تحصیل در انگلیس

مقدمه

تحصیل در انگلستان ... تحقق یک رویا ...

امروزه کشور انگلستان با داشتن یک میلیون دانشجوی بین المللی، یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین مقاصد ادامه تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان به شمار می رود. شرایط مناسب دانشجویی و همچنین پس از فارغ التحصیلی، بازار کار قوی و پویا، اعتبار بین المللی دانشگاه ها و سطح علمی فوق العاده آن ها همگی باعث شده اند تا انگلستان را به گزینه ای جذاب برای ادامه تحصیل شما تبدیل کند؛ علاوه بر این شما با انتخاب کشور انگلستان می توانید از فرصت های تحصیل در خارج از کشور مانند بورسیه تحصیلی نیز استفاده نمایید.

شهر لندن، پایتخت انگلستان با داشتن چهار دانشگاه در بین دانشگاه های برتر جهان به عنوان پایتخت آموزش عالی در دنیا شناخته می شود. شما در حین تحصیل در کشور انگلستان با تنوع فرهنگ و آداب بسیاری روبرو خواهید شد که این موضوع می تواند به جذابیت های دانشگاه های انگلستان بیافزاید.

آشنایی با سیستم آموزشی بریتانیای کبیر یا به طور خاص انگلستان و آگاهی از شرایط دانشجویان در حین تحصیل در خارج از کشور مواردی است که قبل از هر اقدامی باید به آن توجه کنید.

قطعا تحصیل در انگلستان برای تمامی دانشجویان خارجی جذابه؛ اما چرا ؟!

برای دونستن جواب این سوال حتما مقاله "مزایای تحصیل در انگلستان" را بخونید...

نظام آموزشی انگلستان

سیستم و نظام آموزشی بریتانیا به دلیل کیفیت و استانداردهای بالای تحصیلی از شهرت بسیار خوبی در جهان برخوردار است. به صورت کلی آموزش عالی در انگلستان به 5 مرحله تقسیم بندی شده است :

 1. دوره پایه (Early Years)
 2. دوره ابتدایی (Primary Years)
 3. دوره متوسطه (Secondary Education)
 4. دوره آموزش پیشرفته (Further Education)
 5. دوره آموزش عالی (Higher Education)

 

بنابر این برنامه آموزشی، فرزندان انگلیسی از 3 سالگی وارد سیستم آموزشی کشور شده و حداکثر 16 سال موظف به حضور در مدارس کشور هستند. ذکر این نکته نیز ضروری است که سطح آموزشی و قوانین موجود در هر منطقه از بریتانیای کبیر (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی) بسیار مشابه بوده و اختلافات بسیار اندکی با یکدیگر دارند.

مدرسه در انگلستان

طبق توضیحات ارائه شده در بالا، دوره مدرسه و یا تحصیلات اجباری در کشور انگلستان به 3 دوره متفاوت تقسیم بندی می شود:

 • دوره پایه (Early Years) : این دوره مخصوص کودکان 3 تا 7 ساله می باشد که در این دوره با ابتدایی ترین اطلاعات در مورد موضوعاتی از قبیل زبان انگلیسی، ریاضیات، تاریخ، تربیت بدنی، جغرافیا، تاریخ و موسیقی آشنا خواهند شد.

برنامه تحصیلی این دوره به شکلی است که در سال نخست، توانایی کودکان در یادگیری و فهم درست اصوات ارزیابی خواهد شد و در انتهای هر سال، از دروس ارائه شده آزمونی برگزار خواهد شد.

 

 • دوره ابتدایی (Primary Years) : این دوره مخصوص کودکان 7 تا 11 ساله بوده و سعی در ادامه برنامه مرحله پایه به صورت عمیق تر و پیشرفته تر دارد. در پایان این دوره آزمونی تحت عناوین خواندن (English Reading)، گرامر و املای زبان انگلیسی، ریاضیات و سایر علوم مربوطه انجام می شود که عموما آزمون دروس زبان انگلیسی و ریاضیات به صورت ملی برگزار خواهد شد.

