تحصیل در کانادا


 

 

مقدمه

بدون شک شما هم تا حالا به تحصیل در کانادا فکر کرده اید ...!

اینکه چرا کانادا انقدر پرطرفداره دلایل مختلفی داره... لطفا مقاله "مزایای تحصیل در کانادا" رو بخونید تا با این مزایا آشنا بشید...

هر دانشجوی علاقمند به تحصیل در خارج از کشور، بدون شک در طول پروسه و اقدام خود یک بار به تحصیل در کانادا فکر کرده است. سطح جهانی دانشگاه های کشور کانادا و امکان اخذ اقامت این کشور از جمله مزایایی است که باعث شده است سالیانه 400 هزار دانشجوی بین المللی، کشور کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند.

اما خب دانستن نکاتی از قبیل سیستم آموزشی کانادا، آشنایی با مقاطع مختلف، هزینه تحصیل، کار دانشجویی و ... مواردی است که بر زندگی یک دانشجوی خارجی تأثیرگذار بوده و تصمیم گیری را برای آن ها آسان تر خواهد کرد.

نظام آموزشی کانادا

کشور کانادا با دارا بودن جامعه ای چند فرهنگه و مدرن، یکی از برترین و پیشرفته ترین نظام های آموزشی در جهان به شمار می رود. برنامه های بلند مدت در زمینه سیاست گذاری های مهاجرتی و همچنین تحصیل مقرون به صرفه سبب شده است تا فرصت بی نظیری در اختیار دانشجویان بین المللی قرار گیرد. سیستم آموزشی و نظام دانشگاهی کشور کانادا بسته به هر استان و منطقه متفاوت بوده و قوانین مربوط به خود را دارا می باشند. ذکر این نکته نیز ضروری است که تمامی دانشجویان در کشور کانادا قادر به تحصیل به زبان های انگلیسی و فرانسوی هستند.

استان های کبک، اونتاریو و بریتیش کلمبیا از مشهورترین مناطق کانادا بوده که برترین دانشگاه های کشور را در خود جای داده اند. طبق آخرین رتبه بندی اعلام شده از سوی QS World University Ranking، 26 دانشگاه از کشور کانادا در بین برترین دانشگاه های سطح جهان قرار گرفته اند؛ از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه تورنتو، مک گیل، مونترال، آلبرتا و واترلو اشاره کرد.

اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا منوط به پاس کردن مدارک و مراحل خاص آن دانشگاه بوده که به صورت کلی در مقاله "مدارک موردنیاز تحصیل در خارج از کشور" توضیحی مفصل در این رابطه داده شده است. به صورت خلاصه، داشتن یک رزومه عالی و بدون گپ تحصیلی، سن مناسب برای مقطع انتخابی و داشتن لیست مدارک ارائه شده می تواند اخذ پذیرش از این دانشگاه ها را تضمین کند.

مدرسه در کانادا

به صورت کلی، دانش آموزان و کودکان در کشور کانادا از سن 5 تا 18، به مدت 13 سال از ماه سپتامبر تا جون موظف به گذراندن دوره مدرسه می باشند. مدارس دولتی و خصوصی مختلفی در سطح کشور وجود داشته که با شرایط و شهریه های متفاوت مشغول به ارائه برنامه تحصیلی نظام آموزش کشور کانادا به کودکان در این بازه سنی هستند.

دوره تحصیلی قبل از دانشگاه در سه بازه Elementary School، Middle School و High School تقسیم بندی می شوند و والدین با توجه به شرایط و همچنین زبان فرزند خود می توانند در این مدارس ثبت نام نمایند.

کالج در کانادا

به صورت کلی دوره های کالج، دوره های قبل از دانشگاه و آمادگی برای ورود به دوره کارشناسی هستند که با ارائه برنامه 2 ساله برای دانش آموزان و با هدف صدور مدرک دیپلم در پایان دوره عمل می نمایند.

