آزمون تورفل (TORFL)

آزمون تورفل (TORFL)

همه ما می دانیم که برای تحصیل، کار و به صورت کلی زندگی در کشورهای مختلف نیاز به داشتن دانشی کافی از زبان رسمی آن کشور داریم. یکی از راه های اثبات این علم به کارفرما (که میتواند اعم از دانشگاه، کمپانی و یا دولت باشد)، شرکت در آزمون های رسمی زبان خارجی موردنظر می باشد. آزمون تورفل (TORFL)، آزمونی است که برای متقاضیان تحصیل و کار در کشور روسیه طراحی شده تا از این راه، آگاهی و دانش خود به زبان روسی را به اثبات برسانند.

مقدمه

همه ما می دانیم که برای تحصیل، کار و به صورت کلی زندگی در کشورهای مختلف نیاز به داشتن دانشی کافی از زبان رسمی آن کشور داریم. یکی از راه های اثبات این علم به کارفرما (که میتواند اعم از دانشگاه، کمپانی و یا دولت باشد)، شرکت در آزمون های رسمی زبان خارجی موردنظر می باشد. تورفل (TORFL) و یا TRKI، آزمونی است که برای متقاضیان تحصیل و کار در کشور روسیه طراحی شده تا از این راه، آگاهی و دانش خود به زبان روسی را به اثبات برسانند.

طبق صحبت هایی که در مقالات موازی شده است، کشور روسیه یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است؛ چرا که شما بدون نیاز به کنکور و ارائه تمکن مالی بالا در این کشور پزشک شوید !!!

نکته ای که لازم است در اینجا گفته بشه اینه که شما در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران میتونید تحصیل کنید تا مدرکتون در ایران نیز ارزشیابی بشه. برای اطلاعات بیشتر، مقاله "دانشگاه های موردتأیید وزارت بهداشت در روسیه در سال 2022-2021" را مطالعه کنید.

پس همونطور که شما برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به شرکت در آزمون هایی کانند تافل و یا آیلتس دارید، برای زبان روسی باید در آزمون تورفل شرکت کنید.

آزمون TORFL

The Test of Russian as a Foreign Language و یا به اختصار TORFL، آزمونی مختص اتباع خارجی است که قصد تحصیل، کار و زندگی در کشور روسیه را دارند. این آزمون توسط وزارت علوم کشور روسیه برگزار شده که طبق بهترین استانداردهای کیفیت اروپا طراحی گردیده تا علاقمندان زبان روسی بتوانند از دانش سطوح A1 (مقدماتی) تا C2 (پیشرفته) برخوردار شوند. این درجه بندی به افراد اجازه می دهد تا بتوانند در زمینه های مختلف تحصیل و یا فعالیت داشته باشند.

آزمون تورفل در سال 1995 با همکاری موسسه پوشکین، دانشگاه دوستی ملل رودن، دانشگاه لمونوسف مسکو و همچنین دانشگاه ملی سنت پترزبورگ طراحی شد. در حال حاضر نیز این 4 دانشگاه به عنوان کنسرسیوم این آزمون در حال فعالیت هستند و گواهینامه های کسب شده توسط متقاضیان را ارائه می دهند. لازم به ذکر است که این موسسات در کشورهای دیگر دارای مرکز رسمی برگزاری آزمون هستند که در ایران، دانشگاه الزهرا به صورت رسمی نمایندگی موسسه پوشکین را عهده دار می باشد.

سطوح آزمون

آزمون تورفل نیز مانند تمامی آزمون های بین المللی زبان به سطوح مختلفی تقسیم می شود تا افراد به نسبت آن بتوانند نیاز خود را برطرف نمایند. TORFL نیز به 6 سطح مجزا تقسیم می شود:

 

 1. مقدماتی (A1)

60 تا 80 ساعت مطالعه

این سطح به شما اجازه می دهد تا استاندارد و صلاحیت اولیه برای زبان روسی را کسب کنید. شما قادر خواهید بود نیازهای ارتباطی اولیه خود را برآورده و تعداد محدودی از موقعیت های روزمره را برطرف نمایید.

 

 1. پایه (A2)

160 تا 200 ساعت مطالعه

سطج پایه ای نیز همچنان شما را در رفع نیازهای روزمره خود کمک می کند؛ لازم به ذکر است که شما برای اخذ تابعیت روسیه حتما باید به این سطح تسلط داشته باشید.