 

 • دوره متوسطه (Secondary Education) : مرحله سوم آموزش و تحصیلات اجباری در کشور انگلستان شامل گروه سنی 11 تا 14 ساله است. این دوره از بابت آمادگی دانش آموز برای آزمون های ملی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و شامل سر فصل های تازه و جدیدی مانند هنر، فناوری و محاسبات عددی خواهد بود.

 

پس از اتمام دوره متوسطه، دانش آموزان گزینه های مختلفی را پیش روی خود می بینند؛ می توانند به صورت مستقیم وارد دانشگاه شده، برای تکمیل مهارت های خود دوره پیشرفته را انتخاب نماید و یا وارد بازار کار شود. ما در ادامه توضیحی کوتاه بر دوره پیشرفته ارائه خواهیم داد.

 

 • دوره پیشرفته (Further Education) : این دوره مخصوص رنج سنی 14 تا 16 می باشد که متقاضیان حاضر در این دوره معمولابرای آزمون ملی انگلستان آماده می شوند. برنامه آموزشی این دوره به دو دسته اصلی و پایه ای تقسیم می شود :
 • دروس اصلی شامل : زبان انگلیسی- ریاضیات- علوم
 • دروس پایه ای شامل : محاسبات عددی- تربیت بدنی- اصول شهروندی

مدارس در انگلستان موظف هستند تا علاوه بر دروس ذکر شده، یکی از موارد زیر را نیز به دانش آموزان آموزش دهند : هنر- طراحی- علوم انسانی- زبان های خارجی

کالج در انگلستان

به صورت کلی در انگلستان اصطلاح و دوره کالج (College) کاملا با دوره دانشگاه (University) متفاوت بوده و اکثرا افراد این دو را اشتباه متوجه شده و به جای یکدیگر به کار برده می شوند.

طبق آخرین آمار امروزه در حدود 187 هزار دانش آموز در حال گذراندن دوره های کالج در انگلستان هستند. کالج در انگلستان عموما به صورت دوره های تحصیلی در زمینه های مختلف به منظور آموزش دانش آموزان برای دستیابی به مهارت خاص طراحی شده که به دریافت مدارک و مدارج در سطوح متفاوت ختم می شود. بسیاری از دانش آموزان برای شرکت در آزمون ملی و ورود به دانشگاه، ابتدا در دوره های کالج شرکت کرده تا آمادگی لازم را کسب نمایند.

بر خلاف دانشگاه که بر هر دو مهارت عملی و تئوری تمرکز دارد، دوره کالج صرفا در زمینه پیشبرد مهارت های عملی دانش آموزان فعالیت دارد. لازم به ذکر است که شرکت در دوره های کالج سبب می شود تا دانش آموزان در زمینه مورد علاقه خود مهارت کافی را کسب کرده و آماده حضور در بازار کار آن رشته بشوند.

مدارک تحصیلی در دوره کالج به 6 دسته تقسیم بندی می شوند:

 • Diploma
 • Foundation Degrees
 • General Certificate of Secondary Education GCSE
 • Higher National Certificate HNC
 • Higher National Diploma HND
 • International Baccalaureate

 

دوره کالج معمولا بین یک تا دو سال به طول می انجامد. این دوره ها به شکل های مختلف برگزار شده و افرادی که به دلیل اشتغال یا موارد مشابه زمان کمتری برای تحصیل در اختیار دارند، می توانند به شکل نیمه وقت مطالعات خود را به سرانجام برسانند.

بنابراین ما به شما نیز پیشنهاد می کنیم تا برای آمادگی هرچه بیشتر برای شرکت در آزمون های ملی، ورود به دانشگاه و یا کسب مهارتی خاص ابتدا دوره های کالج در انگلستان را شرکت کنید.

در ادامه مزایایی که دوره کالج نسبت به دانشگاه در انگلستان داشته را جمع بندی می کنیم تا موضوع برای شما روشن تر شود:

 • شهریه کمتر
 • فشار کمتر کلاس های آموزشی
 • امکان تحصیل از راه دور و کاهش هزینه های مربوطه
 • امکان تحصیل به صورت پاره وقت
 • فرصت و شانس بالا برای ورود به دانشگاه
 • پشتیبانی های آموزشی

مقطع کارشناسی در انگلستان

آموزش مقطع کارشناسی یا لیسانس در کشور انگلستان از سطح بسیار بالایی در جهان برخوردار بوده و دانشجویان متعددی از سرتاسر دنیا برای تحصیل در این مقطع تلاش می کنند. این موضوع از اعتبار بالای مدرک اخذ شده از دانشگاه های انگلیس و جایگاه بالای آن در بین کارفرمایان نشأت گرفته و می تواند آینده شغلی روشنی را به دانشجو نوید دهد.