این دوره ها، یک زمان مناسب برای اخذ آمادگی حضور در دوره لیسانس دانشگاه بوده که امکان تطبق برخی دروس گذرانده شده در این دوره برای مقطع کارشناسی نیز وجود دارد.

لازم به ذکر است که دانش آموزان با نمره آیلتس کمتر از 5 یا 5/5 موظف به حضور و گذراندن این دوره هستند.

مقطع کارشناسی در کانادا

قبولی در دوره کارشناسی در رشته های مختلف در کشور کانادا بسته به معدل و مدرک زبان فرد متقاضی داشته و با داشتن شرایط اولیه هر دانشگاه قادر به ورود به کورس اصلی دانشگاه خواهند بود. شرط معدل برای دانشگاه های سطح کانادا عموما نمره 15 و مدرک زبان موردنیاز بسته به رشته انتخاب شده می تواند متفاوت باشد؛ باید گفت که معمولا دانشجویان متقاضی حضور در این دوره می بایست دارای مدرک آیلتس حداقل 6 تا 5/6 باشند.

دانشکده های دوره کارشناسی در کانادا، این دوره تحصیلی را در مدت زمان عموما 4 ساله ارائه می دهند. لازم به ذکر است که دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را از کالج های عمومی دریافت نموده اند، می توانند با حضور در این دوره، مقطع کارشناسی خود را دنبال نمایند.

لازم به ذکر است که دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی، با یک سال تحصیل دیگر قادر به اخذ مدرک تحصیلات تکمیلی خود بوده و مدرکی مشابه دیپلم کالج های عمومی دریافت خواهند کرد.

تحصیلات تکمیلی در کانادا

در حال حاضر بیش از 98 دانشگاه در سطح کشور کانادا وجود دارد که دانشجویان بین المللی می توانند دوره های کارشناسی ارشد و دکترا را در آن ها سپری کنند. دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد عموما بین 1 تا 2 سال و مقطع دکترا بین 4 تا 6 سال بوده و دانشجویان می توانند با داشتن مدارک مورد نیاز اقدام به اخذ پذیرش در این دانشگاه ها نمایند.

واضح است که حضور در دوره های تحصیلات تکمیلی نیاز به شرایط و رزومه به نسبت بهتری از پذیرش کارشناسی نیاز داشته و دانشجویان می بایست این شرایط را پاس نمایند.

داشتن مدرک زبان فرانسوی علاوه بر مدارک آیلتس و تافل می توان به بالا بردن شانس قبولی در دانشگاه به شما کمک کند.

تحصیل پزشکی در کانادا

همانند دیگر کشورها، تحصیل در رشته زشکی یکی از پرطرفدارترین زمینه های تحصیلی در کانادا به شمار می رود. از سوی دیگر، کانادا در این زمینه دارای دانشکده های پزشکی بسیار پیشرفته و مدرن بوده و از زیرساخت های بسیار مناسبی برای تحصیل در این رشته برخوردار می باشد.

اما تنها دانشگاه های محدودی در کانادا وجود دارند که دانشجویان بین المللی را در رشته پزشکی پذیرش می کنند: دانشگاه های Dalhousie، McGill، McMaster، Memorial، Queen’s، San Juan Bautista، Central del Caribe، Laval، Montreal، Sherbrooke و  Toronto زیرمجموعه این برنامه تحصیلی هستند.

لازم به ذکر است که هریک از این دانشگاه ها شرایط ورود مخصوص به خود را داشته و دانشجویان می بایست تسلط خود به زبان انگلیسی را در این مقطع به دانشگاه اثبات نمایند.

ما در مقاله ، شرایط تحصیل رشته پزشکی در کشور کانادا را بررسی کردیم و توصیه می کنیم حتما بخونید...

دانشگاه های کشور کانادا

همان طور که در قبل نیز ذکر شد، کانادا یکی از مقاصد محبوب در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد که این را در وهله اول مرهون دانشگاه های معتبر و بین المللی خود می داند.

