تحصیل رشته پزشکی در کانادا

چرا تحصیل پزشکی در کانادا ؟

 

چرا تحصیل پزشکی در کانادا ؟

دانشجویانی که رؤیای پزشک شدن را در سر می پرورانند، دلایل مختلفی برای این تصمیم دارند. در برخی از کشورها مانند ایالات متحده، اکثر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و یا حتی پس از ورود به بازار کار و دوره های داوطلبانه، وارد دانشکده های پزشکی می شوند. دلایل مجذوب شدن دانش آموزان به رشته پزشکی می تواند بسیار متفاوت باشد. در ادامه ما مواردی از این قبیل را ذکر خواهیم کرد :

 • فرصت های شغلی فراوان پس از فارغ التحصیلی

پس از فارغ التحصیلی دانشجویان از مدارس پزشکی و کسب مدرک پزشکی یا هر زمینه دیگر، رنج گسترده ای از فرصت های شغلی پیش روی آن ها وجود دارد. پس از اخذ درجه پزشکی، دانشجویان می توانند در بیمارستان ها، انستیتوهای علمی و مراکز سلامت عمومی مشغول به کار شوند یا در پروژه های پزشکی در فعالیت های تحقیقاتی شرکت کنند. پزشکان همچنین می توانند در قسمت مدیریت هزینه های مراقبت های پزشکی در علوم اقتصادی و پرونده های قضایی در زمینه های اشتباهات پزشکی و حقوق بیماران فعالیت داشته باشند.

 • تعامل با مردم

برای کار با مردم و تعامل اجتماعی، فرد باید تحمل بسیاری نسبت به گروه های اجتماعی در معرض خطر و پرریسک داشته باشند. این ویژگی بسیار مهم را می توانند در دوره تحصیل پزشکی و دوره تمرینی با روبه رو شدن با بیماران مختلف، همراهان بیمار، همکاران پزشک، تکنسین ها، مدیران و ... به دست آورده و خود را به کمال برسانند.

 • قابلیت کمک مستقیم به مردم

توانایی کمک مستقیم به مردم و حل مشکلات آنها یک پروسه و چالش جدی است که گاها مقابله با آن کار ساده ای نیست. تحصیل در رشته پزشکی یکی از بهترین راه هایی است که برای کمک به اجتماع مهیا شده است. بسیاری از پزشکان می گویند که هیچ لذت و احساسی بالاتر و بهتر از کمک کردن به یک فرد بیمار وجود ندارد و یا گروهی از دانشمندان که دارویی جدید برای یک بیماری خاص کشف می کنند.

 • کار گروهی

بدون کار گروهی و Team Work شما در هیچ زمینه پزشکی موفق نخواهید بود. شما از مدرسه پزشکی تا دوره های تمرین بعد از فارغ التحصیلی باید جزوی از یک تیم یا گروه باشید. پزشکان به طور روزمره نه تنها با پرستاران و پزشکان دیگر سروکار دارند، بلکه به عنوان یک مربی و الگو برای دانشجویان به حساب می آیند.

 • احترام و جایگاه اجتماعی

در سرتاسر جهان، پزشکان یکی از قشرهای جامعه هستند که در اجتماع از احترام بسیار زیادی برخوردار هستند. همچنین باید در مکان های مختلف اقتدار و اخلاق یک پزشک را رعایت کنند؛ از این رو همواره بار مسئولیت گرانی بر دوش آنها خواهد بود.

 • نیاز جامعه به پزشک

جهان به پزشک نیاز دارد. قاره اروپا در مقایسه با قاره هایی مانند آسیا و آفریقا از نظر تعداد پزشک و یا دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط بهتری قرار دارند. در اکثر موارد، دانشجویان پزشکی گاها قبل از فارغ التحصیلی و یا حتی در همان روز فارغ التحصیلی جذب بازار کار شده و مشغول کار می شوند. از سوی دیگر نکته قابل توجه این رشته، درآمد و دستمزد بسیار مناسب این افراد است.

 • شغل ایمن و سبک زندگی

اگرچه حرفه پزشکی نیازمند عزم و پشتکار،فداکاری و سرمایه گذاری های شخصی می باشد، اما پس از فارغ التحصیلی مطمئنا جذب بازار کار می شوند و حرفه خود را ادامه می دهند. این مورد مخصوصا در کشورهایی که دچار رکود اقتصادی هستند و از نرخ بیکاری بالایی برخوردار هستند، نقش بسیار تعیین کننده ای را از خود نشان می دهد.