طول دوره کارشناسی (تمام وقت) در انگلستان بین 3 تا 4 سال بوده و بسته به رشته تحصیلی مدنظر، مدارک متفاوتی را در چهار دسته گوناگون دریافت خواهید کرد: (لازم به ذکر است که دوره های پاره وقت کارشناسی نیز در انگلستان ارائه می شود.)

 • Bachelor of Arts (BA)
 • Bachelor of Sciences (BSc)
 • Bachelor of Education (BEd)
 • Bachelor of Engineering (BEng)

لازم به ذکر است که دانشجو امکان تحصیل در یک رشته به طور متمرکز و یا تحصیل در چندین شاخه (بین رشته ای) را نیز دارد و این یک مزیت برای دوره های کارشناسی در کشور انگلستان به شمار می رود.

تحصیلات تکمیلی در انگلستان

پس از اتمام دوره کارشناسی در کشور انگلستان، شما طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی و دانشگاه های معتبر را برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی پیش روی خود دارید. شما در دوره تحصیلات تکمیلی بر خلاف کارشناسی بر یک موضوع خاص تمرکز داشته و به اطلاعاتی عمیق دست پیدا خواهید کرد؛ همچنین فشردگی دوره ها و سرعت بالای تدریس، برنامه های تحصیلی متنوع و در انتها داشتن شهریه کمتر از جمله تفاوت های دوره کارشناسی با این مقطع می باشد.

طول دوره مقطع کارشناسی ارشد به صورت تمام وقت بین یک تا دو سال و به صورت پاره وقت بین 2 تا 4 سال به طول می انجامد.

ورود و تحصیل این مقطع مزایا و معایبی را می تواند با خود به همراه داشته باشد؛ کسب مدرک تحصیلات تکمیلی به معنای تخصص شما در یک موضوع خاص خواهد بود و می تواند در آینده شغلی شما تأثیر بسزایی داشته باشد. اما هزینه های تحصیل و رقابت بالا در این مقاطع می تواند باعث شود که این دوره برای تمامی افراد مناسب نباشد؛ پس به شما توصیه می کنیم که قبل از انتخاب دوره با یک مشاور و یا موسسه مهاجرتی معتبر صحبت کنید.

تحصیل پزشکی در انگلستان

هرساله تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف مجوز حضور در دوره های تحصیل رشته پزشکی در کشور انگلستان را دریافت می کنند؛ این در حالی است که داوطلبان ورود به این رشته، رقابت نزدیک و فشرده ای را طی می کنند. اما خب واضح است که برای تحصیل پزشکی در انگلستان می بایست نمرات بالا و سطح زبان بالایی را داشته باشید. شرط نمره زبان برای ورود به رشته پزشکی در کشور انگلستان IELTS 7 بوده؛ در حالی که در هر بخش مینیمم نمره 6.5 را کسب کرده باشند.

تحصیل پزشکی در انگلستان به سه قسمت تقسیم می شود: داوطلبان ابتدا دوره ای تحت عنوان Undergraduate به مدت 2 سال گذرانده، سپس وارد یک دوره 2 ساله دیگر تحت عنوان Foundation خواهند شد. پس از اتمام این دوره مجموعا چهار ساله می توانند رای کسب مدرک تخصص خود در دوره Speciality Training اقدام نمایند. دانشکده های پزشکی در تخصص های مختلف، شرایط مربوط به خود را دارا هستند که دانشجو می بایست آن ها را پاس نماید و دوره 7 ساله تخصص را به اتمام برساند؛ پس از پایان دوره گواهی آموزش کامل تحت عنوان CCT را دریافت خواهند کرد.