سیستم پیشرفته و مدرن آموزشی، امکان تبادل دانشجو و فرصت ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر کشورهای دیگر و انتقال تجربه و دانش بین مراکز، بازار کار بسیار مناسب پس از فارغ التحصیلی و مدارک معتبر تحصیلی در سراسر جهان باعث شده است تا کانادا و به خصوص دانشگاه های کانادا را در جهان شناخته شده بدانیم.

از جمله دانشگاه های برتر کانادا می توان به دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه اتاوا، دانشگاه مونترال، دانشگاه واترلو و دانشگاه وسترن اشاره کرد. البته تمامی دانشگاه های ذکر شده و همچنین لیست دانشگاه های برتر کانادارا می توانید در مقالات دیگر سایت جستجو نمایید.

بورسیه های تحصیلی کانادا

دولت کانادا هرساله تعداد مشخصی بورسیه و فاندهای تحصیلی متنوعی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه در کشور کانادا به نسبت کشورهای پیشرفته نظیر ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا کمتر بوده و به تبع آن بورسیه های تحصیلی نیز با تعداد پایین تر و شرایط خاص تری برای استعدادهای درخشان دنبال می شوند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که دولت، وام های آموزشی متنوعی را نیز برای دانشجویان آماده کرده و این خود می تواند به نحوی در گذراندن دوره های تحصیلی دانشجو تأثیرگذار باشد.

توصیه می شود مقاله را مطالعه کنید.

مدارک زبان در کانادا

داوطلبان ادامه تحصیل در کشور کانادا لازم است که لیست مدارک موردنیاز اعلام شده از سوی دانشگاه مقصد خود را تهیه و ترجمه نمایند. در این میان یکی از مهم ترین مدارک لازم، مدرک زبان بسته به هر مقطع، رشته و دانشگاه است.

مدارک زبان قابل قبول برای اخذ پذیرش از دانشکده های مختلف در مقاطع موجود؛

 • IELTS (International English Language Testing System)
 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
 • PTE (Pearson Test of English)

 

می باشند.

هر یک از این آزمون ها ساختار و قالب مخصوص به خود را دارند و معمولا تمامی کالج های کانادا هر یک از این مدارک را پذیرش می کنند؛ پس بسته به سلیقه و شرایط دانشجو است که کدام یک را انتخاب نماید.

هزینه تحصیل در کانادا

همان طور که در قبل هم بیان شد، هزینه تحصیل در کانادا به نسبت ایالات متحده و بریتانیا ارزان و مقرون به صرفه به شمار می رود. شهریه و هزینه زندگی برای یک دانشجو بسته به دانشگاه و شهر می تواند اعداد متفاوتی باشد. همچنین مقطع و رشته تحصیلی شخص نیز بر میزان شهریه دانشگاهی وی تأثیرگذار خواهد بود.

ذکر این نکته نیز ضروری است که هزینه تحصیل، فراتر از میزان شهریه دانشگاهی دانشجو می باشد؛ زیرا سایر هزینه های مربوط به تحصیل مانند کتب و جزوات درسی، لوازم التحریر، بیمه درمانی، هزینه کتابخانه و دیگر خدمات دانشگاه را نیز شامل می شود.

توصیه می کنیم برای آگاهی از کلیه هزینه های مربوط به تحصیل در کانادا، مقاله را مطالعه کنید...

در زیر جدولی تحت عنوان میانگین هزینه های کلی تحصیل شامل شهریه و دیگر هزینه های مربوط در رشته های مختلف به اختصار بیان شده و در مقالات موازی به صورت مفصل بررسی شده اند:

رشته تحصیلی

کارشناسی ($)

ارشد و دکترا ($)

 •  
 1.  
 1.  

علوم انسانی

 1.  
 1.  
 •  
 1.  
 1.  

مدیریت بازرگانی

 1.  
 1.  
 1.  
 1.  
 1.  