 • رشد و پیشرفت مداوم

از ابتدای دوره پزشکی تا پایان این حرفه، دانشکده و مدرسه به منظور دانش بیشتر و پیشرفت مهارت دوره هایی دائما رو به تکامل و متناسب با این رشد ارائه می دهند. از این رو اجلاس و سمینارهای متفاوت در این راستا در سرتاسر جهان برای پزشکان برگزار می شود و بسیاری از دانشجویان این مورد را تفاوت معناداری در مقایسه با سایر علوم می دانند.

 

 

تحصیل دانشجویان بین المللی رشته پزشکی در کانادا

دانشجویان خارجی که قصد تحصیل رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند، باید به این نکته توجه نمایند که تمامی دانشگاه های پزشکی، دانشجویان بین المللی پذیرش نمی کنند. از سوی دیگر برخی دانشکده های پزشکی با دولت ها و مؤسسات مختلف قرارداد دارند تا دانشجویان خارجی به صورت بورسیه و با هزینه آن مؤسسات قادر به ادامه تحصیل در این مراکز باشند. به این صورت که دانشجو پس از فارغ التحصیلی نمی توانند برای اقامت اقدام کنند و برای گذراندن دوره تمرینی خود به کشور مبدأ خود بازگردند.

کسب پذیرش و قبولی در رشته های پزشکی در کشور کانادا بسیار رقابتی و حساس می باشد؛ از این رو دانشجویان باید بسیار توجه کنند که تمامی مدارک و شرایط مورد نیاز دانشکده و مؤسسه ای که متقاضی ورود به آن هستند را دارا باشند. از جمله این مدارک که باید به دانشگاه موردنظر ارائه شود، می توان به مدرک دبیرستان، نوع مدرک کارشناسی پزشکی و مؤسسه ای که در آن تحصیل کرده است، اشاره کرد.

نکته بسیار مهم دیگر که دانشجویان باید به آن پایبند باشند، ددلاین و مهلت ثبت نام مؤسسات آموزشی است. در صورتی که درخواست دانشجو و یا مدارک خواسته شده پس از مهلت اعلام شده ارائه شود، پرونده دانشجو ارزیابی نشده و در آن ترم تحصیلی مجوز ثبت نام را اخذ نخواهد کرد.

دوره پزشکی در کشور کانادا بسته به نوع دانشگاه و رزومه تحصیلی متقاضی بین 3 تا 5 سال به طول می انجامد. برای دوره های 5 ساله پزشکی، سال نخست دوره مقدماتی محسوب می شود که مخصوص آن دسته از دانشجویانی است که بدون مدرک کارشناسی در آن فیلد خاص اقدام کرده اند. برای ورود به دوره های 4 ساله، دانشجو باید دارای مدرک کارشناسی در رشته های تجربی (زیست شناسی و یا زمینه های مربوط) باشد.

کشور کانادا دارای 17 دانشگاه پزشکی می باشد که دوره های پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و ...) را به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند که کسب پذیرش و ورود به این دانشگاه ها با رقابت نزدیک و حساسی در جهان مواجه است. از میان دانشجویان کانادایی که متقاضی ورود به دانشکده های پزشکی هستند، تنها 15% موفق به کسب پذیرش می شوند؛ از این رو برای کسب مجوز طبابت بسیاری از دانشجویان کانادایی، تحصیل در کشورهای شرق اروپا و کارائیب را برمیگزینند.

یکی از شروط ورود به اکثر دانشکده های پزشکی، Medical College Admission Test (MCAT) می باشد.

Medical College Admission Test :

MCAT آزمونی استاندارد و چند گزینه ای است که قابلیت حل مسائل و مشکلات، مهارت های نوشتاری و ذهنی در مواقع حساس، دانش مفاهیم علمی و شرط های لازم مقدماتی برای مطالعه پزشکی دانشجویان را ارزیابی می کند.

این آزمون شامل چهار بخش می باشد : بخش استدلال کلامی، بخش علوم زیستی و فیزیکی که شامل سؤالات چند گزینه ای که نمره بین 1 تا 15 را داراست و بخش نوشتاری که از 2 مقاله تشکیل شده است و نمره بین J تا T را شامل می شود.