نکته دیگر که مخصوص دانشجویان کشور روسیه می باشد این است که طبق اعلام وزارت بهداشت ایران، شما برای تحصیل در روسیه و امکان ارزشیابی مدارک تحصیلی خود نیاز به شرکت در آزمون TORFL و اخذ مدرک A2 خواهید داشت. این نکته به این معنا نیست که شما با مدرک A2 می توانید در تمامی دانشگاه های روسیه تحصیل کنید؛ بلکه ممکن است هر دانشگاه قانون خاص خود را داشته باشد.

 

 1. متوسط (سطح 1) (B1)

400 تا 480 ساعت مطالعه

این سطح شما را قادر می سازد تا نیاز های خود را در زمینه های آموزشی و فرهنگی برطرف نمایید و طبق استانداردهای دولتی روسیه، سطح زبان مشخص و مناسبی را به عنوان یک تبعه خارجی داشته باشید.

بسیاری از دانشگاه های روسی، برای ثبت نام در ابتدا از شما این مدرک را طلب می کنند.

 1. پیشرفته (سطح 2) (B2)

560 تا 680 ساعت مطالعه

در این سطح، شما اطلاعات و دانش کافی برای برقراری ارتباط در تمامی زمینه های آموزشی را خواهید داشت و برای کار در مشاغل حساس نیز داشتن مدرک این سطح کافیست.

 

 1. حرفه ای (سطح 3) (C1)

960 تا 1200 ساعت مطالعه

اخذ مدرک سطح 3 و یا C1 روسی نشان از مهارت و دانش زبان بالای فرد داشته که به وی اجازه کار و تحصیل در زمینه هایی مانند زبان شناسی، ترجمه، روزنامه نگاری و روابط بین الملل را می دهد.

 

 1. مسلط (سطح 4) (C2)

سطح C2، شخص را قادر می سازد تا تمامی مطالب و متون ادبی، فلسفی و هنری روسیه را درک کرده و مهارتی همچون یک بومی در زبان روسی داشته باشد.

مفاد آزمون

آزمون تورفل نیز همانند دیگر آزمون های بین المللی زبان، شخص متقاضی را از جنبه های گوناگونی مورد سنجش قرار داده تا علم مناسبی را به زبان موردنظر کسب کنند.

به صورت کلی آزمون تورفل به بخش های زیر تقسیم بندی می شود:

 • مکالمه و گفتاری (Speaking)
 • نوشتاری (Writing)
 • شنیداری (Listening)
 • درک مطلب و خواندن (Reading)
 • گرامر و ساختار (Grammer)
 • لغت (Vocabulary)

 

لازم به ذکر است که حداقل نمره قبولی در آزمون تورفل، 66 بوده و شما می توانید با پردخت نیمی از هزینه آزمون مجددا در آن شرکت کنید؛ بنابراین محدودیتی برای تعداد شرکت در تورفل ندارید.

محل آزمون

در حال حاضر 59 مرکز رسمی و ثبت شده برای برگزاری آزمون تورفل در سرتاسر جهان از جمله روسیه، امریکا، اروپا، آسیا و آفریقا وجود داشته که قادر به ارائه مدرک و گواهینامه بین المللی هستند.

در این بین دانشگاه الزهرای تهران، نماینده رسمی برگزاری این آزمون در کشور ایران می باشد.

زمان آزمون

زمان دقیق آزمون تورفل هرساله توسط وزارت علوم کشور روسیه اعلام شده و متقاضیان را دعوت به ثبت نام در آزمون می کنند. اما طبق تجربه در سال های گذشته، این آزمون در ماه مارچ برگزار می شود.

هزینه آزمون

طبق اعلام وزارت علوم کشور روسیه، هزینه آزمون تورفل از 5000 تا 6700 روبل (معادل 76 تا 103 دلار) متفاوت می باشد. البته بسته به محل برگزاری آزمون، این میزان می تواند تغییر نماید.

اعتبار مدرک

برخلاف دیگر گواهینامه های بین المللی، مدرک تورفل دارای اعتبار نامحدود بوده که با ثبت شماره گواهینامه، شما وارد یک پایگاه داده اطلاعاتی خواهید شد و همیشه دلیل بر دانش زبان روسی شما خواهد بود.


پرسش و پاسخ های متداول

دیدگاه ها

موسسه دانش گستران نادیا

مشاوران و مدیران دانش گستران نادیا آماده پاسخ گویی به سوالات و مشکلات شما عزیزان هستند .