هر دانشکده پزشکی برای صدور مجوز تحصیل و پذیرش داوطلبان یک مرحله مصاحبه نیز در نظر گرفته اند که دانشجو می بایست از انگیزه، تجارب کاری، علایق و همچنین توانایی های شخصی خود سخن بگوید. این مرحله می تواند سخت ترین و به نوعی آخرین مرحله ورود به دانشکده های پزشکی به شمار رود. البته که استانداردهای ورود به هر دانشکده پزشکی با یکدیگر متفاوت بوده و بسته به دانشگاه مقصد شرایط متفاوتی موردنیاز است.

از جمله دانشگاه ها و دانشکده های پیشتاز در رشته پزشکی در کشور انگلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • University of Oxford
 • University of Cambridge
 • University of Glasgow
 • Swansea University
 • University of Edinburgh
 • University of Dundee
 • Imperial College London
 • Queen Mary University of London

 

توصیه می شود برای آشنایی بیشتر با این موضوع و آزمون های مربوط به رشته پزشکی، مقاله "رشته پزشکی در انگلستان" را مطالعه کنید...

دانشگاه های کشور انگلستان

سطح بالای علمی دانشگاه های کشور انگلستان باعث شده است تا همواره در بین برترین دانشگاه های دنیا، نماینده های متعددی از انگلستان نیز حضور داشته باشند. از سوی دیگر، اعتبار بین المللی مدارک اخذ شده از دانشگاه های انگلستان سبب شده تا امروزه در حدود نیم میلیون دانشجو از سرتاسر جهان مشغول به تحصیل در رشته های مختلف در کشور انگلستان باشند. در ادامه لیست 10 دانشگاه برتر کشور انگلستان را ملاحظه می کنید. توصیه می کنیم برای اطلاعات و آشنایی بیشتر مقاله "دانشگاه های برتر انگلستان" را مطالعه و به صورت مجزا نیز مقاله هر دانشگاه را بررسی نمایید.

 1. University of Oxford
 2. University of Cambridge
 3. University College London (UCL)
 4. Imperial College London
 5. The University of Edinburgh
 6. The University of Manchester
 7. King’s College London
 8. The London School of Economics and Political Science (LSE)
 9. University of Bristol
 10. The University of Warwick

 

شما با داشتن مدرک تحصیلی از کشور انگلستان، در هر کشوری که زندگی کنید، برای حضور در بازار کار از بقیه رقبا متمایز خواهید بود؛ پس اصلا جای تعجب نیست که انگلستان دومین مقصد ادامه تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بین المللی باشد !!!

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان همواره یکی از مباحثی است که دستخوش تغییرات بسیاری قرار می گیرد؛ چنانچه که واضح است شهریه های اعلامی از سوی دانشگاه برای دانشجویان انگلیسی و اتحادیه اروپا افزایش یافته است. لازم به ذکر است که کشور انگلستان از نظر هزینه چندان مقرون به صرفه نبوده و به همراه ایالات متحده و کانادا از سیستم آموزشی گرانی برخوردار هستند؛ اما نکته جالب توجه در مورد کشور انگلستان، کوتاه تر بودن دوره مقاطع تحصیلی به نسبت ایالات متحده و همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دولت و دانشگاه های انگلیسی است.

شهریه دانشگاه های عمومی و دولتی انگلستان به دو دسته تقسیم بندی می شود: دسته اول شامل حال دانشجویان شهروند داخل اتحادیه اروپا است که برای دوره کارشناسی حداکثر به میزان 13 هزار دلار امریکا خواهد بود. این هزینه برای دانشجویان بین المللی به عدد 14 هزار دلار امریکا افزایش می یابد. لازم به ذکر است که شهریه دوره های پزشکی و دکتری حرفه ای برای دانشجویان داخل و خارج از اتحادیه اروپا به میزان 54 هزار دلار نیز می رسد.

شهریه دانشگاه های کشور انگلستان در دوره های تحصیلات تکمیلی نیز به صورت میانگین از 15 تا 45 هزار دلار امریکا می باشد که بسته به چارت درسی و میزان آزمایشگاهی بودن رشته، تفاوت های محسوسی را ایجاد می کند.