این آزمون به صورت رایانه ای و در مراکز تعیین شده در کشور کانادا، ایالات متحده و ... برگزار می شود. مکان و تاریخ های برگزاری آزمون ها به صورت شفاف در وبسایت مربوطه اعلام شده است. این آزمون در 4 مدت زمان ساعت و نیم برگزار می شود و هزینه آن معادل 270 دلار امریکا می باشد.

 

کورس های مقدماتی و پیش نیاز دوره پزشکی

دانش آموزان برای ورود به رشته های پزشکی در خارج از کشور، ابتدا باید یک سری کورس های تحصیلی مقدماتی را بگذرانند. این دوره های پیش نیاز مخصوص دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع عالیه پزشکی دارند، اما زمینه مناسبی در مسائل پایه ای مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست شناسی ندارند. طول مدت این دوره ها بین 3 تا 9 ماه می باشد که بستگی به مدارس و هدف شرکت در کورس ها دارد که پس از آن چه قصدی خواهند داشت.

 1. کورس مقدماتی زبان انگلیسی

دوره های مقدماتی و پیش نیاز رشته پزشکی به طور معمول به زبان انگلیسی ارائه می شوند و این دوره ها فرصت مناسبی برای افرادی است که دانش زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشند. طول دوره این کورس های زبان بین 3 تا 9 ماه می باشد که بستگی به موضوعات دوره و نیاز هر یک از دانشجویان دارد. این دوره ها هم در انستیتوهای خصوصی و هم در مدارس پزشکی دولتی ارائه می شوند و دانشجویان را به منظور تحصیل در این رشته آماده می کنند؛ به گونه ای که بدون هیچ آزمونی می توانند وارد زمینه های مختلف پزشکی شوند.

 1. کورس مقدماتی پزشکی

دوره های پیش نیاز پزشکی نه تنها شامل آموزش زبان می شود؛ بلکه مقدمه ای از مباحثی در زمینه های واژگان پزشکی، زیست شناسی، آناتومی، شیمی و فیزیک نیز می باشد. اتمام موفقیت آمیز این دوره های مقدماتی کمک می کند تا پذیرش مستقیم دانشگاه ها و تحصیل در رشته های پزشکی را فراهم می کند. به طور معمول این دوره ها در 6 ماه انجام می شود و ثابت می کند که فرد مجوز و مدرک تحصیل در رشته پزشکی را دارد.

 

کسانی که نیاز به شرکت در این دوره ها دارند:

 • شهروندان اتحادیه اروپا
 • دانش آموزان بین المللی بدون داشتن دانش زبان انگلیسی
 • دانش آموزان بین المللی که دانش زبان انگلیسی دارند؛ اما پیش زمینه کافی (در دروس زیست، آناتومی، شیمی و فیزیک) برای دروس پزشکی نداشته و قبل از ورود به دانشگاه نیاز به تقویت دانش خود دارند.
 • دانش آموزان بین المللی که قصد شرکت در دوره تخصص دارند.
 • دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در زمینه هایی دارند که به زبان های بین المللی ارائه نمی شود.

 

مدارک موردنیاز

 • دیپلم پیش دانشگاهی
 • مدارک زبان های خارجی
 • پاسپورت معتبر و اجازه ورود (ویزا)
 • محدوده سنی قانونی دانشگاه
 • دانش زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات
 • وضعیت جسمانی و سلامتی مناسب
 • بیمه درمانی شخصی
 • کورس های مورد نیاز دانشگاه
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • دستآوردهای علمی و آکادمیک

 

 در ادامه لیست برترین دانشگاه های کشور کانادا را در رشته پزشکی بیان خواهد شد :

رتبه در کشور کانادا

دانشگاه

رتبه جهانی

1

University of Toronto

6

2

McGill University

23

3

McMaster University

26

4

University of British Columbia

30

5

University of Montreal

55

6

University of Alberta

70

7

University of Ottawa

76

8

Laval University

126-150

9

Western University

126-150

10

University of Calgary

151-175

 

 


پرسش و پاسخ های متداول

نظرات درباره تحصیل رشته پزشکی در کانادا

مشاوره مهاجرت رایگان :