علوم طبیعی

 1.  
 1.  
 •  
 1.  
 1.  
 •  
 1.  
 1.  
 •  
 1.  
 1.  
 •  
 1.  
 1.  
 •  
 1.  
 1.  
 •  
 1.  
 1.  
 •  
 1.  
 1.  
 

 

کار دانشجویی در کانادا

در کشور کانادا نیز همانند تمام کشورهای دیگر امکان کار دانشجویی و کسب درآمد در هنگام تحصیل وجود دارد؛ البته ما به شما توصیه می کنیم که در حین تحصیل خود موجودی حساب و تمکن مالی لازم را به همراه داشته باشید، زیرا هیچ تضمینی بابت کار دانشجویی به شما داده نمی شود.

طبق قانون نظام آموزشی کانادا، شما در هنگام تحصیل مجاز به اشتغال به مدت 20 ساعت در هفته (تمام وقت در تعطیلات) هستید و به شکل های مختلف می توانید مشغول به کار و کسب درآمد شوید.

دانشجویان مجاز به کار کردن در محیط دانشگاهی خود هستند و در صورت نیاز به اشتغال در محیط خارج از دانشگاه نیاز به اخذ مجوز لازم داشته و این طبق قوانین استانی که در آن مشغول به تحصیل هستند، متغیر است.

ویزای همراه دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین المللی که در یکی از دانشگاه های کشور کانادا موفق به اخذ پذیرش در دوره های تحصیلی دانشگاه شده اند، می توانند با ارائه درخواست مربوطه، اقدام به اخذ ویزای همراه نماید.

این شرایط سبب می شود تا همسر دانشجویانی که در حال گذراندن یک دوره تمام وقت در دانشگاه های کانادایی هستند، پس از ارسال درخواست خود، مجوز کار آزاد در خاک کانادا را دریافت کند؛ اما شرایط لازم از جمله سلامت، سطح زبان مشخص و توانایی لازم برای مشغول به کار شدن را داشته باشد.

اخذ اقامت دائم کانادا

دانشجویان بین المللی که در کانادا در حال تحصیل هستند، می توانند در هنگام تحصیل و یا پس از فارغ التحصیلی برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند؛ مشروط بر اینکه برنامه اقامتی اعلام شده از سوی دولت را پیروی نمایند.

این برنامه های اقامتی که در مقاله "اقامت دائم کانادا" به صورت کامل بررسی شده اند، در زیر ذکر شده اند:

 • CEC : طبق این برنامه که به صورت کامل Canadian Experience Class نامیده می شود، متقاضیان می بایست حداقل 12 ماه سابقه کار در یک مهارت مشخص را کسب کنند. البته کار دانشجویی در حین تحصیل به عنوان تجربه کاری محسوب نمی شود و متقاضیان باید ظرف مدت حداکثر 3 سال بعد از 12 ماه تجربه اقدام به پیروی از این برنامه نمایند.
 • QEC : طبق برنامه Quebec Experience Class، دانشجوی بین المللی فارغ التحصیل از یک دوره مورد تأیید در کشور کانادا با داشتن سطح متوسط از دانش زبان فرانسوی می تواند واجد شرایط این برنامه اقامتی شده و نیاز به تجربه کاری نیست.
 • PNPs : برنامه Provincial Nominee Programs محبوب ترین برنامه اقامتی بوده که بسته به قوانین هر استان به تجربه کاری مشخص و یک پیشنهاد شغلی از کمپانی های کانادایی بستگی خواهد داشت.

جمع بندی

طبق گفته های بالا، کشور کانادا یکی از بهترین گزینه های تحصیل در خارج از کشور محسوب می شود که سطح بالای دانشگاه های کانادا، مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل، امکان کار در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی و اخذ اقامت دائم کانادا از مهم ترین ویژگی های تحصیل در این کشور به شمار می روند. ضمنا امکان صدور ویزای همراه برای دانشجویان بین المللی این محبوبیت را دوچندان کرده است.