بورسیه های تحصیلی در انگلستان

طبق قانون آموزش عالی، هرچه آموزش از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، به تبع آن هزینه تحصیل و شهریه دوره های آموزشی نیز افزایش پیدا می کند؛ کشور انگلستان نیز این فرمول را تأیید می کند. دانشگاه های کشور انگلستان هرساله در بین دانشگاه های برتر جهان از نظر کیفیت آموزش قرار گرفته و یکی از گران ترین مقاصد تحصیلی به شمار می رود. اما جای نگرانی نیست ...

دولت بریتانیا هرساله تعداد بسیار زیادی بورسیه تحصیلی مخصوص متقاضیان بین المللی تدارک دیده تا دانشجویان با دریافت این بودجه بخش عمده ای از هزینه های تحصیلی و زندگی را تأمین و مشکلات مالی خود را برطرف نمایند.

در زیر تعدادی از بورسیه های تحصیلی ارائه شده از سوی دولت و دانشگاه برای دانشجویان خارجی بیان شده است :

 • Gates Cambridge Scholarship
 • Rhodes Scholarships at University of Oxford
 • Edinburgh Global Research Scholarship
 • Denys Holland Scholarship at University College London
 • Bristol University International Office Scholarships
 • University of West London International Ambassador Scholarships

 

لازم به ذکر است که بورسیه های تحصیلی در کشور انگلستان به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم می شود...

برای آشنایی بیشتر با این مقوله، "بورسیه های تحصیلی در انگلستان" را مطالعه کنید.

کار دانشجویی در انگلستان

همانند دیگر کشورها، دانشجویان در حال تحصیل در کشور انگلستان نیز امکان انجام کار دانشجویی در چهارچوب قوانین دولت را داشته تا بخشی از هزینه های زندگی و روزمره خود را جبران نماید.

طبق قانون دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع مختلف می توانند به میزان 20 ساعت در هفته مشغول به کار باشند؛ البته به طور معمول این موضوع بر روی ویزای شخص نیز ذکر خواهد شد.

این کار دانشجویی می تواند مشاغل نیمه وقت و آسان در خارج از دانشگاه را شامل شود؛ اما توصیه ما به شما این است که برای یافتن کار دانشجویی ابتدا در جستجوی موقعیت های شغلی موجود در فضای دانشگاه باشید تا به عنوان بخشی از رزومه شما نیز نقش مفیدی را ایفا نماید.

مدارک زبان در انگلستان

به صورت کلی دانشگاه های مقصد مشخص می کنند که داوطلب چه مدرکی از زبان انگلیسی و در چه سطحی را نیاز دارد ؟!

آزمون های IELTS، TOEFL، PTE و Cambridge English Advances از رایج ترین مدارک زبان انگلیسی هستند که دانشگاه های کشور انگلستان از دانشجو طلب می نمایند. این آزمون ها هرساله توسط اکثر کشورها برگزار شده و موردتأیید کشور انگلستان نیز می باشد.

در مقالات بخش آزمون ها، به صورت مستقل هریک از این مدارک بررسی خواهند شد ...

ویزای همراه دانشجویی در انگلستان

یکی از شرایط مدنظر بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، اجازه صدور ویزای همراه برای خانواده وی می باشد. انگلستان نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ دولت انگلستان اجازه ویزای پیوست (همراه) را به دانشجویانی که تحت یکی از برنامه های زیر باشد را صادر می کند :

 • دانشجوی تمام وقت در مقطع کارشناسی ارشد با حداقل دوره 9 ماهه
 • دانشجوی بورسیه شده توسط دولت با حداقل دوره 6 ماهه
 • دانشجوی مقطع دکترا

لازم به ذکر است که همراه از دید دولت بریتانیا به صورت زیر تعریف می شود:

 • همسر
 • شریک زندگی (بدون رسمی شدن رابطه)
 • فرزند زیر سن 18 سال

اخذ اقامت دائم انگلستان

یکی از رایج ترین درخواست های متقاضیان تحصیل در انگلستان، امکان دریافت اقامت دائم این کشور یا ILR است. ویزای ILR و یا Indefinite Leave to Remain نوعی اقامت دائم و نامحدود برای افراد در حال تحصیل و یا شاغل در انگلستان است که بدون نیاز به ویزا قادر به رفت و آمد به بریتانیا خواهند بود.

