قرارداد، روسیه با دانشگاه های حدود 60 کشور از سرتاسر جهان وارد برنامه های مشترکی شده و تحقیقات گسترده ای را آغاز کرده اند. بدین ترتیب، مدرک کشور روسیه در اکثر کشورها شناخته شده و مورد تایید می باشد و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها علاوه بر دریافت دیپلم دانشگاه روس، دیپلمی نیز از دانشگاه ثانویه در کشور مقصد دریافت خواهند کرد.

 

 1. پردیس ها و خوابگاه های مجهز

دانشگاه های کشور روسیه از لحاظ امکانات، بسیار به سطح دانشگاه های غربی نزدیک بوده و دارای تجهیزات، مراکز و آزمایشگاه های علمی و امکانات متنوعی برای دانشجویان می باشند. جذابیت این ویژگی زمانی بیشتر می شود که بدانید روسیه، خوابگاه های مخصوص به دانشگاه ها را با هزینه بسیار پایین و مقرون به صرفه در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد تا تمامی کسانی که در حال تحصیل هستند، اعم از روس و غیر روس از این امکانات بهره مند شوند.

 

 1. چند ملیتی بودن محیط

روسیه همواره به عنوان یکی از کشورهای چندفرهنگه و چند ملیتی شناخته شده است که افراد خارجی از کشورهای مختلف می توانند به آسانی خود را با شرایط آن وفق دهند. به صورت کلی روسیه، میزبان حدود 200 گروه و قومیت متفاوت است که به 100 زبان و گویش متنوع صحبت می کنند. همچنین یکی از موارد بسیار مهم در کشور روسیه، آزادی عقیده و مذاهب مختلف است که می توانند بدون ایجاد هرگونه مشکل برای یکدیگر و به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی کنند.

 

 1. شرایط اقلیمی متنوع

روسیه پهناورترین کشور در سطح جهان محسوب می شود که این ویژگی خود به تنهایی باعث می شود تا مهاجران و دانشجویان بین المللی علاوه بر دوره های تحصیلی و دانشگاه مدنظر، شرایط آب و هوایی و اقلیمی سازگار با خود را نیز بتوانند انتخاب کنند. از آب و هوای قاره ای در قسمت های اروپایی این کشور تا سواحل نیمه گرمسیری دریای قفقاز را می توان در این کشور مشاهده کرد.

 

 1. فرهنگ غنی

شما زمانی که در شهرهای مختلف کشور روسیه پای بگذارید، در جای جای شهر اعم از موزه ها، گالری ها و حتی ایستگاه های مترو می توان نقش و نگاری جذاب از فرهنگ و تاریخ غنی و پر پیچ و خم شوروی سابق و روسیه فعلی را مشاهده کرد. این موضوع یکی از مواردی است که هر بیننده و مهاجری را مجذوب خود کرده و شخص را به تاریخ گذشته روسیه می کشاند.

روسیه در طول تاریخ شاعران، فیلسوفان، آهنگسازان، هنرمندان و موسیقیدان های برجسته ای را به خود دیده که امروزه با برگزاری نمایشگاه، کنسرت و جشنواره سعی در زنده نگه داشتن این ویژگی منحصربفرد خود دارند.

جمع بندی

با توجه به مطالب ذکر شده می توان نتیجه گرفت که کشور روسیه یکی از مناسب ترین انتخاب های ادامه تحصیل در قاره اروپا است که ویژگی های عدم نیاز به مدرک زبان و شرط معدل آن را بیش از پیش جذاب کرده است. امکان تحصیل در رشته های فنی و مهندسی، پزشک، دندانپزشکی، داروسازی و ... به زبان های انگلیسی و روسی و همچنین دریافت بورسیه های تحصیلی از دولت روسیه باعث شده است تا متقاضیان بسیاری از سرتاسر جهان در پی اخذ پذیرش از دانشگاه های سطح کشور روسیه باشند. توصیه می شود برای بررسی دانشگاه ها و رشته های مختلف حتما از یک موسسه مهاجرتی معتبر کمک و مشاوره دریافت کنید.


پرسش و پاسخ های متداول

بله. این ویژگی بسته به دانشگاه موردنظر داشته و در صورت امکان، دانشجو می تواند خوابگاه های متنوع روسیه را اجاره کند.

بله. دانشجویان می توانند هم به صورت نیمه وقت در دوران تحصیل و هم در تعطیلات مشغول به کار دانشجویی باشند.

بله. تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و ... به زبان انگلیسی در کشور روسیه امکان پذیر است.

بله. این مزیت برای تمامی دانشجویان بین المللی مقدور بوده و با طی کردن مراحل اعلام شده می توانند به این مهم دست یابند.

هرساله لیستی از دانشگاه های مورد تایید کشور روسیه از سوی وزارت علوم و بهداشت منتشر شده که متقاضیان می توانند با مطالعه مقاله "دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه"و "دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه" از این موضوع اطلاع پیدا کنند.

مقالات مربوط به تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه

امروزه انتخاب کشور مقصد برای ادامه تحصیل دانشجویان یکی از حساس ترین تصمیمات هر شخص در پروسه اپلای وی به شمار می آید؛ از این رو شرایط تحصیل از منظر زبان، هزینه، ویزا و ... هر یک می توانند به نوبه خود ا...

ادامه مطلب

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

امروزه قبولی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در کشور ایران بسیار سخت شده و متقاضیان تحصیل در این رشته ها با مشکل و چالش بزرگی به نام کنکور مواجه شده اند؛ از این رو در پی تحصیل در کشور های دی...

ادامه مطلب

مهاجرت تحصیلی به روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه

تحصیل در روسیه در طی چند سال اخیر و به دلیل افزایش سطح دانشگاه‌های این کشور و همچنین روابط بسیار نزدیک و خوبی که با ایران دارد، موردتوجه بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل قرار گرفته است. همان‌طور که می...

ادامه مطلب

آزمون تورفل (TORFL)

آزمون تورفل (TORFL)

همه ما می دانیم که برای تحصیل، کار و به صورت کلی زندگی در کشورهای مختلف نیاز به داشتن دانشی کافی از زبان رسمی آن کشور داریم. یکی از راه های اثبات این علم به کارفرما (که میتواند اعم از دانشگاه، کمپانی...

ادامه مطلب

دانشگاه ملی سنت پترزبورگ

دانشگاه ملی سنت پترزبورگ

همان طور که در مقالات موازی بیان شد، کشور روسیه برای تحصیل رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از بهترین مقاصد این راه است. اما در ادامه انتخاب دانشگاه را میتوان یکی از مهم ترین مراحل مهاجرت...

ادامه مطلب

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

صفر تا صد شرایط وهزینه های ویزای تحصیلی روسیه؟ ویزای تحصیلی (یا ویزای دانشجویی) یک نوع ویزا است که به افراد اجازه می‌دهد تا به کشوری خارجی بروند و در آنجا به تحصیل پردازند. این ویزا به دانشجوها اجازه...

ادامه مطلب
نظرات درباره تحصیل در روسیه

مشاوره مهاجرت رایگان :