متقاضیان تحصیل در کانادا می توانند به زبان های انگلیسی و فرانسوی در مقاطع مدرسه، کارشناسی، ارشد و دکترا در این کشور تحصیل کرده و با اخذ بورسیه های تحصیلی متنوع و کار دانشجویی بخش عمده ای از هزینه های تحصیل خود را تأمین نماید.


پرسش و پاسخ های متداول

بله. شما با دریافت یک قرارداد کاری معتبر از کارفرمایان کانادایی قانونا می توانید از تحصیل خود انصراف داده و مشغول به کار شوید.

به صورت میانگین، یک دانشجو بین 700 تا 2000 دلار هزینه زندگی خواهد داشت. از این میزان می توان به هزینه بیمه (سالیانه 800 دلار) اشاره کرد.

بله. چندین دانشگاه در سطح کبک وجود دارند که به زبان انگلیسی نیز تدریس انجام می شود که شرایط ورود خاص خود را دارا هستند.

بله. هرساله بورسیه های تحصیلی متعددی توسط دولت کانادا در اختیار دانشجویان قرار می گیرد که بالطبع تعداد آن ها در مقطع کارشناسی کمتر و در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیشتر است.

بله. شما در دوران تحصیل محدودیت 20 ساعت ار دانشجویی در هفته را دارید؛ اما در دوره تابستان و زمانی که کلاس درسی ندارید، این میزان به 40 ساعت در هفته افزایش خواهد یافت.

مقالات مربوط به تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

در قبل درباره تحصیل در کانادا و محبوبیت این زمینه در بین دانشجویان در سرتاسر جهان مطالبی بیان شد. اما دلیل این محبوبیت در بین دانشجویان به مطالب مختلفی برمی گردد که بسیاری از متقاضیان از آن بی اطلاع ب...

ادامه مطلب

مراحل اپلای به کانادا

مراحل اپلای به کانادا

هرساله بسیاری از دانشجویان در سرتاسر جهان اقدام به ادامه تحصیل در کشور کانادا می کنند؛ اما همواره برای شروع سردرگم بوده و نمی دانند از کدام مرحله کار خود را شروع نمایند. اخذ پذیرش از دانشگاه های کاناد...

ادامه مطلب

برترین دانشگاه های کانادا

برترین دانشگاه های کانادا

دانشجویان متقاضی برای تحصیل در قاره اروپا و امریکا، همواره دلایل متعددی را در طول این اقدام تحلیل و بررسی می کنند. یکی از مهم ترین بعد های بررسی یک دانشگاه، نگاه به سطح علمی و رتبه آن دانشگاه در سطح ج...

ادامه مطلب

تحصیل رشته پزشکی در کانادا

تحصیل رشته پزشکی در کانادا

دانشجویانی که رؤیای پزشک شدن را در سر می پرورانند، دلایل مختلفی برای این تصمیم دارند. در برخی از کشورها مانند ایالات متحده، اکثر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و یا حتی پس از ورود به بازار کار و دوره ه...

ادامه مطلب

اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل

اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل

دراین مقاله، قصد داریم به شما توضیح دهیم که چگونه می‌توانیداقامت دائم کانادا بعد از تحصیل را به دست آورید. با همراهی و مشاوره از موسسه مهاجرتی آینده سازان نادیا، ما به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه خ...

ادامه مطلب

مهاجرت تحصیلی به کانادا زیر 18 سال

مهاجرت تحصیلی به کانادا زیر 18 سال

تحصیل فرزندان زیر 18 سال در کانادا؟ در کانادا، تحصیلات برای کودکان و نوجوانان زیر 18 سال تا حد زیادی به صورت مشابه با سایر کشورها انجام می‌شود. سیستم تحصیلی کانادا به صورت استانی یا قلمرویی مدیریت می...

ادامه مطلب
نظرات درباره تحصیل در کانادا

مشاوره مهاجرت رایگان :