در پاسخ این نکته می توان گفت طبق قانون، تمامی دانشجویان در حال تحصیل، با گذشت 5 سال از فارغ التحصیلی خود در کشور انگلستان می توانند برای دریافت اقامت دائم بریتانیا اقدام نمایند. به صورت کلی قانون بر این اساس است که شما 10 سال را با ویزاهای مختلف در خاک کشور انگلستان حضور داشته باشید.

به صورت کلی، دانشجویان بین المللی پس از گذشت دوره 5 ساله از فارغ التحصیلی، با داشتن یک شغل تمام وقت و عدم سابقه کیفری می توانند اقدام به دریافت اقامت دائم انگلستان (ILR) نمایند.

از جمله اطلاعات موردنیاز برای دریافت ویزای ILR می توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • عکس دیجیتال
 • اثر انگشت (برای هر 10 انگشت)
 • امضا
 • نام کامل
 • محل و تاریخ تولد
 • وضعیت اقامتی کنونی وی
 • وضعیت تحصیل و یا شغل وی

جمع بندی

کشور انگلستان همواره یکی از برترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی از نظر سطح علمی و اعتبار مدرک به شمار رفته و هرساله متقاضیان بسیاری را به خود جذب می کند. تحصیل در انگلستان از منظر شهریه و هزینه زندگی، چندان مقرون به صرفه نبوده اما با وجود بورسیه های دولتی و غیردولتی مختلف بخش عمده ای از این هزینه ها برای داوطلبین جبران می شود.

انگلستان در تمامی رشته های پزشکی و غیر پزشکی در سطح بالایی قرار داشته و رقابت بسیار فشرده ای برای اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور وجود دارد. مزایایی از جمله کار دانشجویی، بورسیه تحصیلی، امکان اخذ اقامت دائم بریتانیا و صدور ویزای همراه باعث شده است تا در حال حاضر نزدیک به 1 میلیون دانشجوی بین المللی در کشور انگلستان در حال تحصیل باشند.


پرسش و پاسخ های متداول

بله. دولت بریتانیا به دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا اجازه پیوست همسر و فرزندان زیر 18 سال را می دهد؛ لازم به ذکر است که همسر دانشجو در این مدت اجازه کار در انگلستان را داراست.

بله. متقاضیانی که مدرک زبان ندارند، می توانند در دوره های آموزش زبان پیش از تحصیل شرکت نمایند و به صورت مشروط وارد دانشگاه شوند. لازم به ذکر است که سفارت انگلستان در صدور ویزا برای پذیرش های مشروط سخت گیری های مربوط به خود را دارد.

به صورت کلی دانشجویان از شانس بالایی برای پیدا کردن کار دانشجویی در انگلستان برخوردار هستند؛ اما واضح است دانشجویان با سطح زبان بالاتر، موقعیت های شغلی بیشتری پیش روی خود دارند.

بله. همانند دیگر کشورها، دانشجویان اجازه انجام کار سفید به مدت 20 ساعت در هفته را دارند که تا حد زیادی می تواند در تأمین هزینه تحصیل و زندگی دانشجو موثر باشد. البته در دوران تعطیلی دانشگاه اجازه کار تمام وقت به صورت 40 ساعت در هفته را دارند.

دوره پزشکی عمومی در کشور انگلستان به صورت میانگین 6 سال به طول می انجامد. دانشجویان پس از این دوره ملزم به شرکت در دوره های عملی در مراکز تحقیقاتی و درمانی هستند. پس از اتمام این دوره های تحصیلی و عملی، مدرک گواهی آموزش کامل CCT دریافت خواهند کرد که مورد تأیید وزارت بهداشت کشور ایران نیز می باشد.

مقالات مربوط به تحصیل در انگلیس

مزایای تحصیل در انگلستان

مزایای تحصیل در انگلستان

تحصیل در کشور انگلستان همواره گزینه ای جذاب و رویایی برای ادامه تحصیل دانشجویان در مقاطع مختلف محسوب می شود؛ اما چرا این تعداد متقاضی خواستار حضور و اخذ پذیرش از دانشگاه های سطح کشور انگلستان هستند ؟؟...

ادامه مطلب
نظرات درباره تحصیل در انگلیس

مشاوره مهاجرت رایگان :